Sammanställning Låtlistor 2013

LÅTLISTA 2013 12 20
Count your blessings instead of sheep…The Demensions
The night has a thousand eyes…Bobby Vee
Blue Christmas…Elvis Presley
Snowtime…Neil Sedaka
Melekalikamaka…Beach Boys
Silent Night…Shakin’ Stevens
Monday, Monday…The Mama’s & The Papa’s
Blueberry Hill…Fats Domino
Christmas…Darlene Love
Akta dig för indianerna…Gunnar Wiklund
Rudolph The Red nosed reindeer…Dean Martin
Silver Bells…Elvis Presley
The Great Snowman…Bob Luman
De tusen öars land…Streaplers
Someday at Christmas…Stevie Wonder
Blue this Christmas…Jerry Williams
Snälla Per…Sven-Gösta Jonsson
Deep in the heart of Texas…Duane Eddy
Twilight Time…The Platters
Just a country boy…Showaddywaddy
Skinnknuttarnas julafton…Johnny Svängman
Happy birthday girl…Equals
Den gamla spinnrocken…Spotnicks
Mama’s twistin’ with Santa…Mark Anthony
Still…Emile Ford
Hound Dog…Elvis Presley
Send me some loving…Sam Cooke
Pretend…Carl Mann
Da Doo Ron Ron…The Crystals
Feliz Navidad…Jose Feliciano
All you need is love…The Beatles
En sliten grimma…Cacka Israelsson
White Christmas…Bing Crosby
Merry Chrismas Everyone…Shakin’ Stevens
Secret Agent Man…Johnny Rivers
Happy X-mas…John Lennon
Tomten Lars…Owe Thörnqvist
Apache…Shadows
Santa Claus won’t come this year…Charlie Stewart
Ragga runt…Eddie Meduza
Sjömansjul på Hawaii…Yngve Stor
Jingle Bells…Frank Sinatra
Silent Night…Mahalia Jackson
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Maria Järudd, Erika Eriksson & Christina Fältgård.
Tack och på återhörande! Vi är tillbaks i etern 2014 01 10.
Låtlista 2013 12 13
Elvis – Santa Lucia
Mary Hopkins – Those were the days
Revieras – California Sun
Jerry Williams – Tomten kommer snart
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Bobby Vee – Medley
Elvis – Good luck charm
Richie Valens – La Bamba
Jerry Williams – Twist´n Patricia
Shanes – Ten guitars
Paul Anka – Love me warm and tender
Frankie Avalon – Young love
Beach Boys – Surfing safari
Supremes – I hear a symphony
Sven-Ingvars – Ett litet rött paket
Faron Young – Talk back trembelin´lips
Magnus Kvintett – Skall Du någonstin bli min
Searchers – Needles and pince
Roy Orbison – Come back to me my love
Peter & Gordon – I go to pieces
Johnny Tillotson – Why do I love you so
Vi som förmedlade musikönskningar och hälsningar var Inger och Johnny, och de som tog emot Era telefonsamtal var Désirée och Ulf.
LÅTLISTA 2013 12 06
900 Miles…Billy Merman
The Great Snowman…Bob Luman
A New Baby For Christmas…Johnny Preston
You’re Welcome…Bob Luman
Big Boss Man…Elvis Presley
Diana…Paul Anka
I Get A Kick Out Of You…Frank Sinatra
A Toast To Your Birthday…Shells
Mest Av Allt…Gunnar Wiklund
Du Krossade Mitt Hjärta När Du For…Gunilla Postaroff
Woo-Hoo…The Rock-A-Teens
En Sång En Gång För Länge Sen…Jerry Williams
California Dreaming…Bobby Womack
No Milk Today…Herman’s Hermits
Running Bear…Johnny Preston
Swinging On A Star…Big Dee Irwin
Twilight Time…The Platters
Dream Baby…Roy Orbison
Trollkarlen Lurifix…Anita Hegerland
White Christmas…The Lucky Duckies
Roll Over Beethoven…Chuck Berry
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Yvonne Johnsson. Vid telefonerna hade vi Maria Järudd & Erika Eriksson.
Tack och på återhörande!
Låtlista 2013 11 29
Bill Forbes – Too young
Bob Luman – The great snowman
Sven-Ingvars – Börja om från början
Elvis – If I can dream
