Sammanställning Vinnare 2016

Julklapparna som vi lottade ut 2016 12 23 gick till;

Rolf Hållman (162)
Rolf Thorsell (310)
Hans Johansson (930)
Irene Nykvist (17)Barbro Jonsson (101)
Marc Ersson (411)
Molly Tomth (652)
Dick Carlsson (991)
Anette Johansson (711)
Mats Pousette (453)
Lars-Erik Gunnarsson (179)
Hans Forsman (249)
Margot Eriksson (217)
Stig Eldh (531)
Eva Olsson (829)
Per Bäck (567)
Aron Momqvist (86)
Birgit Bergkvist (266)
Gösta Andersson (1007)
Maj Engberg (346)
Bengt Bertilsson (880)
Mariana Bilar (830)

GOD JUL & GRATTIS!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 23

Willy:s Mora-Noret – Ann-Sofie Frost
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Helmers Konditori – Lena Ehlin
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Strand Kök o Bar – Eva Norgren
Café Söder – Mathilda Hansson
Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
China House – Mysan Strelin
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ludvig Backolars
Pizzeria Amore – Peter Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Ryttar-Törnkvist
Orsa Cykel & Motor – Emma Larsson

Det korrekta svaret i tävlingen: LENA CONRADSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 16

Willy:s Mora-Noret – Bosse Wallin
ÖoB Mora-Noret – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Helmers Konditori – Freja Eld
Kaffestugan – Tim Olsson
Strand Kök o Bar – Anna Söderkvist
Café Söder – Sören Ållas
Wasagatan 32 – Elin Frost
China House – Turbo
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Stefan Gunnarsson
Pizzeria Amore – Eva Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – David Johansson
Orsakullan – Lisen Jönsson
Orsa Cykel & Motor – Kirsi Törn
Möbelrondellen – Maj Engberg

Det korrekta svaret i tävlingen: WANDA JACKSON

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 02

Willy:s Mora Noret – Arne Halvars
ÖoB Mora Noret – Hampus Tomth
Statoil Kristineberg – Anna Carlsson
Helmers Konditori – Sven Hermansson
Kaffestugan – Christina Nugoz
Café Söder – Lasse Momkvist
Wasagatan 32 – Pernilla Andersson
China House – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor restaurangerna – Anna-Karin Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Sonja Morén
Lilla Björn – Sfture Hansback
Pizzeria Amore Orsa – Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – William Strelin
Orsakullan – Fanny Nilsson
Órsa Cykel & Motor – Agneta Ekström
Möbelrondellen – Mimmi Pousette

Svar i tävlingen: Sandy Vi spelade Our Future Feelings – Lycka till med nästa kille

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 25

Willy:s Mora-Noret – Figge Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Kristina Gustavsson
Statoil Kristineberg – Tilda Olsson
Helmers Konditori – Siri Pettersson
Kaffestugan – Lars Säbben
Café Söder – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Börje Karlsson
China House – Matilda Hansson
Wibe/Ostnor rest – Rolf Gisslar
Strand Kök o Bar – Mats Hermansson
Lilla Björn – Sonja Morén
Pizzeria Amore – Arne Söderkvist
Nils Olsson Hemslöjd – Lill Olsson
Orsakullan – Sonja Bergs
Orsa Cykel & Motor – Ulla Forsberg

Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 18

Willy:s Mora-Noret – Birgitta Hansson
ÖoB Mora-Noret – Yngve Frost
Statoil Kristineberg – Berndt Simonsson
Helmers Konditori – Tage Andersson
Kaffestugan – Ulla Forsberg
Café Söder – Marie-Louise Lindh
Wasagatan 32 – Selma Rytter-Törnqvist
China House – Eva Stark
Wibe/Ostnor rest – Agneta Ekström
Strand Kök o Bar – Göran Nyman
Lilla Björn – Zaki Soltani
Pizzeria Amore – Märta Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Tomth
Orsakullan – Mats Brodin
Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson
Möbelrondellen – Natalie Ryttar

