Sammanställning Vinnare 2018

Julklappsvinnare 2018 12 21

Eva Norgren
Gördis Eriksson
Tommy Herdin
Tjuren Ferdinand
Ingvar Sticko
Ingegerd Persson
Christer Eriksson
Ingalill Mårshans
Molly Björk
Leif Hedén
Linus Rustas
Ann-Marie Ros
Hans Persson
Monica Klaza Rönnlycke
Ulla Söderqvist
Björn Djos

Klapparna hämtas på Hälsobutiken, Kyrkogatan 16


Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 21

Mythos – Arne Sparr
Centralkolgrillen Orsa – Eva Hamberg
Country Burger – Christina Gustavsson
Wibe/Ostnor Rest. – Sven Andersson
Wasagatan 32 – Ann Sofie Frost
China House – Karin Länsmans
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore Orsa – Alvin Pettersson
Kaffestugan – Sebbe
ÖoB, Mora Noret – Murre Katt
Cirkle K, Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Noret Blomman – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Kent Hansson

Rätt svar: KUNG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 14

Mythos – Viola Olsson
Centralkolgrillen Orsa – Sven Hermansson
Country Burger – Anna Karlsson
Wibe/Ostnor Rest. – Susanne Andersson
Wasagatan 32 – Albin Landin Österbäck
China House – Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar – Anders Fernström
Pizzeria Amore Orsa – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Wilhelm Nordh
ÖoB, Mora Noret – Mats Pousette
Cirkle K, Kristineberg – Noah Strelin
Guldsmedjan – Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman – Henry Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Susan Forsberg

Rätt svar: Country Four (Låten heter “Blå Timmen”)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 07

Mythos – Alma Hansson
Centralkolgrillen Orsa – Helena Olsson
Country Burger – Lennart Olov
Wibe/Ostnor Rest – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Ludwig Backolars
Pizzeria Amore Orsa – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Inger Liljeholm
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Rolf Andersson
Guldsmedjan – Trollet
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Pia Nylander

Rätt svar: Kroppsdelar

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 30

Mythos – Agneta Hjelte
Centralkolgrillen Orsa – Ida Frost
Country Burger – Vivianne Andersson
Wibe/Ostnor Rest – Bengt Dalberg
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
Pizzeria Amore Orsa – Birgitta Hansson
Kaffestugan – Filippa Såsser
ÖoB, Mora Noret – Nils Nord
Cirkle K, Kristineberg – Tjuren Ferdinand
Guldsmedjan – Emil Lindh
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Ingvar Andersson
Playback-vinst – Gunnar Hansson
Playback-vinst – Hans Falk

Rätt svar: Friday eller Fredag

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 23

Mythos – Hans Falk
Centralkolgrillen – Anita Henriksson
Country Burger – Kjell Hörlin
Wibe/Ostnor – Gunnel Ryttar
China House – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Kaffestugan – Siv Hermansson
ÖoB Mora Noret – Lina Tomth
Cirkle K – Henry Dahlgren
Guldsmedjan – Nils Nord
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Julbord för 2 i Blyberg – Tomas Jakobs

Rätt svar: I Feel Fine

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 16

Restaurang Mythos – Per Nord
Central Kolgrillen Orsa – Ingegerd Hinders
Country Burger – Susan Andersson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Sven Hermansson
China House – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore Orsa – Anita Henriksson ( Endast avhämtning)
Kaffestugan – Pia Gunnarsson
ÖoB Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Sture Hansback
Guldsmedjan – Lisen Jönsson
Noret Blomman – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby
Playback t-shirt – Arne Sparr

Rätt svar: Knut

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 09

Mythos – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen – Maja Andersson
Country Burger – Lasse Hinders
Wibe/Ostnor – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Daniel Eriksson
China House – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Gustav Nord
Pizzeria Amore – Missan
Kaffestugan – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustavsson
Cirkle K – Ida Frost
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Magnus Lassis
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet

