Sammanställning Vinnare 2015

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 18

Willy:s Mora-Noret – Filippa Såsser
ÖoB Mora-Noret – A-K Simonsson
My Sushi – Rasmus Backolars
Playbacktröja (XL) – Roland Andersson
Wiberestaurangen – Miller Henriksson
China House – Sture Jonsson
Statoil Kristineberg – Lars Frisk
Kaffestugan – Berndt Simonsson
Helmers Konditori – Lena Högberg
Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Andersson
Playbacktröja (L) – Nils Eklund
Wasagatan 32 – Rolf Åsberg
Playbackmössa – Arne Söderkvist
Orsa Cykel & Motor – Loka Åström
Pizzeria Amore – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 11

Willy:s Mora-Noret – Lars Årjes
ÖoB Mora-Noret – Inger Sars
My Sushi – Loka Åström
Strand Kök o Bar – Sture Jonsson
Wiberestaurangen – Maj-Lis Mårds
China House – Caroline Hermansson
Statoil Kristineberg – Gun Holmén
Kaffestugan – Miller Henriksson
Helmers Konditori – Laban Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Anna Karlsson
Lilla Björn – Margareta Fernström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Möbelrondellen – Eddy Larsson
Orsa Cykel & Motor – Arne Strelin
Meteorum – Rikard Karlsson

Rätt svar i tävlingen: Twist´n Patricia (Jerry Williams)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 04

Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
My Sushi – Roland Nordin
Strand Kök & Bar – Arne Sparr
Wiberestaurangen – Lars Frisk
China House – Daniel Eriksson
Statoil Kristineberg – Mats Pousette
Kaffestugan – Inger Hjort
Helmers Konditori – Pernilla Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
Lilla Björn – Börje Karlsson
Wasagatan 32 – Moa Hansback
Playback – Margareta Färnström
Pizzeria Amore – Caroline Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Nils Eklund
Meteorum – Märta Matsson

Rätt svar i tävlingen – THE ANIMALS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 27

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – David Johansson
My Sushi – Miller Henriksson
Strand Kök & Bar – Gunilla Frisk
Wiberestaurangen – Anders Sars
China House – Berndt Simonsson
Statoil Kristineberg – Sebbe Smass
Kaffestugan – Jonna Rustas
Helmers Konditori – Carina Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Bengt Bertilsson
Lilla Björn – Sture Jonsson
Wasagatan 32 – Hans-Olov Modin
Möbelrondellen – Margareta Karlsson
Orsa Cykel & Motor – Jan Prandes
Meteorum – Siv Karlsson

Rätt svar i tävlingen – Egon Kjerrman

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 20

Willy:s Mora-Noret – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Skog
My Sushi – Eva Brodin
Playback – Eva Stark
Strand Kök & Bar – Åsa Momqvist
Wibe-restaurangen – Ingrid Nord
China House – Pernilla Andersson
Statoil Kristineberg – Anita Henriksson
Kaffestugan – Mats Sundberg
Helmers Konditori – Roland Nordin
Wasagatan 32 – Karl-Johan Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Lilla Björn – Mr. Morris
Pizzeria Amore – Mysan Strelin

Rätt svar i tävlingen: PETER, PAUL & MARY

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 13

Willy:s Mora-Noret – Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret – Kenneth Hermansson
My Sushi – Mats Stenberg
Wibe-restaurangen – Ingvar Andersson
China House – Ann-Sofie Frost
Statoil Kristineberg – Rolf Jensen
Kaffestugan – Anna Käck
Helmers Konditori – Eva Stark
Wasagatan 32 – Britt-Marie Dahlgren
Nils Olsson Hemslöjd – Kjell Eldh
Lilla Björn – Kristina Nugoz
Möbelrondellen – Ronny Hermansson
Pizzeria Amore – Linus Frost
Orsa Cykel & Motor – Anna Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Boppers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 06

Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret – Maja Bysell
Orsakullan – Abbe Eklund
My Sushi – Fanny Nilsson
Strand Kök o Bar – Bertil Ekström
Wiberestaurangen – Bengt Hansson
China House – Margareta Färnström
Statoil Kristineberg – Börje Karlsson
Kaffestugan – Tindra Hansson
Helmers – Emma Engström
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Nugoz
Lilla Björn – Kjell Eldh
Playback – Eva Frisk
Wasastugan 32 – Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore – Loka Åström

