Sammanställning Vinnare 2018

Julklappsvinnare 2018 12 21

Eva Norgren
Gördis Eriksson
Tommy Herdin
Tjuren Ferdinand
Ingvar Sticko
Ingegerd Persson
Christer Eriksson
Ingalill Mårshans
Molly Björk
Leif Hedén
Linus Rustas
Ann-Marie Ros
Hans Persson
Monica Klaza Rönnlycke
Ulla Söderqvist
Björn Djos

Klapparna hämtas på Hälsobutiken, Kyrkogatan 16


Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 21

Mythos – Arne Sparr
Centralkolgrillen Orsa – Eva Hamberg
Country Burger – Christina Gustavsson
Wibe/Ostnor Rest. – Sven Andersson
Wasagatan 32 – Ann Sofie Frost
China House – Karin Länsmans
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore Orsa – Alvin Pettersson
Kaffestugan – Sebbe
ÖoB, Mora Noret – Murre Katt
Cirkle K, Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Noret Blomman – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Kent Hansson

Rätt svar: KUNG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 14

Mythos – Viola Olsson
Centralkolgrillen Orsa – Sven Hermansson
Country Burger – Anna Karlsson
Wibe/Ostnor Rest. – Susanne Andersson
Wasagatan 32 – Albin Landin Österbäck
China House – Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar – Anders Fernström
Pizzeria Amore Orsa – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Wilhelm Nordh
ÖoB, Mora Noret – Mats Pousette
Cirkle K, Kristineberg – Noah Strelin
Guldsmedjan – Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman – Henry Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Susan Forsberg

Rätt svar: Country Four (Låten heter ”Blå Timmen”)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 07

Mythos – Alma Hansson
Centralkolgrillen Orsa – Helena Olsson
Country Burger – Lennart Olov
Wibe/Ostnor Rest – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Ludwig Backolars
Pizzeria Amore Orsa – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Inger Liljeholm
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Rolf Andersson
Guldsmedjan – Trollet
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Pia Nylander

Rätt svar: Kroppsdelar

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 30

Mythos – Agneta Hjelte
Centralkolgrillen Orsa – Ida Frost
Country Burger – Vivianne Andersson
Wibe/Ostnor Rest – Bengt Dalberg
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
Pizzeria Amore Orsa – Birgitta Hansson
Kaffestugan – Filippa Såsser
ÖoB, Mora Noret – Nils Nord
Cirkle K, Kristineberg – Tjuren Ferdinand
Guldsmedjan – Emil Lindh
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Ingvar Andersson
Playback-vinst – Gunnar Hansson
Playback-vinst – Hans Falk

Rätt svar: Friday eller Fredag

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 23

Mythos – Hans Falk
Centralkolgrillen – Anita Henriksson
Country Burger – Kjell Hörlin
Wibe/Ostnor – Gunnel Ryttar
China House – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Kaffestugan – Siv Hermansson
ÖoB Mora Noret – Lina Tomth
Cirkle K – Henry Dahlgren
Guldsmedjan – Nils Nord
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Julbord för 2 i Blyberg – Tomas Jakobs

Rätt svar: I Feel Fine

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 16

Restaurang Mythos – Per Nord
Central Kolgrillen Orsa – Ingegerd Hinders
Country Burger – Susan Andersson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Sven Hermansson
China House – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore Orsa – Anita Henriksson ( Endast avhämtning)
Kaffestugan – Pia Gunnarsson
ÖoB Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Sture Hansback
Guldsmedjan – Lisen Jönsson
Noret Blomman – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby
Playback t-shirt – Arne Sparr

Rätt svar: Knut

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 09

Mythos – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen – Maja Andersson
Country Burger – Lasse Hinders
Wibe/Ostnor – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Daniel Eriksson
China House – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Gustav Nord
Pizzeria Amore – Missan
Kaffestugan – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustavsson
Cirkle K – Ida Frost
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Magnus Lassis
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet

Rätt svar: 10.000.042

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 02

Mythos – Linus Rustas
Centyralkolgrillen – Fanny Nilsson
Country Burger – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Pelle Österbäck
Wasagatan 32 – Anna-Lena Kings
China House – Christina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Inger Liljeholm
Kaffestugan – Eva Norgren
ÖoB Mora Noret – Ann-Sofi Frost
Cirkle K – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Ida Frost
Noret Blomman – Alicia Salmonsson
son Hemslöjd – Murre

Rätt svar: ”Afton”

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 26

Kaffestugan – Hampus Tomth
ÖoB, Mora Noret – Murre (Katt)
Pizzeria Amore – Alma Hansson
Strand Kök & Bar – Carina Andersson
China House – Karin Länsmans
Wasagatan 32 – Hans Hansson
Wibe/Ostnor Rest. – Lisen Jönsson
Country Burger – Alicia Salomonsson
Central Kolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K, Kristineberg – Vivianne Frost
Guldsmedjan – Vilhelm Nord
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – Josefine Hansson
Restaurang Mythos – Anders Fernström

Rätt svar: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 19

Kaffestugan – Janne Hamberg
ÖoB, Mora Noret – Matilda Hansson
Pizzeria Amore – Eva Norgren
Strand Kök & Bar – Ingegerd Hinders
China House – Tomas Jakobs
Wasagatan 32 – Anna-Karin Simonsson
Wibe/Ostnor Rest. – Arne Söderkvist
Country Burger – Gunilla Frisk
Central Kolgrillen – Lilian Nilsson
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Guldsmedjan – Inge Grannas
Noret Blomman – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall Andersson
Restaurang Mythos – Laban Hansson

Rätt svar: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 12

Kaffestugan – Eddie Larsson
ÖoB, Mora Noret – Roland Andersson
Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
Strand Kök & Bar – Sven Hermansson
China House – Annelie Liljedahl
Wasagatan 32 – Vilhelm Nordh
Wibe/Ostnor – Stig Henriksson
Country Burger – Mats Pousette
Central Kolgrillen – Lukas Tomth
Cirkle K, Kristineberg – Hans Falk
Guldsmedjan – Pia Gunnarsson
Noret Blomman – Yngve Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
Rest. Mythos – Lisen Jönsson

Rätt svar: LILL BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 05

Kaffestugan – ”Trollet” Marie Holmkvist
ÖoB, Mora Noret – Murre (680)
Pizzeria Amore – Oskar Såsser
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Bertil Ekström
Wasagatan 32 – Lars Fältgård
Wibe/Ostnor – Noa Strelin
Country Burger – Margareta Fernström
Central Kolgrillen – Inger Andersson
Cirkle K, Kristineberg – Pelle Österbäck
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Noret Blomman – Vivianne Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly
Rest. Mythos – Lena Såsser

Rätt svar: 48
Vi spelade, 34:an, sju vackra gossar, sju ensamma kvällar
34 + 7 + 7 = 48

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 28

Kaffestugan – Nicke Göthe
ÖoB Mora Noret – Rickard Karlsson
Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson
Strand Kök & Bar – Lilian Mörk
China House – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Gustav Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Mathilda Hansson
Country Burger – Ove Larsson
Centralkolgrillen – Lena Ehlin
ICA Maxi – Lisa Gunnarsson
Cirkle K Kristineberg – Albin Larsson
Guldsmedjan – Marie Rovik
Noret Blomman – Lovis Hjälte
Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Forsberg
Restaurang Mythos – Tommy Olsson

Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 21

Kaffestugan – Robert Frost
ÖoB, Mora Noret – Emil Lind
Pizzeria Amore – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Figge Gunnarsson
China House – Britt-Marie Dahlgren
Wasagatan 32 – Pär Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Ingvar Andersson
Country Burger – Emmy Mårten Karlsson
Central Kolgrillen – Åsa Momqvist
Ica Maxi – Jonna Rustas
Cirkle K – Margaretha Karlsson
Guldsmedjan – Stig Henriksson
Noret Blomman – Alex Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Jan Erik Rehn
Restaurang Myrhos – Börje Tomth

