Vinnare i medlemstävlingen 2019 11 29

Sussies Vägkrog – Ove Larsson
Centralgrillen, Orsa – Sebbe Smass
Pizzeria Amore, Orsa – Lars Frisk
Cirkle K, Kristineberg – Emma Hed Pousette
Noret Blomman – Lars Fältgård
Guldsmedjan – Sune Länsmans
China House – Birgitta Hansson
Vasagatan 32 – Happy Ållas
ÖoB, Mora Noret – Wilmer Backolars
Cirkle K, Orsa – Elin Frost
Wibe/Ostnor Rest. – Kerstin Skoglund
Kaffestugan – Moa Hansback
Pizzeria Torino – Åsa Geijer
Lifo Color lab – Ingrid Nord
Vinst fr. Playback – Janne Johansson
Vinst fr. Playback – Tim Olsson

Rätt svar i tävlingen: Georgy Girl (Originalet framfördes av The Seekers)

Spellista 2019 11 29

Platters – Twilightime
Country Four – Fröken Blyg
Anna-Lena Löfgren – Lyckliga gatan
Elvis – Blue Christmas
Teen Cats – Charlena
Santo & Johnny – Sleep walk
BeeGees – To love somebody
Ulla-Bi – Har du aldrig varit ensam
Zombies – You make me feel good
Chuck Berry – Come on
Sven-Ingvars – Sjömansjul på Hawaii
Yvonne Norrman – Tack för alla kyssar
Beatles – A world without love
Jerry Lee Lewis – Bonnie B
Jack Scott – What am I living for
Bob Luman – The great snowman
Ricky Nelson – Shirley Lee
Towa Carson – Varför är solen så röd
Seekers – I´ll never find another you
Brenda Lee – Rocking around the Christmas tree
Paul Anka – In my imagination
Gunnar Wiklund – Han måste gå
Rolling Stones – I can´t get no satisfaction
Del Shannon – Why don´t you tell him
Ben E King – Stand by me

Programvärdar: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Ulf

Spellista 2019 11 22

GÅR OMKRING I SOLEN,,,ÖSTEN WARNERBRING
THE LION SLEEPS TONIGHT…THE TOKENS
WE´RE GONNA GO FISHIN’…HOUSTON WELLS & THE MARKSMEN
LIKE A VIRGIN…BIG DADDY
ELISABETH…TEENCATS
THESE BOOTS ARE MADE FOR WALKING…NANCY SINATRA
LOVIN’ YOU MEANS HEARTACHES…JERRY WILLIAMS & THE VIOLENTS
WINCHESTER CATHEDRAL…NEW VAUDEVILLE BAND
JE T’AIME…JANE BIRKIN & SERGE GAINSBOURG
COME ON PRETTY BABY…JOE ROMERO
HALLELUJAH I LOVE HER SO…RAY CHARLES
ACROSS THE UNIVERSE…THE BEATLES
MASSACHUSETTS…THE BEE GEES
16 CANDLES…THE CRESTS
NÅGON ATT HÅLLA I HAND…SVEN-INGVARS
ALL SHOOK UP…ELVIS PRESLEY
WASHINGTON SQUARE…THE VILLAGE STOMPERS
CALIFORNIA BLUE…ROY ORBISON
OLD SMOKEY LOCOMOTON…LITTLE EVA
PEGGY SUE…GUNNAR WIKLUND
HAVE YOU EVER SEEN THE RAIN?…CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
INGEN TVIST OM TWIST…BARBRO SKINNAR
HIPPY HIPPY SHAKE…SWINGING BLUE JEANS

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Els-Marie Böhl.
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 11 22

Sussies Vägkrog, Orsa – Ingvar Andersson
Centralgrillen Orsa – Tilda Olsson
Pizzeria Amore – Alfred Larsson
Cirkle K Kristineberg – Lars Nilsson
Noret Blomman – Gun Holmén
Guldsmedjan – Barbro Karlsson
China House – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Missan Anderrsson
ÖoB Mora Noret – Ulf Andersson
Cirkle K Orsa – Susanne Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Mikael Fältgård
Wibe/Ostnor Rest – Ingegerd Hinders
Kaffestugan – Maja Andersson
Torino – Miller Henriksson
Lifo Colorlab – Anghild Woxheden


Rätt svar i tävlingen: Stjärntecken

Vinnare i medlemstävlingen 2019 11 15

Sussies Vägkrog, Orsa – Anli Liljedal
Centralgrillen Orsa – Irené Nyqvist
Pizzeria Amore – Peter Gunnarsson
Cirkle K Kristineberg – Tomas Hansson
Noret Blomman – Hans Hansson
Guldsmedjan – Eva Frisk
China House – Kerstin Skoglund
Wasagatan 32 – Arne Strelin
ÖoB Mora Noret – Willhelm Nord
Cirkle K Orsa – Nils Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – Simon Granath
Wibe/Ostnor Rest – Mr Morris
Kaffestugan – Kaj Andersson
Torino – Eva Hamberg
Lifo Colorlab – Birgitt Andersson

