Sammanställning Vinnare 2017

Vinnare i Playbacks Julklappslotteri

Av utrymmesskäl ber vi Er hämta Era vinster/julklappar, så snart som möjligt.
Mora IK:s souvenirbutik på gågatan.
Öppet vardagar 10 00 – 18 00, lördagar 10 00 – 15 00, sön-och helgdagar stängt.

Family House Sandra Hansson 325
Direkt Optik Vivianne Frost 157
Ateljé Tipp Till Tå Anita Johansson 682
Salong Spegelen Margareta Fernström 194
Symaskinsbutiken Märta Matsson 580
Symaskinsbutiken Christer Olsson 287
Lindex Frida Gunnarsson 643
Lindex Tindra Hansson 908
The Boston Cut Maud Jonsson 288
The Boston Cut AnnaKarin Gunnarsson 481
Pizzeria Pronto Sonja Fältgårdh 444
Mora Choklad Hans Skommar 25
Akademibokhandeln Lukas Ryttar Thörnqvist 712
Akademibokhandeln Ludvig Backolars 574
Akademibokhandeln Kaj Andersson 609
Specsavers Ingar Andersson 360
Specsavers David Johansson 133
Kjells foto Audio Video Janne Hamberg 40
Kjells foto Audio Video Daniel Eriksson 308
Kjells foto Audio Video Peter Gunnarsson 665
Kjells foto Audio Video Siv Jansson 45
Kjells foto Audio Video Hampus Tomth 347
Kjells foto Audio Video Kent Hansson 339
JC Mora Kjell Hörlin Ny
Bodéns Hårdesign Hans Forsman 249
Bodéns Hårdesign Birgitta Hansson 659
Bodéns Hårdesign Molly 548
Bodéns Hårdesign Siv Hansback 489
Nära Fjället Sören Ållas 302
trivselljus.se Helena Olsson 654
Tyger & Ting Mathias Eriksson 29
Guldsmedjan Trollet 434
Guldsmedjan Kajsa Elofsson 472
Guldsmedjan Ludvig Backolars 574
ELON Joakim Färdiks 167
ELON Marita Norling 286
ELON Mats Lind 672
ELON Arne Sparr 221
ELON Per Nord 95
Artin Sven Hermansson 61
Artin Sebbe Smass 655
Hälsokraft Majlis Hansson 295
Haglungs mode Birgitta Bertilsson 569
Haglungs mode Carina Andersson 452
Jaktia, Orsa Outdoor Birgitta Hjalmarsson 329
Family House Karin Länsmans 72
Restaurang Oscar Jonas Skoglund Ny
Rockstore – Annas Sonja Bergs 90
Mora Hemslöjd Naemi Fahlén 198
Graýs Cleo Eriksson 486
Kompis Birgitta Hansjons 699
Mora IK Souvenirshopp Åke Sherp 621
Mora IK Souvenirshopp Blondie 668
Mora IK Souvenirshopp Mats Thörnqvist Ny
Mora IK Souvenirshopp Torup 300
Leklust Emmy Mårten Karlsson 343
Leklust Lukas Tomth 349
Leklust Siri Pettersson 11
Leklust Emil Lind 673
Hälsobutiken Tösen Forsman 251
Blomsterkullan Anna Jansson 250
Apoteket Kronan C Lars Årjes 64
Garderoben Bernt Skord 644
Garderoben Gunilla Frisk 714
STIL Eva Pousette 414
The Wooly Shop Britt-Marie Dahlgren 335
Johns sport Linus Sandblom 7
Johns sport Troja Hamberg 374
Kaffestugan Allan Johansson Ny

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 22

Kaffestugan – Anna Hansson
Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – Pernilla Andersson
Wibe/Ostnor rest. – Linus Frost
Wasagatan 32 – Albin Larsson
China House – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Rasmus Backolars
Pizzeria Amore – Ann-Sofie Frost
ÖoB Mora-Noret – Gunnar Hansson
Cirkle K Krististineberg – Ingegerd Eriksson
Mora IK Souvenirshop – Mats Såsser
Café Söder – Ruby Wall-Andersson
Country Burger – Siw Hermansson

