Sammanställning Vinnare 2013

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 20

Strand Kök & Bar – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Hampus Tomth
Pizza Prima – Kent Hansson
ÖoB Mora-Noret – Kurt Lindström
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
Statoil Kristineberg – Irene Momqvist
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Helmers Konditori – Sören Ållas
Nils Olssons Hemslöjd – Göran Momqvist
Orsakullan – Nicolle Holmkvist

Rätt svar i tävlingen: NEIL SEDAKA

Playbacks jul lotteri 2013

  1. Bulldog café Lilly Tönnberg 452
  2. Bulldog café Anders Sjöberg 640
  3. Vildmarksliv outdoor Sven-Gunnar Fahlström 414
  4. Stil Birgitta Bertilsson 881
  5. Lissäng mat & Dryck Monika Selling 340
  6. Leklust Mora lek & hobby Lena Såsser 52
  7. Leklust Mora lek & hobby Louise Bergman 141
  8. Leklust Mora lek & hobby Lina Tomth 536
  9. Leklust Mora lek & hobby Emma Larsson 837

10 Leklust Mora lek & hobby Mia Hållestam 706

11 Carlssons herr Clifford Eriksson 727

12 Kompis Magnus Öhren 572

13 Berglunds foto Jan-Erik Karlfeldt 566

14 Eliassons skor Per Bäck 567

15 Eliassons skor Viola Länsman-Haglund 437

16 Masen Skinnspecialisten Åsa Momqvist 331

17 Masen Skinnspecialisten Ann-Sofie Frost 159

18 Masen Skinnspecialisten Bente Selnes 175

19 Bodens hårdesign Siv Jansson 45

20 Bodens hårdesign Kristina Könberg 131

21 Bodens hårdesign Birgit Lärka 265

22 Bodens hårdesign Nathalie Ryttar 717

23 Hälsokraft Christina Nugoz 681

24 Secokidz Micke Chef 520

25 Kronans apotek Oleg Wernström 943

26 Kronans apotek Benny Eriksson 844

27 Wooly Shop Gunnel Bysell 465

28 Audio Video Kjells foto Malena Röttorp 593

29 Audio Video Kjells foto Anne-Mai Hedlund 333

30 Audio Video Kjells foto Martina Rosenberg 772

31 El-Bi lampan Mats Pousette 453

32 Hälsobutiken Mora Marie Rosenkvist 430

33 Solveigs Annika Rehn 50

34 Art in inredning & ramverkstad Nelly Österbäck 854

35 Art in inredning & ramverkstad Erik Nygren 357

36 Akademibokhandeln Mora Stig Brottare 601

37 Haglunds nya mode Per-Olov Björk 969

38 Haglunds nya mode Arne Strelin 97

39 Haglunds nya mode Linus Sandblom 7

40 Haglunds nya mode Jan Pranders 220

41 Cubus Mora Bengt Eriksson 751

42 Tysks Uraffär Karin Andersson 182

43 El-giganten Brocke Pettersson 678

44 El-giganten Lasse Sjödén 722

45 Tyger & Ting Bosse Johansson 710

46 Mora Hemslöjd Christoffer Strelin 540

47 Fjäll & Natur butiken Mora Alvin Pettersson 10

48 Fjäll & Natur butiken Mora Margareta Lilja 341

49 Fjäll & Natur butiken Mora Britt-Marie Larsson 538

50 Mora IK shoppen Roland Olsson-Wallberg 167

51 Mora IK shoppen Lena Pettersson 534

52 Mora IK shoppen Torbjörn Samuelsson 275

53 Guldsmedjan Lillian Nilsson 392

54 Vanilj Rättvik Sven Sjölin 934

55 Vanilj Rättvik Stig Gunnarsson 153

56 Melrose Rättvik Lotta Sandblom 363

57 Sörlins Bokhandel Rättvik Willy Persson 931

58 Lerdalia presentbutiken RättvikMary-Anne Dahlberg 233

59 Centrum Lek&Hobby Rättvik Mats Frost Matsson 831

60 Family (nr 1) House Rättvik Anders Detlofsson 242

61 Family (nr 1) House Rättvik Tage Eriksson 391

62 Garncentrum Torget Rättvik Kerstin Wikgren 458

63 ÖDM Örebro Björg Strid 618

64 ÖDM Örebro Göte Kallur 75

65 ÖDM Örebro Kalle Persson 198

66 ÖDM Örebro Jan Qvarnström 821

67 Spelkompaniet, Tuvan Birgitta Eriksson 436

68 Mikael Karlsson Siv Olsson 809

69 Mikael Karlsson Britt-Inger Karlsson 551

Vinnare i medlemstävlingen 12 13

Nils Olssons Hemslöjd – Thomas Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan Prandes
Wasagatan 32 – Börje Karlsson
China House – Ludwig Backolars
My Sushi – Lena Hammarin
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Julia Tomth
Statoil Kristineberg – Eva Stark
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Helmers Konditori – Lars Frisk
Möbelrondellen – Lars Fältgård
ÖoB Mora-Noret – Robert Frost
Orsakullan – Iris Hjelte