Rätt svar: 10.000.042

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 02

Mythos – Linus Rustas
Centyralkolgrillen – Fanny Nilsson
Country Burger – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Pelle Österbäck
Wasagatan 32 – Anna-Lena Kings
China House – Christina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Inger Liljeholm
Kaffestugan – Eva Norgren
ÖoB Mora Noret – Ann-Sofi Frost
Cirkle K – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Ida Frost
Noret Blomman – Alicia Salmonsson
son Hemslöjd – Murre

Rätt svar: “Afton”

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 26

Kaffestugan – Hampus Tomth
ÖoB, Mora Noret – Murre (Katt)
Pizzeria Amore – Alma Hansson
Strand Kök & Bar – Carina Andersson
China House – Karin Länsmans
Wasagatan 32 – Hans Hansson
Wibe/Ostnor Rest. – Lisen Jönsson
Country Burger – Alicia Salomonsson
Central Kolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K, Kristineberg – Vivianne Frost
Guldsmedjan – Vilhelm Nord
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – Josefine Hansson
Restaurang Mythos – Anders Fernström

Rätt svar: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 19

Kaffestugan – Janne Hamberg
ÖoB, Mora Noret – Matilda Hansson
Pizzeria Amore – Eva Norgren
Strand Kök & Bar – Ingegerd Hinders
China House – Tomas Jakobs
Wasagatan 32 – Anna-Karin Simonsson
Wibe/Ostnor Rest. – Arne Söderkvist
Country Burger – Gunilla Frisk
Central Kolgrillen – Lilian Nilsson
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Guldsmedjan – Inge Grannas
Noret Blomman – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall Andersson
Restaurang Mythos – Laban Hansson

Rätt svar: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 12

Kaffestugan – Eddie Larsson
ÖoB, Mora Noret – Roland Andersson
Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
Strand Kök & Bar – Sven Hermansson
China House – Annelie Liljedahl
Wasagatan 32 – Vilhelm Nordh
Wibe/Ostnor – Stig Henriksson
Country Burger – Mats Pousette
Central Kolgrillen – Lukas Tomth
Cirkle K, Kristineberg – Hans Falk
Guldsmedjan – Pia Gunnarsson
Noret Blomman – Yngve Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
Rest. Mythos – Lisen Jönsson

Rätt svar: LILL BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 05

Kaffestugan – “Trollet” Marie Holmkvist
ÖoB, Mora Noret – Murre (680)
Pizzeria Amore – Oskar Såsser
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Bertil Ekström
Wasagatan 32 – Lars Fältgård
Wibe/Ostnor – Noa Strelin
Country Burger – Margareta Fernström
Central Kolgrillen – Inger Andersson
Cirkle K, Kristineberg – Pelle Österbäck
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Noret Blomman – Vivianne Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly
Rest. Mythos – Lena Såsser

Rätt svar: 48
Vi spelade, 34:an, sju vackra gossar, sju ensamma kvällar
34 + 7 + 7 = 48

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 28

Kaffestugan – Nicke Göthe
ÖoB Mora Noret – Rickard Karlsson
Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson
Strand Kök & Bar – Lilian Mörk
China House – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Gustav Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Mathilda Hansson
Country Burger – Ove Larsson
Centralkolgrillen – Lena Ehlin
ICA Maxi – Lisa Gunnarsson
Cirkle K Kristineberg – Albin Larsson
Guldsmedjan – Marie Rovik
Noret Blomman – Lovis Hjälte
Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Forsberg
Restaurang Mythos – Tommy Olsson

Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 21

Kaffestugan – Robert Frost
ÖoB, Mora Noret – Emil Lind
Pizzeria Amore – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Figge Gunnarsson
China House – Britt-Marie Dahlgren
Wasagatan 32 – Pär Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Ingvar Andersson
Country Burger – Emmy Mårten Karlsson
Central Kolgrillen – Åsa Momqvist
Ica Maxi – Jonna Rustas
Cirkle K – Margaretha Karlsson
Guldsmedjan – Stig Henriksson
Noret Blomman – Alex Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Jan Erik Rehn
Restaurang Myrhos – Börje Tomth