Rätt svar: NÄSA

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 15

Kaffestugan – Jonna Rustas
Willy:s Mora-Noret – Kent Hansson
N Olsson Hemslöjd – Mattias Eriksson
Wibe/Ostnor rest. – Sofie Eriksson
Wasagatan 32 – Eddie Larsson
China House – Ellen Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Inger Thorell
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
ÖoB Mora-Noret – “Murre”
Cirkle K – Sandra Hansson
Moster Rut på Helmers – Annelie Liljedahl
Café Söder – Anna-Karin Simonsson
Country Burger – Anja Granath

Rätt svar: Trini Lopez (Lemon tree baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 08

Kaffestugan – Frida Gustavsson
Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Anna-Karin Gunnarsson
Wibe/Ostnor rest. – Mats Brodin
Wasagatan 32 – Happy Ållas
China House – Britt-Marie Dahlgren
Strand Kök & Bar – Trollet
Pizzeria Amore – Per Nord
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Cirkle K Krististineberg – Maud Jonsson
Moster Rut på Helmers – Inger Hjort
Café Söder – Linus Sandblom
Country Burger – Rolf Fältgård
Noret-Blomman – Kaj Andersson

Rätt svar: HEM

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 01

Kaffestugan – Annelie Johansson
Willy:s Mora-Noret – Mattias Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Fernstedt
Wibe/Ostnor rest. – Lisa Gunnarsson
Wasagatan 32 – Eva Hamberg
China House – Henri Dahlgren
Strand Kök & Bar – Kjell Eld
Pizzeria Amore – Maja Andrsson
ÖoB Mora-Noret – Hans Hansson
Cirkle K Krististineberg – Noa Strelin
Moster Rut på Helmers – Emelie Björk
Café Söder – Eva Frisk
Country Burger – Lena Ehlin
Noret-Blomman – Emmy Mårten-Karlsson

Rätt svar: LAILA WESTERSUND

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 24

Kaffestugan – Cleo Eriksson
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Helena Olsson
Wibe/Ostnor rest. – Albin Larsson
Wasagatan 32 – Ingvar Andersson
China House – Jan Modin
Strand Kök & Bar – Curt Hederen
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
ÖoB Mora-Noret – Rasmus Backolars
Cirkle K Krististineberg – Jan Prandes
Moster Rut på Helmers – Alex Karlsson
Café Söder – Anna-Lena Kings
Country Burger – Stig Henriksson
Noret-Blomman – Arne Söderkvist

Rätt svar: Chapel eller Kapell. Vi spelade Chicks – Ge mig inte fler presenter. Originaltitel: Going to the Chapel.

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 17

Kaffestugan – Stig Ernstsson
Willys Mora-Noret – Miller Henriksson
Nils Olssons Hemslöjd – Maja Andersson
Wibe/Ostnor-Restaurangen – Anja Granath
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Vivian Andersson
Strand Kök & Bar – Happy Ållas
Pizzeria Amore Orsa – Emma Hed Posette
ÖoB Mora Noret – Bengt Dahlberg
Cirkle K Kristineberg – Annvi Liljedal
Moster Rut På Helmers Konditori – Marie Rovik
Cafe´Söder – Eddy Larsson
Country Burger – Tim Olsson
Noret-Blomman – Turbo

Rätt svar: World

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 10

Kaffestugan – Gunnar Hansson
Willy:s Mora-Noret – ”Blondie”
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Robert Frost
Wasagatan 32 – Laban Hansson
China House – Vilhelm Nord
Strand Kök& Bar – Peter Gunnarsson
Pizzeria Amore Orsa – Eva Norgren
ÖoB Mora-Noret – Emma Hed-Pousette
Cirkle K Kristineberg – Hans Falk
Moster Rut på Helmers – Nicke Göthe
Café Söder – Tommy Blomqvist
Country Burger – Anita Henriksson
Noret-Blomman – Kenneth Hermansson