Rätt svar i tävlingen: The Mama’s And The Papa’s

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 11

Willy:s Mora Noret – Ingvar Andersson
ÖoB Mora Noret – Hans Hansson
Statoil Kristineberg – Anna Eriksson
Helmers Konditori – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Anneli Johanson
Café Söder – Per Nordh
Wasagatan 32 – Tim Olsson
China House – Figge Gunnarsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Lars Årjes
Lilla Björn – Steinar Dahl
Pizzeria Amore – “Diesel”
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
Orsakullan – Sonja Morén
Orsa Cykel& Motor – Pelle Österrbäck

Rätt svar i tävlingen: Orange (Patrick Lozach – Orange Blossom Special)

Grattis alla vinnare!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 04

Willy:s Mora-Noret – Daniel Eriksson
ÖoB Mora-Noret – Nils Eklund
Statoil Kristineberg – Vivian Frost
Helmers Konditori – Tilda Olson
Kaffestugan – Alicia Salmonson
Café Söder – Susan Andersson
Wasagatan 32 – Tage Andersson
China House – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor rest – Anna Karlsson
Strand Kök o Bar – Happy Ållas
Lilla Björn – Peter Gunnarson
Pizzeria Amore – Matilda Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Doris
Orsakullan – Andrea Eldh
Orsa Cykel & Motor – Britt-Marie Dahlgren
Möbelrondellen – Pernilla Andersson

Svaret på ringfrågan: John Lennon, som framförde “send me some loving”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 28

Willy:s Mora-Noret – Stig Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Rolf Gisslar
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Agneta Hjelte
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Monika Erlands
Strand Kök & Bar – Mats Såsser
ÖoB Mora-Noret – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Eva Walgren
Helmers Konditori – Eva Holmberg
Café Söder – William Strelin
Orsa Cykel& Motor – Pia Gunnarsson
Orsakullan – Agneta Ekström
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Lilla Björn – Anna-Karin Simonsson
Pizzeria Amore – Hans Nugoz

Rätt svar i tävlingen: Connie Francis

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 21

Kaffestugan – Arne Strelin
Willy:s Mora Noret – Ellen Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Wibe/Ostnor – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Pernilla Andersson
China House – Kerstin Skoglund
Strand Kök & Bar – Ludwig Backolars
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustafsson
Statoil Kristineberg – Ruby Wall Andersson
Helmers Konditori – Alicia Salomson
Orsa Cykel & Motor – Birgit Andersson
Orsakullan – Jan Prandes
Möbelrondellen – Stig Henriksson
Lilla Björn – Agneta Ekström

Det korrekta svaret i tävlingen: Larry Finnegan (Baklänges) Titel: Maria min vän

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 14

Kaffestugan – Maud Jonsson
Willy:s Mora-Noret – Anna Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Ronnie Hermansson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Jonsson
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
China House – Anders Sars
Strand Kök & Bar – Bertil Ekström
ÖoB Mora-Noret – Sture Hansback
Pizza Amore – Sebbe Smass
Circle-K Kristineberg – Molly Björk
Helmers Konditori – Kristina Gustavsson
Café Söder – Lars-Erik Gunnarsson
Orsa Cykel& Motor – Triss
Orsakullan – Mattias Pettersson
Lilla Björn – Eva Brodin

Rätt svar i tävlingen: Sophia Loren

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 07

Willy:s Mora-Noret – Emmy Mårten Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Marianne Nordin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Maj-Lis Mårds
Wasagatan 32 – Lilly Jacobs
China House – Moa Hansback
Strand Kök & Bar – Göran Liljeberg
ÖoB Mora-Noret – Inger Sars
Statoil Kristineberg – Mariana Bilar
Helmers Konditori – Frida Gustafsson
Café Söder – Alex Karlsson
Orsa Cykel& Motor – Caroline Hermansson
Orsakullan – Britt-Marie Dahlgren
Möbelrondellen – Per Nordh
Lilla Björn – Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Emile Ford