Rätt svar i tävlingen var HAWAII

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 30

Willy:s Mora-Noret – Sussie Johnsson
ÖoB Mora-Noret – Arne Sparr
Orsakullan – Nils Nordh
MMy Sushi – Bertil Ekström
Strand Kök o Bar – Christoffer Strelin
Wiberestaurangen – Eva Frisk
China House – Mattis Karlsson
Statoil Kristineberg – Wilmer Backolars
Kaffestugan – Birgit Andersson
Helmers – Siv Holm
Nils Olsson Hemslöjd – Göran Momqvist
Lilla Björn – Ruby Wall Andersson
Pia Fältgård – Peter Gunnarsson
Pia Fältgård – Agnetha Hjelte
Wasastugan 32 – Sol-Britt Jernberg
Möbelrondellen – Caroline Hermansson
Pizzeria Amore – Kerstin Tägth

Rätt svar i tävlingen var Gitte Henning. Låten heter “Det kan väl inte jag rå för”

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 23

Willy:s Mora_Noret – Pernilla Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lill Olsson
Orsakullan – Inger Hjort
My Sushi – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Caroline Hermansson
Wiberestaurangen – Ellen Gunnarsson
China House – Mimmi Pousette
Statoil Kristineberg – Solbritt Järnberg
Kaffestugan – Kerstin Skoglund
Helmers Konditori – Elin Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Nordgren
Lilla Björn – Lena Ehlin
Playback – Alex Karlsson
Wasagatan 32 – Mats Stenberg
Playback – Gun Holmén
Pizzeria Amore – Gunnar Hansson
Playback – Anna Karlsson

Rätt svar i tävlingen: The Troggs

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 16

Willy:s Mora_Noret – Felix Såsser
ÖoB Mora-Noret – Linus Frost
Orsakullan – Inger Hjort
My Sushi – Lars-Göran Johansson
Strand Kök & Bar – Britt-Mari Dahlgren
Wiberestaurangen – Gun Björklund
China House – Lisen Jönsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Kaffestugan – Marianne Dahlberg
Helmers Konditori – Lukas Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Berndt Simonsson
Lilla Björn – Anders Sars
Grannas A Olsson – Katten Loka
Wasagatan 32 – Nils Olsson
Möbelrondellen – Ann-Marie Eriksson
Pizzeria Amore – Sven Jensen
Orsa Cykel & Motor AB – Pär Nordh

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 09

Willy:s – Kjell Eld
ÖoB – Simon Granath
Orsakullan – Yngve Frost
My Sushi – Stig Henriksson
Strand Kök & Bar – Lasse Kax
Wibe/Ostnor – Sussi Jonsson
China House – Lill Olsson
Statoil Kristineberg – Elvis (katt)
Kaffestugan – Mats Lind
Helmers Kond – Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd – Christin Eklund
Lilla Björn – Lina Tomth
Grannas A Olsson – Kent Hansson
Pizzeria Amore – Lars-Erik Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Eva Pousette
Wasagatan 32 – Mats Hermansson

Rätt svar: The Drifters

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 02

Willy:s – Mattis Karlsson
ÖoB – Ronny Hermansson
Orsakullan – Laban Hansson
My Sushi – Arne Söderkvist
Strand Kök & Bar – Margareta Karlsson
Wibe/Ostnor – Lasse Momkvist
China House – Monika Tomth
Statoil Kristineberg – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Tage Andersson
Helmers Kond – Dick Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Linus Rustas
Lilla Björn – Gunilla Frisk
Grannas A Olsson – Eva Stark
Möbelrondellen – Matilda Hansson
Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
Orsa Cykel & Motor – Anna Käck
Wasagatan 32 – Birgit Andersson

Rätt svar: “Kärlek på lasarett”

Vinnare 2015 09 25

Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
ÖoB Mora-Noret – Anna-Karin Gunnarsson
My Sushi – Majlis Mårds
Strand Kök & Bar – Kaj Andersson
Wibe/Ostnor – Maj Engberg
China House – Kenneth Hermansson
Statoil Kristineberg – Gunilla Frisk
Kaffestugan – Selma Törnqvist-Ryttar
Helmers Konditori – Lena Elin
Nils Olsson Hemslöjd – Maja Bysell
Lilla Björn – Oskar Såsser
Grannas A Olsson – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Eva Stark
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Orsa Cykel & Motor AB – Ida Frost

