Ditt Konto på Playback har flyttat!

För att ge platts i menyraden har nu “Ditt Konto” flyttar in i vår butik, vår webbshop.

Nu hittar ni det via; Shop —> Butik —> Mina Sidor

På mina sidor hanterar/skapar du ett konto för hemsidan.
Fyll i ett användarnamn och namn som så är du redo.
Med ett konto du kan kommentera på våra listor och produkter.

Det här kontot gäller bara för att kommentera våra inlägg, så som listor och sidor samt produkter,
det går alldeles utmärkt att handla i vår webbshop utan att ha ett konto.

Är vi värda Ris eller Ros?

Berätta för oss om era
synpunkter och önskemål.

Har ni några synpunkter gällande
musikutbudet eller några programidéer samt Playbacks hemsida?

Eller något annat Ni undrar över
så tveka inte att höra av er till oss.

Era frågor och synpunkter kan besvaras eventuellt i radioprogrammet.

Vi tar emot både ris och ros,
för att kunna förbättra oss.

Ris eller Ros Formuläret är nu flyttat och inlagt i vårt vanliga kontaktformulär:

Spellista 2024 05 24

Buddy Holly – Raining in my heart
Trio me Bumba – Spel-Olles gånglåt
Shoking Blue – Send me a postcard
Paul Anka – Kissing on the phone (1961)
Ricky Nelson – Poor little fool
Emile Ford – Still
Towa Carson – De tre klockorna
Spotnicks – Last date
Elvis – Burning love
Jerry Williams – Feeling blue
Herman´s Hermits – No milk today
Cilla Black – You´re my world
CCR – Lodi
Hepstars – Cadillac
Platters – Red sails in the sunset
Dario Compeotto – Angelique
Eva Bysing – Ärtiga Märta
Lenn & The Leekings – Stop the music
Shadows – Apache
Sam Cooke – A change is gonna come
Roy Orbison – Pretty One
Supremes – Where did our love go
Searchers – Dot throw your love away
Wat 66 – The birds in the sky

Kvällens personal: Johnny, Per, Gunnar, Els-Marie och Inger

Vinnare i medlemstävlingen 2024 05 24

China House – Iris Andersson
Wibe – Gullevi Dahlberg
Vasagatan 32 – Lars Brudin
Smidjegrav – Arne Söderkvist
Linnea Mat & Dryck – Caroline Berglund
Thai Cuisine – Jan Karlsson
Centralgrillen – Noa Strelin
Järnvägskiosken – Kicki Nämd
ICA Olssons, Älvdalen – Arne Sparr
Akademibokhandeln – Kjell Hörlin
Mora Korgmakeri – Robert Frost
Frelins, Orsa – Ulrika Hansback
ÖoB, Mora Noret – Katten Nix Andersson
Cirkle K, Kristineberg – Bernt Berglund
Kaffestugan – Pia Fältgård
Lelles Dalahästar – Ingrid Nord

Rätt svar: “Grön”

Spellista 2024 05 17

Gene Pitney – Every breath I take
Isto Hiltunen – Milkset mua huomaa
Hugo Montenegro – The good, the bad, the ugly
Bill Rice – Red hair och green eyes
Loving Spoonful – Summer in the city
Jim Reeves – Just walking in the rain
Elvis – She´s not you
Paul Anka – Tell me that you love me 1957
Beatles – Take good care of my baby
Ricky Nelson – Proving my love
Eddie Cochran – Three steps to heaven
Cliff Richard – Travell´in light
Jerry Williams – Number one
Velvets – Lana
Animals – House of the rising sun
Del Shannon – His latest flame
Astronouts – Buckaroo
Platters – Only you
CCR – Proud Mary
Ricky Nelson – Hello Mary Lou
Skeeter Davis – The end of the world
Elvis – A fool such as I
Jay Apae – Putti, putti
Johnny Burnettte – Rockabilly Baby
Anita Lindblom – En plats i solen
Little Richard – Baby Face

Kvällens personal: Johnny, Nilla, Karin och Inger

Vinnare i medlemstävlingen 2024 05 17

Wibe – Katten Cocos Sålder
Vasagatan 32 – Lena Ädling
Linnea Mat & Dryck – Pia Gunnarsson
Thai Cuisine – Happy Ållas
Centralgrillen, Orsa – Torbjörn Ståhl
Järnvägskiosken – Inger Gaeyner
ICA Olssons, Älvdalen – Roland Andersson
Akademibokhandeln – Bernt Byström
Mora Korgmakeri – Charlie Thörnqvist
Frelins, Orsa – Jan Erik Rehn
ÖoB, Mora Noret – Mats Sörbo
Cirkle K, Kristineberg – Kajsa Elofsson
Kaffestugan – Christoffer Strelin
Lelles Dalahästar – Wilhelm Nordh