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 30

Kaffestugan – Anna Söderkvist
Willy:s Mora Noret – Dag Ramberg
Nils Olsson Hemslöjd – Per-Erik Krång
Wibe/Ostnor rest – Anna Eriksson
Wasagatan 32 – Monika Dränj
China House – Christina Nugoz
Strand Kök & Bar – Albin Larsson
Pizzeria Amore – Per Nord
ÖoB Mora Noret – Eva-Britt Andersson
Statoil Kristineberg – Emma Hed-Pousette
Helmers Konditori – Kristin Eklund
Café Söder – Britt-Marie Dalgren
Orsa Cykel & Motor – Zaki Soltani
Orsakullan – Emmy Mårten-Karlsson
Lilla Björn – Stig Henriksson

Rätt svar i tävlingen: Doktor

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 23

Kaffestugan – Emelie Björk
Willy:s Mora Noret – Lilian Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – Stefan Gunnarsson
Wibe/Ostnor rest – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Freja Eldh
China House – Trulle
Strand Kök & Bar – Nils Nord
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
Öo B Mora Noret – Minde Berglund
Statoil Kristineberg – Anders Sars
Helmers Konditori – Kristina Gustafsson
Café Söder – Triss
Orsa Cykel & Motor – Rolf Gisslar
Orsakullan – Sofie Eriksson
Möbelrondellen – Aron Momzvist
Lilla Björn – Julia Tomth

Rätt svar i tävlingen: Thory Bernhards

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 16

Kaffestugan – Tommy Olsson
Willy:s – Majlis Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Bertil Ekström
Wiberestaurangen/Ostnor – Pelle Österbäck
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
China House – Britt-Marie Dalgren
ÖoB Mora-Noret – Sebbe Smass
Strand Kök & Bar – Jonna Rustas
Circle K Kristineberg – Janne Hamberg
Helmers Konditori – Anny Såsser
Café Söder – Christin Eklund
Orsa Cykel & Motor – Tage Andersson
Pizzeria Amore – Gunilla Frisk
Orsakullan – Daniel Eriksson
Lilla Björn – Mats Lindh

Rätt svar: George Harrison

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 09

Kaffestugan – Ludwig Backolars
Willy:s – Anna-Karin Simonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Majlis Hansson
Wiberestaurangen/Ostnor – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Lena Högberg
China House – Ulla-Britt Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Sofie Eriksson
Statoil Kristineberg – Lars Årjes
Helmers Konditori – Hanna Eriksson
Kafé Söder – Pelle Österbäck
Orsa Cykel & Motor – Sven Hermansson
Pizzeria Amore – Helena Olsson
Orsakullan – Anna-Lena Jacobs
Möbelrondellen – Eva Pousette
Lilla Björn – Tindra Hansson

Rätt svar: Jerry Williams (Låten var Lolita, som spelades baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 17

Willys Mora Noret – Ellen Gunnarsson
ÖoB Mora Noret – Aron Momkvist
My Sushi – Simon Granath
Strand Kök o Bar – Eva Frisk
Playbackkasse med tröja – Lovis Hjelte
Playbackkasse med tröja – Ingalill Mårthans
Playbackkasse med tröja – Vilhelm Nord
China House – Mattias Eriksson
Statoil Kristineberg – Kerstin Skoglund
Kaffestugan – Gunnar Hansson
Helmers Kond – Tommy Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
Wasagatan 32 – Ronny Hermansson

Rätt svar: Tell him

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 10

Willys Mora Noret – Birgit Andersson
ÖoB Mora Noret – Albin Larsson
My Sushi – Gunnel Ryttar
Strand Kök o Bar – Emma Larsson
Wibe/Ostnor rest. – Arne Sparr
China House – Gunilla Frisk
Statoil Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Kaffestugan – Tim Olsson
Helmers Kond – Turbo
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Ryttar- Törnkvist
Wasagatan 32 – Per Nordh
Playback – Per-Erik Krång

Rätt svar: Lillbabs (Jag kan inte leva utan dej)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 03

Willy:s Mora Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora Noret – Simon Granath
My Sushi – Viviann Frost
Strand Kök & Bar – Susanne Andersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Emma Larsson
China House – Kerstin Skoglund
Circle-K Kristineberg – Siv Hermansson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Helmers Konditori – Siv Hansback
Nils Olsson Hemslöjd – Viviann Andersson
Orsa Cykel & Motor AB – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
Möbelrondellen – Frida Gustavsson