Rätt svar i tävlingen – Buddy Holly

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 06

Strand Kök & Bar – Josefin Hansson
My Sushi – Maja Bysell
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
China House – Lars Nilsson
Pizza Prima – Anna-Stina Persson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Statoil Kristineberg – Abbe Eklund
Kaffestugan – Kisti Thörn
Helmers Konditori – Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd – Nikkie Gunnar
Orsakullan – Maja Såsser

Rätt svar i tävlingen: BOB LUMAN

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 29

Strand Kök & Bar – Karin Länsmans
My Sushi – Lena Högberg
Wasagatan 32 – Freja Eldh
China House – Anders Fernström
Pizza Prima – Lars Årjes
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Sören Ållas
Statoil Kristineberg – Emma Larsson
Kaffestugan – Inger Sars
Helmers Konditori – Gunnar Hansson
Möbelrondellen – Hampus Tomth
Nils Olssons Hemslöjd – Maj Engberg
Orsakullan – Ruth Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Berndt Simonsson
Pizza Prima – Jan Prandes
Statoil Kristineberg – Kerstin Tägt
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Trulle Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Carro Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Ingvar Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Rolf Fältgård
Orsakullan – Agneta Hjelte

Rätt svar i tävlingen: Slam Creepers

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 15

Pizza Prima – Lill Olsson
My Sushi – Ingela Holmberg
Wasagatan 32 – Albin Larsson
Strand Kök o Bar – Johan Kohrs
China House – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bernt Simonsson
Willy:s Mora-Noret – Happy (hund)
Statoil Kristineberg – Britt-Inger Rehn
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Emelie Björk
Möbelrondellen – Lina Tomth
Nils Olsson Hemslöjd Nusnäs – Ann-Sofi Frost
Orsakullan – Inger Hjort
Rätt svar i tävlingen: Anna-Lena Löfgren

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Per Bäck
Pizza Prima – Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Kaffestugan – Eva Lena Karlsson
Helmers Konditori – Felix Såsser
My Sushi – Gösta Wikström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar – Pelle Österbäck
China House – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Nils Olssons Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Carl Perkins

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 01

ÖoB – Börje Karlsson
Helmers Konditori – Filippa Såsser
Kaffestugan – Eva Norgren
Wasagatan 32 – Lars Kax
China House – Lars Frisk
Statoil Kristineberg – Tommy Lundgren
My Sushi – Lina Tomth
Pizza Prima – Tim Gunnar
Möbelrondellen – Eddie Larsson
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Strand Kök & Bar – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Doris Såsser

Svar i tävlingen: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 25

ÖoB – Jocke Tönnberg

Pizza Prima – Ronny Hermansson

Statoil Kristineberg – Henry Frisk

Kaffestugan – Maj Engberg

Helmers Konditori – Jenny Österbäck

My Sushi – Anna Carlsson

Wasagatan 32 – Jan-Erik Rehn

Strand Kök o Bar – Göran Nyman

China House – Lilian Nilsson

Willy:s Mora-Noret – Inger Liljeholm

Rätt svar i tävlingen: Per Myrberg

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 18

ÖoB – Ruby Wall Andersson
Pizza Prima – Kristina Döss
Statoil Kristineberg – Albin Larsson
Möbelrondellen – Rolf Andersson
Kaffestugan – Nil Nordh
Helmers Konditori – Miller Henriksson
My Sushi – Abbe Eklund
Wasagatan 32 – Eva Stark
Strand Kök o Bar – Britt Inger Rehn
China House – Lill Olsson
Willy:s Mora-Noret – Sven Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 11

Playback – Gösta Wikström
ÖoB – Anna Karlsson
Pizza Prima – Göran Momqvist
Statoil Kristineberg – Diva Gunnarsson
My Sushi – Börje Karlsson
China House – Tim Gunnar
Wasagatan 32 – Kristin Eklund
Strand Kök o Bar – Stig Ernstsson
Willy:s – Molly Såsser
Kaffestugan – Lena Ehlin
Helmers Konditori – Agneta Hjälte

Rätt svar på medlemsfrågan: NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 04