Rätt svar: BRENDA LEE
Vi spelade låten “Si je Chante” med Sylvie Vartan

Låten heter i original “My whole world is falling down”

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 14

Kaffestugan – Simon Granath
ÖoB Mora Noret – Vivianne Frost
Pizzeria Amore Orsa – Steinar Dahl
Strand Kök & Bar – Vivianne Andersson
China House – Dick Karlsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Wibe/Ostnor Rest. – Figge Gunnarsson
Country Burger – Tim Olsson
Centralkolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Arne Söderkvist
Cirkle K Kristineberg – Murre
Guldsmedjan – Emmy Mårten-Karlsson
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Petra Andersson
Restaurang Mythos – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen:THE ISLEY BROTHERS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 07

Kaffestugan – Lucas Thörnqvist
ÖoB Mora Noret – Hans Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Eddie Larsson
Strand Kök & Bar – Tjuren Ferdinand
China House – Emil Lind
Wasagatan 32 – Henrik Henriksson
Wibe/Ostnor Rest. – Gustaf Nord
Country Burger – Gunilla Frisk
Centralkolgrillen – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Emma Larsson
Cirkle K Kristineberg – Lisen Jönsson
Guldsmedjan – Arne Strelin
Noret Blomman – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Laban Hansson

Rätt svar i tävlingen: Ordet “Him” ur originaltiteln “I will follow him”
Mia Adophsson sjöng den svenska versionen, “Får jag följa dej”.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 15

Café Söder – Ingegerd Eriksson
Playback – Figge Gunnarsson
Playback – Stig Ernstsson
Playback – Rolf Jensen
Kaffestugan – Lena Ehlin
ÖoB Mora Noret – Nils NOrd
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
Pizzeria Amore – William Strelin
Strand Kök & Bar – Pelle Österbäck
China House – Kurt Hederen
Wasagatan 32 – Maj-Lis Hansson
Wibe/Ostnor rest. – Eva Norgren
Country Burger – Britt Marie Dalgren
Country Burger – Ulf Andersson
Central Kolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Annlie Liljedal
Cirkle K Krististineberg – Majlis Mårds
Guldsmedjan – Anders Fernström
Noret Blomman – Inger Liljeholm
Nils Olsson Hemslöjd – Birgitta Hansson

Rätt svar: “Flickan i regnet”, spelades av The Nameless.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 08

Café Söder – Rasmus Backolars
Kaffestugan – Emil Lindh
ÖoB Mora Noret – Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore Orsa – Marie-Louise Lindh
Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
China House Göran Momqvist
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Carina Skoglund
Country Burger – Bengt Dahlberg
Central Kolgrillen Orsa – Mattias Eriksson
Willy:s Mora Noret – Noa Strelin
ICA Maxi – Birgitta Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Karina Andersson
Guldsmedjan – Alvin Pettersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattias Karlsson
Noretblomman – Sonja Morén

Rätt svar: GRYNET MOLVIG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 01

Café Söder – Lilian Nilsson
Kaffestugan – Sven Hermansson
ÖoB Mora Noret – Ann Sofi Andersson
Pizzeria Amore Orsa – Britt Marie Dahlgren
Strand Kök & Bar – Olof
China House Pernilla Andersson
Wasagatan 32 – Tim Olsson
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Anna-Lena Jakobs
Central Kolgrillen Orsa – Anna Eriksson
Willy:s Mora Noret – Turbo
ICA Maxi – Hans Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Maj Engberg
Guldsmedjan – William Strelin
Nils Olsson Hemslöjd – Frida Gustafsson
Playback – Henry Frisk

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 25

Café Söder – Susanne Andersson
ÖoB Mora- Noret – Lasse Kax
Kaffestugan – Fanny Nilsson
Pizzeria Amore – Marie-Louise Lind
Strand Kök & Bar – Ida Frost
China House – Helena Olsson
Wasagatan 32 – Linus Rustas
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Oscar Såsser
Central Kolgrillen Orsa – Molly Tomth
Willy:s Mora-Noret – Albin Larsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Cirkle K Kristineberg – Tilda Olsson
Guldsmedjan – Henry Frisk
Noret Blomman – Frida Gustavsson
Nils Olsson Hemslöjd – Annli Liljedahl