Cliff Richard – Bachelor boy
Shadows – Quartermasters stores
Tremeloes – Someone someone
Jerry Williams – Sweet sixteen
Roy Orbison – Obi dobi
Shakin´Stevens – Marie Marie
Lill-Ingmars – Molly
Gene Pitney – I wanna love my life away
Alma Cogan – Tennessee waltz
Frank Ifield – Nobody else but you
Everly Brothers – All I have to do is dream
Hounds – The gipsy cried
Hepstars – Cadillac
Ray Adams – Violetta
Beatles – All my loving
Dickie Lee – Dream lover
Hepstars – Malaika
Hurriganes – My only one
Inger Nilsdotter Böhl och Johnny Böhl satt vid mikrofonerna.
De som tog emot Era telefonsamtal var Désirée Gustafsson och
Els-Marie Böhl.
Tack för en trevlig kväll!
LÅTLISTA 20131122
Å Du Skall Få Det Igen…Åse Wentzel
Surfin’ U.S.A….The Beach Boys
Speedy Gonzales…Pat Boone
The Hucklebuck…Chubby Checker
Land Of Love…Slam Creepers
California Dreamin’…The Mama’s & The Papa’s
The Great Snowman…Bob Luman
Stand Up…Michael Cox
Make The World Go Away…Elvis Presley
Lyckliga Gatan…Anna-Lena Löfgren
Rock-A-Billy…Willy King
Brand New Love…Marty Wilde
Rock’n’ Roll Music…The Beatles
Fly Butterfly Fly…Marty Robbins
Have You Ever Seen The Rain…Creedence Clearwater Revival
Tell Me…Rolling Stones
Did I Tell You…Jerry Williams
Lille Klumpeduns…Öijwinds
Flickan Från Backafall…Bröderna Volt
That’s The Way It Goes…The Shadows
Surfing Bird…The Trashmen
Tänk Om Han Säger Nej…Winnie
Don’t…Hep Stars
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Maria Järudd & Erika Eriksson.
Tack och på återhörande!
Musiken 2013 00 15
Belmonds — Such a long way
Kurt Foss Reidar Boe – Små nära ting
Brian Pool & The Tremeloes – Do you love me
Freddy Quinn – Seeman
Elvis – Western Union
Rolling Stones – Time is on my side
Bobby Rydell – Sway
Buck Owens – Under your spell again
Jerry Williams – Peggy Sue
Frank Sinatra – Strangers in the night
Dolly Parton – Save the last dance
Roy Orbison – Pretty Woman
Cliff Richard – I could easily fall
Billy Vaughn – Sail along silvery moon
Hepstars – Tribute to Buddy Holly
Fats Domino – Hold hands
Beatles – Bad boy
Beach Boys – Fun fun
Ellert Nordmark – Happy go lucky guitar
Del Shannon – Handy man
Johnny Rivers – It wouldn´t happen with me
Vouges – You´re the one
Vi som spelade musiken och framförde Era hälsningar var Inger Nilsdotter Böhl och Johnny Böhl. De som mottog Era telefonsamtal var Désirée Gustafsson och Ulf Lindkvist. Vi är tillbaka om två veckor 2013 11 29, till dess, må så gott!
LÅTLISTA 2013 11 08
Big Daddy & The Cat…The Blackwells
Save The Last Dance For Me…Nancy Sinatra & Lee Hazelwood
It Keeps Raining…Fats Domino
You Can Have Her…Roy Hamilton
Daddy Sang Bass…Carl Perkins
Hippy Hippy Shake…Swinging Blue Jeans
Hello Mary Lou…Ricky Nelson
She’s A Heartbreaker…Gene Pitney
Everybody’s Somebody’s Fool…Connie Francis
Rocking Daddy…Hank C. Burnette
Apache…The Shadows
Daddy Lolo…Ganim’s Asia Minors
Your Seventeenth Spring…Marty Wilde
King Creole…Elvis Presley
Bring It On Home To Me…The Animals
You Don’t Have To Be A Baby To Cry…The Caravelles
Paper Boy…Roy Orbison
Even The Bad Times Are Good…The Tremeloes
Dear Daddy…Petula Clark
Hey Baberiba…Rock-Olga
Dardanella…The Raiders
Congratulations…Cliff Richard
Have You Ever Seen The Rain…Creedence Clearwater Revival
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Maria Järudd & Kristina Fältgård.
Tack och på återhörande!
Kvällens musik 2013 11 01