Rätt svar: DANMARK

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 03

Kaffestugan – Gustaf Nordh
Willy:s Mora-Noret – “Blondie”
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Wibe/Ostnor-restaurangerna – “Diesel”
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
China House – Maja Andersson
Strand Kök& Bar – Kenth Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Alicia Salmonsson
ÖlB Mora-Noret – Lisen Jönsson
Cirkle K Kristineberg – Sven Hermansson
Moster Rut på Helmers – Noa Strelin
Café Söder – Alma Hansson
Country Burger – Anna Eriksson
Noret-Blomman – Christina Gustavsson

Rätt svar: Ray Adams, som sjöng “Golden leaves”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 27

Kaffestugan – Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Marie Eriksson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Noa Strelin
Wasagatan 32 – Filippa Såsser
China House – Rasmus Backolars
Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
Pizzeria Amore – Matilda Hansson
ÖoB Mora-Noret – Britt-Marie Dahlgren
Cirkle K – Anders Pranders
Moster Rut på Helmers – Lilly Jakobs
Café Söder – Sandra Hansson
Country Burger – Dick Karlsson
Noret-Blomman – Ellen Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen var RÖD

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 20

Kaffestugan – Anja Granat
Willy:s Mora-Noret – Agneta Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Gustav Nordh
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Thea Strelin
Wasagatan 32 – Siv Hansback
China House – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Ann-Sofie Frost
Pizzeria Amore – Maj-Lis Hansson
ÖoB Mora-Noret – Rolf Andersson
Cirkle K – Tindra Hansson
Moster Rut på Helmers – Rolf Fältgård
Café Söder – Filippa Såsser
Country Burger – Mats Pousette
Noret-Blomman – Fanny Nilsson

Rätt svar i tävlingen var Mona Wessman

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 13

Kaffestugan – Molly
Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Lars-Erik Gunnarsson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Laban Hansson
China House – Dick Karlsson
Strand Kök & Bar – Anders Eldh
Pizzeria Amore – Roland Nordin
ÖoB Mora-Noret – Vivianne Frost
Cirkle K – Rickard Carlsson
Moster Rut på Helmers – Lars Nilsson
Café Söder – Per Nord
Country Burger – Göran Momkvist
Noret Blomman – Eva Stark

Rätt svar: John Lennon & Paul McCarthney

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 06

Kaffestugan – Kristina Sålder
Willy:s Mora-Noret – Mats Såsser
Nils Olsson Hemslöjd – Mats Pousette
Wibe/Ostnor restaurangerna – Doris
Wasagatan 32 – Inger Hjort
China House – Gustaf Nordh
Strand Kök & Bar – Anna Söderkvist
Pizzeria Amore – Lisa Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Frida Gustafsson
Cirkle K – Lena Ehlín
Moster Rut på Helmers – Moa Hansback
Café Söder – Birgit Andersson
Country Burger – Lovis Hjelte
Noret Blomman – Wermelin

Rätt svar: Vandrar (Den glade vandraren, spelades av The Rocados)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 29

Kaffestugan – Oskar Såsser
Willy:s – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Thea Strelin
Wibe/Ostnor – Birgitta Andersson
Wasagatan 32 – Alma Hansson
China House – Gunnar Hansson
Strand Kök & Bar – Emelie Björk
Pizzeria Amore – Emmy Mårten-Karlsson
ÖoB – Lisen Jönsson
Cirkle K – Anja Granath
Moster Rut på Helmers – Molly Björk
Café Söder – Pia Gunnarsson
Pizza & Kebab City – Alfred Larsson
Country Burger – Lena Rytter-Törnkvist

Rätt svar: Yellow / Gul

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 22

Kaffestugan – Sonja Fältgård
Willy:s – Eva Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Heed Pousette
Wibe/Ostnor – Roland Nordin
Wasagatan 32 – Naemi Fahlén
China House – Mats Strelin
Strand Kök & Bar – Aron
Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
ÖoB – Vivianne Andersson
Cirkle K -Sonja Bergs
Moster Rut på Helmers – Marianne Nordin
Café Söder – Ruby Wall Andersson
Pizza & Kebab City – Eddy Larsson