Möbelrondellen – Christina Döss
ÖoB – Molly Tomth
Pizza Prima – Karin Hermansson
Statoil Kristineberg – Kjell Eldh
My Sushi – Tim Gunnar
China House – Kerstin Skoglund
Wasagatan 32 – Thea Strelin
Strand Kök o Bar – Britt-Inger Rehn
Willy:s – Inger Liljedahl
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Helmers Konditori – Herr Holmsson
Orsakullan – Julia Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar på medlemsfrågan: Family Four

Vinnare i medlemstävlingen 2013-09-27

Kaffestugan – Henry Frisk

ÖoB Mora.-Noret – Lena Ryttar

Willy:s Mora-Noret – Ingegerd Eriksson

Pizza Prima – Rut Nilsson

Helmers Konditori – Felix Såsser

Wasagatan 32 – Eddy Larsson

China House – Gösta Wikström

Strand Kök o Bar – Ingela Holmberg

My Sushi – Abbe Eklund

Statoil – Margit Jansson

Rätt svar i tävlingen: 13

Vinnare i medlemstävling 2013 09 20

Helmers Konditori – Miller Henriksson
Pizza Prima – Mats Hermansson
Wasagatan 32 – Eva Frisk
Kaffestugan – Birgit Andersson
China House – Lena Såsser
Möbelrondellen – Lina Tomth
Willy:s Mora-Noret – Anders Döss
Strand Kök o Bar – Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret – Nils Nordh
My Sushi – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Orsakullan – Viola Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet
Rätt svar i tävlingen: Hepstars

Vinnare i medlemstävling 2013 09 13

Kaffestugan – Nils Nordh
ÖoB Mora.-Noret – Rickard Landin
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Pizza Prima – Irene Momqvist
Helmers Konditori – Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 – Eva Norgren
China House – Jocke Tönnberg
Strand Kök o Bar – Natalie Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Gunnar
Orsakullan – Börje Karlsson
My Sushi – Anna Eriksson
Statoil – Doris Såsser

Rätt svar i tävlingen: Bobby “Boris” Pickett

Vinnare i medlemstävling 2013 09 06

Möbelrondellen – Ruby Wall Andersson
Kaffestugan – Rolf Fältgård
ÖoB Mora.-Noret – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Siv Hansback
Pizza Prima – Gunnnar Hansson
Helmers Konditori – Lars Kax
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
China House – Ronny Hermansson
Strand Kök o Bar – Henrik Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Mimmi Pousette
Orsakullan – Kjell Eldh
My Sushi – Elin Frost
Statoil – Lars Orjes
Ni hämtar Era vinster i Mora IK:s souvenirbutik, gågatan Mora.
Vinsterna ligger kvar en månad.

Rätt svar i tävlingen: Cliff Richard


Vinnare i medlemstävling 2013 08 30

NILS OLSSONS HEMSLÖJD, PLAYBACKHÄST – KARIN PETTERSSON
KAFFESTUGAN, FIKA FÖR TVÅ – TAGE ANDERSSON
PRIMA PIZZERIA, EN PIZZA – INGER LILJEHOLM
HELMERS KONDITORI, FIKA FÖR TVÅ – ANNA-STINA PERSSON
WILLY:S MORA NORET, 1 KG KAFFE – BIRGITTA HANSSON
ÖoB MORA NORET, TVÅ PAKET TVÄTTMEDEL – JAN NYMAN
RESTAURANG STRAND KÖK & BAR, EN LUNCH – ANN-MARIE ERIKSSON
CHINA HOUSE, EN LUNCH – SIV HANSBACK
WASAGATAN 32, EN LUNCH – MIA NUGOZ
STATOIL, KRISTINEBERG, GULDTVÄTT – EMMA LARSSON
ORSAKULLAN, TEKOPP + 2 HANDDUKAR – PER BÄCK
MY SUSHI, EN LUNCH – SÖREN ÅLLAS

Rätt svar i tävlingen: MONA WESSMAN


Vinnare i medlemstävling 2013 08 23

Statoil Kristineberg – Gittan Hansson
Willy:s Mora-Noret – Maya Bysell
ÖoB Mora-Noret – Nikki Gunnar
Möbelrondellen – Gun Björklund
China House – Inger Hjort
Pizza Prima – Eva Norgren
Helmers Konditori – Anna Karlsson
Kaffestugan – Anna-Lena Jakobs
Nils Olssons Hemslöjd – Sören Ållas
Strand Kök o Bar – Rolf Andersson
Wasagatan 32 – Ronny Gegerfeldt
Orsakullan – Bertil Ekström
My Shushi – Ann-Mari Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Lillbabs