Sammanställning Vinnare 2014

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 19

Willy:s Mora Noret – Linus Sandblom
ÖoB Mora Noret – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Stig Henriksson
Fricks Konditori – William Strelin
Helmers Konditori – Eddy Larsson
My Sushi – Lena Såsser
Wasagatan 32 – Mimmi Pousette
Strand Kök o Bar – Ann-Sofi Frost
China House – Laban Hansson
China House – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon – Miller Henriksson
Pizza Prima – Sonja Bergs
Statoil Kristineberg – Richard Karlsson
Grannas A Olsson – Mats Danielsson
Nils Olsson Hemslöjd – Prins Daniel

Rätt svar: Heinz

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 12

Willy:s Mora Noret – Anna Karlsson
ÖoB Mora Noret – Kjell Eldh
Kaffestugan – Gunnel Ryttar
Fricks Konditori – Janne Gunnar
Helmers Konditori – Mats Hermansson
My Sushi – Maj-Öis Hansson
Wasagatan 32 – Selma Törnqvist Ryttar
Strand Kök o Bar – Eva-Lena Karlsson
Ninas Restaurang – Lina Tomth
China House – Stefan Gunnarsson
Pizza Prima – Nils Nordh
Statoil Kristineberg – Mr Morris
Grannas A Olsson – Doris (katt)
Nils Olsson Hemslöjd – Alfred Larsson
Möbelrondellen – Börje Eriksson

Rätt svar: Britt Damberg

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 05

Statoil Kristineberg – Agneta Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Engström
Fricks Konditori – Tindra Hansson
Helmers Konditori – Siv Hermansson
Kaffestugan – Per Bäck
Wasagatan 32 – Doris Såsser
Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
My Sushi – Sara Gunnar
China House – Anna Söderkvist
Jugen Jon – Ida Frost
Pizza Prima – Lars Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårds
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Grannas A Olsson – Felix Såsser
Ninas Restaurang – Mats Jansson

Rätt svar: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 28

Willy:s – Siv Hermansson
ÖoB – Vivian Andersson
Kaffestugan – Emy Mårten Karlsson
Fricks Konditori – Mimmi Pousette
Helmers Konditori – Stefan Gunnarsson
My Sushi – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Anna Söderkvist
Strand Kök o Bar – Linus Frost
Ninas Restaurang – Rolf Andersson – Behöver ej ha vinstbevis
Jugen Jon – Fanny Nilsson
China House – Diesel
Pizza Prima – Pia Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Ida Frost
Grannas A Olsson – Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Elin
Orsakullan – Anders Back
Möbelrondellen – Filippa Såsser

Rätt svar: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 21

Statoil Kristineberg – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Orsakullan – Lars-Erik Gunnarsson
Fricks Konditori – Rasmus Backolars
Helmers Konditori – Bertil Ekström
Kaffestugan – Yvonne Livensorth
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Strand Kök & Bar – Robert Frost
My Sushi – Karin Eklund
China House – Kristoffer Strelin
Jugen Jon – Ingrid Nord
Pizza Prima – Sune Länsmans
ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
Willy:s Mora-Noret – Doris Såsser
Grannas A Olsson – Nelly Pettersson

Rätt svar: ROCK OLGA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 14

Willy:s Mora Noret – Arne Söderkvist
ÖoB Mora Noret – Jan-Erik Rehn
Kaffestugan – Doris Såsser
Fricks Konditori – Inger Hjort
Helmers Konditori – Inger Sars
My Sushi – P-O Björk
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
Strand Kök o Bar – Yngve Frost
Ninas Restaurang – Maj-Lis Mårts
Jugen Jon – Matilda Hansson
China House – Eva Stark
Pizza Prima – Göran Momquist
Statoil Kristineberg – Rolf Andersson
Grannas A Olsson- Anna-Karin Simonsson
Nils Olssons Hemslöjd – Vovven Vilja i Venjan
Orsakullan – Ronny Hermansson
Möbelrondellen – Mats Pousette

Rätt svar i tävlingen var namnet “Olle”. Vi spelade spelolles gånglåt.

