Vinnare i medlemstävlingen 2023 01 27

China House – Ann-Sofi Frost
Wibe Restaurangen – Alicia Salomonson
Vasagatan 32 – Lennart Eriksson
Centralgrillen, Orsa – Henry Dahlgren
Käk & Plock – Mari Rovik
Linnea Mat & Dryck – Zigge Brandt-Rasmussen
Thai Cuisine – Berndt Berglund
Ginsara Suchi – Eva Pousette
Torino – Mats Thörnkvist
ICA Olssons, Älvdalen – Bella Andersson (Hund)
Lelles Dalahästar – Lars Nilsson
Akademibokhandeln – Lucky Jönsson (Katt)
ÖoB, Mora Noret – Roland Andersson
Cirkle K, Kristineberg – Veronika Eldh
Kaffestugan – Simon Larsson
Mora Korgmakeri – Vivianne Andersson

Rätt svar: Sonny & Cher

Vinnare I Medlemstävlingen 2023 01 20

China House – Lucas Törnkvist
Wibe Restaurangen – Monica Persson
Vasagatan 32 – Pia Gunnarsson
Centralgrillen, Orsa – Gunnel Ryttar
Käk o Plock – Nix Olsson (katt)
Linnea Mat & Dryck – Turbo Danielsson (hund)
Thai Cuisine – Happy Ållas (hund)
Ginsara Sushi – Henry Dahlgren
Torino – Agneta Sjöström
ICA Olssons, Älvdalen – Kicki Nämnd
Lelles Dalahästar – Birgitta Hansson
Akademibokhandeln – Ingrid Nordh
ÖoB, Mora Noret – Mats Brodin
Cirkle K, Kristineberg – Selma Törnkvist
Kaffestugan – Sören Ållas
Mora Korgmakeri – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: BIBI JOHNS

Vinnare i medlemstävlingen 2023 01 13

China House – Ulf Andersson
Wibe Restaurangen – Jan Johansson
Vasagatan 32 – Stig Lennart Larsson
Centralgrillen, Orsa – Kjell Eld
Käk o Plock – Anders Färnström
Linnea Mat & Dryck – Fanny Nilsson
Thai Cuisine – Gustav Nord
Ginsara Sushi – Christina Fältgård
ICA Olssons, Älvdalen – Katten Nix
Lelles Dalahästar – Håkan Berglund
Akademibokhandeln – Pelle Almén
ÖoB, Mora Noret – Stig Nilsson
Cirkle K, Kristineberg – Ulrika Hansback
Kaffestugan – Åsa Momkvist
Claes Guld o Silver – Kent Hansson
Mora Korgmakeri – Arne Strelin

Rätt svar i tävlingen: Yvonne Norrman

Vinnari i medlemstävlingen 2022 12 16

Wibe Restaurangen – Gustav Nord
Vasagatan 32 – Nicke Göthe
Centralgrillen, Orsa – Barbro Karlsson
Käk o Plock – Murre Katt
Linnea Mat & Dryck – Figge Gunnarsson
Tahi Cuisine – Rickard Karlsson
Ginsara Sushi – Frida Gustavsson
Torino – Ove Larsson
ICA Olssons, Älvdalen – ”Boy” – Hund
Lelles Dalahästar – Monika Gardell-Eriksson
Akademibokhandeln – Leif Bertilsson
Noret Blomman – Kicki Nämd
ÖoB, Mora Noret – Bertil Ekström
Cirkle K, Kristineberg – Viola Olsson
Kaffestugan – Susanne Lind
Mora Korgmakeri – Lennart Andersson
Claes Guld o Silver – Annelie Johansson

Rätt svar: Siw Malmkvist

Vinnare av julklappar 2022 12 16

Börje Eriksson, Orsa
Kjell Svengert, Eskilstuna
Lena Högberg, Mora
Britt-Marie Dahlgren, Mora
Olle Lassbo, Falun
Kjell Gravsjö, Rättvik
Pia Jansson, Öje
Maud Lindkvist, Älvdalen
Gert Johansson, Sälen
Pelle Almén, Havdhem

