Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 31

Restaurang Mythos – Thea Strelin
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Roland Nordin
Strand Kök & Bar – Ellen Gunnarsson
Central Kolgrillen, Orsa – Maj Engberg
Wasagatan 32 – Sven Andersson
China House – Anita Henriksson
Wibe/Ostnor – Ruby Wall Andersson
Country Burger/Capish – Happy Ollas
Torino – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Inger Hederen
Nils Olsson Hemslöjd – Mr Morris
Cirkle K, Kristineberg – Sture Hansback
ÖoB, Mora Noret – Simon Larsson
Guldsmedjan – Eva Norgren
Noret Blomman – Hampus Tomth
Cirkle K, Orsa – Susanne Forsberg
Rockstore/Annas – Janne Hamberg
Rätt svar: Lill Lindfors

Låtlista 2019 05 31

Lill Malmkvist – Klang min vackra bjällra
Ringfråga: Johnny & The sound – Tunti vain
Spotnicks – Amapola
Jerry Williams – Nobody´s darling, but mine
Chita Rivera – America
Micky Muster – Memories of Rose-Marie
Chuck Berry – You never can tell
Tages – Sleep Little girl
Beatles – Please, please me
Cliff Richard – Summer Holiday
Hollies – Silence is golden
Alma Cogan – Tennessee walts
Johnny Rivers – Long black veil
Kinks – Sunny afternoon
Fats Domino – It keeps raining
Sven-Ingvars – Någon att hålla i hand
Eddie Fisher – Cindy o Cindy
Carl Perkins – Honey don´t
Dannie Brooks – Twilightime
Mike Berry – Tribute to Buddy Holly
Tommy Steele – Singing the blues
Elvis – Big hunk love
Lenny Clerwall – Mark of Zorro
Helen Shapiro – Walking back to happiness
Bob Luman – I like your kind of love


Kvällens personal: Vi mikrofonerna Inger & Johnny
Telefonörer var Börje & Jörgen

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 24

Playback – Henry Dahlgren
Rest. Mythos – Maja Katt
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Mats Lind
Strand Kök & Bar – Viola Olsson
Wasagatan 32 – Nils Fernström
Wibe/Ostnor rest. – Frida Gustavsson
Country Burger/Capish – Majlis Mårts
Torino – Dorothy Johansson
Kaffestugan – Susanne Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Hönan Agda & Gänget
Cirkle K, Kristineberg – Lukas Tomth
ÖoB, Mora Noret – Tim Olsson
Guldsmedjan – Pernilla Andersson
Noret Blomman – Maud Lindkvist
Cirkle K, Orsa – Lennart Eriksson (Gäller endast i Orsa)
Rättsvar: Tennessee

LÅTLISTA 2019 05 24

SUBTERRANEAN HOMESICK BLUES…BOB DYLAN
10 DAYS TO BRENDA…RONNIE DIO & THE PROPHETS
EASY COME, EASY GO…ELVIS PRESLEY
BALLAD OF GHOST SQUADRON…TENNESSEE EARNIE FORD
SLEEP LITTLE GIRL…TAGES
THAT’S HOW I GOT TO MEMPHIS…BOBBY BARE
PRETEND…CARL MANN
ONE WONDERFUL LOVE…RAY SMITH
A MOTHER’S LOVE…PAT HERVEY
CAROLINA ROCK…BOB WATTS
RAMBLIN’ ROSE…NAT KING COLE
DEN GAMLA SPINNROCKEN…SPOTNICKS
MER ÄN JAG KAN SÄGA DIG…ANITA LINDBLOM
MULE SKINNER BLUES…STREAPLERS
MISIRLOU…DICK DALE & THE DEL-TONES
LOCOMOTION…LITTLE EVA
ONLY ONE WOMAN…THE MARBLES
HANDYMAN…JIMMY JONES
IT KEEPS RAINING…FATS DOMINO
TAKE GOOD CARE OF MY BABY…BOBBY VEE
DON’T LET ME DOWN…THE BEATLES
HOLD ME…P.J. PROBY
MARIE MARIE…JACK RIVERS
ALL THROUGH THE NIGHT…SIMONE DINA
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 17

China House – Sandra Hansson
Rest. Mythos – Christine Henriks
Central Kolgrillen, Orsa – Pia Gunnarsson
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Roland Andersson
Strand Kök & Bar – Matti Kotti
Wasagatan 32 – Henry Dahlgren
Wibe/Ostnor rest. – Kjell Eldh
Country Burger/Capish – Elisabeth Halvars
Torino – Margareta Fernström
Kaffestugan – Per Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Alma Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Jan Prandes
ÖoB, Mora Noret – Figge Gunnarsson
Guldsmedjan – Simon Granath
Noret Blomman – Maj Engberg
Cirkle K, Orsa – Tilda Olsson (Gäller endast i Orsa)
Rättsvar: Johnny