Rätt svar i tävlingen var BEN E KING

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 27

ÖoB Mora Noret – Marianne Nordin
Willy:s Mora Noret – Andreas Eldh
My Sushi – Albin Larsson
Strand Kök & Bar – Lena Hammarin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Mats Danielsson
China House – Lovis Hjelte
Statoil Kristineberg – Moa Hansback
Kaffestugan – Nils Nordh
Helmers Konditori – Georg Ståhlberg
Nils Olsson Hemslöjd – Henrik Henriksson
Orsa Cykel & Motor AB – Gun Holmén
Wasagatan 32 – Pia Gunnarsson

Rätt svar: Filmen hette “Casablanca”. Vi spelade “As time goes by”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 20

Willy:s Mora Noret – David Johansson
ÖoB Mora Noret – Anna Käck
My Sushi – Mattias Eriksson
Strand Kök & Bar – Albin Ländin-Österbäck
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Siv Hermansson
China House – Mysan Strelin
Circle-K Kristineberg – Eva Frisk
Kaffestugan – Rolf Andersson
Helmers Konditori – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Trulle Jacobs
Orsa Cykel & Motor AB – Natalie Ryttar
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
Möbelrondellen – Simon Granath

Rätt svar i tävlingen var NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 13

Willy:s Mora Noret – Daniel Eriksson
ÖoB Mora Noret – Happy Ållas
My Sushi – Anna-Karin Simonsson
Strand Kök & Bar – Anna Käck
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Nils Eklund
China House – Lilian Nilsson
Statoil Kristineberg – Anna Eriksson
Kaffestugan – Triss
Helmers Konditori – Jan-Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB – Tindra Hansson
Wasagatan 32 – Margaretha Fernström

Rätt svar i tävlingen var ” Loving Spoonful”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 06

Willy:s Mora-Noret – Mimmi Pousette
ÖoB Mora-Noret – Anna Eriksson
Circle K Kristineberg – Sebbe Smass
Helmers Konditori – Birgitta Andersson
Kaffestugan – Simon Granath
Wasagatan 32 – Triss
My Sushi – Sture Hansback
China House – Inger Sars
Wiberestaurnagen/Ostnor – Nils Eklund
Strand Kök & Bar – Lars Nilsson
Lilla Björn – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
Orsa Cykel & Motor – Ulrika Böhl
Möbelrondellen – Kent Hansson

Rätt svar: CHUBBY CHECKER

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 29

Willy:s Mora-Noret – Sören Ållas
ÖoB Mora-Noret – Lena Hammarin
Statoil Kristineberg – Kristin Eklund
Helmers Konditori – Emmy Mårten
Kaffestugan – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Tage Andersson
My Sushi – Lilian Nilsson
China House – Sven-Olov Olsson
Wiberestaurang/Ostnor – Annna Lena Flygare
Strand Kök o Bar – Lars Årjes
Nils Olsson Hemslöjd – Margit Jansson
Orsa Cykel & Motor AB – Kjell Eldh
Orsakullan – Stig Ernstsson

Rätt svar: “Nidälven”. Vi spelade en engelsk version, “Why did you call me sweetheart” med Sven-Ingvars

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 22

Willys Mora Noret – Berndt Simonsson
ÖoB Mora Noret – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Sofie Eriksson
Helmers Konditori – Rolf Jensen
Kaffestugan – Margaretha Karlsson
Wasagatan 32 – Lena Ehlin
My Sushi – Arne Strelin
China House – Eva Norgren
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Pernilla Andersson
Strand Kök & Bar – Ellen Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Nils Nordh
Nils Olsson Hemslöjd – Tilda Ohlsson
Orsakullan – Hans-Olov Modin
Möbelrondellen – Pelle Österbäck