Rätt svar: Minut
(Ellert Nordmark spelade “The minute you´re gone”)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 15

Kaffestugan – Ida Frost
Willy:s Mora Noret – Vivianne Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Matilda Hansson
Wibe/Ostnor rest. – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Lilian Nilsson
China House – Bertil Ekström
Strand Kök o Bar – Birgit Andersson
Pizzeria Amore – Eva Stark
ÖoB Mora Noret – Jan-Erik Rehn
Cirkle K – Eva Frisk
Moster Rut på Helmers – Ralf Fernstedt
Café Söder – Christina Nugoz
Orsa Cykel & Motor – Wilmer Backolars
Pizzeria & Kebab City Mora Noret – Tage Andersson

Rätt svar: DRINKAR

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 08

Kaffestugan – Maja Såsser
Willy:s Mora Noret – Matilda Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Gustafsson
Wibe/Ostnor rest. – Hans Hansson
Wasagatan 32 – Vivianne Andersson
China House – Eva Pousette
Strand Kök o Bar – Ulf Andersson
Pizzeria Amore – Freja Eldh
ÖoB Mora Noret – Kaj Andersson
Cirkle K – Oskar Såsser
Moster Rut på Helmers – Nils Fernström
Café Söder – Gustaf Nordh
Orsa Cykel & Motor – Anna Käck
Pizzeria & Kebab City Mora Noret – Mysan Strelin
Playbackvinsten – Sonja Morén

Rätt svar: Carola

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 16

Kaffestugan – Trollet
Willys Mora Noret – Sven Hermansson
Wibe/Ostnor rest. – Ellen Gunnarsson
Wasagatan 32 – Pelle Österbäck
China House – Christoffer Strelin
Strand Kök & Bar – Ingrid Nord
Pizzeria Amore – Jan-Erik Rehn
ÖoB Mora Noret – Dick Carlsson
Cirkle K – Eva Frisk
Moster Rut på Helmers – Kerstin Skoglund
Café Söder – Pia Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Rolf Andersson
Playback – Rickard Carlsson

Rätt svar: INDIAN

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 09

Kaffestugan – Andreas Eldh
Willys Mora Noret – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor rest. – Göran Liljeberg
Wasagatan 32 – Maja
China House – Trollet
Strand Kök & Bar – Felix Såsser
Pizzeria Amore – Mats Pousette
ÖoB Mora Noret – Lilian Nilsson
Cirkle K – Kent Hansson
Moster Rut på Helmers – Ann-Sofie Frost
Café Söder – Caroline Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Lisen Jönsson
Playback – Gunilla Frisk

Rätt svar: Rolling Stones

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 02

Kaffestugan -Sonja Fältgård
Willy´s Mora Noret – Maj Engberg/Ernstsson
Nils Olsson Hemslöjd – Sture Hansback
Wibe/Ostnor rest. – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Arne Strelin
China House – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Anna-Carin Gunnarsson
Pizzeria Amore – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Nils Nord
Cirkle K – Robert Frost
Moster Rut på Helmers – Inger Liljeholm
Café Söder – Lilian Mörk
Orsa Cykel & Motoer – Lilian Nilsson
Andy and the Rockers – Lena Thörnkvist

Rätt svar: Carli Tonehave

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 26

Kaffestugan – Henry Frisk
Willy:s Mora Noret – Nils Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Stig Erntsson
Wibe/Ostnor Rest. – Gunnel Ryttar
Wasagatan 32 – Ann-Sofie Frost
China House – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
Pizzeria Amore – Tilda Olsson
ÖoB i Mora Noret – Lovis Hjelte
Cirkle K – Arne Söderkvist
Moster Rut på Helmers – Janne Hamberg
Café Söder – Fika för två – Eddie Larsson
Orsa Cykel & Motor – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: TINA TURNER