Rätt svar: BRENDA LEE
Vi spelade låten ”Si je Chante” med Sylvie Vartan

Låten heter i original ”My whole world is falling down”

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 14

Kaffestugan – Simon Granath
ÖoB Mora Noret – Vivianne Frost
Pizzeria Amore Orsa – Steinar Dahl
Strand Kök & Bar – Vivianne Andersson
China House – Dick Karlsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Wibe/Ostnor Rest. – Figge Gunnarsson
Country Burger – Tim Olsson
Centralkolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Arne Söderkvist
Cirkle K Kristineberg – Murre
Guldsmedjan – Emmy Mårten-Karlsson
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Petra Andersson
Restaurang Mythos – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen:THE ISLEY BROTHERS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 07

Kaffestugan – Lucas Thörnqvist
ÖoB Mora Noret – Hans Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Eddie Larsson
Strand Kök & Bar – Tjuren Ferdinand
China House – Emil Lind
Wasagatan 32 – Henrik Henriksson
Wibe/Ostnor Rest. – Gustaf Nord
Country Burger – Gunilla Frisk
Centralkolgrillen – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Emma Larsson
Cirkle K Kristineberg – Lisen Jönsson
Guldsmedjan – Arne Strelin
Noret Blomman – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Laban Hansson

Rätt svar i tävlingen: Ordet ”Him” ur originaltiteln ”I will follow him”
Mia Adophsson sjöng den svenska versionen, ”Får jag följa dej”.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 15

Café Söder – Ingegerd Eriksson
Playback – Figge Gunnarsson
Playback – Stig Ernstsson
Playback – Rolf Jensen
Kaffestugan – Lena Ehlin
ÖoB Mora Noret – Nils NOrd
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
Pizzeria Amore – William Strelin
Strand Kök & Bar – Pelle Österbäck
China House – Kurt Hederen
Wasagatan 32 – Maj-Lis Hansson
Wibe/Ostnor rest. – Eva Norgren
Country Burger – Britt Marie Dalgren
Country Burger – Ulf Andersson
Central Kolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Annlie Liljedal
Cirkle K Krististineberg – Majlis Mårds
Guldsmedjan – Anders Fernström
Noret Blomman – Inger Liljeholm
Nils Olsson Hemslöjd – Birgitta Hansson

Rätt svar: ”Flickan i regnet”, spelades av The Nameless.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 08

Café Söder – Rasmus Backolars
Kaffestugan – Emil Lindh
ÖoB Mora Noret – Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore Orsa – Marie-Louise Lindh
Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
China House Göran Momqvist
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Carina Skoglund
Country Burger – Bengt Dahlberg
Central Kolgrillen Orsa – Mattias Eriksson
Willy:s Mora Noret – Noa Strelin
ICA Maxi – Birgitta Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Karina Andersson
Guldsmedjan – Alvin Pettersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattias Karlsson
Noretblomman – Sonja Morén

Rätt svar: GRYNET MOLVIG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 01

Café Söder – Lilian Nilsson
Kaffestugan – Sven Hermansson
ÖoB Mora Noret – Ann Sofi Andersson
Pizzeria Amore Orsa – Britt Marie Dahlgren
Strand Kök & Bar – Olof
China House Pernilla Andersson
Wasagatan 32 – Tim Olsson
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Anna-Lena Jakobs
Central Kolgrillen Orsa – Anna Eriksson
Willy:s Mora Noret – Turbo
ICA Maxi – Hans Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Maj Engberg
Guldsmedjan – William Strelin
Nils Olsson Hemslöjd – Frida Gustafsson
Playback – Henry Frisk

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 25

Café Söder – Susanne Andersson
ÖoB Mora- Noret – Lasse Kax
Kaffestugan – Fanny Nilsson
Pizzeria Amore – Marie-Louise Lind
Strand Kök & Bar – Ida Frost
China House – Helena Olsson
Wasagatan 32 – Linus Rustas
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Oscar Såsser
Central Kolgrillen Orsa – Molly Tomth
Willy:s Mora-Noret – Albin Larsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Cirkle K Kristineberg – Tilda Olsson
Guldsmedjan – Henry Frisk
Noret Blomman – Frida Gustavsson
Nils Olsson Hemslöjd – Annli Liljedahl

Rätt Svar: Amerikanska Delstater (var den gemensamma nämnaren)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 18

Café Söder – Katten Loka
ÖoB Mora- Noret – Stig Henriksson
Kaffestugan – Ida Frost
Pizzeria Amore – Katten Olof
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Christoffer Strelin
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
Wibe/Ostnor – Henrik Henriksson
Country Burger – Bertil Ekström
Central Kolgrillen Orsa – Ulf Andersson
Willy:s Mora-Noret – Eddie Larsson
ICA Maxi – Lena Ehlin
Cirkle K Kristineberg – Blondie
Guldsmedjan – Linus Frost
Noret Blomman – Kent Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén

Rätt svar: NIO. Vi spelade tre låtar med ”antal/siffror” i, de skulle läggas ihop – detta skulle vara svaret.
Låtarna var: One has my name, Seven lonley Days, One way ticket

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 11

Café Söder – Jan Erik Rehn
ÖoB Mora Noret – Hanna Såsser
Pizzeria Amore – Kristina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Ingemar Holmén
China House – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Tindra Hansson
Wibe/Ostnor – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Filippa Såsser
Willy:s Mora-Noret – Maj-Lis Hansson
Kaffestugan – Anna-Karin Gunnarsson
Noret Blomman – Dick Karlsson
Guldsmedjan – Karin Länsmans
Cirkle K Kristineberg – Stig Ernstsson
ICA Maxi – Eva Norgren
Country Burger – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen Orsa – Daniel Eriksson

Rätt svar. Crying time (Else-Beth sjöng den på svenska)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 04

Café Söder – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Pizzeria Amore – Noah Strelin
Strand Kök & Bar – Lilian Nilsson
China House – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Emil Lind
Wibe/Ostnor – Simon Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Charlie Törnqvist
Willy:s Mora-Noret – Missan Andersson
Kaffestugan – Hönan Agda & Gänget
Noret Blomman – Yngve Frost
Guldsmedjan – Hans Hansson
Centralkolgrillen – Anna Karlsson
Cirkle K – Eva Stark
ICA Maxi – Nicke Göthe
Country Burger – Arne Halvars

Rätt svar: FEM eller KVINTETT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 27

Café Söder – Gunnel Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Tony Frost
Pizzeria Amore – Mats Törnkvist
Strand Kök & Bar – Pia Nylander
China House – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
Wibe/Ostnor – Mats Lindh
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Trapp Hinders
Willy:s Mora-Noret – Ruby Wall-Andersson
Kaffestugan – Moa Hansback
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Centralkolgrillen – Christina Sålder
Cirkle K – Stig Erntsson
ICA Maxi – Filippa Såsser
Country Burger – Daniel Eriksson

Rätt svar: EARTHA KITT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 20

Café Söder – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Elvis (katt)
Noret Blomman – Tindra Hansson
Guldsmedjan – Filippa Såsser
Nils Olsson Hemslöjd – Anita Henriksson
Cirkle K Kristineberg – Ruby Wall Andersson
ICA Maxi – Tjuren Ferdinand
Pizzeria Amore – Ronny Gegerfeldt
ÖoB Mora Noret – Alicia Salmonsson
Willy:s Mora Noret – Ida Frost
Country Burger – Ingegerd Eriksson
Central Kolgrillen Orsa – Magnus Lassis
Wibe/Ostnor Rest. – Lars Orjes
Wasagatan 32 – Albin Larsson
China House – Hanna Såsser
Strand Kök o Bar – Sussie Lind

Rätt svar: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 13

Café Söder – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Pizzeria Amore – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Nils Färnström
China House – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Nils Jakobs
Wibe/Ostnor – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Sebbe Smass
Willy:s Mora-Noret – Anders Back
Kaffestugan – Monika Tomth
Noret Blomman – Albin Landin-Österbäck
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Veronica Lindh
Cirkle K – Alma Hansson
ICA Maxi – Tommy Olsson
Country Burger – Lilian Nilsson