Rätt svar: White Bear

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 15

Willy.s Mora-Noret – Inger LIljeholm
ÖoB Mora-Noret – Anna Söderkvist
Statoil Kristineberg – Inger Hjort
Helmers Konditori – Miller Henriksson
Kaffestugan – Mattias Fredriksson
Wasagatan 32 – Ingemar Holmén
My Sushi – Lena Hammarin
China House – Lukas Tomth
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Jan Erik Rehn
Strand Kök o Bar – Pernilla Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Sören Ållas
Orsakullan – Frida Gustafsson
Orsa Cykel & Motor AB – Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Carli Tornehave (Vi spelade låten “flickor bak i bilen”)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 08

Willy:s Mora-Noret – Jan-Erik Rehn
ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
Statoil Kristineberg – Doris Såsser
Helmers Konditori – Emmy Mårten-Karlsson
Kaffestugan – Hasse Nugoz
Wasagatan 32 – Stig Henriksson
My Sushi – Presley
China House – Anna Söderkvist
Wiberestaurnagen/Ostnor – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
Orsa Cykel & Motor – Figge Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Anders Sars
Orsakullan – Bertil Ekström
Möbelrondellen – Britt-Marie Dahlgren

Rätt svar: SPANIEN

I utlottningen bland betalande medlemmar, Elvis-show Klockargården i Tällberg, blev vinnaren: Viktoria Qvarnström
Vi säger GRATTIS!

Tack till Anders Sandberg, Klockargården i Tällberg!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 01

ÖoB Mora-Noret – David Johansson
Statoil Kristineberg – Turbo
Helmers Konditori – Rolf Gisslar
Kaffestugan – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Lena Hammarin
My Sushi – Ronny Hermansson
China House – Doris
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Karnes-Åke
Strand Kök o Bar – Steinar Dahl
Nils Olsson Hemslöjd – Annelie Johansson
Orsakullan – Gunvor Henrik
Orsa Cykel & Moter – Gunilla Frisk

Rätt svar i tävlingen: “Grimma”. Vi spelade En sliten grimma med The Invaders

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 25

Willy:s Mora-Noret – Tomas Jakobs
ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
Statoil Kristineberg – Miller Henriksson
Helmers Konditori – Figge Gunnarsson
Kaffestugan – Caroline Hermansson
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
My Sushi – Veronica Lind
China House – Frida Gustavsson
Wiberestaurnagen/Ostnor – Alex Karlsson
Strand Kök & Bar – Ulf Andersson
Orsa Cykel & Motor – Lukas Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Göran Momqvist
Orsakullan – Christina Nugoz
Möbelrondellen – Agda & Gänget
Erikssons Buss – Arne Söderkvist

Rätt svar: Marie

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 18

Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
ÖoB Mora-Noret – Tommy Ohlsson
Statoil Kristineberg – Marianne Nordin
Helmers Konditori – Alex Karlsson
Kaffestugan – Oscar Såsser
Wasagatan 32 – Jan-Erik Rehn
My Sushi – Ulf Andersson
China House – Stig Henriksson
Wiberestaurangen/Ostnor – Kristina Nugoz
Strand Kök & Bar – Tage Andersson
Lilla Björn – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Kerstin Skoghlund
Orsakullan – Göran Momqvist

Rätt svar i tävlingen: The Boppers – Låten vi spelade baklänges var “Mr Baseman”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 11

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Emma Hed Pousette
Statoil Kristineberg – Frida Gustafsson
Helmers Konditori – Börje Tomth
Kaffestugan – Triss
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
My Sushi – Karin Länsmans
China House – Siv Hermansson
Wiberestaurnagen/Ostnor – Sofie Eriksson
Strand Kök & Bar – Göran Momqvist
Lilla Björn – Pär Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Maj-Lis Hansson
Orsakullan – Pernilla Andersson
Möbelrondellen – Anna Eriksson

Rätt svar: Lill-Babs

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 04

Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårts
ÖoB Mora-Noret – Anna.Karin Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Mats Stenberg
Helmers Konditori – Anna Eriksson
Kaffestugan – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Emma Larsson
My Sushi – Britt-Marie Dahlgren
China House – Mattias Eriksson
Wiberestaurangen/Ostnor – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar – Arne Söderkvist
Lilla Björn – Agneta Ekström
Orsakullan – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Eddie Larsson

