Vinnare i medlemstävlingen 2020 09 25

Sussies Vägkrog, Orsa – Alicia Salmonsson
China House – Moa Hansback
Wibe/Ostnor Rest. – Veronika Eldh
Vasatanat 32 – Ellen Gunnarson
Centralgrillen, Orsa – Pelle katt
Kaffestugan – Jonna Rustas
Torino, Orsa – Simon Larsson
Amore, Orsa – William Strelin
Nils Olsson Hemsl. – Birgitta Hansson
Akademibokhandeln – Lucky
Guldsmedjan – Ruby Wall Andersson
Noret Blomman – Carina Andersson
ÖoB, Mora Noret – Helena Olsson
Gumman Grön – Ulf Lindkvist
Käk och Plock – Trollet
Lelles Dalahästar – Mats Pousette
RH Bilmek – Hans Falk
Cirkle K, Kristineberg – Gunnar Mörk

Svar i tävlingen: TRÄD

Spellista 2020 09 25

Anita Lindblom – Minns du den sången
John Leyton – Cupboard love
Roy Orbison – The only one
Tuttan Renholm – Kili watch
Ricky Nelson – Travelling man
Jerry Williams – Keep on
Marcelles – Heart aches
Elvis – His latest flame
The Mindbenders – A groovy kind of love
Jim Reeves – Am I that easy to forget
Arthur Conley – Sweet soul music
John Leyton – Johnny remember me
Peter Holm – Lady Mary
Creedence Clearwater Revival – Molina
Ellert Nordmark – I could easily fall
Jerry Lee Lewis – Great balls of fire
Del Shannon – Keep searching
Monkeys – Day dream believer
Trashmen – It´s so easy
Siw Malmkvist – Skona mitt hjärta
Benny Neyman & Tony Willé – Crying time
Jay Epae – Putti, putti
Deejays – Marble, brakes and iron bends
The Elgins – A picture of you

Kvällens personal: Inger o Johnny, Désirée o Börje

Spellista 2020 09 18

SHE’S A FOX…JIMI HENDRIX with LONNIE YOUNGBLOOD
CATHY’S CLOWN…THE EVERLY BROTHERS
SUMMERTIME BLUES…EDDIE COCHRAN
WALKING TO NEW ORLEANS…FATS DOMINO
FROM A JACK TO A KING…ELLERT NORDMARK
SUMMER HOLIDAY…CLIFF RICHARD
WHAM BAM…BOBBY LONERO
THESE ARMS OF MINE…OTIS REDDING
SURFIN’ SAFARI…ANNETTE
TRAVELLN’ BAND…CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
HOW DO YOU DO IT?…GERRY & THE PACEMAKERS
MISS MACBAREN…TAGES
STEWBALL…MASCOTS
I’M ALIVE…HOLLIES
ROCK AROUND WITH OLLIE VEE…BUDDY HOLLY
LOVE ME TENDER…ELVIS PRESLEY
GRÖNA SMÅ ÄPPLEN…MONICA ZETTERLUND
POSITIVELY 4:TH STREET…BOB DYLAN
LORELEI…LONNIE DONEGAN
AMAPOLA…SPOTNICKS
BE MY BABY…THE RONETTES
TEENAGE TROUBLES…TIBBY EDWARDS

Vi som hade nöjet att underhålla er ikväll var
Jörgen Pettersson & Pia Fältgård.
Vid telefonerna hade vi Börje Larsson & Christina Fältgård.
Tack och på återhörande!

Vinnare i medlemstävlingen 2020 09 18

Sussies Vägkrog – Åsa Jeger
China House – Anna-Lena Kings
Wibe/Ostnor Rest. – Kenneth Hermansson
Vasagatan 32 – Turbo
Centralgrillen, Orsa – Marians Bilar
Kaffestugan – Inger Hjort
Torino – Ellen Gunnarsson
Amore, Orsa – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Gunilla Frisk
Akademibokhandeln – Thea Strelin
Guldsmedjan – Ida Frost
Noret Blomman – Mats Pousette
ÖoB, Mora Noret – Albin Larsson
Gumman Grön – Lars Nilsson
Käk & Plock – Micke Fältgård
Lelles Dalahästar – Gunnel Ryttar
RH Bilmek – Ingrid Nordh
Cirkle K, Kristineberg – Simon Granath