Rätt svar: Bob Dylan & Stevie Wonder

Vinnare 2015 09 18

Willy:s Mora-Noret – Matti Kotti
ÖoB Mora-Noret – Lars-Göran Johansson
My Sushi – Gun Björklund
Strand Kök & Bar – Inger Sars
Wibe/Ostnor – Yngve Frost
China House – Felix Såsser
Statoil Kristineberg – Anders Sars
Kaffestugan – Ida Frost
Helmers Konditori – Linus Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Fernstedt
Lilla Björn – Lena Såsser
Grannas A Olsson – Trollet
Wasagatan 32 – Lilian Nilsson
Möbelrondellen – Mats Såsser

Rätt svar: “Flod”

Vinnare 2015 09 11

Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
ÖoB Mora -Noret – Matilda Hansson
My Sushi – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Anna Eriksson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Anja Granath
China House – Ingvar Andersson
Statoil Kristineberg – Ove Pettersson
Kaffestugan – Ludwig Backolars
Helmers Konditori – Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Alicia Salomonsson
Lilla Björn – Karin Pettersson
Grannas A Olsson – Berndt Simonsson
Pizeria Amore Orsa – Jan-Erik Rehn
Orsa Cykel & Motor AB – Julia Tomth
Wasagatan 32 – Lars Frisk

Rätt svar i vår tävling: Paul Anka

Vinnare 2015 09 04

Willy:s Mora-Noret – Linus Frost
ÖoB Mora -Noret – Eva Frisk
Orsakullan – Kristoffer Strelin
My Sushi – Mats Hermansson
Strand Kök & Bar – Alex Karlsson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Figge Gunnarsson
China House – Susi Jonsson
Statoil Kristineberg – Eva Pousette
Kaffestugan – Lars Nilsson
Helmers Konditori – Rikard Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ingvar Andersson
Lilla Björn – Eddy Larsson
Grannas A Olsson – Lena Högberg
Möbelrondellen – Alfred Larsson
Pizeria Amore Orsa – Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB – Gunilla Frisk

Rätt svar i vår tävling: Eddie Medusa

Vi tackar för en bra start på höstsäsongen. Vi hörs gott folk!!
Vi som jobbade denna kväll var; Inger & Johnny vid mickarna, vid telefonerna Ulf & Désirée

Vinnare i medlemstävling 2015 06 12

Willy:s – Tindra Hansson
ÖoB – Lukas Tomth
Orsakullan – Turbo
My Sushi – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Emma Larsson
China House – Ulla-Britt Hermansson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Jugen Jon – Fanny Nilsson
Statoil Kristineberg – Lisa Gunnarsson
Kaffestugan – Ingalill Mårthans
Helmers Konditori – inger Hjort
Motorcaeet – Vivi-Ann Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Albin Larsson
Grannas A Olsson- Tony Frost
Möbelrondellen – Frida Gustafsson
Playback – Rolf Åsberg

Rätt svar: Rock

Vinnare i medlemstävlingen 2015 06 05

Willy:s – Börje Karlsson
Motorcaféet Stumsnäs – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon – Lars Kax
Wasagatan 32 – Nils Nord
Grannas A Olsson – Elin Frost
Playback – Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Österbäck
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Kaffestugan – Roland Andersson
Statoil Kristineberg – Emma Engström
China House – Mattias Pettersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Hansback
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
My Sushi – Emma Larsson
Orsakullan – Figge Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Fanny Såsser
Playback – Pernilla Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE SHANGRI-LAS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 29

Willy:s – Tindra Hansson
Motorcaféet Stumsnäs – Jan Prandes
Jugen Jon – Lars Friska
Wasagatan 32 – Ellen Gunnarsson
Grannas A Olsson – Mats Såsser
Lilla Björn – Siv Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori – Rolf Åsberg
Kaffestugan – Oskar Såsser
Statoil Kristineberg – Vivi-Anne Andersson
China House – Pia Strelin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Viola Olsson
Strand Kök & Bar – Lars Kax
My Sushi – Albin Landin Österbäck
Orsakullan – Alfred Larsson
ÖoB Mora-Noret – Anders Sars

Rätt svar i tävlingen: “Tunna skivor” ( vi spelade den bak och fram med Siw Malmkvist)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 22

Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
ÖoB Mora-Noret – Loka Åström
Orsakullan – Lena Ehlin
My Sushi – Tony Frost
Strand Kök & Bar – Eva Pousette
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Per-Erik Krång
China House – Inger Liljeholm
Statoil Kristineberg – Kjell Eld
Kaffestugan – Hasse Nugoz
Helmers Konditori – Börje Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Fanny Nilsson
Lilla Björn – Greta Såsser
Grannas A Olsson – Mats Danielsson
Jugen Jon – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Ulla-Britt Hermansson
Motorcaféet, Stumsnäs – Miller Henriksson