Strand Kök & Bar – Sven

Rätt svar i tävlingen: Number one

Spellista 2019 11 15

Spellista 2019 11 15

Crickets – From me to you
TÄVLINGSLÅT – Kai Lind – Ykkonen
Gene Vincent – Be bop a lula
Damita Jo – Dance with the Dolly
Johnny Cash – Ring of fire
Elvis – A fool such as I
Bee Gees – Spicks and specks
Robert Gordon – Red Cadillac and a black moustache
Cliff Richard – The night
Shadows – The savage
Hollies – Very last day
Rick Nelson – Hello Mary-Lou
Johnny Horton – North to Alaska
Buddy Holly – Rave on
Roy Orbison – Lana
Elvis – Burning love
Chrispian St Peters – Gilly honey
Svenne Hedlund – As long as I have you
Millie Small – Sweet William
Beatles – Anna
The Fireflies – You where mine

Programvärdar: Johnny & Yvonne
Telefonsvarare: Désirée & Ulf

Spellista 2019 11 08

CHINATOWN…VICTOR KNIGHT
I’VE BEEN AROUND…MILLIE SMALL
DREAM A LITTLE DREAM OF ME…MAMA’S & PAPA’S
PÅ NIAN PÅ LÖRDAN…INGER ÖST
STAYING UP LATE…BOBBY ANGELO
JOHNNY B GOODE…SIR HENRY & HIS BUTLERS
YOU DON’T HAVE TO BE A BABY TO CRY…THE CARAVELLES
BLONDE HAIR, BLUE EYES…RAY SMITH
THE GIRL IN THE TEDDY BEAR COAT…RED HEWITT & THE BUCCANEERS
LET’S DANCE…OLA & THE JANGLERS
SPICKS AND SPECKS…BEE-GEES
CARA MIA…SHANES
THAT’S THE WAY…THE HONEYCOMBS
THE MIDNIGHT SPECIAL…CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
THE GIRL WITH THE SWINGING DERRIERE…CHUBBY CHECKER
DET ÄR LÅNGSAMT ATT LEVA UTAN DIG…BRITT DAMBERG
BE EVER MINE…VELVETS
KLAS-GÖRAN ÅTERFUNNEN!…MARGARET BIENERT
IT’S ONLY MAKE BELIEVE…CONWAY TWITTY
JON-ANDREAS VISA…SIW MALMKVIST
NO MILK TODAY…HERMAN’S HERMITS
A GROOVY KIND OF LOVE…WAYNE FONTANA

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Erika Eriksson & Tina Fältgårdh.
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 11 08

Sussies Vägkrog, Orsa – Ingrid Nord
Centralgrillen Orsa – Alma Hansson
Pizzeria Amore – Torup
Cirkle K Kristineberg – Mats Såsser
Noret Blomman – Tim Olsson
Guldsmedjan – Siri Pettersson
China House – Anna-Karin Gunnarsson
Wasagatan 32 – Lennart Eriksson
ÖoB Mora Noret – Alicia Salomonsson
Cirkle K Orsa – Caroline Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd –Roland Andersson
Wibe/Ostnor Rest – Ida Frost
Kaffestugan – Mumrik
Torino – Vivianne Andersson
Lifo Colorlab – Peter Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: JAMAICA

Vinnare i medlemstävlingen 2019 11 01

Sussies Vägkrog, Orsa – Lars-Erik Gunnarsson
Centralgrillen Orsa – Arne Strelin
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
Cirkle K Kristineberg – Hans Hansson
Noret Blomman – Viola Olsson
Guldsmedjan – Agneta Ekström
China House – Katten Sven
Wasagatan 32 – lars Nilsson
ÖoB Mora Noret – Elin Frost
Cirkle K Orsa – Arne Söderkvist
Nils Olsson Hemslöjd – Åsa Momqvist
Wibe/Ostnor Rest – Börje Larsson
Kaffestugan – Roland Andersson
Country Burger – Sandra Hansson
Torino – Mats Pousette
Cirkle K Orsa – Maj-Lis Mårds
Lifo Colorlab – Maul Lindkvist


Rätt svar i tävlingen: SALT

Spellista 2019 11 01

Tremeloes – Suddenly you love me
TÄVLINGSLÅTAR: Svenne Hedlund – A fool such as I, Alma Cogan – Hernandoz Hidaway, Lil Lilndfors – Tusen tajms, Tina & Marina – Tänk på mig.
Bob Dylan – I want you
Napoleon XIV – They coming to take me away
Brita Borg & Martin Ljung – Fortsätt twista
Box Tops – The letter
Animals – Bring it on home to me
Johnny Tillotson – Send me the pillow
Roy Orbison – Lana
Arthur Conley – Sweet soul music
Umberto Marcato & Siw Malmqwist – Dröm en dröm
Little Eva – Swinging on a star
Beatles – From me to you
Damita Jo – Dance with a dolly
Shadows – Apache
The Hit Crew – Monster Mash
Anita Lindblom – Sånt är livet
Spencer Davis Group – This hammer
Budy Holly – Rave on
Lollipops – Jenny
Elvis – Devil in disquise
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Billy Vaughn – Sail along silvery moon
Egon Kjerrman – Kom ner från taket

Programvärdar: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Ulf