Ray Adams – Violetta
Paul Anka & Mickie Marlow – What you´ve done to me
Alma Cogan – Tennessee Waltz
Arthur Conley – Sweet soul music
Simon & Garfunkle – Bye bye love
Towa Carson – Varför är solen så röd
Elvis Presley – Suspicious minds
Fats Domino – Ain´t that ashamed
Trini Lopez – Don´t let your sweet love die
Ricky Nelson – Hello Mary Lou
Flamingokvintetten – Lilla Ann
Spotnicks – Latst date
Beatles – Baby it´s you
Perikles – Så länge Du älskar är Du ung
Johnny Burnette – Dreaming
Gunnar Wiklund – Han måste gå
Lulu – Shout
Chuck Berry – Roll over Beethoven
Peter Holm – Monia
Freddy Fender – Vaya Con Dios
Emile Ford – You never know what you´re missing till you try
Ben E King – This magic moment
Alvin Stardust – A Picture of you
LÅTLISTA 2013 10 25
The Ghost of Gary…Ron Hart
Mr. Rock’n Roller…Jan Rohde
Walk On By…Leroy Van Dyke
Little Tina…Paul Hondo
Min Fru…Per Myrberg
Have I The Right…The Honeycombs
You Can’t Catch Me…Chuck Berry
Margie…Fats Domino
The Gleam In Your Eyes…The Channels
Rented Tuxedo…Hep Stars
Locomotioc…Little Eva
The Wonder Of You…Elvis Presley
Wooly Bully…Sam The Sham & The Pharaos
Summer’s Over…Pat Shannon
(Say) You’re My Girl…Roy Orbison
Turn Me Loose…Fabian
Kana Kapila…Hep Stars
I Won’t Mind At All…Jerry Williams
Let It Be…The Beatles
Min Kille Har Hår Som Beatles…Ulla Persson
Sorry…Royal Showband Waterford
F.B.I….The Shadows
It Came Out Of The Sky…Creedence C.R.
Red Cadillac & A Black Moustache…Robert Gordon
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Yvonne Johnsson. Vid telefonerna hade vi Maria Järudd & Ulf Lindqvist.
Tack och på återhörande!
Kvällens musik 2013 10 18
Elvis – Welcome to my world
Small Town Singers – Pierina
Damita Jo – Dance with a dolly
Cliff Richard – I could easily fall
Siw Malmqvist – Johnny Wonderland
Small Faces – All or nothing
Lolita – Seeman
Jack Rivers – Acy breaky heart
Hepstars – O Carol
Rick Nelson – I will follow you
Trashmen – Surfing bird
Elvisparna – You don´t have to say you love me
Jae Apae – Putti putti
Larry Finnegan – Dear one
Los Bravos – Black is black
Platters – Twilightime
Ola Håkansson – Du skänker mening åt mitt liv
Patty Page – Poor Little fool
Earl Zink – Look for me
Troy Shondell – I don´t know
LÅTLISTA 2013 10 11
We’ll Sing In The Sunshine…Wanda Jackson
That Was Me You Ran Over…Gale Garnett
Johnny Guitar…The Spotnicks
Cadillac…Hep Stars
What Am I Gonna Do…Neil Sedaka
Mrs. Robinson…Simon & Garfunkel
Where My Baby Goes…Rock-Olga
Sunshine Lady…Dion
Corinne, Corinna..Larz-Kristerz
His Latest Flame…Elvis Presley
Hello Mary Lou…Creedence Clearwater Revival
Congratulations…Cliff Richard
Young Love…Jerry Keller
Moose On The Loose…Roddy Jackson
Under The Stars Of Love…The Shadows
It Wouldn’t Happen With Me…Johnny Rivers
Huckle Buck…The Royal Showband Waterford
Min Ballong…Snopporna
Apache…The Shadows
High School Confidential…Jerry Lee Lewis
Travellin’ Band…Creedence Clearwater Revival
One Night Of Sin…Smiley Lewis
Putti Putti…Jay Epae
All The Time…Sleepy LaBeef
The Pied Piper…Crispan St. Peters
Young Girl…Gary Puckett & The Union Gap
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Christina Fältgård.
Tack och på återhörande!
Låtlista 2013 10 04
Al Saxon – Piper of love
Cliff Richard – Lucky lips
Gerry & The Pacemakers – How do you do it
John Leyton – Johnny remember me
Neil Sedaka – Hey Little devil
Elvis – Blue Suede shoes
Bobby Capri – I´m gonna be another man
Buddy Holly – Rave on
Johnny Ward – Gummibollen
Siw Malmkvist – Jazzbacillen
Flamingokvintetten – Hon är sexton år idag
Van Morrison – Brown eyed girl