Rätt svar: Jan & Dean

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 15

Willy:s Mora-Noret – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Pernilla Andersson
Orsakullan – Eva Norgren
My Sushi – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Ingrid Nordh
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Mats Såsser
China House – Emelie Björk
Statoil Kristineberg – Aron Momqvist
Kaffestugan – Anders Sars
Helmers Konditori – Jan Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Lisen Jönsson
Lilla Björn – Ronny Hermansson
Grannas A Olsson – Anja Granath
Wasagatan 32 – Arne Sparr
Jugen Jon – Ida Frost
Möbelrondellen – Wilmer Backolars
Motorcaféet Stumsnäs – Sussie Jonsson
Grillhuset Insjön – Inger Hjorth

Rätt svar i tävlingen – “Bobby”

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 08

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Fanny Nilsson
Orsakullan – Anders Back
My Sushi – Maj-Lis Mårds
Strand Kök & Bar – Peter Gunnarsson
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Rune Göran
China House – Kent Hansson
Statoil Kristineberg – Börje Karlsson
Kaffestugan – Tage Andersson
Helmers Konditori – Mattias Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Tomth
Lilla Björn – Eva Pousette
Grannas A Olsson – Lill Olsson
Jugen Jon – Simon Granath
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
Grillhuset, Insjön – Britt-Marie Dahlgren
Motorcaféet, Stumsnäs – Tommy Lundgren
Be-Bop-A-Luba´s signerade CD-skiva – Anna-Stina Persson

Rätt svar: Connie Francis

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 01

Willy:s Mora-Noret – Aron Momquist
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Orsakullan – Jan-Erik Rehn
My Sushi – Ann-Sofie Frost
Strand Kök & Bar – Kent Wiborg
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Mr Morris
China House – Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Kaffestugan – Happy Ållas
Helmers Konditori – Margit Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Karlsson
Lilla Björn – Fanny Såsser
Grannas A Olsson – Trollet
Jugen Jon – Vivianne Frost
Möbelrondellen – Tommy Lundgren

Rätt svar: The Searchers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 24

Willy:s Mora-Noret – Laban Hansson
ÖoB Mora-Noret – Birgit Andersson
Orsakullan – Eva Hamberg
My Sushi – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Anna-Karin Simonsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Selma Thörnqvist-Ryttar
China House – Kristoffer Strelin
Statoil Kristineberg – Arne Sparr
Kaffestugan – Bengt Hansson
Helmers Konditori – Kenneth Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Eriksson
Lilla Björn – Gösta Wikström
Grannas A Olsson – Anna Karlsson
Wasagatan 32 – Siv Hermansson
Jugen Jon – Birgitta Hansson

Rätt svar i tävlingen: Lördag

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 17

Willy:s Mora-Noret – Lilian Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Orsakullan – Per Nordh
My Sushi – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Wiberestaurangen/Ostnor – Sture Hansback
China House – Diesel
Statoil Kristineberg – Siv Hermansson
Kaffestugan – Susanne Andersson
Helmers Konditori – Rolf Åsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Birgit Andersson
Lilla Björn – Fanny Nilsson
Grannas A Olsson – Nils Nordh
Möbelrondellen – Albin Landin Österbäck
Jugen Jon – Lars Frisk

Rätt svar i tävlingen: Grön. Vi spelade Shades of green med Cliftons

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 10

Willy:s Mora-Noret – Lilian Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Mysan Strelin
Orsakullan – Henrik Henriksson
My Sushi – Bengt Bertilsson
Strand Kök & Bar – Molly Tomth
Wiberestaurangen – Ida Frost
China House – Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg – Susanne Andersson
Kaffestugan – Albin Larsson
Helmers Konditori – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Irene Momqvist
Lilla Björn – Viola Olsson
Grannas A Olsson – Arne Söderqvist
Wasagatan 32 – Lisen Jönsson
Jugen Jon – Anna-Stina Persson