Rätt Svar: Amerikanska Delstater (var den gemensamma nämnaren)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 18

Café Söder – Katten Loka
ÖoB Mora- Noret – Stig Henriksson
Kaffestugan – Ida Frost
Pizzeria Amore – Katten Olof
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Christoffer Strelin
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
Wibe/Ostnor – Henrik Henriksson
Country Burger – Bertil Ekström
Central Kolgrillen Orsa – Ulf Andersson
Willy:s Mora-Noret – Eddie Larsson
ICA Maxi – Lena Ehlin
Cirkle K Kristineberg – Blondie
Guldsmedjan – Linus Frost
Noret Blomman – Kent Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén

Rätt svar: NIO. Vi spelade tre låtar med “antal/siffror” i, de skulle läggas ihop – detta skulle vara svaret.
Låtarna var: One has my name, Seven lonley Days, One way ticket

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 11

Café Söder – Jan Erik Rehn
ÖoB Mora Noret – Hanna Såsser
Pizzeria Amore – Kristina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Ingemar Holmén
China House – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Tindra Hansson
Wibe/Ostnor – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Filippa Såsser
Willy:s Mora-Noret – Maj-Lis Hansson
Kaffestugan – Anna-Karin Gunnarsson
Noret Blomman – Dick Karlsson
Guldsmedjan – Karin Länsmans
Cirkle K Kristineberg – Stig Ernstsson
ICA Maxi – Eva Norgren
Country Burger – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen Orsa – Daniel Eriksson

Rätt svar. Crying time (Else-Beth sjöng den på svenska)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 04

Café Söder – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Pizzeria Amore – Noah Strelin
Strand Kök & Bar – Lilian Nilsson
China House – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Emil Lind
Wibe/Ostnor – Simon Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Charlie Törnqvist
Willy:s Mora-Noret – Missan Andersson
Kaffestugan – Hönan Agda & Gänget
Noret Blomman – Yngve Frost
Guldsmedjan – Hans Hansson
Centralkolgrillen – Anna Karlsson
Cirkle K – Eva Stark
ICA Maxi – Nicke Göthe
Country Burger – Arne Halvars

Rätt svar: FEM eller KVINTETT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 27

Café Söder – Gunnel Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Tony Frost
Pizzeria Amore – Mats Törnkvist
Strand Kök & Bar – Pia Nylander
China House – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
Wibe/Ostnor – Mats Lindh
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Trapp Hinders
Willy:s Mora-Noret – Ruby Wall-Andersson
Kaffestugan – Moa Hansback
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Centralkolgrillen – Christina Sålder
Cirkle K – Stig Erntsson
ICA Maxi – Filippa Såsser
Country Burger – Daniel Eriksson

Rätt svar: EARTHA KITT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 20

Café Söder – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Elvis (katt)
Noret Blomman – Tindra Hansson
Guldsmedjan – Filippa Såsser
Nils Olsson Hemslöjd – Anita Henriksson
Cirkle K Kristineberg – Ruby Wall Andersson
ICA Maxi – Tjuren Ferdinand
Pizzeria Amore – Ronny Gegerfeldt
ÖoB Mora Noret – Alicia Salmonsson
Willy:s Mora Noret – Ida Frost
Country Burger – Ingegerd Eriksson
Central Kolgrillen Orsa – Magnus Lassis
Wibe/Ostnor Rest. – Lars Orjes
Wasagatan 32 – Albin Larsson
China House – Hanna Såsser
Strand Kök o Bar – Sussie Lind

Rätt svar: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 13

Café Söder – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Pizzeria Amore – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Nils Färnström
China House – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Nils Jakobs
Wibe/Ostnor – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Sebbe Smass
Willy:s Mora-Noret – Anders Back
Kaffestugan – Monika Tomth
Noret Blomman – Albin Landin-Österbäck
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Veronica Lindh
Cirkle K – Alma Hansson
ICA Maxi – Tommy Olsson
Country Burger – Lilian Nilsson