Låtlista 2019 05 17

Alvin Stardust – A picture of you
Ringfråga: “Johnny guitar” – artist – okänd
Elvis-Jailhouse rock
Dave Clark Five – Good old rock´n roll
Spencer Davis Group – If I had a hammer
Chubby Checker – The twist
Britt Damberg – Hälsa Mikael från mig
Eddie Medusa – Pretty Martina
Earl Bostic – Flamingo
Bobby Darin – Queen of the hop
Beatles – Rock´n roll music
Cliff Richard – Bachelor boy
Acker Bilk – Stranger on the shore
Ned Miller – From a jack to a king
Peter Holm – Oh lady Mary
Bill Haley – See you later alligator
Herman´s Hermits – No milk today
Shanes – Somebody´s taking Maria away
Firebirds – Rhythm of the rain
Anna-Lena Löfgren – Lyckliga gatan
Fats Domino – Blue berry hill
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Flamingokvintetten – Kalenderflickan
Albert West – To know you is to love you
Personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 10

Central Kolgrillen, Orsa – Sonja Bergs
Pizzeria Amore (Hämtpizza) – Diesel
Strand Kök & Bar – Laban Hansson
Wasagatan 32 – Hampus Tomth
Mythos – Åsa Momqvist
Wibe/Ostnor – Figge Gunnarsson
CountryBurger/Capish – Lars Frisk
Torino – Anneli Johansson
Kaffestugan – Arne Halvars
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Pousette
Cirkle K, Kristineberg – Ingergerd Hinders
ÖoB, Mora Noret – Maud Lindkvist
Gldsmedjan – Lena Såsser
Noret Blomman – Anja Granath
Cirkle K, Orsa – Musse Katt
Rätt svar: Brun (Brown)

Låtlista 2019 05 10

Elvis Presley – Western Union
Medlemstävling: Spacemen – Mrs Brown you´ve got a lovely daughter
Ricky Shaw – Don´t waste your time
Neil Sedaka – Breaking up is hard to do
Bobby Darin – Multiplication
Larry Finnegan – Seven days
The Tokens – The lion sleeps tonight
Buddy Holly – Oh boy
Hepstars – It´s nice to be back again
Spencer Davis Group – Gimme some lovin´
Britt Bergström – Karneval i Caracas
Carl Mann – Mona Lisa
Jerry Williams – Don´t be cruel
Towa Carsson & Lars Lönndahl – Ro, ro, ro
Bobby Lee Trammel – You mostes girl
Beatles – When I saw her standing there
Easy Beats – Friday on my mind
John Leyton – Tell Laura I love her
Shirelles – Will you still love me tomorrow
Drifters – Under the board walk
Rolling Stones – Tell me
Elvis Presley – Burning love
Gunnar Wiklund – Han måste gå
Gary Lewis & The Playboys – Save your heart for me
Doris Day – Whatever will be, will be
Kvällens radiopratare: Inger & Johnny. Telefonsvarare: Désirée & Gunnar

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 03

Central Kolgrillen Orsa (pizza) – Kent Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Matilda Hansson
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Gytte Nordby
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Elisabeth Halvars
Wasagatan 32 – Eva Olsson
ÖoB Mora Noret – Ann-Marie Eriksson
Cirkle K Orsa – Alfred Larsson (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Marie Dahlgren
Wibe/Ostnor – Tony Frost
Kaffestugan – Eva Pousette
Country Burger/Capish – Rolf Andersson
Torino – Mats Lindh
Mythos – Lukas Tomth
RÄTT SVAR: GLAD

LÅTLISTA 2019 05 03

C’MON MARIANNE…FRANKIE VALLI & THE FOUR SEASONS
EVERYBODY LOVES A LOVER…DORIS DAY
MULE SKINNER BLUES…STREAPLERS
I CAN’T STOP LOVING YOU…DON GIBSON
ALL I EVER NEED IS YOU…SONNY & CHER
EN SOMMARDRÖM I VITT…ÖSTEN WARNERBRING
WALKING BACK TO HAPPINESS…HELEN SHAPIRO
RECORD HOP…THE TIELMAN BROTHERS
JAILHOUSE ROCK…ELVIS PRESLEY
YOUR NAME SHALL BE REMEMBERED…JOHN GAUDET & THE LAURELS
TAKE IT OR LEAVE IT…ROLLING STONES
THREE STEPS TO HEAVEN…EDDIE COCHRAN
HJÄRTAT PÅ RÄTTA STÄLLET…ANNA-LENA LÖFGREN
TRY ME…JAMES BROWN
TE DANS MED KARLSTADTÖSERNA…SVEN-INGVARS
TIGER…FABIAN
IN DREAMS…ROY ORBISON
SURFIN’ BIRD…THE TRASHMEN
I’M FOR THINGS YOU DO…THE ENFIELDS
TIDDLEY DIDDLEY…HANK PRICE III
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Gästade studion gjorde Eva & Per-Åke Bäckström med hunden Ville.
Tack och på återhörande!