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 07

Statoil Kristineberg – Lena Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Lasse Kax
Orsakullan – Anna Söderqvist
Fricks Konditori – Rolf Åsberg
Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Frida Gustafsson
Ninas Restaurang – Oskar Såsser
Wasagatan 32 – Arne Strelin
Strand Kök & Bar – Carro Hermansson
My Sushi – Lars Årjes
China House – Emma Engström
Jugen Jon – Nils Nord
Pizza Prima – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – P-O Björk
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
Grannas A Olsson – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: PETULA CLARK

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 31

Statoil Kristineberg – Lena Ryttar
Möbelrondellen – Ingvar Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mats Hermansson
Orsakullan – Anna-Lena Jacobs
Helmers Konditori – Turbo
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Fricks Konditori Rättvik – Anita Henriksson
Pizza Prima – Sven Hermansson
Ninas Restaurang – Molly Såsser
Jugen Jon – Jan-Erik Rehn
Strand Kök & Bar – Anders Sars
Wasagatan 32 – Oleg Wennström
My Sushi – Lasse Momqvist
China House – Selma Thörnqvist Ryttar
Willy:s Mora-Noret – Pär Bäck
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Grannas A Olsson – Lilly Jacobs

Kvällens personal: Telefonsvarare var Ulf och Désirée.
Programledare var Inger och Johnny

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 24

Statoil Kristineberg – Arne Söderqvist
Nils Olsson Hemslöjd – Sören Ållas
Orsakullan – Rose-Marie Tomth
Fricks Konditori – Albin Landin-Österbäck
Helmers Konditori – Kristoffer Strelin
Kaffestugan – Rolf Andersson
Ninas Restaurang – Mille Henriksson
Wasagatan 32 – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Maja Såsser
My Sushi – Ulla-Britt Hermansson
China House – Eva Frisk
Jugen Jon – Nils Fernström
Pizza Prima – Märta Jansson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Grannas A Olsson – Ruby Wall-Andersson

Rätt svar: Vit (The White Rabbit – Peter Posa)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 17

Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Annelie Norén
Orsakullan – Maj-Lis Mårds
Fricks Konditori – Anders Back
Helmers Konditori – Linus Frost
Kaffestugan – Mattis Karlsson
Ninas Restaurang – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Lisen Jönsson
Strand Kök & Bar – Peter Gunnarsson
My Sushi – Lars Nilsson
China House – Laban Hansson
Jugen Jon – Rolf Åsberg
Pizza Prima – Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret – Ulla-Britt Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Hans Nugoz
Möbelrondellen – Kent Hansson
Grannas A Olsson – Anna Jansson

Rätt svar: Per Myhrberg (34:an)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 10

Orsakullan – Lena Hammarin
Ninas Restaurang – Anita Henriksson
Statoil Kristineberg – Dick Karlsson
Helmers Konditori – Albin Larsson
Kaffestugan – Robert Frost
Pizza Prima – Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lennart Olov
Grannas A. Olsson – Figge Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Marie Stridh Dahlgren
My Sushi – Felix Såsser
China House – Iris Hjelte
Wasagatan 32 – Emelie Björk
Strand Kök o Bar – Anna Lena Kings
Jugen Jon – Lasse Momqvist
Fricks Konditori Rättvik – Ingvar Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE FOUR SEASONS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 03

Orsakullan – Hanna Såsser
Ninas Restaurang – Pelle Österbäck
Statoil Kristineberg – Ingrid Nordh
Helmers Konditori – Hampus Tomth
Kaffestugan – Linus Frost
Pizza Prima – Anja Granath
Willy:s Mora-Noret – Vilja Holmberg
ÖoB Mora-Noret – Gunilla Frisk
Möbelrondellen – Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – P-O Björk
My Sushi – Pernilla Andersson
China House – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Freja Eldh
Strand Kök o Bar – Happy Ållas
Om Igen – Rolf Jensen
Jugen Jon – Leo Gunnar
Fricks Konditori Rättvik – Anna-Karin Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: That´s the way (originalet gjordes av The Honeycombs)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 26

Orsakullan – Birgitta Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
Ninas Restaurang – Peter Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Britt Andersson
Pizza Prima – Lena Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Elin Frost
Kaffestugan – Marianne Nordin
Helmers Konditori – Rasmus Backolars
Willy:s Mora-Noret – Alvin Pettersson
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Eva-Lena Karlsson
My Sushi – Turbo
Om Igen – Agneta Ekström
Jugen Jon – Sven Hermansson
Fricks Konditori Rättvik – Fanny Såsser
China House – Anders Färnström

Rätt svar i tävlingen: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 19

Orsakullan – Doris
Nils Olsson Hemslöjd – Ingrid Nordh
Ninas Restaurang – Kenneth Hermansson
Statoil Kristineberg – Figge Gunnarsson
Pizza Prima – Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Kaffestugan – Albin Larsson
Helmers Konditori – Eva Frisk
Willy:s Mora-Noret – Britt Inger Rehn
Möbelrondellen – Felix Såsser
Wasagatan 32 – Eddie Larsson
Strand Kök & Bar – Frida Gustafsson
My Sushi – Anna Karlsson
Om Igen – Mats Pousette
Jugen Jon – Ulla Forsberg
Fricks Konditori Rättvik – Ulf Andersson