Fats Domino – Blueberry hill
Jack Rivers – I don´t love you anymore
Shanes – Ten guitars
Ventures – Pipeline
Mamas & Papas – Dream a Little dream
Jerry Williams – Little bird
Towa Carson – Visa mej hur man går hem
Låtlista – 2013 09 27
No Te Creo – Manolo Muñoz
Tutti Frutti – Elvis Presley
Ghostriders In The Sky – Brothers Four
That Ain’t Nothin’ But Right – Mac Curtis
Darlin’ Jill – Hugo Montenegro
Det Är Långsamt Att Leva Utan Dig – Britt Damberg
Next Door To An Angel – Neil Sedaka
Looky Looky – Larz Kristerz
Sweet Soul Music – Arthur Conley
My Heart Will Go On – Big Daddy
Guitar Boogie – Sven-Ingvars Kvartett
Sugar Baby Love – The Rubettes
Blueberry Hill – Fats Domino
Camp – Sir Henry & His Butlers
Ramblin’ Rose – Nat King Cole
What Do You Want To Make Those Eyes At Me For – Emile Ford
I Can Help – The Drifters
Mamma Vill Inte Förstå – Annica Risberg
Twilight Time – The Platters
Don’t Let Your Sweet Love Die – Trini Lopez
Stewball – Mascots
Please Don’t Tease – Cliff Richard
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Yvonne Johnsson. Vid telefonerna hade vi Ulf Lindqvist & Maria Järudd.
Tack och på återhörande!
Låtar spelade 2013 09 20
Sven-Ingvars – Vid din sida
Drifters – Save the last dance
Jailbird Singers – Där björkarna susa
Leroy Van Dyke – Walk on by
Larz Krizterz – Ingen
Shanes – Hi Li Li Hi Lo
Emile Ford – You never know what you´re missing till you try
Percy Sledge – The angels listened in
Hounds – The lion sleeps tonight
Elvis – Fairytale
Spotnicks – Amapola
Bobby Bare – Detroit city
Gary Pucket – Young girl
Searchers – Take it or leave it
Millie – My boy Lollipop
Supremes – Baby love
Britt Damberg – Hälsa Mikael
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Mungo Jerry – Lady Rose
Swinging Blue Jeans – Hippy hippy shake
Flamingokvintetten – Du kom för sent
Owe Thörnqvist – På festplatsen
Adventures – It´s alright
Kvällens personal: Inger, Johnny, Ulf och Yvonne
Låtlista – 2013 09 13
Man måste ha tur – Anna Sundqvist
Leka med elden – Bibi Johns
I got lucky – Elvis Presley
I saw Linda yesterday – Dickey Lee
Monster mash – The Bonzo Dog Doo Dah Band
From a jack to a king – Ned Miller
Speedy Gonzales – Pat Boone
Brown eyed girl -Van Morrison
Working for the man – Roy Orbison
Tur i kärlek – Yvonne Norrman
Anna – The Beatles
Teach me how to shimmy – Jerry Williams
40 miles of bad road – The Ohlstone Band
You threw a lucky punch – Gene Chandler
You never talked about me – Shakin’ Stevens
When you walk in the room – The Searchers
Let’s face the music and dance – Nat King Cole
Leader of the pack – The Shangri-La’s
Razzle dazzle – Bill Haley
Dear One – Larry Finnegan
Chain Gang – Sam Cooke
Eleganten från vidderna – Eddie Meduza
Vi som underhöll er ikväll var Jörgen Pettersson & Yvonne Johnsson. Vid telefonerna hade vi Erika Eriksson & Maria Järudd.
Tack och på återhörande!
Musiken vi spelade – 2013 09 06
Monika Zetterlund – Sakta vi gå genom stan
Sven-Ingvars – Ett litet rött paket
Michael Cox – Stand up
Eva Eastwood – En sådan Romeo
Elvis – Judy
Creedence Clearwater Revival – Bad moon Rising
Paul Anka – In my imagination
Flamingokvintetten – Sjätte september
Roy Orbison – Blue Angel
Larz Krizters – Lilla Ann
Little Richard – Good golly Miss Molly
The Beatniks – His latest flame
Jimmy Curtis – Without you
Roy Orbison – California blue
Little Ewa – The locomotion
Dickie Lee – I saw Linda yesterday
Hootenanny Singers – Jag väntar vid min mila
Eddie Cochran – Summertime blues
Ola & The Janglers – Alex is the man
Beatles – I´ll get you
Jae Apae – Putti putti