Rätt svar i tävlingen: CIRKUS

Vinnare i medlemstävlingen 2020 09 11

Sussies Vägkrog – Karin Pettersson
China House – Kjell Eldh
Wibe/Ostnor Rest. – Micke Fältgård
Vasagatan 32 – Göran Momkvist
Centralgrillen, Orsa – Tindra Hansson
Kaffestugan – Henry Dalgren
Torino – Lena Elin
Amore, Orsa – Lovis Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Marianne Nordin
Akademibokhandeln – Charlie Tigerstrand
Guldsmedjan – Janne Johansson
Noret Blomman – Ewa Pousette
ÖoB, Mora Noret – Maja katt
Gumman Grön – Ingvar Andersson
Käk & Plock – Elin Dalrot
Lelles Dalahästar – Noa Strelin
RH Bilmek – Jan Erik Rehn
Cirkle K, Kristineberg – Kent Hansson

Rätt svar i tävlingen: Barbro Skinnar

Spellista 2020 09 11

Dickie Lee – I saw Linda yesterday
Elvis Presley – When my blue moon turns to gold again
Trini Lopez
The Beatles – All my loving
Anna-Lena Löfgren – Regniga natt
Roy Orbison – Pretty woman
CCR – Lodi
Show Waddy Waddy – Three steps to heaven
Flaminokvintetten – Lilla Ann
Hootenanny Singewrs – Jag väntar vid min mila
Ellert Nordmark – Loosing you
Bobby Vinton – Roses are red
The Platters – Only you
Sven-Ingvars – Någon att hålla i hand
Mel Mc Daniels – Stand on it
Jim Reeves – Am I loosing you
Dusty Springfield – I only wanna be with you
Jerry Williams – Hey little bird
Jae Epae – Putti putti
Little Richard – Lucille

Kvällens personal: Inger + Johnny, Désirée + Börje

Sommaruppehåll

Vi tackar våra lyssnare för den gångna säsongen och önskar Er en riktigt trevlig sommar.
Vi hörs igen kl 18:00 den 11:e september.
Tjingeling – ha det king.
Puss å kram å nyp i stjärten.

Vinnare i medlemstävlingen 2020 06 12

Sussies Vägkrog, Orsa – Birgitta Hjalmarsson
China House – Stig Nilsson
Vasagatan 32 – Ronny Hermansson
Centralgrillen, Orsa – Petra Andersson
Kaffestugan – Britt-Inger Rehn
Pizzeria Amore, Orsa – Tommy Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Lilian Mörk
Guldsmedjan – Alma Hansson
ÖoB Mora Noret – Mats Såsser
Cirkle K, Kristineberg Mora – Tor Nordlund
Playback-Keps – David Johansson
Playback-Keps – Sixten Voght
Playback-dekal – Maj Engberg
Playback-dekal – Anita Henriksson

Kvällens personal: Inger & Johnny, Börje & Gunnar

Spellista 2020 06 12

Boppers – Little Darling
Teen Cats – Charlena
Elvis – You gave me a mountain
Bill Haley – Rock around the clock
Baldheaders – Tyttje um di
Johnny Rivers – Where have all the flowers gone
Spencer Davis Group – Gimme some lovin´
Barry Mann – Who put the bomp
Chuck Berry – Maybelline
Cliff Richard – Summer holiday
Jan Malmsjö – En sång en gång för länge, länge sen
Billy Swahn – I can help
Dick Rivers & Les Chats – Twist in S:t Tropez
Loving Spoonful – Summer in the city
Anita Lindblom – Sånt är livet
Little Richard – True find mama
Siw Malmqvist – Slit och släng
Jack Rivers – Just one look
Paul Anka – Diana
Jay Apae – Putti, putti
Towa Carson – Sista dansen
Roy Orbison – pretty woman
Sven-Ingvars – Sommar och sol

Rätt svar: BARK

Vinnare i medlemstävlingen 2020 06 05

Sussies Vägkrog, Orsa – Frida Gustafsson
China House – Henry Dahlgren
Vasagatan 32 – Albin Larsson
Centralgrillen, Orsa – Arne Halvars
Kaffestugan – Vivianne Frost
Pizzeria Torino – Lars Dalrot
Amore Orsa, – Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – Jonny Nämd
Playback – Kristoffer Strelin
Guldsmedjan – Bertil Ekström
Noret Blomman – Nicki Göthe
ÖoB, Mora Noret – Tor Nordlund
Cirkle K, Kristineberg Mora – Ove Larsson

Rätt svar i tävlingen: Maj (Vi frågade efter ett egennamn i den svenska låttiteln)