Rätt svar i tävlingen: UMBERTO MARCATO

Vinnare i medlemstävlingen långfredagen den 3 april 2015

Willy:s Mora-Noret – Tage Andersson
ÖoB Mora-Noret – Sören Ållas
Orsakullan – Robert Frost
My Sushi – Sven Hermansson
Strand Kök o Bar – Rickard Karlsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Kaffestugan – Pernilla Andersson
Helmers Konditori – Birgit Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Lisen Jönsson
Lilla Björn – Anna Eriksson
Grannas A Olsson – Nils Eklund
Wasagatan 32 – Maja Andersson
Möbelrondellen – Emmy Mårthen Karlsson
Jugen Jon – Happy Ollas
Playbackägget – Felix Såsser

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 27

Willy:s Mora-Noret – Kaj Andersson
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Orsakullan – Eva Stark
Playback – Emmy Mårten Karlsson
Playback – Matilda Hansson
Siljan Event – Anna-Lena Kings
China House – Emma Hed-Pousette
Statoil Kristineberg – Sebbe Smass
Kaffestugan – Lena Hammarin
Helmers Konditori – Ida Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Dick Karlsson
Lilla Björn – Gunilla Frisk
Grannas A Olsson – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
Jugen Jon – Margareta Fernström

Rätt svar i tävlingen: BEETHOVEN

Vi drog vinnare av det fina priset från Klockar Anders Sandberg, middag för två med Elvis-show på Klockargården Tällberg, den 30 april.
Vinnaren blev Alex Karlsson på Hallonstigen i Mora. Grattis!!

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 20

Willy:s Mora-Noret – Inger Hjort
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Orsakullan – Margaretha Fernström
My Sushi – Andreas Eldh
Strand Kök & Bar – Natalie Ryttar
Wiberestaurangen – Ingrid Nordh
China House – Gunnar Hansson
Statoil Kristineberg – Albin Larsson
Kaffestugan – Molly Björk
Helmers Konditori – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Sofie Frost
Lilla Björn – Sebbe Smass
Grannas A Olsson – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Tommy Andersson Graf
Möbelrondellen – Felix Såsser
Jugen Jon – Kaj Andersson

Rätt svar i tävlingen: Lover Please (Lill Malmqvist sjöng “Upp och Ner”)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 13

Willy:s Mora-Noret – Per Nord
ÖoB Mora-Noret – Kaj Andersson
OrsaKullan – Elin Frost
My Sushi – Oskar Såsser
Strand Kök o Bar – Sven Hermansson
Siljan Event – Åsa Geijer
China House – Eva Stark
Statoil Kristineberg – Nils Nord
Kaffestugan – Lars Nilsson
Helmers Konditori – Albin Landin-Österbäck
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Lilla Björn – Margareta Fernström
Playback – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
Jugen Jon – Inger Hjort

Rätt svar i tävlingen: 1962

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 06

Willy:s Mora-Noret – Karin Eklund
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
OrsaKullan – Maj Engberg
My Sushi – Anita Henriksson
Strand Kök o Bar – Laban Hansson
Wiberestaurangen – Ingrid Nord
China House – Ann-Sofi Frost
Statoil Kristineberg – Lena Såsser
Kaffestugan – Kaj Andersson
Helmers Konditori – Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Sture Hansback
Lilla Björn – Pernilla Andersson
Grannas A Olsson – Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 – Tommy Andersson-Graf
Möbelrondellen – Abbe Eklund
Jugen Jon – Susan Andersson

Rätt svar i tävlingen: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 27

Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
ÖoB Mora-Noret – Hampus Tomth
Orsakullan – Molly Björk
My Sushi – Anita Henriksson
Strand Kök o Bar – Anna-Lena Kings
Wiberestaurangen – Kristin Eklund
China House – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Emma Heed-Pousette
Kaffestugan – Bengt Hansson
Helmers Konditori – Göran Nyman
Playback – Peter Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Margareta Karlsson
Lilla Björn – Lena Högberg
Grannas A Olsson – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Ulla-Britt Hermansson
Playback – Gunnel Ryttar
Playback – Emma Engström

Rätt svar i tävlingen: PETER HOLM

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 20

Willy:s Mora-Noret – Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret – Kenneth Dyrsmeds
Orsakullan – Gunilla Frisk
My Sushi – Anna-Lena Kings
Strand Kök o Bar – Selma Törnkvist
Wiberestaurangen – Felix Såsser
China House – Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg – Matilda Hansson
Kaffestugan – Maja Bysell
Helmers Konditori – Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – Sena Såsser
Lilla Björn – Doris
Grannas A Olsson – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Carina Andersson
Möbelrondellen – Kristoffer Strelin

