Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 26

Central Kolgrillen Orsa (pizza) – Ann-Sofie Andersson
Pizzeria Amore Orsa – Kenneth Hermansson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Lars Nilsson
Noret Blomman – Pernilla Andersson
Guldsmedjan – Susanne Andersson
Strand Kök & Bar – Anna-Lena Jakobs
China House – Mattias Karlsson
Wasagatan 32 – Selma Törnqvist
ÖoB Mora Noret – Sebbe Smass
Cirkle K Orsa – Lars Hinders (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Gaeyner
Wibe/Ostnor – Trollet
Kaffestugan – Inger Hjort
Country Burger/Capish – Agnetha Ekström
Torino – Linus Sandblom
Mythos – Hans Falk
RÄTT SVAR: TYPISK

LÅTLISTA 2019 04 26

WILD ONE…BOBBY RYDELL
THE LOVE OF A BOY…TIMI YURO
DÅ GÅR JAG NER I MIN KÄLLARE…PIERRE ISACSSON
IT’S LOVE…STEPHANIE KANE
GET RHYTHM…JOHNNY CASH
DA DOO RON RON…CLAES DIEDEN
VÅRENS FLICKPARAD…GUNNAR WIKLUND
MISS MAC BAREN…TAGES
FIRST OF MAY…THE BEE GEES
WHAT’S THE PASSWORD…BOB & LUCILLE
I CAN’T STOP LOVING YOU…DON GIBSON
I PUT A SPELL ON YOU…CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
LEKA MED ELDEN…BIBBI JOHNS
AT THE HOP…DANNY & THE JUNIORS
I GOT LOADED…LIL BOB & THE LOLLIPOPS
HOUSE OF THE RISING SUN…THE ANIMALS
ZOOM…BARBAROSO & THE HISTORIANS
MOTORCYCLE…TICO & THE TRIUMPHS
PENNY LANE…THE BEATLES
LÄR MIG ÄLSKLING…KERSTIN HEDENDAHL
GOOD TIMIN’…JIMMY JONES
CALIFORNIA BLUE…ROY ORBISON
SUMMER HOLIDAY…CLIFF RICHARD
TOBACCO ROAD…NASHVILLE TEENS
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 19

Mythos – Ingrid Nord
Central Kolgrillen Orsa – Thea Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Eva Stark (HÄmtpizza)
Strand Kök & Bar – Sture Hansback
Wasagatan 32 – Happy Ållas
China House – Emil Lindh
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Pelle Katt
Country Burger/Capish – Vivi-anne Andersson
Torino – Ida Frost
Kaffestugan – Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Ö & B, Mora Noret – Turbo
Guldsmedjan – Yngve Frost
Noret Blomman – Peter Gunnarsson
Cirkle K, Orsa – Inger Liljeholm
Rätt svar: Sue

Låtlista 2019 04 19

Diamonds – Little Darling
Tävlingslåt: Ronnie Twen – Hipp, hipp
Pat Boone – Speedy Gonzales
Ove Thörnqwist – Alptoppens ros
John Leyton – Johnny remember me
Svante Thuresson – Leva mitt liv
Larry Finnegan – Candy lips
Beatles – I´m so happy just to dance with you
Righteous Brothers – Unchained melody
Magnus Kvintett – Skall du någonsin bli min
Lill-Ingmars – Molly
Manfred Mann – Do Wah Diddy
Swinging Blue Jeans – Don´t go out into the rain
The Kinks – Well respected man
Hepstars – Någonting har hänt
Roy Orbison – Say you´re my girl
Jack Rivers – Just one look
Johnny Burnette – I´m still dreaming
Marianne Kock – Spara sista dansen
Curtis Lee – Then I´ll know
Bobby Curtola – Footsteps
Bill Haley – It´s a sin
Clarence Henry – But I do
Kvällens personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 12