Sammanställning Vinnare 2013

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 20

Strand Kök & Bar – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Hampus Tomth
Pizza Prima – Kent Hansson
ÖoB Mora-Noret – Kurt Lindström
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
Statoil Kristineberg – Irene Momqvist
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Helmers Konditori – Sören Ållas
Nils Olssons Hemslöjd – Göran Momqvist
Orsakullan – Nicolle Holmkvist

Rätt svar i tävlingen: NEIL SEDAKA

Playbacks jul lotteri 2013

  1. Bulldog café Lilly Tönnberg 452
  2. Bulldog café Anders Sjöberg 640
  3. Vildmarksliv outdoor Sven-Gunnar Fahlström 414
  4. Stil Birgitta Bertilsson 881
  5. Lissäng mat & Dryck Monika Selling 340
  6. Leklust Mora lek & hobby Lena Såsser 52
  7. Leklust Mora lek & hobby Louise Bergman 141
  8. Leklust Mora lek & hobby Lina Tomth 536
  9. Leklust Mora lek & hobby Emma Larsson 837

10 Leklust Mora lek & hobby Mia Hållestam 706

11 Carlssons herr Clifford Eriksson 727

12 Kompis Magnus Öhren 572

13 Berglunds foto Jan-Erik Karlfeldt 566

14 Eliassons skor Per Bäck 567

15 Eliassons skor Viola Länsman-Haglund 437

16 Masen Skinnspecialisten Åsa Momqvist 331

17 Masen Skinnspecialisten Ann-Sofie Frost 159

18 Masen Skinnspecialisten Bente Selnes 175

19 Bodens hårdesign Siv Jansson 45

20 Bodens hårdesign Kristina Könberg 131

21 Bodens hårdesign Birgit Lärka 265

22 Bodens hårdesign Nathalie Ryttar 717

23 Hälsokraft Christina Nugoz 681

24 Secokidz Micke Chef 520

25 Kronans apotek Oleg Wernström 943

26 Kronans apotek Benny Eriksson 844

27 Wooly Shop Gunnel Bysell 465

28 Audio Video Kjells foto Malena Röttorp 593

29 Audio Video Kjells foto Anne-Mai Hedlund 333

30 Audio Video Kjells foto Martina Rosenberg 772

31 El-Bi lampan Mats Pousette 453

32 Hälsobutiken Mora Marie Rosenkvist 430

33 Solveigs Annika Rehn 50

34 Art in inredning & ramverkstad Nelly Österbäck 854

35 Art in inredning & ramverkstad Erik Nygren 357

36 Akademibokhandeln Mora Stig Brottare 601

37 Haglunds nya mode Per-Olov Björk 969

38 Haglunds nya mode Arne Strelin 97

39 Haglunds nya mode Linus Sandblom 7

40 Haglunds nya mode Jan Pranders 220