Rätt svar: Häst

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 06

Café Söder – Sandra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Pelle Österbäck
Pizzeria Amore – Birgit Andersson
Strand Kök & Bar – Roland Andersson
China House – Loka
Wasagatan 32 – Tommy Olsson
Wibe/Ostnor – Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Per Nordh
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Guldsmedjan – Susanne Andersson
Central Kolgrillen Orsa – Vivianne Andersson
Cirkle K Kristineberg – Lisa Gunnarsson
Country Burger – Figge Gunnarsson

Rätt svar: Lil Malmkvist

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna
Öppet vardagar: 10 00 – 18 00
Lördagar: 10 00 – 15 00

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 30

Café Söder – Lena Trapp-Hinders
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårts
Pizzeria Amore – Siv Hermansson
Strand Kök & Bar – Pernilla Andersson
China House – Åsa Momqvist
Wasagatan 32 – Frida Gustavsson
Wibe/Ostnor – Murre
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Sofie Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tage Andersson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman – Caroline Hermansson
Guldsmedjan – Robert Frost
Centralkolgrillen – Inger Liljeholm
Cirkle K – Bengt Dahlberg
ICA Maxi – Anita Henriksson
Country Burger – Gunilla Frisk

Rätt svar: Grön

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 23

Café Söder – Tomas Jacobs
ÖoB Mora-Noret – Miller Henriksson
Pizzeria Amore – Kaj Andersson
Strand Kök & Bar – Nils Nordh
China House – Elin Frost
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Agneta Ekström
Nils Olsson Hemslöjd – Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Kaffestugan – Freja Eldh
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Guldsmedjan – Henry Dalgren
Centralkolgrillen – Mr Morris
Cirkle K – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Jan Prandes
Country Burger – Ronnie Hermansson

Rätt svar: Crystals

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00 lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 16

Café Söder – Lilian Mörk
ÖoB Mora-Noret – Thea Strelin
Pizzeria Armore – Lilly Jacobs
Strand Kök & Bar – Matilda Hansson
China House – Anna-Karin Simonsson
Wasagatan 32 – Yngve Frost
Wibe/Ostnor- restaurangerna – Ulla Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Carina Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tommy Olsson
Kaffestugan – Jan Prandes
Noret Blomman – Marianne Dahlberg
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K Kristineberg – Alicia Salmonsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Country Burger – Anna Söderkvist

Rätt svar: Portugal

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 09

Café Söder – Alex Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Maja Andersson
Pizzeria Amore – Noa Strelin
Strand Kök & Bar – Anita Henriksson
China House – William Strelin
Wasagatan 32 – Marianne Dalberg
Wibe/Ostnor-restaurangerna- Annelie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén
Willy:s Mora-Noret – Hans Hansson
Kaffestugan – Eva Bäckström
Noret Blomman – Anna Eriksson
Guldsmedjan – Ingrid Nord
Centralkolgrillen Orsa – Britt Inger Rehn
Cirkle K – Kenneth Hermansson
ICA Maxi – Lilian Nilsson
Country Burger – Jonna Rustas

Rätt svar: Klarinett. Vi spelade Klarinett-polka med Roger Paulsson.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 02

Café Söder – Birgit Andersson
ÖoB mora-Noret – Robert Frost
Pizzeria Amore – Ronnie Hermansson
Strand Kök & Bar – Dick Carlsson
China House – Lisen Jönsson
Wasagatan 32 – Inga-Lena Berglund
Wibe/Ostnor – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Alvin Pettersson
Willy:s Mora-Noret – Lars-Erik Gunnarsson
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Noret Blomman – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Margareta Färnström
Central Kolgrillen – David Johansson
Cirkle K – Lars Nilsson
ICA Maxi – Nils Nord
Country Burger – Kerstin Skoglund

Rätt svar: LENNART HYLAND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 23