Central Kolgrillen Orsa – Henry Dahlgren
Pizzeria Amore Orsa – Lilian Nilsson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Lukas Tomth
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Guldsmedjan – Lovis Hjälte
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
China House – Alicia Salomonsson
Wasagatan 32 – Lennart Olov
ÖoB Mora Noret – Gunnar Hansson
Cirkle K Orsa – Tim Olsson (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Jacobs
Wibe/Ostnor – Susanne Lindh
Kaffestugan – Christina Sålder
Country Burger/Capish – Gerd Wass
Torino – Gustav Nord
Mythos – Krister Olsson
RÄTT SVAR: VIOLER

LÅTLISTA 2019 04 12

I CAN HEAR MUSIC…THE BEACH BOYS
SEGD’ EKKI NEI, SEGDU KANNSKI…SVANHILDUR JAKOBSDÓTTIR
C’MON EVERYBODY…EDDIE COCHRAN
THE LAST WALTZ…ENGELBERT HUMPERDINCK
SPICKS AND SPECKS…BEE GEES
GREEN GREEN GRASS OF HOME…TOM JONES
BUT I DO…CLARENCE “FROGMAN” HENRY
CRAZY LEGS…WHITEY GALLAGHER
I BURNED YOUR LETTER…DAMITA JO
WHEN I WAS YOUNG…THE ANIMALS
STANDING ON THE CORNER…THE FOUR LADS
I’M GONNA BE STRONG…GENE PITNEY
DÄR NÄCKROSEN BLOMMAR…FLAMINGOKVINTETTEN
SUSPICIOUS MINDS…ELVIS PRESLEY
NEL BLU DI PINTO DI BLU…DOMENICO MODUGNO
SWEETS FOR MY SWEET…THE SEARCHERS
ROCK AROUND THE CLOCK…BILL HALEY & THE COMETS
GREAT BALLS OF FIRE…JERRY LEE LEWIS
NORWEGIAN BOOGIE…EDDIE MEDUZA
I WANT TO DO IT…BOBBY COMSTOCK
YOUR MY WORLD…CILLA BLACK
PINK CADILLAC…CISSE HÄKKINEN
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 05

Restaurang Mythos – Selma Thörnqvist
Central Kolgrillen, Orsa – Christoffer Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Tjuren Ferdinand
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Noret Blomman – Naemi Fahlén
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Strand Kök & Bar – Albin Larsson
China House – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Bernt Berglund
ÖoB, Mora Noret – Mari Rovik
Cirkle K, Orsa – Susanne Forsberg (gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Murre Katt
Wibe/Ostnor – Lennart Olov
Kaffestugan – Ove Larsson
Countryburger/Capish – Elisabet Halvars
Torino – Siv Hermansson
Rätt svar: London

Låtlista 2019 04 05

Danny & The Boys – The Young ones
Tävlingslåt: Anne & Agneta – Limabitn (Streets of London i original)
John Leyton – Beautiful dreamer
The Platters – Smoke gets in your eyes
The Yardleys – Under the boardwalk
Eddie Cochran – I remember
Fats Domino – Jambalaya
Buck Owens – Under your spell again
Elvis – Puppet on a string
Ann-Louise Hansson – Min greve av Luxemburg
Cliff Richard – Here comes summer
Dickie Lee – I saw Linda yesterday
Owe Thörnqwist – Anna Kaffepanna
Pat Boone – April Love
Chubby Checker – The twist
Creedence Clearwater Revival – Cotton fields
Gary Lewis & The Playboys – Save your heart for me
Johnny Ray – Just Walking in the rain
Jack Rivers – Oh Darling
Four Seasons – Sherry
The Tokens – The lion sleeps tonight
Gitte Henning – Kom ner på jorden igen
Shanes – Ten guitars
Eddie Hodges – Ain´t gonna wash for a week
Carl Mann – I´m coming home
Vi tackar alla lyssnare för en trevlig kväll!
Inger & Johnny, Ulf & Börje