Rätt svar i tävlingen: LOVIN’ SPOONFUL

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 26

Willy:s Mora-Noret – Katten Loka
ÖoB Mora-Noret – Lena Ryttar
Statoil Kristineberg – Ingrid Nord
Helmers Konditori – Ulla Britt Hermansson
Kaffestugan – Miller Henriksson
Wasagatan 32 – Inger Liljeholm
My Sushi – Emma Larsson
China House – Margareta Fernström
Wiberestaurangen/Ostnor – Sofie Eriksson
Strand Kök o Bar – Mats Pousette
Lilla Björn – Anna-Lena Jakobs
Orsakullan – Elin Frost
Möbelrondellen – Rolf Åsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Tina Wermelin

Rätt svar i tävlingen: LUXEMBURG

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 19

Willy:s Mora-Noret – Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret – Margit Jansson
Statoil Kristineberg – Turbo
Helmers Konditori – Fanny Såsser
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Anders Johansson
My Sushi – Tim Olsson
China House – Ingemar Holmer
Wiberestaurangen/Ostnor – Wilhelm Nordh
Strand Kök & Bar – Doris Såsser
Lilla Björn – Agnetha Hjelte
Orsakullan – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: “Morgen” (Vi spelade en svensk version med Bob Ellis, låten heter “En gång”)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 12

Willy:s Mora-Noret – Lasse Kax
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Helmers Konditori – Kennet Hermansson
Kaffestugan – Börje Tomth
Wasagatan 32 – Maud Jonsson
My Sushi – Mats Hermansson
China House – Mats Johansson
Wiberestaurangen/Ostnor – Eva Frisk
Strand Kök o Bar – Anders Döss
Lilla Björn – Eva Norgren
Playback – Malin Öhrén
Möbelrondellen – Lars-Göran Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Sofie Eriksson

Rätt svar i tävlingen: THE SHANES

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 05

Willy:s Mora-Noret – Carina Andersson
ÖoB Mora-Noret – Mysan Strelin
Statoil Kristineberg – Sven Hermansson
Helmers Konditori – Anita Henriksson
Kaffestugan – Maja Andersson
Wasagatan 32 – Anna Lena Jakobs
My Sushi – Berndt Simonsson
China House – Gunnar Hansson
Wiberestaurangen/Ostnor – “Doris”
Strand Kök o Bar – Lisa Gunnarsson
Lilla Björn – Lena Ehlin
Playbacktröja – Rasmus Backolars
Playbackmössa – “Turbo”

Rätt svar i tävlingen: Dreaming (låttitel)

Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 29

Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret – Katten Loka
Statoil Kristineberg – Rolf Gisslar
Helmers Konditori – Felix Såsser
Kaffestugan – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Simon Granath
My Sushi – Jonna Rustas
China House – Emmy Mårten-Karlsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Berndt Simonsson
Strand Kök o Bar – Per-Erik Krång
Lilla Björn – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Zaki Soltani
Möbelrondellen – Tage Andersson

Rätt svar i tävlingen: David Bowie

Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 22

Willy:s Mora-Noret – Lilly Jakobs
ÖoB Mora-Noret – Lisen Jönsson
Statoil Kristineberg – Elin Frost
Helmers Konditori – Emil Lind
Kaffestugan – Ronny Hermansson
Wasagatan 32 – Majlis Hanson
My Sushi – Caroline Hermansson
China House – Anna-Karin Gunnarsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Rikard Karlsson
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
Lilla Björn – Mats Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson

Rätt svar i tävlingen: Yvonne Norrman

Vinnare i medlemstävlingen 2016 01 15

Willy:s MOra-Noret – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Gunilla Frisk
Orsa Cykel & Motor – Doris
Helmers Konditori – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Vivian Andersson
Wasagatan 32 – Lennart Olov
My Sushi – Aron Momqvist
China House – Mats Såsser
Wiberestaurangen – Albin Landin Österbäck
Strand Kök o Bar – Mr Morris
Lilla Björn – Anna-Karin Gunnarsson
Pizzeria Amora – Agneta Ekström
Möbelrondellen – Birgitta Hansson

Rätt svar i tävlingen: Little Gerhard