Rätt svar i tävlingen: Svenne Hedlund

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 12

Orsakullan – Inger Liljeholm
Statoil Kristineberg – Arne Söderqvist
Ninas Restaurang – Maj Engberg
Kaffestugan – Börje Karlsson
Helmers Konditori – Lukas Tomth
ÖoB Mora-Noret – Ida Frost
Willy:s Mora-Noret – Freja Eldh
Pizza Prima – Ruby Wall Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Oscar Såsser
My Sushi – Pär Nord
Strand Kök o Bar – Lars Årjes
China House – Birgit Andersson
Wasagatan 32 – Agneta Sjöström
Omigen – Loka
Jugen Jon – Dick Carlsson

Rätt svar i tävlingen: Norge

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 05

Orsakullan – Margareta Karlsson
Statoil Kristineberg – Arne Sparr
Ninas Restaurang – Yngve Frost
Kaffestugan – Sonja Bergs
Helmers Konditori – Sven Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Albin Landin Österbäck
Willy:s Mora-Noret – Yvonne Jonsson
Pizza Prima – Frida Gustafsson
Möbelrondellen – Gunnel Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Ludwig Backolars
My Sushi – Fanny Såsser
Strand Kök o Bar – Eva Frisk
China House – Christoffer Strelin
Wasagatan 32 – Linus Frost
Omigen – Agnetha Sjöström
Jugen Jon – Turbo

Rätt svar i tävlingen: Dear One

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 13

Ninas Restaurang – Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Gunilla Frisk
My Sushi – Kenneth Hermansson
Helmers Konditori – Matilda Hansson
Kaffestugan – Agneta Sjöström
ÖoB – Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret – Henry Frisk
Pizza Prima – Yngve Frost
Statoil Kristineberg – Rolf Lovén
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Strak
Orsakullan – Linus Sandblom

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 06

Willy:s – Lisen Jönsson
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ludwig Backolars
Kaffestugan – Molly Såsser
Helmers Konditori – Birgitta Hansson
Pizza Prima – Sonja Bergs
Statoil Kristineberg – Sune Länsmans
Möbelrondellen – Thomas Jacobs
My Sushi – Ida Frost
China House – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Anders Särnström
Strand Kök o Bar – Gunnar Hansson
Ninas Restaurang – Eva-Lena Karlsson
Orsakullan – Anita Henriksson
Playback – Per Nord

Rätt svar i tävlingen: Brian Hyland

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 30

Om Igen – Mats Pousette
Willy:s – Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret – Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Sture Hansback
Helmers Konditori – Maj Engberg
Pizza Prima – Nils Nordh
Statoil Kristineberg – “Donna”
Möbelrondellen – Ludwig Backolars
My Sushi – “Trollet”
China House – Mattis Karlsson
Wasagatan 32 – Lina Tomth
Strand Kök o Bar – Miller Henriksson
Ninas Restaurang – Eva Stark
Orsakullan – Maj-Lis Hansson

Rätt svar i tävlingen: Creedence Clearwater Revival

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 23

Wasagatan 32 – Emelie Björk
My Sushi – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Emma Heed Poussette
China House – Arne Sparr
Pizza Prima – Sören Ållas
Helmers Konditori – Diva
Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Ulla Forsberg
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Felix Såsser
Statoil Kristineberg – Vivi-Anne Frost
Ninas Restaurang – Anja Granath
Orsakullan Orsa – Sture Hansback

Rätt svar i tävlingen: LOUIS PRIMA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 16

Wasagatan 32 – Anna-Lena Jacobs
My Sushi – Albin Larsson
Strand Kök & Bar – Johan Kohrs
China House – William Pousette
Pizza Prima – Karin Eklund
Helmers Konditori – Ronny Gegerfelt
Kaffestugan – Ulla Forsberg
ÖoB Mora-Noret – Pia Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Dick Karlsson
Statoil Kristineberg – Ulf Andersson
Ninas Restaurang – “Loka”
Orsakullan Orsa – Karin Länsmans
Om Igen – Anneli Norén

Rätt svar i tävlingen: “Sunny Girl”

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 09

Kaffestugan – Caroline Hermansson
Helmers Konditori – Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson
Statoil – Anna-Lena Jacobs
China House – Sonja Bergs
My Sushi – Per-Erik Dahlström
Strand Kök o Bar – Emma Engström
Wasagatan 32 – Lars Årjes
Möbelrondellen – Bengt Eriksson
Pizza Prima – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret – Ellen Gunnarsson
Orsakullan – Pär Nord
Siljans Gourmet, Ninas Restaurang – Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: EMILE FORD