Rätt svar: Häst

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 06

Café Söder – Sandra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Pelle Österbäck
Pizzeria Amore – Birgit Andersson
Strand Kök & Bar – Roland Andersson
China House – Loka
Wasagatan 32 – Tommy Olsson
Wibe/Ostnor – Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Per Nordh
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Guldsmedjan – Susanne Andersson
Central Kolgrillen Orsa – Vivianne Andersson
Cirkle K Kristineberg – Lisa Gunnarsson
Country Burger – Figge Gunnarsson

Rätt svar: Lil Malmkvist

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna
Öppet vardagar: 10 00 – 18 00
Lördagar: 10 00 – 15 00

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 30

Café Söder – Lena Trapp-Hinders
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårts
Pizzeria Amore – Siv Hermansson
Strand Kök & Bar – Pernilla Andersson
China House – Åsa Momqvist
Wasagatan 32 – Frida Gustavsson
Wibe/Ostnor – Murre
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Sofie Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tage Andersson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman – Caroline Hermansson
Guldsmedjan – Robert Frost
Centralkolgrillen – Inger Liljeholm
Cirkle K – Bengt Dahlberg
ICA Maxi – Anita Henriksson
Country Burger – Gunilla Frisk

Rätt svar: Grön

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 23

Café Söder – Tomas Jacobs
ÖoB Mora-Noret – Miller Henriksson
Pizzeria Amore – Kaj Andersson
Strand Kök & Bar – Nils Nordh
China House – Elin Frost
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Agneta Ekström
Nils Olsson Hemslöjd – Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Kaffestugan – Freja Eldh
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Guldsmedjan – Henry Dalgren
Centralkolgrillen – Mr Morris
Cirkle K – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Jan Prandes
Country Burger – Ronnie Hermansson

Rätt svar: Crystals

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 16

Café Söder – Lilian Mörk
ÖoB Mora-Noret – Thea Strelin
Pizzeria Armore – Lilly Jacobs
Strand Kök & Bar – Matilda Hansson
China House – Anna-Karin Simonsson
Wasagatan 32 – Yngve Frost
Wibe/Ostnor- restaurangerna – Ulla Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Carina Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tommy Olsson
Kaffestugan – Jan Prandes
Noret Blomman – Marianne Dahlberg
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K Kristineberg – Alicia Salmonsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Country Burger – Anna Söderkvist

Rätt svar: Portugal

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 09

Café Söder – Alex Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Maja Andersson
Pizzeria Amore – Noa Strelin
Strand Kök & Bar – Anita Henriksson
China House – William Strelin
Wasagatan 32 – Marianne Dalberg
Wibe/Ostnor-restaurangerna- Annelie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén
Willy:s Mora-Noret – Hans Hansson
Kaffestugan – Eva Bäckström
Noret Blomman – Anna Eriksson
Guldsmedjan – Ingrid Nord
Centralkolgrillen Orsa – Britt Inger Rehn
Cirkle K – Kenneth Hermansson
ICA Maxi – Lilian Nilsson
Country Burger – Jonna Rustas

Rätt svar: Klarinett. Vi spelade Klarinett-polka med Roger Paulsson.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 02

Café Söder – Birgit Andersson
ÖoB mora-Noret – Robert Frost
Pizzeria Amore – Ronnie Hermansson
Strand Kök & Bar – Dick Carlsson
China House – Lisen Jönsson
Wasagatan 32 – Inga-Lena Berglund
Wibe/Ostnor – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Alvin Pettersson
Willy:s Mora-Noret – Lars-Erik Gunnarsson
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Noret Blomman – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Margareta Färnström
Central Kolgrillen – David Johansson
Cirkle K – Lars Nilsson
ICA Maxi – Nils Nord
Country Burger – Kerstin Skoglund

Rätt svar: LENNART HYLAND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 23

Café Söder – Simon Granath
ÖoB mora-Noret – Kennet Hermansson
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Kent Hansson
China House – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Hed Pousette
Willy:s Mora-Noret – Thea Strelin
Kaffestugan – Ingemar Andersson
Noret Blomman – Tina Wärmelin
Guldsmedjan – Linus Frost
Central Kolgrillen – Sonja Morén
Cirkle K – Robert Frost
ICA Maxi – Siv Hansback
Country Burger – Christina Sålder

Rätt svar: Anne-Lie Rydé (Hon sjöng Proud Mary)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 16

Café Söder – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Albin Larsson
Pizzeria Amore – Molly Tomth
Strand Kök & Bar – Annelie Johansson
China House – Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 – Maja Såsser
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Börje Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Gustaf Nordh
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Kaffestugan – Ann-Marie från Öje
Noret Blomman – Miller Henriksson
Centralkolgrillen Orsa – Fanny Såsser
Cirkle K – Anna Eriksson
ICA Maxi – Missan Andersson
Country Burger – Agneta Ekström

Rätt svar: Nina Lizell, (som sjöng låten Du går förbi.)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 09

Café Söder – Trollet
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Agneta Ekström
Strand Kök & Bar – Bengt Dahlberg
China House – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Molly Björk
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Ellen Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Sebbe Smass
Kaffestugan – Lilian Nilsson
Noret Blomman – Vilhelm Nord
Guldsmedjan – Tina Värmelin
Centralkolgrillen Orsa – Caroline Hermansson
Cirkle K – Alex Karlsson
ICA Maxi – Susanne Lind
Country Burger – Tomas Jakobs
Boden´s Hårdesign – Laban Hansson
Elon – Viola Olsson

Rätt svar: MEXICO

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 02

Café Söder – Alma Hansson
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
Strand Kök & Bar – Gunnar Hansson
China House – Emma Larsson
Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Stark
Willy:s Mora Noret – Per Nord
Kaffestugan – Arne Söderkvist
Noret Blomman – Tommy Olsson
Guldsmedjan – Pernilla Andersson
Centralkolgrillen Orsa – Maja Andersson
Cirkle K – Helena Olsson
ICA Maxi – Hönan Agda
Country Burger – Christoffer Strelin

Rätt svar: VÅR

2018 01 26
Vår medlemstävling kunde inte genomföras p g a fel i vår telefonväxel!
Vi beklagar detta och vi hoppas, att allt är ordnat till nästa fredag.
Vi ber våra lyssnare om överseende.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 19

Café Söder – Eva Frisk
ÖoB Mora Noret – Anna Söderkvist
Pizzeria Amore – Majlis Mårds
Strand Kök & Bar – Birgitta Hjalmarsson
China House – Roland Andersson
Wasagatan 32 – Tilda Olsson
Wibe/Ostnor – Maja Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Björk
Willy:s Mora Noret – Peter Gunnarsson
Kaffestugan – Ingegerd Eriksson
Noret Blomman – Nicke Göthe
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Central Kolgrillen Orsa – Lasse Kax
Cirkle K – Emelie Björk
ICA Maxi – Agneta Ekström
Country Burger – Arne Sparr

Rätt svar: LILY BERGLUND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 12

Café Söder – Emma Hed Pousette
ÖoB Mora Noret – Murre Katt
Pizzeria Amore – Ingrid Nordh
Strand Kök & Bar – Eva Frisk
China House – Vivianne Frost
Wasagatan 32 – Gunnar Hansson
Wibe/Ostnor – Frida Gustafsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby
Willy:s Mora Noret – Yngve Frost
Kaffestugan – Åsa Momqvist
Noret Blomman – ”Trollet”
Guldsmedjan – Pelle Österbäck
Central Kolgrillen Orsa – Kerstin Skoglund
Cirkle K – Sonja Morén
ICA Maxi – Ingvar Andersson
Country Burger – Inger Hjort

Rätt svar: Marianne Nilsson Koch, som sjöng ”Kärleken förstår du dig inte på”

Sammanställning Låtlistor 2018

LÅTLISTA 2018 12 21
The Happy Holiday…Paul & Paula
Fat Mama…King Perry
Jag Reser Hem Till Mamma Igen…Carl-Gustaf Lindstedt
In My Fathers House…Elvis Presley
I Can’t Stop Loving You…Don Gibson
Sjömansjul På Hawaii…Lalla Hansson
Surfin’ Bird…Trashmen
Tomten Lars…Owe Thörnkvist
Don’t Let Me Down…George Walsh
Twistin’ Patricia…Jerry Williams
Under The Boardwalk…The Alley Cats
White Christmas…Frankie Ford
Rock’n’Roll Music…The Beatles
Christmas…Darlene Love
Sussy Moore…The Lollipops
Nobody But Me…The Human Beinz
Cradle Rock…The Heartbreakers
Bernadine…Pat Boone
Gee Whiz It’s Christmas…Carla Thomas
One More Time…Them
Can This Be Christmas…The Falcons
Here Comes Christmas…The Crystalairs
Silent Night…Mahalia Jackson
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
GOD JUL & GOTT NYTT ÅR TILLÖNSKAS ALLA LYSSNARE!