Café Söder – Simon Granath
ÖoB mora-Noret – Kennet Hermansson
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Kent Hansson
China House – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Hed Pousette
Willy:s Mora-Noret – Thea Strelin
Kaffestugan – Ingemar Andersson
Noret Blomman – Tina Wärmelin
Guldsmedjan – Linus Frost
Central Kolgrillen – Sonja Morén
Cirkle K – Robert Frost
ICA Maxi – Siv Hansback
Country Burger – Christina Sålder

Rätt svar: Anne-Lie Rydé (Hon sjöng Proud Mary)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 16

Café Söder – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Albin Larsson
Pizzeria Amore – Molly Tomth
Strand Kök & Bar – Annelie Johansson
China House – Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 – Maja Såsser
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Börje Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Gustaf Nordh
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Kaffestugan – Ann-Marie från Öje
Noret Blomman – Miller Henriksson
Centralkolgrillen Orsa – Fanny Såsser
Cirkle K – Anna Eriksson
ICA Maxi – Missan Andersson
Country Burger – Agneta Ekström

Rätt svar: Nina Lizell, (som sjöng låten Du går förbi.)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 09

Café Söder – Trollet
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Agneta Ekström
Strand Kök & Bar – Bengt Dahlberg
China House – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Molly Björk
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Ellen Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Sebbe Smass
Kaffestugan – Lilian Nilsson
Noret Blomman – Vilhelm Nord
Guldsmedjan – Tina Värmelin
Centralkolgrillen Orsa – Caroline Hermansson
Cirkle K – Alex Karlsson
ICA Maxi – Susanne Lind
Country Burger – Tomas Jakobs
Boden´s Hårdesign – Laban Hansson
Elon – Viola Olsson

Rätt svar: MEXICO

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 02

Café Söder – Alma Hansson
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
Strand Kök & Bar – Gunnar Hansson
China House – Emma Larsson
Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Stark
Willy:s Mora Noret – Per Nord
Kaffestugan – Arne Söderkvist
Noret Blomman – Tommy Olsson
Guldsmedjan – Pernilla Andersson
Centralkolgrillen Orsa – Maja Andersson
Cirkle K – Helena Olsson
ICA Maxi – Hönan Agda
Country Burger – Christoffer Strelin

Rätt svar: VÅR

2018 01 26
Vår medlemstävling kunde inte genomföras p g a fel i vår telefonväxel!
Vi beklagar detta och vi hoppas, att allt är ordnat till nästa fredag.
Vi ber våra lyssnare om överseende.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 19

Café Söder – Eva Frisk
ÖoB Mora Noret – Anna Söderkvist
Pizzeria Amore – Majlis Mårds
Strand Kök & Bar – Birgitta Hjalmarsson
China House – Roland Andersson
Wasagatan 32 – Tilda Olsson
Wibe/Ostnor – Maja Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Björk
Willy:s Mora Noret – Peter Gunnarsson
Kaffestugan – Ingegerd Eriksson
Noret Blomman – Nicke Göthe
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Central Kolgrillen Orsa – Lasse Kax
Cirkle K – Emelie Björk
ICA Maxi – Agneta Ekström
Country Burger – Arne Sparr

Rätt svar: LILY BERGLUND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 12

Café Söder – Emma Hed Pousette
ÖoB Mora Noret – Murre Katt
Pizzeria Amore – Ingrid Nordh
Strand Kök & Bar – Eva Frisk
China House – Vivianne Frost
Wasagatan 32 – Gunnar Hansson
Wibe/Ostnor – Frida Gustafsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby
Willy:s Mora Noret – Yngve Frost
Kaffestugan – Åsa Momqvist
Noret Blomman – “Trollet”
Guldsmedjan – Pelle Österbäck
Central Kolgrillen Orsa – Kerstin Skoglund
Cirkle K – Sonja Morén
ICA Maxi – Ingvar Andersson
Country Burger – Inger Hjort

Rätt svar: Marianne Nilsson Koch, som sjöng “Kärleken förstår du dig inte på”