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 02

Kaffestugan – Henrik Henriksson
Helmers Konditori – Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Tomth
Statoil – Thomas Jacobs
China House – Mats Pousette
My Sushi – Loka
Strand Kök o Bar – Rolf Andersson
Wasagatan 32 – Anna Eriksson
Möbelrondellen – Anders Sars
Pizza Prima – Roland Eriksson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Willy:s Mora-Noret – Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: “Summer Wine”

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 25

Strand Kök & Bar – Lill Olsson
Wasagatan 32 – Selma Thörnqvist
My Sushi – Kerstin Skoglund
Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
Statoil Kristineberg – Eddie Larsson
Hemers Konditori – Emma Engström
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Kaffestugan – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Norgren
China House – Agneta Sjöström
Om Igen – Vivianne Frost
Pizza Prima – Lars-Erik Gunnarsson
Ninas Restaurang – Pelle Österbäck

Rätt svar: Agnetha Fältskog

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 18

Strand Kök & Bar – Lennart Olow
Wasagatan 32 – Ewa Pousette
My Sushi – Tommy Nugoz
Willy:s Mora-Noret – Jenka
Möbelrondellen – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Janne Gunnar
Hlemers Konditori – Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret – Sven Hermansson
Kaffestugan – Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – A-K Simonsson
China House – Tindra Hansson
Påskpresent fr Playback – Lars Årjes

Rätt svar: Cornelis Vreeswijk

Vinnare i tävlingen 2014 04 11

Helmers Konditori – Krister Haglund
Kaffestugan – Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Anna Eriksson
Strand Kök & Bar – William Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Britt-Marie Dahlgren
Pizza Prima – Iris Hjälte
Statoil Kristineberg – Rolf Åsberg
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
My Sushi – Hanna Såsser
Playback – Susanne Andersson

Rätt svar i tävlingen: Tages

VINNARE AV PLAYBACKS “STORVINST”, SVEN OLSSON (medlem nr 808)
Elvis-show med Elvis egna musikanter, sångare Dwight Icenhower.
Vinsten innehöll även en övernattning, 3-rätters middag, frukost mm

Vi hoppas att Sven Olsson ska få glädje av sin vinst och få en njutbar afton!
GRATTIS!!

Vinnare i tävlingen 2014 04 04

Kaffestugan – Rasmus Backolars
Helmers Konditori – Margit Jansson
ÖoB Mora-Noret – Nils Nord
My Sushi – Bernt Byström
Wasagatan 32 – Ingvar Andersson
Strand Kök & Bar – Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
Pizza Prima – Sören Ållas
Statoil Kristineberg – Anja Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Friska
Jugen Jon – Britt-Marie Dalgren
Möbelrondellen – Figge Gunnarsson
China House – Thea Strelin

Rätt svar i medlemstävlingen: Kobra eller Orm

Vinnare i tävlingen 2014 03 28

Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Henrik Henriksson
Wasagatan 32 – Tommy Andersson
China House – Filippa Såsser
Strand Kök & Bar – Rolf åsberg
Nils Olssons Hemslöjd – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Karin Olmås
Statoil Kristineberg – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Tägt
Willy:s Mora-Noret – Maud Jonsson
My Sushi – Laila Holmberg
Om Igen – Jan-Erik Rehn

Rätt svar i tävlingen: Spanien

Vinnare i tävlingen 2014 03 21

Möbelrondellen – Birgitta Bertilsson
Willy:s Mora Noret – Mats Pousette
ÖoB Mora Noret – Ulla-Britt Hermansson
My Sushi – Lisa Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Emma Engström
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
Pizza Prima – Jan-Erik Rehn
Kaffestugan – Molly Tomth
Helmers Konditori – Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd – Ingrid Nordh
Statoil Kristineberg – Yngve Frost

Rätt svar i tävlingen: Shanes

Vinnare i tävlingen 2014 03 14

Helmers Konditori – Nils Fernström
Kaffestugan – Britt-Inger Rehn
Wasagatan 32 – Anna-Karin Simonsson
China House – Kristin Eklund
Strand Kök & Bar – Lukas Tomth
Nils Olssons Hemslöjd – Maja Bysell
Pizza Prima – Per Nord
Statoil Kristineberg – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Agnetha Hjelte
Willy:s Mora-Noret – Emma Larsson
Jugen Jon – Ruby Wall-Andersson
Julklapp Mora IK Souvenirshop – Mats Pousette
My Sushi – Sune Länsmans