Rätt svar: Happy together

Spellista 2024 05 10

CATCH THE WIND…DONOVAN
MY GUY…ARETHA FRANKLIN
DU SKÄNKER MENING ÅT MITT LIV…OLA HÅKANSSON
YOU DON’T HURT ME ANYMORE…SONNY JAMES
TINA OCH MARINA…TINA OCH MARINA
SUNNY AFTERNOON…THE KINKS
THE WONDER OF YOU…ELVIS PRESLEY
BLIXTSNABBE SIXTEN…POPSWINGERS
ATT ANGÖRA EN BRYGGA…MONICA ZETTERLUND
CANDY LIPS…LARRY FINNEGAN
THE DANCE IS OVER…EYDIE GORMÉ
STUPID CUPID…CONNIE FRANCIS
SHOUT…LULU
SUMMER HOLIDAY…CLIFF RICHARD
MY LONG HAIR…JEAN LUNDÉNS
ALL I EVER NEED IS YOU…SONNY & CHER
WONDERFUL LAND…THE SHADOWS
FRÖKEN FRÄKEN…SVEN-INGVARS
TOMORROW´S CLOWN…BILL GIANT
SOLITARY MAN…THE DEEP SIX
YOU’LL NEVER WALK ALONE…GERRY & THE PACEMAKERS
TRAVELIN’ BAND…CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
UNCHAINED MELODY…RIGHTEOUS BROTHERS
NOTHING NEW…FATS DOMINO
BREAKAWAY…TRACEY ULLMAN

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Desirée Gustafsson. Vid telefonerna hade vi Per Collin & Els-Marie Böhl. Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2024 05 10

China House – Maja Gräddnos Strelin
Wibe – Ulrika Hansback
Vasagatan 32 – Sebbe Smass
Smidjegrav – Jan-Erik Hjalmarsson
Linnea Mat & Dryck – Göran Momqvist
Thai Cuisine – Lukas Rytter Thörnqvist
Järnvägskiosken – Tim Olsson
ICA Olssons, Älvdalen – Bella Andersson
Akademibokhandeln – Ida Berglund
Mora Korgmakeri – Yngve Frost
Frelins, Orsa – Carina Wenngren
ÖoB, Mora Noret – Lennart Eriksson
Cirkle K, Kristineberg – Berndt Skord
Kaffestugan – Agneta Ekström
Lelles Dalahästar – Nils Nord

Rätt svar: ARETHA FRANKLIN

Spellista 2024 05 03

Svenne Hedlund – Girl of my best friend
Siv-Inger – Wär ich noch siebzehn
Bobby Winton – Mr Lonley
Inger Berggren – Sol och vår
Lill-Ingmars – Molly
Tom Jones – Green, green grass of home
Elvis – Trying to get to you
Jimmy Ruffin – What becomes of the broken-hearted
Violents – Cindy oh Cindy
Cliff Richard – The night
Art Hudson – You´r the link to my heart
Conny Francies – Lipstick on your collar
Mascots – Words enaugh to tell you
Alvin Stardust – A picture of you
Platters – Twilightime
Cliff Richard & The Shadows – Nine times out of ten
Neil Sedaka – Oh Carol
Janne Önnerud – Kärlekens hus
Eddie Hodges – Bandit of my dreams
Emile Ford – Still
Rivieras – California sun
Arthur Conley – Sweet soul music
Hepstars – When my blue moon turns to gold again
Artie Waine – Where does a rock & roll singer go
Duane Eddie – Shazam
Cascades – The last leaf
Marianne Kock – Spara sista dansen

Vid mikrofonerna: Inger Nilsdotter Böhl och Johnny Böhl
Telefonsvarare: Karin Bälter och Nilla Andersson

Vinnare i medlemstävlingen 2024 05 03

China House – Lena Rytter Thörnqvist
Wibe – Fanny Nilsson
Vasagatan 32 – Arne Sparr
Smidjegrav – Denise Westman
Linnea Mat & Dryck – Maja Andersson
Thai Cuisine – Angelina Staffansson
Centralgrillen – Ingvar Andersson
Järnvägskiosken – Berndt Skord
ICA Olssons, Älvdalen – Ove Larsson
Akademibokhandeln – Sonja Fältgård
Mora Korgmakeri – Noa Strelin
Frelins, Orsa – Leif Bertilsson
ÖoB, Mora Noret – Birgitta Martinsson
Cirkle K, Kristineberg – Ulf Nilsson
Kaffestugan – Pelle Almen
Lelles Dalahästar – Lena Högberg
Mora Färg & Interiör – Chjristina Gustafsson

Rätt svar: Ginny (Vi spelade Siv-Inger med den tyska titeln: Wär ish noch siebzehn). Originalet var Ginny come lately.