41 Cubus Mora Bengt Eriksson 751

42 Tysks Uraffär Karin Andersson 182

43 El-giganten Brocke Pettersson 678

44 El-giganten Lasse Sjödén 722

45 Tyger & Ting Bosse Johansson 710

46 Mora Hemslöjd Christoffer Strelin 540

47 Fjäll & Natur butiken Mora Alvin Pettersson 10

48 Fjäll & Natur butiken Mora Margareta Lilja 341

49 Fjäll & Natur butiken Mora Britt-Marie Larsson 538

50 Mora IK shoppen Roland Olsson-Wallberg 167

51 Mora IK shoppen Lena Pettersson 534

52 Mora IK shoppen Torbjörn Samuelsson 275

53 Guldsmedjan Lillian Nilsson 392

54 Vanilj Rättvik Sven Sjölin 934

55 Vanilj Rättvik Stig Gunnarsson 153

56 Melrose Rättvik Lotta Sandblom 363

57 Sörlins Bokhandel Rättvik Willy Persson 931

58 Lerdalia presentbutiken RättvikMary-Anne Dahlberg 233

59 Centrum Lek&Hobby Rättvik Mats Frost Matsson 831

60 Family (nr 1) House Rättvik Anders Detlofsson 242

61 Family (nr 1) House Rättvik Tage Eriksson 391

62 Garncentrum Torget Rättvik Kerstin Wikgren 458

63 ÖDM Örebro Björg Strid 618

64 ÖDM Örebro Göte Kallur 75

65 ÖDM Örebro Kalle Persson 198

66 ÖDM Örebro Jan Qvarnström 821

67 Spelkompaniet, Tuvan Birgitta Eriksson 436

68 Mikael Karlsson Siv Olsson 809

69 Mikael Karlsson Britt-Inger Karlsson 551

Vinnare i medlemstävlingen 12 13

Nils Olssons Hemslöjd – Thomas Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan Prandes
Wasagatan 32 – Börje Karlsson
China House – Ludwig Backolars
My Sushi – Lena Hammarin
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Julia Tomth
Statoil Kristineberg – Eva Stark
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Helmers Konditori – Lars Frisk
Möbelrondellen – Lars Fältgård
ÖoB Mora-Noret – Robert Frost
Orsakullan – Iris Hjelte

Rätt svar i tävlingen – Buddy Holly

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 06

Strand Kök & Bar – Josefin Hansson
My Sushi – Maja Bysell
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
China House – Lars Nilsson
Pizza Prima – Anna-Stina Persson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Statoil Kristineberg – Abbe Eklund
Kaffestugan – Kisti Thörn
Helmers Konditori – Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd – Nikkie Gunnar
Orsakullan – Maja Såsser