Låtlista 2018 12 14

Jessica Simpson – Rockin´around the Christmas tree
Dion – In my dreams
Jerry Williams – Blue Christmas
Lesley Gore – Maybe I know
Craig Douglas – Only sixteen
Sven-Ingvars – Det är juletid
Bobby Vinton – Mr lonley
Ventures – Walk don´t run
Roy Orbison – Only the lonley
Bobby Helms – Jingle bell rock
Herman´s Hermits – There´s a kind of hush all over the world
Rolling Stones – Time is on my side
Bing Crosby – I´m draming of a White Christmas
Archies – Sugar, sugar
Siw Malmqvist – Flickor bak i bilen
Tom Jones – Help your self
Carl Mann – Mona-Lisa
Jackson 5 – I saw mamma kissing Santa Claus
Beatles – I want to hold your hand
Craig Douglas – Pretty blue eyes
Gaspard Royant – Please come home for Christmas
Programledare: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Ulf

LÅTLISTA 2018 12 07

Aldrig, Aldrig, Aldrig Mer…Marion Rung
Rudolph The Red Nosed Reindeer…Melodeers
Put Your Head On My Shoulder…Paul Anka
Foot Trapper…The Shadows
You’re So Square…Buddy Holly
Sjömansjul På Hawaii…Yngve Stor
You Baby…The Mamas & The Papas
Good Old Rock’n’Roll…Dave Clark Five
These Boots Are Made For Walking…Nancy Sinatra
So Help My Heart…Pete Mann
Chris-Craft No. 9…Shanes
Hey Boy, Hey Girl…Louis Prima & Keely Smith
I Told You So…Steve Alaimo
My Boy Lollipop…Millie Small
Bring It On Home To Me…The Animals
Tell Laura I Love Her…Ray Peterson
The Great Snowman…Bob Luman
Merry Christmas Everyone…Shakin’ Stevens
Gipsy…Ray Adams
Heart And Soul…The Cleftones
Hej Mitt Vinterland…Lena Conradsson
Blue Christmas…Elvis Presley
Baluba Twist…Balubas med Larry Dean
Riot In Cellblock No. 9…The Robins
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Gäster i studion var Mats & Eva Brodin.
Tack och på återhörande!

LÅTLISTA 2018 11 30

Searchers – Needles and pince
Cliff Richard – Young ones
Platters – Smoke gets in your eyes
Elvis – Blue Christmas
Shanes – Hi Lili Hi Lo
Sven-Ingvars – Corrina, Corrina
Conway Twitty – It´s only make believe
Frank Sinatra – Strangers in the night
Connie Francis – Stupid Cupid
Fabulous Four – You were on my mind
Hollies – Bus stop
Buddy Holly – Oh Boy
Paul Anka – Diana
Roy Orbison – Only the lonley
Blue Diamonds – Down by the river side
Barry Mc Guire – Eve of destruction
Bobby Curtola – My Christmas tree
Siv Malmkvist – Tunna skivor
Bobby Fuller – Keep on dancing
John Leyton – Beautiful dreamer
Ralph London – Some day you´ll be my girl
Hepstars – Christmas today
Impalas – Sorry
Programledare: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Gunnar
Medhjälpare: Kajsa och Ellen

LÅTLISTA 2018 11 23

Stay With Me…Ed Townsend
Hyvin Menee…The Esquires
Prince Of Players…Betty Everett
You Really Got Me…The Kinks
I Won’t Mind At All…Jerry Williams
Take These Chains From My Heart…Ray Charles
Save The Last Dance For Me…Shanes
Seven Nights To Rock…Jerry Mercer
Pretty Belinda…Chris Andrews
Green River…Creedence Clearwater Revival
California Sun…The Rivieras
Jämtgubben…Thore Skogman
Everyday…Buddy Holly
The Wonder Of You…Elvis Presley
You Cheated, You Lied…Ronnie Hawkins
Alpens Ros…The Violents
Donna…Ritchie Valens
Apron Strings…Billy The Kid
All I Need Is You…Neil Sedaka
Broken Dreams…The Roomates
The Name Game…Shirley Ellis
Summertime Blues…Eddie Cochran
Pink Shoe Laces…Dodie Stevens
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 11 16

Firebirds – Never, never
Tävlingslåt – Ingeri Ketola – Kevätauer (Sol och vår)
Paul & Paula – First guarrol
Anna-Lena Löfgren – Kärlek på lasarett
Sam the Sham & The Faraoes – Wolly Bully
Sonny & Cher – Little man
Shadows – Foot tapper
Jerry Lee Lewis – Bonnie B
Frankie Avalon- Just ask your heart
Hepstars – It´s nice to be back again
Fleetwood Mac – Oh Diane
Fats Domino – Be my guest
Bosse Pålsson – Min vän Carina
Jay Epae – Putti, putti
Roy Orbison – California blue
Shirelles – Will you still love me tomorrow
Elvis – The girl of my best friend
Seekers – I´ll never find another you
Johnny & The Canadians – A million tears ago
Neil Sedaka – Oh Carol
Beatles – You´re gonna lose that girl
Sonny James – Love letters in the sand
Drifters – This magic moment
Bobby Angelo – Don´t stop
Kvällens personal: Inger & Johnny, Désirée & Ulf

LÅTLISTA 2018 11 09

Farewell Roy…The Spacemen
40 Miles Of Bad Road…Duane Eddy
Third Window From The Right…Dean Barlow
9,999,999 Tears…Razzy Bailey
Hippy Hippy Shake…Swinging Blue Jeans
Only Sixteen…Sam Cooke
Staying Up Late…Bobby Angelo
Guitar Boogie…Arthur Smith
En Sång En Gång För Länge Sen…Jerry Williams
The King Is Coming Back…Billy & Eddie
Suspicion…Elvis Presley
Peggy Sue…Buddy Holly
No Chain At All…Roy Orbison
True Love Ways…Peter & Gordon
Dedicated Follower Of Fashion…The Kinks
Naked When You Came…The Lollipops
If I Had A Hammer…Trini Lopez
Locomotion…Little Eva
You Don’t Have To Be A Baby To Cry…The Caravelles
Above And Beyond…Conway Twitty
The Girl Can’t Dance…Bunker Hill
Elisabeth Serenad…Inger Berggren
King Bee…Jana D’Ora
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 11 02

Freddie Fender – I´m leaving it all up to you
Tammy Wynette – Stand by your man
Towa Carsson – Jag måste ge mig av
Pat Boone – Speedy Gonzales
Darlene Love – Today I met the boy Im gonna marry
Barbro Skinnar – Säg hur du vill ha det
Shadows – Apache
Arthur Conley – Sweet soul music
Ray Peterson – Corrina, Corrina
Roy Orbison – Pretty paper
Cliff Richard – Lucky lips
Jack Rivers – Give me your heart tonight
Rolling Stones – Time is on my side
Caretakers – The end of the world
Elvis – Devis in desquise
Lars Lönndahl – Sindy min Sindy
Garry Lewis – Save your heart for me
Bobby Bare – Detroit city
Flamingokvintetten – Du kom för sent
Creedence Clearwater Revival – Bad moon rising
Rock-Olga – I need your love tonight
Elvis – Judy
Hank Snow – A fool such as I
Vally Lewis – White bobby socks
Personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar

Låtlista 2018 10 26

Mashed Potato Time…Dee Dee Sharp
Coopersville Yodel…Del Shannon
Bourbon Street…Hurriganes
Busted…The Spotnicks…
Send Me Some Lovin’…Sam Cooke
Dixieland Rock…Elvis Presley
Seeman…Lolita
Couple In The Car…Billy Earl
Rave On…Buddy Holly
A Letter From Sherry…Dale Ward
I Put A Spell On You…Creedence Clearwater Revival
Rebel Rouser…Duane Eddy
Bara 11 År…Helene Lindh
Heart Full Of Soul…The Yardbirds
Bobby’s Girl…Marcie Blane
Iko Iko…The Dixie Cups
It Keeps Raining…Fats Domino
See You Later Alligator…Bill Haley
Monster Mash…Bobby ”Boris” Pickett
That’s The Way…The Honeycombs
A Thousand Stars…Arthur Alexander
It’s Over…Roy Orbison
Medelhav Och Sol…Lil Malmkvist
Dream Lover…Bobby Darin
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 10 19

Sven-Ingvars – Let´s think about living
Tokens – The lion sleeps tonight
Shadows – Raining in my heart
Jerry Williams – Three steps to heaven
Nat King Cole – Ramblin´ rose
Frankie Avalon – Venus
Roy Orbison – Only the lonley
April Stevens – Teach me tiger
Marcels – Blue moon
Spotnicks – Last date
Trpu Sjpmdeöö – This time
Beatles – I want to hold your hand
Gunnar Wiklund – Jag vet
Hepstars – So mystifying
Carence Henry – But I do
Billy Vaughn – Sail along silvery moon
Animals – Bring it on home to me
Ameritz – Caramia
Carl Mann – Mona-Lisa
Shanes – Just one look
Freddie Star – Girl of my best friend
Eddie Floyd – Knock on wood
Curtis Byrd – Turn some more lights on
Fleetwood Mac – Diane
Vid mikrofonerna: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Ulf

LÅTLISTA 2018 10 12

If You Gotta Go, Go Now…Manfred Mann
Upp Och Ner…Lil Malmkvist
Ingen Tvist Om Twist…Barbro Skinnar
Cadillac…Hep Stars
Rollin’ To The Jukebox Rock…Benny Joy
Right Or Wrong…Wanda Jackson
C’Mon Everybody…Eddie Cochran
You Really Got A Hold On Me…Smokey Robinson & The Miracles
Be My Baby…Grazina
Don’t Be Shy…Gary Middleton
It Was So Nice While It Lasted…Sam & Dave
Brown Eyed Girl…Van Morrison
The Days Of Pearly Spencer…David McWilliams
Last Date…The Spotnicks
Let The Teardrops Fall…Patsy Cline
I’m Counting On You…Elvis Presley
Wolverton Mountain…Claude King
Congratulations…Cliff Richard
I Go To Pieces…Peter & Gordon
Let’s Dance…Ola & The Janglers
Så Länge Skutan Kan Gå…Ji-Coo’s
Detroit City…Bobby Bare
Three Thousand Miles…Narvel Felts
If I Only Had Time…John Rowles
I Can’t Help Myself…The Four Tops
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 10 05

Emile Ford – What do you wanna make those eyes at me for
Roy Orbison – Goodnight
Trashmen – Surfing bird
Animals – House of the rising sun
Platters – Smoke gets in your eyes
The Secrets – The boy next door
Alvin Stardust – Pretend
Shadows – Shindig
Eddie Cochran – Summertime blues
Eddie Medusa – I don´t want you any more
Eddie Hodges – I´m gonna knock on your door
Buzz Clifford – Baby sitting boogie
Jerry Williams – It´s only make believe
Hondells – Little Honda
Lenne & The Leekings – Stop the music
Neil Sedaka – Oh Carol
Danny and the Juniors – At the hop
CCR – Who stop the rain
Elvis – Are you lonesome tonight
Flamingokvintetten – Säg mig min vän
Dale and Grace – I´m leaving it all up to you
Programledare: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 09 28

Ole Father Time…Helen Shapiro
Glory Glory…Sten & Stanley
Organ Grinder’s Swing…Brenda Lee
Green Green Grass Of Home…Tom Jones
Enormity In Motion…Simon Crum
Ramblin’ Rose…Nat King Cole
Haunted House…Jerry Lee Lewis
Suspicion…Terry Stafford
Bop Stop Rock…Ray Vict
Claudette…Roy Orbison
Paint It Black…The Rolling Stones
San Fransisco…Scott McKenzie
From A Jack To A King…Ned Miller
Living Doll…Cliff Richard
Da Doo Ron Ron…Claes Dieden
Twistin’ Patricia…Jerry Williams
Love Me Warm And Tender…Paul Anka
Juliet…Ola & The Janglers
I Count The Tears…Ben E King
Flaming Star…Elvis Presley
Mr Custer…Larry Verne
Mack The Knife…Louis Armstrong
Varför Är Solen Så Röd?…Towa Carson
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 09 21

Cliff Richard – I could easily fall
Mungo & Jerry – Lady Rose
Chris Andrews – Bretty Belinda
Mamas and the Papas – California dreaming
Andy Lee Lang – The great snowman
Beatles – I´ll get you
Ben E King – Stand by me
Siw Malmkvist – För sent ska syndarn´n vakna
John Leyton – Cupboard love
Roy Orbison – All I have to do is dream
Dickie Lee – Patches
Animals – Don´t let me be misunderstood
Jerry Williams – Number one
Ricky Nelson – Hello Mary Lou
Creedence – Molina
Jim Reeves – I love you because
Rock-Olga – I need your love tonight
Shadows – Foot tapper
Jail Bird Singers – Där björkarna susa
Righteous Brothers – Unchained melody
Elvis – Suspicion
Alma Cogan – Tennessee waltz
Programledare: Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Ulf
Vi hörs!

LÅTLISTA 2018 09 14

Tutti Frutti…Little Richard
Twist And Shout…The Mama’s & The Papa’s
Be My Baby…The Ronettes
Sugar Baby Love…The Rubettes
Marianne…Hootenanny Singers
Brand New Love…Marty Wilde
Homeward Bound…Simon & Garfunkel
Klockorna I Gamla Stan…Johnny Waard
Bring It On Home To Me…The Animals
I Still Do…The Lafayettes
Can’t Believe You Wanna Leave…Little Richard
Lucky Lips…Cliff Richard
The Fair Is Moving On…Elvis Presley
Running Bear…Johnny Preston
Rock And Roll Music…The Beatles
Piece Of My Heart…Erma Franklin
Locomotion…Little Eva
Är Du Kär I Mig Ännu Klas-Göran?…Lill Babs
Still…Emile Ford
Do You Wanna Know A Secret…Billy J Kramer & The Dakotas
De Ska Va Gamla Låtar…Family Four
Stop The Music…Lenne & The Lee Kings
Johnny Cool…Little Peggy March
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 09 07

Curtis Lee – Then I´ll know
Fats Domino – Sick and tired
Roy Orbison – All I have to do is dream
Spotnicks – Amapola
Millie – My boy Lollipop
Chubby Checker – Let´s twist again
Honeycombs – That´s the way
Eddie Cochran – Three steps to heaven
Doris – Du kan skratta
Buddy Holly – Heart beat
Billy J Kramer – Bad to me
Rolling Stones – If´you need me
Emile Ford – Still
Ricky Nelson – It´s late
Micky Muster – Marie, Marie
Beatles – All my loving
Elvis – Flaming star
Ray Adams – Sista tangon i Paris
Ned Miller – From a jack to a king
Platters – Twilight time
Lill-Ingmars – Molly
Magnus Kvintett – Skall du någonsin bli min
The Seekers – It doesn´t matter anymore
Johnny Burnette – Dreaming
Kvällens personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar
Tack för ett bra program alla lyssnare! Det var jättekul
att starta igen efter sommaren. Nu har vi en lång mysig
höst framför oss, med många härliga program