Grattis till Era julklappar och GOD JUL!!! <3

Vinnare I Medlemstävlingen 2022 12 09

Linnea Mat & Dryck – Jan Karlsson
Wibe-Restaurangen – Eddie Larsson
Vasagatan 32 – Hans Hansson
Centralgrillen, Orsa – Janne Hamberg
Käk o Plock – Angelina Staffansson
Linnea Mat & Dryck – Bertil Ekström
Thai Cuisine – Pelle Almén
Ginsara Sushi – Ulf Andersson
Torino – Helena Olsson
ICA Olssons. Älvdalen – Ingemar Holmén
Lelles Dalahästar – Trisse (katt)
Akademibokhandeln – Thea Strelin
Noret-Blomman – Veronica Eldh
ÖoB, Mora Noret – Sigge (katt)
Cirkle K, Kristineberg – Jan-Erik Östgård
Kaffestugan – Noah Strelin
Claes Guld & Silver – Gunilla Frisk
Mora Korgmakeri – Mats Såsser

Tävlingssvar: NEW ORLEANS

Vinnare i medlemstävlingen 2022 12 02

China House – Linus Mossberg
Wibe-Restaurangen – Vivianne Andersson
Vasagatan 32 – Ellen Hed-Pousette
Centralgrillen, Orsa – Barbro Karlsson
Käk o Plock – Mats Såsser
Linnea Mat & Dryck – Karin Pettersson
Thai Cuisine – Kjell Hörlin
Ginsara Sushi – Hans Falk
Torino – Håkan Berglund
ICA Olssons. Älvdalen – Norma Hansson
Lelles Dalahästar – Matilda Hansson
Akademibokhandeln – Lars-Erik Gunnarsson
Noret-Blomman – Sture Hansback
ÖoB, Mora Noret – Kerstin Nilsson
Cirkle K, Kristineberg – Missan Pettersson
Kaffestugan – Turbo Katt
Claes Guld & Silver – Vivianne Frost
Mora Korgmakeri – Anja Granat

Tävlingssvar: Charlie (Låten sjöngs av Anita Lindblom 1962)

Vinnare I Tävlingen 2022 11 25

China House – Anna-Lena Kings
Wibe Restaurangen – Arne Halvars
Vasagatan 32 – Norma Hansson
Centralgrillen, Orsa – Marie-Louise Lind
Käk o Plock – Kjell Svengert
Linnea Mat & Dryck – Noah Tigerstrand
Thai Cuisine – Simon Granath
Ginsara Sushi – Charlie Tigerstrand
Torino – Bella (Hund)
ICA Olssons, Älvdalen – Majken Olov (Hund)
Lelles Dalahästar – Tommy Blomkvist
Akademibokhandeln – Figge Gunnarsson
Noret Blomman – Noah Strelin
ÖoB, Mora Noret – Kokos (Katt)
Cirkle K, Kristineberg – Jan Johansson
Kaffestugan – Emma Hed-Pousette
Trådspira – Roffe Hansson

Rätt svar: BENNY ANDERSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2022 11 18

China House – Maude Lindkvist
Wibe Restaurangen – Anna Eriksson
Vasagatan 32 – Dorothy Johansson
Centralgrillen, Orsa – Leif Bertilsson
Käk o Plock – Göran Momkvist
Linnea Mat & Dryck – Ellen Gunnarsson
Thai Cuisine – Elin Dahlrot
Ginsara Sushi – Gustav Nord
Torino – Karl Pettersson
Amore, Orsa – Arne Söderkvist
ICA Olssons, Älvdalen – Kaj Andersson
Lelles Dalahästar – Thea Strelin
Akademibokhandeln – Angelina Staffansson
Noret Blomman – Lennart Klasson
ÖoB, Mora Noret – Zigge katt
Cirkle K, Kristineberg – Anna-Karin Gunnarsson
Kaffestugan – Åsa Momkivst
Claes Guld & Silver – Tryggve katt
Trådspira – Agneta Ekström
Mora Korgmakeri – Pelle katt

Rätt svar: Brev från kolonien

Vinnare i tävlingen 2022 11 11

China House – Lisa Gunnarsson
Wibe Restaurangen – Susanne Forsberg
Vasagatan 32 – Ove Argårds
Centralgrillen, Orsa – Lars-Erik Gunnarsson
Käk o Plock – Lars Fältgård
Kaffestugan – William Strelin
Thai Cuisine – Britt-Inger Rehn
Torino – Inger Hjort
ICA Olssons, Älvdalen – Henry Dahlgren
Lelles Dalahästar – Mats Såsser
Akademibokhandeln – Ellen Hed-Pousette
Noret Blomman – Vivian Frost
ÖoB, Mora Noret – Thea Strelin
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Linnea Mat & Dryck – Murre (Katt)
Ginsara Sushi – Kristina Sålder
Trådspira – Carina Andersson

Rätt svar: BUFFY SAINT MARIE