Rätt svar i tävlingen: BOB LUMAN

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 29

Strand Kök & Bar – Karin Länsmans
My Sushi – Lena Högberg
Wasagatan 32 – Freja Eldh
China House – Anders Fernström
Pizza Prima – Lars Årjes
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Sören Ållas
Statoil Kristineberg – Emma Larsson
Kaffestugan – Inger Sars
Helmers Konditori – Gunnar Hansson
Möbelrondellen – Hampus Tomth
Nils Olssons Hemslöjd – Maj Engberg
Orsakullan – Ruth Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Berndt Simonsson
Pizza Prima – Jan Prandes
Statoil Kristineberg – Kerstin Tägt
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Trulle Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Carro Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Ingvar Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Rolf Fältgård
Orsakullan – Agneta Hjelte

Rätt svar i tävlingen: Slam Creepers

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 15

Pizza Prima – Lill Olsson
My Sushi – Ingela Holmberg
Wasagatan 32 – Albin Larsson
Strand Kök o Bar – Johan Kohrs
China House – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bernt Simonsson
Willy:s Mora-Noret – Happy (hund)
Statoil Kristineberg – Britt-Inger Rehn
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Emelie Björk
Möbelrondellen – Lina Tomth
Nils Olsson Hemslöjd Nusnäs – Ann-Sofi Frost
Orsakullan – Inger Hjort
Rätt svar i tävlingen: Anna-Lena Löfgren

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Per Bäck
Pizza Prima – Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Kaffestugan – Eva Lena Karlsson
Helmers Konditori – Felix Såsser
My Sushi – Gösta Wikström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar – Pelle Österbäck
China House – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Nils Olssons Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Carl Perkins

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 01

ÖoB – Börje Karlsson
Helmers Konditori – Filippa Såsser
Kaffestugan – Eva Norgren
Wasagatan 32 – Lars Kax
China House – Lars Frisk
Statoil Kristineberg – Tommy Lundgren
My Sushi – Lina Tomth
Pizza Prima – Tim Gunnar
Möbelrondellen – Eddie Larsson
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Strand Kök & Bar – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Doris Såsser

Svar i tävlingen: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 25

ÖoB – Jocke Tönnberg

Pizza Prima – Ronny Hermansson

Statoil Kristineberg – Henry Frisk

Kaffestugan – Maj Engberg

Helmers Konditori – Jenny Österbäck

My Sushi – Anna Carlsson

Wasagatan 32 – Jan-Erik Rehn

Strand Kök o Bar – Göran Nyman

China House – Lilian Nilsson

Willy:s Mora-Noret – Inger Liljeholm

Rätt svar i tävlingen: Per Myrberg

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 18

ÖoB – Ruby Wall Andersson
Pizza Prima – Kristina Döss
Statoil Kristineberg – Albin Larsson
Möbelrondellen – Rolf Andersson
Kaffestugan – Nil Nordh
Helmers Konditori – Miller Henriksson
My Sushi – Abbe Eklund
Wasagatan 32 – Eva Stark
Strand Kök o Bar – Britt Inger Rehn
China House – Lill Olsson
Willy:s Mora-Noret – Sven Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 11

Playback – Gösta Wikström
ÖoB – Anna Karlsson
Pizza Prima – Göran Momqvist
Statoil Kristineberg – Diva Gunnarsson
My Sushi – Börje Karlsson
China House – Tim Gunnar
Wasagatan 32 – Kristin Eklund
Strand Kök o Bar – Stig Ernstsson
Willy:s – Molly Såsser
Kaffestugan – Lena Ehlin
Helmers Konditori – Agneta Hjälte

Rätt svar på medlemsfrågan: NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 04

Möbelrondellen – Christina Döss
ÖoB – Molly Tomth
Pizza Prima – Karin Hermansson
Statoil Kristineberg – Kjell Eldh
My Sushi – Tim Gunnar
China House – Kerstin Skoglund
Wasagatan 32 – Thea Strelin
Strand Kök o Bar – Britt-Inger Rehn
Willy:s – Inger Liljedahl
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Helmers Konditori – Herr Holmsson
Orsakullan – Julia Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar på medlemsfrågan: Family Four