Låtlista 2018 06 15

Magnus Kvintett – Varför
Ralph London – Some day you´ll be my girl
Lenda Glädt – Kyss mig kvickt
Elvis – Welcome to my world
Fats Domino – Blue berry hill
Creedence Clearwater Revival – It came out of the sky
Towa Carsson – Buena Sera
Sven-Ingvars – Sommar och sol
Cliff Richard – The night
Bee Gees – Massachusetts
Beach Boys – Little deuce coupe
Vikingarna – Små nära ting
Roy Orbison – Pretty woman
Ola Håkansson – Du skänker mening åt mitt liv
Jay Epae – Putti, putti
Emile Ford – You´ll never know what you´re missing
Beatles – I´ll be back
Fabulous Four – After all
Searcchers – Needles and pince
Damita Jo – Dance with a dolly
Kvällens personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 06 08

Wishin’ And Hopin’…Nancy Sinatra
Singing In The Rain…Grynet Molvig
Congratulations…Cliff Richard
Living Doll…Cliff Richard
Lille Vakre Anna…Alf Pröysen
Roll Over Beethoven…Chuck Berry
Sleep Little Girl…Tages
Let’s Go Boppin’ Tonight…Al Ferrier
Cadillac…Hep Stars
Hello Mary Lou…Creedence Clearwater Revival
Sugar Baby Love…The Rubettes
The Clapping Song…Shirley Ellis
Surfin’ Bird…The Trashmen
Da Do Ron Ron…Claes Dieden
Flottarkärlek…Snoddas
Där Björkarna Susar…Jailbird Singers
Hit Medley…Thory Bernhards
Det Kryllar Av Kullor…Sören Andersson
That’s The Way…The Honeycombs
The Milkshake Twist…Jörgen Ingmann’s Orkester
Pretty Woman…Roy Orbinson
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Gunnar Mörk & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 06 01

Tremelous – Suddenly you love me
Ringfrågan: Inger Berggren – Du svek mig
Neil Sedaka – Oh Carol
Chubby Checcker – Let´s twist again
Siw Malmqvist – Tunna skivor
Ned Miller – From a jack to a king
Ritchie Valens – We belong together
Bobby Bear – Detroit city
BIlly J Kramer – Bad to me
Bobby Curtola – Corrina Corrina
Roy Orbison – Pretty woman
Hepstars – Mot okänt land
Manfred Mann – Pretty Flamingo
Fats Domino – It keeps raining
Scott McKenzie – San Fransisco
Alice Babs/Charlie Norman – Käre John
Gary Lewis & The Playboys – Save your heart for me
Bibi Jones – Leka med elden
Lars Lönndahl – Cindy min Cindy
Emile Ford – Still
Lesley Gore – Maybe I know
Jailbird Singers – Där björkarna susa
Billy Dawn – When I saw you
Kvällens personal: Inger & Johnny, Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 05 25

Little Things Mean A Lot…Kitty Kallen
Ballad Of Ghost Squardon…Tennessee Ernie Ford
Deep In The Heart Of Texas…Duane Eddy
Everybody Loves Somebody…Dinah Washington
Long As I Can See The Light…Creedence Clearwater Revival
Speedy Gonzales…Pat Boone
Lady May…Eddie Hickey
Jag Ska Måla Hela Världen Lilla Mamma…Flamingokvintetten
You Tell Her I Stutter…Jimmy Prow
What Do You Want To Make That Eyes At Me For…Emile Ford
Frankie & Johnny…Sam Cooke
Friday On My Mind…The Easybeats
Hey Little Angel…Johnny Devlin
Old Time Rock’N’Roll…Jack Rivers
Pretty Little Angel Eyes…Curtis Lee
Nobody Needs Your Love More Than I Do…Gene Pitney
Tonight You Belong To Me…The Lennon Sisters
Gröna Granna Sköna Sanna Sommar…Lill-Babs
Carol…Chuck Berry
Teenage Troubles…Tibby Edwards
Hey Paula…Ann-Louise Hansson & Boris
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Desireé Gustafsson & Börje Larsson.
Tack och på återhörande!

Låtlista 20180518

Gun Sjöberg – Hela kvällen är vår
Spotnicks – Amapola
Jerry Lee Lewis – Bonnie B
Hollies – Bus stop
Johnny Preston – Running bear
Owe Thörnqvist – Alptoppens ros
Manfred Mann – Haha said the clown
Heinz – Just like Eddie
Joe Brown – A Picture of you
Martin Robins – Fly butterfly, fly
Elvis – Flaming star
Beatles – All my loving
Siw Malmkvist – Flickor bak i bilen
Cliff Richard – Living doll
Elvis – The wonder of you
Jack Rivers – Give me your heart tonight
Kris Kristofferson – Best of all possible words
Hepstars – When my blure moon turns to gold again
Sven-Ingvars – Jag ringer på fredag
Vid mikrofonerna – Inger & Johnny
Telefonsvarare – Désirée & Gunnar

Låtlista 2018 05 11

Alma Cogan – Pocket transistor
Ray Smith – O wonderful love
Elvis – Girl happy
Lovin´Spoonful – Summer in the city
Ricky Shaw – Don´t waste your time
Beatles – Please, please me
Cliff Richard – Congratulation
Mamas & Papas – California dreaming
Van Morrison – Brown eyed girl
Johnny Ray – Just Walking in the rain
Magnus Kvintett – Skall du någonsin bli min
Towa Carsson – Visa mig hur man går hem
Roy Orbison – Lana
Hepstars -Mot okänt land
The Platters – Twilightime
Bobby Rydell – Bobby´s girl
Jerry Williams – Feeling blue
Troy Shondell – This time
Sven-Ingvars – Min gitarr
Shanes – Cara Mia
Little Richard – Send me some loving
Four Seasons – Sherry
Bobby Darin – You never called
Vid mikrofonerna Inger & Johnny
Telefonörer var Gunnar & Börje

LÅTLISTA 2018 05 04

My Boyfriend’s Back…The Angels
She’s About A Mover…Sir Douglas Quintet
Vadsbro Skvadrons Visa…Magnus Kvintett
Kärringar Skall Hållas Kort…Helmer Bryd’s Eminent Five
Be My Baby…The Ronettes
Smokestack Lightnin’…Howlin’ Wolf
Björkens Visa…Hootenanny Singers
Where Do I Go…Little Eva
Congratulation…Cliff Richard
Hollywood Rock…Al Turnage
Keep On Running…Spencer Davis Group
Little Angel…Johnny Rondell
Secret Agent Man…Johnny Rivers
Little Egypt…Jerry Williams
The Wonder Of You…Elvis Presley
Hi-Lili, Hi-Lo…Moonlighters
The Train Kept Rollin’…Johnny Burnette
En Enkel Resa Bort Från Dig…Kerstin Aulén
Nobody But Me…The Human Beinz
Mr. Peppermint Man…Dick Dale & His Del-Tones
Your Nose Is Gonna Grow…Johnny Crawford
Pretty Little Angel Eyes…Curtis Lee
Angelina…Otto Brandenburg
Cry Cry Cry…Ritchie Valens
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Desireé Gustafsson & Erika Eriksson. Krång
Nelly Pettersson var kvällens allt-i-allo.
Tack och på återhörande!