Rätt svar i tävlingen: FOT

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 13

Statoil Kristineberg – Lars Nilsson
Wasagatan 32 – Linus Frost
Strand Kök & Bar – Siv Hermansson
My Sushi – Anna-Karin Gunnarsson
China House – Jan-Erik rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Hampus Tomth
Kaffestugan – Nils Färnström
Helmers Konditori – Per Nord
Willys Noret – Susanne Andersson
ÖoB Noret – Hasse Nugoz
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Jugen Jon – Tage Andersson
Playbackvinst – Molly Björk
Orsakullan – Hanna Såsser
Lilla Björn – Anna-Stina Persson
Siljan Event – Anna Karlsson
CD-paket från Playback – Mats Stenberg

Rätt svar i tävlingen: The Big Bopper

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 06

Statoil Kristineberg – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar – Stig Ernstsson
My Sushi – Bertil Ekström
China House – Selma Thörnquist Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Rolf Åsberg
Fricks Konditori – Maj-Lis Hansson
Kaffestugan – Emelie Björk
Helmers Konditori – Lars Kax
Möbelrondellen – Hanna Såsser
Willy Noret – Kjell Eldh
ÖoB Noret – Alfred Larsson
Grannas A Olsson – Lill Ohlsson
Jugen Jon – Natalie Ryttar
Playbackvinst – Britt Inger Rehn
Orsakullan – Caroline Hermansson
Lilla Björn – Anya Granath
Siljan Event – Emma Larsson

Rätt svar i tävlingen: Alice Babs och Titti Sjöblom

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 30

Statoil Kristineberg – Lasse Kax
Playback – Mats Pousette
Strand Kök o Bar – Kenneth Dyrsmeds
My Sushi – Kristoffer Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Figge Gunnarsson
Fricks Konditori – Emelie Björk
Kaffestugan – Tommy Andersson-Graf
Helmers Konditori – Inger Hjort
Willy:s – Vivianne Andersson
Ö o B – Maja Såsser
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Playback – Viola Olsson
Universaltorget – Emma Larsson
Lilla Björn – Nils Nord
Jugen Jon – Ulla Forsberg
Orsakullan – Lars Frisk
Siljan Event – Abbe Eklund

Rätt svar: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 23

Statoil Kristineberg – Bosse Wallin
Wasagatan 32 – Filippa Såsser
Strand Kök o Bar – Doris
My Sushi – Pernilla Andersson
China House – Loka Åström
Nils Olsson Hemslöjd – Anna-Karin Simonsson
Fricks Konditori – Albin Larsson
Kaffestugan – Molly Tomth
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Möbelrondellen – Tage Andersson
Willy:s – Siv Hansback
ÖoB – Lena Hammarin
Grannas A Olsson – Ulla Forsberg
Jugen Jon – Jonna Rustas
Playback – Nils Nordh
Universaltorget – Åsa Gejier
Lilla Björn – Rolf Fältgård
Siljan Event – Ruby Wall Andersson
OrsaKullan – Figge Gunnarsson

Rätt svar: Brenda Lee

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 16

Statoil Kristineberg – Anna Söderqvist
Wasagatan 32 – Stig Ernstsson
Strand Kök o Bar – Christer Olsson
My Sushi – Emma Larsson
China House – Christina Nugoz
Nils Olssons Hemslöjd – Vanja Bertilsson
Fricks Konditori – Ludvig Backolars
Kaffestugan – Geten Trulle
Helmers Konditori – Siv Hansback
Willy:s – Anna Karlsson
Ö o B – Freja Eldh
Grannas A Olsson – Sebbe Smass
Playback – Inger Liljeholm
Universaltorget – Figge Gunnarsson
Lilla Björn – Ulla Forsberg
Jugen Jon – Anita Sjöström

Rätt svar: Little Gerhard

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 09

Statoil Kristineberg – Lill Ohlsson
Wasagatan 32 – Sigge Gunnarsson
Strand Kök o Bar – Ann Söderkvist
My Sushi – Abbe Eklund
China House – Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd – Ulla-Britt Hermansson
Fricks Konditori – Wilmer Backolars
Kaffestugan – Kjell Eldh
Helmers Konditori – Börje Karlsson
Möbelrondellen – Sara Gunnar
Willy:s – Lena Hammarin
Öo B – Lena Ehlin
Grannas A Olsson – Sture Hansback
Playback – Susanne Hansson
Universaltorget – Pernilla Andersson
Lilla Björn – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: Rock-Ragge