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 19

Kaffestugan – Arne Strelin
Willy:s Mora Noret – Per Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Wibe/Ostnor Rest. – Emmy Mårten-Karlsson
Wasagatan 32 – Peter Gunnarsson
China House – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore – Ida Frost
ÖoB i Mora Noret – Gunnel Ryttar
Cirkle K – Hanna Såsser
Moster Rut på Helmers – Pernilla Andersson
Café Söder – Fika för två – Mattias Eriksson
Orsa Cykel & Motor – Stig Henriksson
Sold’s Finest – Ronnie Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Syskon

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 12

Kaffestugan – Gunilla Frisk
Willy:s Mora Noret – Lars Kax
Nils Olsson Hemslöjd – Jan-Erik Rehn
Wibe/Ostnor Rest. – Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
China House – Tage Andersson
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore – Safira Jacobs
ÖoB i Mora Noret – Rolf Gisslar
Cirkle K – Guldtvätt
Moster Rut på Helmers – Arne Söderkvist
Café Söder – Fika för två – Albin Larsson
Orsa Cykel & Motor – Birgit Andersson

Rätt svar i tävlingen: Nr 7 (Sju ensamma kvällar)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 05

Kaffestugan – Kerstin Skoglund
Willy:s Mora Noret – Sofie Eriksson
NIls Olsson Hemslöjd – Pia Gunnarsson
Wibe/Ostnor – Tony Frost
Wasagatan 32 – Kent Hansson
China House – Sonja Morén
Strand Kök & Bar – Eva Stark
Pizzeria Amore – Tilda Olsson
ÖoB Mora Noret – Emelie Björk
Cirkle K – Börje Karlsson
Café Söder – Maj Engberg
Helmers Konditori – Lisen Jönsson
Orsa Cykel & Motor – Vilmer Backolars

Rätt svar: Blomma

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 28

Kaffestugan – Helena Olsson
Willy:s Mora Noret – Arne Halfvars
NIls Olsson Hemslöjd – Mr. Morris
Wibe/Ostnor – Miller Henriksson
Wasagatan 32 – Molly Björk
China House – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
Pizzeria Amore – Bernt Berglund
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Cirkle K – Anna Jansson
Café Söder – Birgitta Bertilsson
Helmers Konditori – Eva Pousette
Orsa Cykel & Motor – Minde Berglund

Rätt svar: Ek (Under Ekars Djupa Grönska)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 21

Kaffestugan – Gunilla Frisk
Willy:s Mora Noret – Linus Frost
NIls Olsson Hemslöjd – Stig Ernsson
Wibe/Ostnor – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Janne Hamberg
China House – Lisa Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
Pizzeria Amore – Tommy Olsson
ÖoB Mora Noret – Maja Andersson
Cirkle K – Viviann Andersson
Café Söder – Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori – Margareta Fernström
Orsa Cykel & Motor – Tim Olsson

Rätt svar: Linda Scott

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 14

Kaffestugan – Rolf Fältgård
Willy:s Mora Noret – Helena Olsson
NIls Olsson Hemslöjd – Ann-Mari Eriksson
Wibe/Ostnor – Anna Söderkvist
Wasagatan 32 – Lars Orjes
China House – Freja Eldh
Strand Kök & Bar – Nils Fernström
Pizzeria Amore – Tim Olsson
ÖoB Mora Noret – Åke Hanspers
Cirkle K – Lena Ryttar Thörnqvist
Café Söder – Carina Andersson
Orsa Cykel & Motor – Susanne Andersson
Playbackmössa – Alicia Salomonsson

Rätt svar: “Månskenspromenad” (Okänd artist)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 07

Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Ulla-Britt Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Tilda Olsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Alma Hansson
Wasagatan 32 – Natalie Ryttar
China House – Monika Tomth
Strand Kök & Bar – Börje Karlsson
Pizzeria Amore – Molly
Ö&B – Karl-Johan Jansson
Cirkle K – Triss
Helmers Konditori – Zafira Jakobs
Café Söder – Ruby Wall-Andersson
Orsa Cykel & Motor – Pelle Österbäck
Playback – Inger Liljeholm