LÅTLISTA 2018 04 27

So Glad You’re Mine…Elvis Presley
C’Est Si Bon…Eartha Kitt
Good Old Rock’n’Roll…Dave Clark Five
Roses Are Red…Bobby Vinton
The Lion Sleeps Tonight…The Tokens
Congratulations…Cliff Richard
Every Night…Rocky Storm
He’ll Have To Go…Jim Reeves
Bip Bop Boom…Mickey Hawks & The Night Raiders
I Can’t Stand The Rain…Ann Peebles
It’s Now Or Never…Elvis Presley
No Use…Lily Locksmith
Baja…The Austronauts
My One And Only Jimmy Boy…The Girlfriends
Barnvaktsboogie…Rock-Olga
Love Me Forever…Eydie Gorme
Every Raindrop Means A Lot…Tages
Bad To Me…Billy J Kramer & The Dakotas
You Don’t Have To Be A Baby To Cry…The Caravelles
Bumble Bee…LaVern Baker
Come On Let’s Twist…Charlie Kuylenstierna
We’ll Sing In The Sunshine…Wanda Jackson
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 04 20

Elvis – Always on my mind
Jim Reeves – A fool such as I
Dave Edmonds – The wanderer
Hepstars – Malaika
Östen Warnerbring – AJajaj
Vat 66 – Birds in the sky
Lill-Babs – Gummiboll
Beach Boys – Surfing Safari
Louis Prima – Buena Sera
Cliff Richard – Bachelor Boy
Jerry Williams – Dream of you
Jack Daily – Baby put your arms around you
Christian & The Gamblers – Apron Strings
Beatles – Things we said today
Del Shannon – Keep serching
Cliff Richard – The night
Magnus Banck – Jag tänker ändra på allt
Tages – Sleep Little girl
Bobby Curtola – It´s only make believe
The Young Ones – The young ones
Larry Finnegan – Seven days
The Shanes – Let me tell yah
Kvällens personal: Telefonister var Erika och Gunnar
Pratglada var Inger och Johnny
Tack för en trevlig kväll!

LÅTLISTA 2018 04 13

Brand New Love…Marty Wilde
The Horse…Cliff Nobles & Co
Everyday…Buddy Holly
Green Green Grass Of Home…Tom Jones
Put Your Head On My Shoulder…Paul Anka
Fever…Devil Doll
Surfin’ Bird…Trashmen
Whatta Ya Do…Ray Willis
Baby Those Are The Rules…Hootenanny Singers
Living Dream…Lenny Miles
Twilight Time…The Platters
Walking After Midnight…Patsy Cline
Tiger…Fabian
Bang Bang…Janis & Her Boyfriends
Somebody’s Taken Maria Away…Tom, Mick & Maniacs
Bring It On Home To Me…The Animals
She Loves You…The Beatles
Don’t Try…Tangiers
Marie Marie…Shakin’ Stevens
You Took My Love For Granted…Billy Bland
Devil In Disguise…Elvis Presley
Åh, Ifall Jag Vore Du Ändå…Marie Dieke
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 04 06

Lill-Babs – Jag kan inte leva utan dig
Swinging Blue Jeans – Hippy, hippy shake
Eddie Medusa – Ta å klipp dej
Jerry Williams – I can jive
Lesley Gore – Maybe I know
Spencer Davis Group – This hammer
Lill-Babs – Tänk så skönt
Bobby Vinton – Roses are red
Jack Ross – Happy José
Ricky Nelson – Stood up
Shadows – Savage
Brenda Lee – My whole world
Roy Orbison – California Blue
Elvis – Ask me
Emile Ford – The raines came
Boppers – Little darling
Björn Ulveaus – Raring
Van Morrison – Brown eyed girl
Chris Montez – Let´s dance
The Lincolns – Red Cadillac and a black moustasche
Lill-Babs – Var finns det en man
Vi som jobbade denna kväll var:
Inger & Johnny, Désirée & Ulf

LÅTLISTA 2018 03 30

Lovin’ You Means Heartaches…Jerry Williams & The Violents
En Sång En Gång För Längesen…Jerry Williams
Mama Look At Bubu…Harry Belafonte
Speedy Gonzales…Pat Boone
Heaven’s Plan…Lefty Frizzell
The Hucklebuck…Chubby Checker
The Night They Drove Old Dixie Down…Johnny Cash
No Chain At All…Roy Orbison
It’s My Party…Lesley Gore
Huvudstabadet…Rockfolket
Locomotion…Little Eva
My Year Is A Day…Les Irresistibles
Gimme Dat Ding…Pipkins
Alléz Alléz…Jerry Williams & The Violents
Rosenkyssar…Eartha Kitt
Alaska…Cacka Israelsson
Handy Man…Del Shannon
Heart Full Of Soul…The Yardbirds
Hey Mama…Rikki Henderson
Ain’t No Sunshine…Buddy Guy & Tracy Chapman
Why Don’t They Let Us Fall In Love…The Ronettes
The Quarter Master Store…The Shadows
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk. Krång
Nelly Pettersson var kvällens allt-i-allo.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 03 23

Bob Luman – Try me
Johnny & The Hurricanes – Red river rock
Hepstars – Wedding
Platters – The great pretenders
Elvis – Surrender
Eddie Cochran – Summertime blues
Towa Carson – Kärlekens språk
Paul Anka – Diana
Leroy Van Dyke – Walk on by
Lesley Gore – You don´t own me
Chubby Checker – The twist
Claes Diden – Da do ron ron
Show waddy waddy – Three steps to heaven
Fats Domino – Blue berry hill
Gene Vincent – Unchained melody
Lenne and The Leekings – Stop the music
Ove Thörnqvist – På festplatsen
Anita Lindblom – Milord
Nancy Sinatra – These boots are made for walking
Billy Vaughn – Sail along silvery moon
Larry Finnegan – Candy lips
Four Preps – A letter to the Beatles
Siw Malmkvist – Tunna skivor
Kvällens personal:
Vid mikrofonerna Inger & Johnny
Telefonsvarare: Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 03 16

You Really Got Me…The Kinks
April In Portugal…Les Baxter
Speedy Gonzales…Pat Boone
Green River…Creedence Clearwater Revival
Help Me Rhonda…The Beach Boys
The Train Of Love…Johnny Carson
Red River Rock…Hurriganes
We’ll Meet Again…Vera Lynn
Rockin’ Laura Lee…Micke Muster
Sweet Soul Music…Arthur Conley
Woo-Hoo…The Rock-A-Teens
Staying Up Late…Bobby Angelo
Times Have Changed…Irma Thomas
The Blizzard…Jim Reeves
Chock-Rock…Annica Risberg
Keep On…Jerry Williams
Hawaii…Hep Stars
Girl…The Beatles
This Little Girl…Dion
Ready Teddy…Elvis Presley
Still…Emile Ford
Only When I Dream…Miss Cathy Basher
Island Of Love…Carl Mann
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Johnny Böhl.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 03 09

Lill-Babs – Vi finde Ich den mann
Jerry Williams – The wanderer
Michael Cox – Stand up
Alma Cogan – Tenessee waltz
Andy Lee Lang – Kiss me quick
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Peggy March – I will folloow him
Eddie Medusa – Ragga runt
Roy Orbison – Pretty woman
Bill Haley – Shake rattle ´n roll
Bobby Vinton – Mr Lonley
Louis Prima – Buena Sera
Them – Here comes the night
Buck Owens – Crying time
Gunnar Wiklund – Han måste gå
Tages – Sleep little girl
Yvonne Norrman – Tack för alla kyssar
Little Richard – Long tall Sally
Hepstars – Det finns en stad
Tack för fina musikval, och en trevlig kväll!
Kvällens medarbetare: Inger & Johnny
Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 03 02

Mack The Knife…Bobby Darin
Standing On The Corner…The Four Lads
Emma Och Kunnigunda…Nacka Skoglund
Baby Face…Brian Hyland
Sleepwalk…Santo & Johnny
St Louis Blues Twist…Alice Babs
Cherie…Richie
Oh Darling…Jack Rivers
The Great Snowman…Bob Luman
Surfin’ Bird…The Trashmen
She’s A Lady…Tom Jones
New York Mining Disaster 1941…Bee Gees
Down On My Knees…Big Daddy
All My Loving…The Beatles
Fa-Fa-Fa-Fa-Fa…Otis Redding
Born To Love…Theresa Brewer
Telstar…The Tornadoes
Don’t Be Cruel…Elvis Presley
Runaway…Del Shannon
A Fine Fine Boy…Darlene Love
Tell Laura I Love Her…Ray Peterson
All Night Long…Sandy Nelson
Jambalaya…Fats Domino
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Els-Marie Böhl & Gunnar Mörk.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 02 23