Vinnare i medlemstävlingen 2013-09-27

Kaffestugan – Henry Frisk

ÖoB Mora.-Noret – Lena Ryttar

Willy:s Mora-Noret – Ingegerd Eriksson

Pizza Prima – Rut Nilsson

Helmers Konditori – Felix Såsser

Wasagatan 32 – Eddy Larsson

China House – Gösta Wikström

Strand Kök o Bar – Ingela Holmberg

My Sushi – Abbe Eklund

Statoil – Margit Jansson

Rätt svar i tävlingen: 13

Vinnare i medlemstävling 2013 09 20

Helmers Konditori – Miller Henriksson
Pizza Prima – Mats Hermansson
Wasagatan 32 – Eva Frisk
Kaffestugan – Birgit Andersson
China House – Lena Såsser
Möbelrondellen – Lina Tomth
Willy:s Mora-Noret – Anders Döss
Strand Kök o Bar – Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret – Nils Nordh
My Sushi – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Orsakullan – Viola Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet
Rätt svar i tävlingen: Hepstars

Vinnare i medlemstävling 2013 09 13

Kaffestugan – Nils Nordh
ÖoB Mora.-Noret – Rickard Landin
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Pizza Prima – Irene Momqvist
Helmers Konditori – Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 – Eva Norgren
China House – Jocke Tönnberg
Strand Kök o Bar – Natalie Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Gunnar
Orsakullan – Börje Karlsson
My Sushi – Anna Eriksson
Statoil – Doris Såsser

Rätt svar i tävlingen: Bobby “Boris” Pickett

Vinnare i medlemstävling 2013 09 06

Möbelrondellen – Ruby Wall Andersson
Kaffestugan – Rolf Fältgård
ÖoB Mora.-Noret – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Siv Hansback
Pizza Prima – Gunnnar Hansson
Helmers Konditori – Lars Kax
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
China House – Ronny Hermansson
Strand Kök o Bar – Henrik Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Mimmi Pousette
Orsakullan – Kjell Eldh
My Sushi – Elin Frost
Statoil – Lars Orjes
Ni hämtar Era vinster i Mora IK:s souvenirbutik, gågatan Mora.
Vinsterna ligger kvar en månad.

Rätt svar i tävlingen: Cliff Richard


Vinnare i medlemstävling 2013 08 30

NILS OLSSONS HEMSLÖJD, PLAYBACKHÄST – KARIN PETTERSSON
KAFFESTUGAN, FIKA FÖR TVÅ – TAGE ANDERSSON
PRIMA PIZZERIA, EN PIZZA – INGER LILJEHOLM
HELMERS KONDITORI, FIKA FÖR TVÅ – ANNA-STINA PERSSON
WILLY:S MORA NORET, 1 KG KAFFE – BIRGITTA HANSSON
ÖoB MORA NORET, TVÅ PAKET TVÄTTMEDEL – JAN NYMAN
RESTAURANG STRAND KÖK & BAR, EN LUNCH – ANN-MARIE ERIKSSON
CHINA HOUSE, EN LUNCH – SIV HANSBACK
WASAGATAN 32, EN LUNCH – MIA NUGOZ
STATOIL, KRISTINEBERG, GULDTVÄTT – EMMA LARSSON
ORSAKULLAN, TEKOPP + 2 HANDDUKAR – PER BÄCK
MY SUSHI, EN LUNCH – SÖREN ÅLLAS

Rätt svar i tävlingen: MONA WESSMAN


Vinnare i medlemstävling 2013 08 23

Statoil Kristineberg – Gittan Hansson
Willy:s Mora-Noret – Maya Bysell
ÖoB Mora-Noret – Nikki Gunnar
Möbelrondellen – Gun Björklund
China House – Inger Hjort
Pizza Prima – Eva Norgren
Helmers Konditori – Anna Karlsson
Kaffestugan – Anna-Lena Jakobs
Nils Olssons Hemslöjd – Sören Ållas
Strand Kök o Bar – Rolf Andersson
Wasagatan 32 – Ronny Gegerfeldt
Orsakullan – Bertil Ekström
My Shushi – Ann-Mari Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Lillbabs