Rätt svar: Manfred Mann & Bob Dylan

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 31

Kaffestugan – Sven Hermansson
Willy:s Mora Noret – Ludwig Backolars
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Gustafsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Lars Fältgård
Wasagatan 32 – Fanny Nilsson
China House – Ulf Andersson
Strand Kök & Bar – “Trollet” (Mari Holmström)
Pizzeria Amore – Eva Hamberg
Ö&B – Ingvar Andersson
Cirkle K – Ingalill Morshans
Helmers Konditori – Kristina Nugoz
Café Söder – Sonja Morén
Orsa Cykel & Motor – Lena Ryttar Thörnqvist

Rätt svar: “End” ( Vangards – Du sa farvel) The end of the world

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 24

Kaffestugan – Moa Hansson
Willy:s Mora Noret – Hasse Nygårds
Nils Olsson Hemslöjd – Bror Ludvigsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Kristina Gustafsson
Wasagatan 32 – Karl ohan Johnsson
China House – Alma Hansson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Cirkle K Kristineberg – Rolf Andersson
Helmers Konditori – Felix Såsser
Café Söder – Dick Carlsson
Orsa Cykel & Motoer – Stig Henriksson

Rätt svar: The Kinks (Dedicated follower of fashion)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 17

Kaffestugan – Susanne Andersson
Willy:s Mora Noret – Alma Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Lars Nilsson
Wibe/OstnorRest. – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Sven Hermansson
China House – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Anna Carlsson
Pizzeria Amora – Thea Strelin
ÖoB Mora Noret – Mats Pousette
Statoil Kristineberg – Eva Norgren
Helmers Konditori – Henrik Henriksson
Café Söder – Helena Olsson
Orsa Cykel & Motor – Agnetha Ekström
Playback – Lilian Nilsson
Lilla Björn – Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Tiger (Tiger Rag spelades med Sandor Hajossi)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 10

Kaffestugan – Daniel Eriksson
Willy:s Mora Noret – Tommy Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Norgren
Wibe/Ostnor rest – Marie Rovik
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
China House – Nils Nordh
Strand Kök & Bar – Anna-Karin Simonsson
ÖoB Mora Noret – Pelle Österbäck
Cirkle K Kristineberg – Ulf Andersson
Helmers Konditori – Siv Hermansson
Café Söder – Anna Carlsson
Orsa Cykel & Motor – Anna-Karin Gunnarsson
Playback – Eva Hamberg
Lilla Björn – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: Svante Thuresson ( Leva mitt liv )

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 03

Kaffestugan – Ellen Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Siv Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattis Karlsson
Wibe/Ostnor – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Tindra Hansson
Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
Pizzeria Amore – Sebbe Smass
ÖoB Mora Noret – Lukas Ryttar-Törnqvist
Circle K – Bertil Ekström
Helmers Konditori – Arne Sparr
Café Söder – Ronnie Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Marianne Larsson
Orsakullan – Rasmus Backolars
Lilla Björn – Mysan Strelin

Rätt svar i tävlingen: Ann-Louise Hansson, 1966

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 24

Kaffestugan – Gunnar Hanson
Willy:s Mora Noret – Mats Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Wibe/Ostnor – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
China House – Roland Andersson
Strand Kök & Bar – Arne Söderkvist
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
ÖoB Mora Noret – Rasmus Backolars
Circle K – Arne Halvars
Helmers Konditori – William Strelin
Café Söder – Fika för två
Orsa Cykel & Motor – Turbo
Orsakullan – Lena Ehlin

Rätt svar i tävlingen: “Den gamla spinnrocken” eller bara “spinnrocken”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 17

Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Ulla Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Maja Andersson
Wibe/Ostnor Rest. – Oscar Såsser
Wasagatan 32 – Ingrid Nord
China House – Lilian Nilsson
Strand Kök o Bar – Alma Hansson
Pizzeria Amore – Villiam Strelin
ÖoB Mora Noret – Sofie Eriksson
Cirkle K – Stig Henriksson
Helmers Konditori – Mats Stenberg
Café Söder – Henry Frisk
Orsa Cykel & Motor – Emmy Mårten-Karlsson
Orsakullan – Moa Hansback
Lilla Björn – Kenneth Hermansson

Rätt svar: BLONDIE

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 10

Kaffestugan – Margareta Karlsson
Willy:s Mora Noret – Ingvar Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson
Wibe/Ostnor Rest. – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Sven Hermansson
China House – Turbo
Strand Kök o Bar – Georg Stålberg
Pizzeria Amore – Janne Holmberg
ÖoB Mora Noret – Britt Inger Rehn
Cirkle K – Albin Landin Österbäck
Helmers Konditori – Rasmus Backolars
Café Söder – Stig Henriksson
Orsa Cykel & Motor – Eva Pousette
Orsakullan – Vivianne Andersson
Lilla Björn – Freja Eldh

Rätt svar: Paul Anka. Låten var “Remember Diana”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 03

Willy:s Mora-Noret – Kenneth Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Arne Söderkvist
Circle K – Tony Frost
Helmers Konditori – Siv Hansson
Kaffestugan – Trollet
Café Söder – Arne Strelin
Wasagatan 32 – Alma Hansson
China House – Sture Hansback
Wibe/Ostnor rest – Eva Frisk
Strand Kök o Bar – Helena Olsson
Lilla Björn – Anna Eriksson
Pizzeria Amore – Inger Hjorh
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Eklund
Orsakullan – Hunden Triss
Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson

Rätt svar i tävlingen: BUDDY HOLLY, RITCHIE VALENS & J.P. “THE BIG BOPPER” RICHARDSON

Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 27

Kaffestugan – Kristina Gustafsson
Willy:s Mora-Noret – Stefan Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – “Trollet”
Wibe/Ostnor restaurangerna – Bertil Ekström
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
China House – Siv Hansback
Strand Kök o Bar – Bengt Dalberg
Pizzeria Amore – Inger Liljeholm
ÖoB Mora-Noret – Alfred Larsson
Cirkle K – Mattias Eriksson
Helmers Konditori – Lilly Jacobs
Café Söder – Ulf Andersson
Orsa Cykel & Motor – Eva-Britt Bertilsson
Orsakullan – Tindra Hansson
Möbelrondellen – Helena Olsson
Lilla Björn – Lovis Hjelte

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 20

Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
ÖoB Mora-Noret – Pia Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Anna S Eriksson
Helmers Konditori – Margaretha Carlsson
Kaffestugan – Arne Strelin
Café Söder – Alma Hansson
Wasagatan 32 – Agnetha Hjälte
China House – Sofie Eriksson
Wibe/Ostnor rest – Happy Ållas
Strand Kök o Bar – Tim Olsson
Lilla Björn – Christoffer Strelin
Pizzeria Amore – Alfred Larsson
Nils Olsson Hemslöjd – Agneta Ekström
Orsakullan – Anna Söderkvist
Orsa Cykel & Motor – Matilda Hansson

Rätt svar i tävlingen: ROBERT BROBERG

Vinnare i tävlingen 2017 01 13

Kaffestugan – Ann-Sofie Andersson
Playback – Jonna Rustas
Willy:s Mora-Noret – Mysan Strelin
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Kent Hansson
Wasagatan 32 – Simon Granath
China House – Ida Frost
Strand Kök o Bar – Albin Landin Österbäck
Pizzeria Amore Orsa – Rickard Carlsson
ÖoB Mora-Noret – Mats Pousette
Helmers Konditori – Andreas Eldh
Café Söder – Elin Frost
Orsa Cykel & Motor AB – Margareta Karlsson
Orsakullan – Anja Granath
Möbelrondellen – Matilda Hansson
Lilla Björn – Eddie Larsson

Rätt svar i tävlingen: Östen Warnerbring