Spellista 2019 12 20

CHRISTMAS (BABY PLEASE COME HOME)…DARLENE LOVE
SNOWTIME…NEIL SEDAKA
ETT LITET RÖTT PAKET…SVEN-INGVARS
TOMTEN LARS…OWE THÖRNQVIST
SURFIN’ BIRD…THE TRASHMEN
SILVER BELLS…ELVIS PRESLEY
LITTLE GIRL…RITCHIE VALENS
WALKING WITH MY ANGEL…THE MASCOTS
STRÖMMEN FINNER VÄGEN…EDDIE MEDUSA
HAMBOSTINTA I KORT-KORT…MONA WESSMAN
THE TWIST…CHUBBY CHECKER
DIZZY MISS LIZZY…THE BEATLES
I FOUGHT THE LAW…BOBBY FULLER FOUR
I WAQNT A HIPPOPOTAMUS FOR CHRISTMAS…GAYLA PEEVEY
CADILLAC…HEP STARS
YES I WILL…THE HOLLIES
ETT GYLLENE BAND PÅ DIN HAND…ELSE-BETH
WHITE CHRISTMAS…DARTS
SOMEDAY AT CHRISTMAS…STEVIE WONDER
SILENT NIGHT…MAHALIA JACKSON

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Yvonne Johnsson.
Vid telefonerna hade vi Gunnar mörk och Desirée Gustafsson.
Tack, på återhörande och GOD JUL & GOTT SLUT PÅ ÅRET önskar alla vi på PLAYBACK!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 12 20

Sussies Vägkrog – Musse (katt)
Il Gusto – Bengt Dalberg
Centralgrillen, Orsa – Lars Nilsson
Pizzeria Amore, Orsa – Kjell Hörlin
Cirkle K, Kristineberg – Linus Sandblom
Playback, T-shirt – Per-Erik Dalström
Guldsmedjan – Mats Såsser
China House – Happy Ollas
Vasagatan 32 – Maud Lindkvist
ÖoB , Mora Noret – Lena Ehlin
Cirkle K, Orsa – Ruby Wall-Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Kerstin Skoglund
Wibe/Ostnor – Lisa Gunnarsson
Kaffestugan – Anna-Lena Kings
Torino – Frida Gustavsson
Lifo Colorlab – Tommy Blomkvist
Lifo Colorlab – Lilian Mörk
Playback, Mössa – Åsa Geijer

Rätt svar i tävlingen: Neil Sedaka

Vinnare i medlemstävlingen 2019 12 13

Sussies Vägkrog – Kristoffer Strelin
Centralgrillen, Orsa – Janne Johansson
Pizzeria Amore, Orsa – Elin Dalrot
Cirkle K, Kristineberg – Simon Larsson
Noret Blomman – Robert Frost
Guldsmedjan – Nils Nord
China HOuse – Tindra Hansson
Vasagatan 32 – Moa Hansback
ÖoB , Mora Noret – Sonja Morén
Cirkle K, Orsa – Nils Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – Ralf Kring
Wibe/Ostnor – Anna-Lena Kings
Kaffestugan – Wilmer Backolars
Torino – Yngve Frost
Il Gusto – Anne Lie Johansson

Rätt svar i tävlingen: Tårar

Spellista 2019 12 13

Anita Lindblom – Sankta Lucia
Johnny Preston – Running bear
Roy Orbison – Pretty woman
Yngve Stoor – Sjömansjul på Hawaii
Hollies – Very last day
Elvis Presley – Silver bells
Povel Ramel – Måste vägen till Curacau gynga så
Mona Wessman – Gå och göm dig Åke Tråk
Cliff Richard – Misteltoe and wine
Lesley Gore – Maybe I know
Pat Boone – Jambalaya
Arthur Conley – Sweet soul music
Bobby Curtola – My Christmas tree
Östen Warnerbring – Aj aj aj
Jerry Williams – Blue this Christmas
Simon & Garfunkle – Red rubber ball
Towa Carsson – Alla har glömt
Streaplers – The great snowman
Emile Ford – You never know what you´re missing, til you try
Jackson Five – I saw Mama kissing Santa Claus
Damita Jo – Save the last dance
Neil Levang – Ghostriders in the sky

Kvällens personal: Inger & Johnny vid mikrofonerna
Börje & Gunnar var telefonsvarare

Spellista 2019 12 06

I TOLD YOU SO…STEVE ALAIMO
C’ETAIT UN ANGE…SEBASTIEN
DET ÄR JULETID…SVEN-INGVARS
PLEASE MR. POSTMAN…THE BEATLES
I’LL BE HOME FOR CHRISTMAS…ELVIS PRESLEY
OLE ROCK’N’ROLLER…JIMMY CLANTON
THE BATTLE OF BLUE AND GREY…THE BEE GEES
COME ON LITTLE GIRL…EDDIE QUINTEROS
LOVE POTION NO. 9…JERRY WILLIAMS
MY GIRL JOSEPHINE…FATS DOMINO
JAMBALAYA…DAMITA JO
WALK ON BY…LEROY VAN DYKE
BERNARDINE…PAT BOONE
MY WHOLE WORLD IS FALLING DOWN…BRENDA LEE
ROLL OVER BEETHOVEN…CHUCK BERRY
SANTA CLAUS IS COMING TO TOWN…FRANK SINATRA
DANCIN’ WITH SANTA…THE TRASHMEN
EXCERPT FROM A TEENAGE OPERA…KEITH WEST
MERRY CHRISTMAS EVERYONE…SHAKIN’ STEVENS
DO YOU LOVE ME?…THE CONTOURS
PETER GUNN…DUANE EDDY
VILDANDENS SÅNG…THORY BERNHARDS
CHARLIE TRUCK…GÖSTA ”SNODDAS” NORDGREN

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Els-Marie Böhl.
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 12 06

Sussies Vägkrog – Inger Gejner
Centralgrillen, Orsa – Arne Söderkvist
Pizzeria Amore, Orsa – Alfred Larsson
Cirkle K, Kristineberg – Josefin Hansson
Noret Blomman – Vivianne Andersson
Guldsmedjan – Lars Nilsson
China House – Simon Larsson
Vasagatan 32 – Elin Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Caroline Hermansson
ÖoB, Mora Noret – Arne Sparr
Cirkle K, Orsa – Bengt Dahlberg
Wibe/Ostnor Rest. – Anna-Lena Jacobs
Kaffestugan – Lars Årjes
Pizzeria Torino – Ruby Wall-Andersson
Lifo Color lab – Anna Karlsson

Rätt svar i tävlingen: LAST KISS