Paul Anka – Tonight my love tonight
Lill-Babs – Tänk om man vet
Bryan Hyland – Itsy Bitsy, Teeny Weeny, Yellow Polka, Dot Bikini
Roy Orbison – You´re my girl
Carl Mann – Pretend
Dusty Springfield – I only wanna be with you
Shanes – Do Wha Diddy
Elvis – Make me know it
Linda Scott – I told every little star
Shadows – Foot tapper
Peter Holm – Monia
Tokens – The lion sleeps tonight
Beatles – Here comes the sun
Van Morrison – Brown eyed girl
Jerry Williams – Dream of you
Flamingokvintetten – Lilla Ann
Animals – Bring it on home to me
Little Richard – Long tall Sally
Louis Prima – Buena Sera
Creedence Clearwater Revival – Who´ll stop the rain
Bobby Curtola – Sandy
Eddie Medusa – Pretty Martina
Programledare – Inger & Johnny
Telefonsvarare – Désirée & Gunnar
Hjälpreda – Kajsa Elofsson
Tack för trevliga hälsningar och bra låtval!

Låtlista 2018 02 16

Glen Campbel – Brenda
Dion – The Wanderer
Eddy Grant – Baby Come Back
Ritchie Valence – La Bamba
Animals – House of the Rising Sun
Seekers – I nver find Another you
Shanes – Gunfighter Saloon
Fats Domino – Jambalaya
Ricky Nelson – I got a feeling
Anita Lindblom – Kring de små husen i gränderna vid hamnen
Ben E King – Stand by me
Ray Charles – I can´t stop loving you
Royal Showband – Huckle Buck
Scott Mc Kensie – San Fransisco
Beach Boys – 409
Anna-Lena Löfgren – Regniga Natt
Lill-Ingmars – Molly
Impala – Sorry
Sven-Ingvars – Jag älskar Dig ännu
Elvis – Flaming star
Per-Olov – Diana
The Firebirds – Never
Terry Stafford – Suspicion
Programledare + telefonsvarare:
Inger, Johnny, Gunnar & Börje
Kajsa var också med.
Vi tackar för en trevlig kväll!

LÅTLISTA 2018 02 09

Don’t Play Number 9…Barry Mann
La Maquinita…Las Hermanas Jiminez
Mexico…Bob Moore
South Of The Border…Carl Mann
Mama…B.J. Thomas
Walking To New Orleans…Fats Domino
Gulle Dej…Ulla Persson
Smokestack Lightnin’…Howlin’ Wolf
The Lion Sleeps Tonight…The Tokens
Flickor Bak I Bilen…Siw Malmkvist
There Goes My Everything…Elvis Presley
Gun Från Dragarbrunn…Owe Thörnkvist
Summer Wine…Lee Hazelwood & Siw Malmkvist
The Last Waltz…Engelbert Humperdinck
Flottarkärlek…Gösta ”Snoddas” Nordgren
Lies…The Knickerbockers
Rollin’ To The Jukebox Rock…Benny Joy
She Made My Blood Run Cold…Ike Turner
Oh Neil!…Carol King
Promised Land…Elvis Presley
Får Jag Följa Dej…Mia Adolphson
Down On The Corner…Creedence Clearwater Revival
Pretty Little Angel Eyes…Curtis Lee
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Desireé Gustafsson & Gunnar Mörk. Krång Nelly Pettersson var kvällens allt-i-allo.
Tack och på återhörande!

LÅTLISTA 2018 02 02

Chantilly Lace…The Big Bopper
Laisse Tomber Les Filles…April March
Slut Slut Slut…Maj-Britt Asp
Spring Vacation…Kenny Miller
Ramblin’ Rose…Nat King Cole
Teach Me Tiger…April Stevens
She’s Having A Baby Now…Tages
Woo-Hoo…The Rock-A-Teens
Molly…Lill-Ingmars
Hello Mary Lou…Ricky Nelson
I Was The One…Elvis Presley
Keep Away From Julie…Eddie Martin
Needles & Pins…The Searchers
This Time Tomorrow…April Young
Little Honda…Beach Boys
A Little Bit Of Heaven…Earl Sinks
Raindrops…The Honeys
Bop Attack…Jack Rabbit Slim
Lilla Ann…Flamingokvintetten
Penny Lane…The Beatles
Early Morning Rain…Elvis Presley
Ragga Runt…Eddie Medusa
Det Är Mycket Man Ska Lära Sig…Majbritt Persson
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk. Ulf Säther gästade studion och bryggde kaffe.
Tack och på återhörande!

Låtlista 2018 01 26

Lucky Duckies – Do you love me
Shanes – Hi Lili Hi Lo
Ray Smith – I guess I betterr move along
Scott Mc Densey – San Fransisco
Chris Andrews – Pretty Belinda
Roy Orbison – Wondering
Larz-Kristerz – Purple Rain
Bee Gees – Massachusets
Platters – Only you
Gerry & The Pacemakers – Ferry cross the Mercy
Buddy Holly – Heart Beat
Beach Boys – Barbara Ann
Peter & Gordon – I go to pieces
Larry Finnegan – Seven days
Del Shannon – His latest flame
Lill-Babs – Tänk så skönt
Beatles – We can work it out
Boppers – At the hop
Fats Domino – It keeps raining
Jail Bird Singers – Där björkarna susa
The Elgins – A Picture of you
Elvis – My Little friend
Tim Connor – Maybe
Alice Babs & Charlie Norman – Du får inte gå ströget fram
Vi tackar för en trevlig kväll, trots krångel med telefonerna!
Vid mikrofonerna Inger & Johnny, telefonsvarare var Désirée & Gunnar

LÅTLISTA 2018 01 19

He’s Got The Whole World In His Hand…Laurie London
Sagans Underbara Värld…Lily Berglund
Reminiscing…Buddy Holly
409…The Beach Boys
Dardanella…The Raiders
Rock And Roll Music…The Beatles
Mother-In-Law…Ernie K. Doe
Stairway To Heaven…Neil Sedaka
The House Of The Rising Sun…The Animals
Gamle Svarten…Cacka Israelsson
Don’t Make The Angels Cry…Maureen Arthur
Miss MacBaren…Tages
Angel…Elvis Presley
Locomotion…Little Eva
Please Mr. Jailer…Wynona Carr
Only If You Praise The Lord…Jailbird Singers
Nothing Can Change This Love…Sam Cooke
Heaven’s Plan…Mark Wynter
I Bysingeberg…Eva Bysing
Wonderful Land…The Shadows
Don’t Hang Up…The Orlons
Down In Mexico…The Coasters
Surfin’ USA…The Beach Boys
Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var Jörgen Pettersson & Pia Fältgårdh. Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Gunnar Mörk.
Tack och på återhörande!

Spellista årets första sändning 2018 01 12

France Gall – Puope Decire Poupe Deson
Beatles – Here comes the sun
Brenda Lee – Ring my phone
Jae Apae – Putti, putti
Bobby Vinton – Roses are red
Towa & Lasse – Visa mig hur man går hem
Pat Boone – Speedy Gonzales
Roy Björklund – Take good care of my baby
Searchers – Needles and pince
Creedence Clearwater Revival – Who stop the rain
Hepstars – Mot okänt land
Wanda Jackson – Let´s have a party
Alma Cogan – Tennessee Waltz
Chuck Berry – Johnny B Good
The Viscouns – Who put the bomb
Sven-Ingvars – Du ska tro på mig
Elvis – I gotta know
Roy Orbison – Only the lonley
Gitte Henning – Ge mig sol, ge mig vår
Kvällens Playback-personal var Inger & Johnny, Désirée & Gunnar