Rätt svar i tävlingen: Bobby Darin

Vinnare i tävlingen 2014 03 07

Helmers Konditori – Lena Hammarin
Kaffestugan – Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 – Donna
China House – Ruby Wall Andersson
Strand Kök & Bar – Anita Henriksson
Nils Olssons Hemslöjd – Nils Nordh
Pizza Prima – Anders Back
Statoil Kristineberg – Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret – Matilda Hansson
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
Möbelrondellen – Moa Hansback
Julklapp Family House R-vik – Åsa Geijer
Julklapp Lek & Hobby R-vik – Caroline Hermansson

Rätt svar i tävlingen: The Beatles

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 28

Strand Kök & Bar – A-K Simonsson
My Sushi – Tindra Hansson
China House – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Fanny Såsser
Helmers Konditori – Diesel
Kaffestugan – Susanne Andersson
Pizza Prima – Lina Tomth
Statoil Kristineberg – Sigge Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Trollet
Nils Olsson Hemslöjd – Caroline Hermansson
Orsakullan – Inger Liljeholm
Omigen – Agneta Sjöström
Fjäll & Natur – Ulrika Böhl
Fjäll & Natur – Sol-Britt Jernberg
Masens Spinnspecialisten – Viola Olsson
Cubus – Arne Strelin

Rätt svar i tävlingen: Bente Lind

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 21

My Sushi – Maud Jonsson
China House – Jan-Erik Karlfeldt
Wasagatan 32 – Anna Eriksson
Pizza Prima – Sara Gunnar
Statoil Kristineberg – Karin Eklund
Kaffestugan – Ida Frost
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Willy:s Mora-Noret – Rose-Marie Tomth
ÖoB Mora-Noret – Eddy Larsson
Nils Olsson Hemslöjd – Alfred Larsson
Orsakullan – Börje Karlsson
Möbelrondellen – Eva Stark
Lissäng Mat & Dryck – Lasse Kax
Tysks Uraffär – Ingvar Andersson
Bulldog Café – Sören Ållas
Seco Kidz – Molly Björk
Elgiganten – Laila Holmberg
Garncentrum, Rättvik – Inger Sars
Hårdesign B Bodéns – Arne Söderqvist

Rätt Svar: STEN NILSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 14

Restaurang Jugen Jon – Jan Åhlander
My Sushi – Leo Gunnar
China House – Rikard Karlsson
Strand Kök & Bar – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Tina Fältgård
Pizza Prima – Molly Tomth
Statoil Kristineberg – Rolf Andersson
Kaffestugan – Bertil Eriksson
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Inger Rehn
Orsakullan – Moa Hansback

Rätt Svar: The Troggs

Vinnare i medlemstävlingen

Möbelrondellen – Anders Back
Willy:s – Hanna Såsser
ÖoB – Lena Ryttar
Pizza Prima – Lars Frisk
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Kaffestugan – Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 – Iris Hjelte
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
China House – Alfred Larsson
My Sushi – Ann-Sofi Frost
Nils Olssons Hemslöjd – Stig Ernstsson
Orsakullan – Ulf Andersson

Rätt svar på tävlingsfrågan: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 31

My Sushi – Molly Såsser
China House – Lill Olsson
Strand Kök & Bar – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Pizza Prima – Stig Ernstsson
Statoil Kristineberg – Lena Såsser
Kaffestugan – Linus Frost
Helmers Konditori – Lena Helin
Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
ÖoB Mora-Noret – Anders Back
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Lundgren
Orsakullan – Kristina Nugoz

Rätt Svar: Eddie Cochran

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 24

My Sushi – Britt Bäck
China House – Kent Hansson
Strand Kök & Bar – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Hans Nugoz
Pizza Prima – Eddie Larsson
Statoil Kristineberg – Jan Prandes
Kaffestugan – William Strelin
Helmers Konditori – Caroline Hermansson
Möbelrondellen – Ingela Holmberg
Willy:s Mora-Noret – Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårts
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Orsakullan – Freja Eldh

Rätt Svar: Bee Gees

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 17

Strand Kök & Bar – Lars Frisk
My Sushi – Birgitta Hansson
Wasagatan 32 – Kristina Döss
China House – Tommy Lundgren
Pizza Prima – Anna Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Albin Larsson
Willy:s Mora-Noret – Happy
Statoil Kristineberg – Peter Gunnarsson
Kaffestugan – Emma Engström
Helmers Konditori – Susanne Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Sture Länsmans
Orsakullan – Marianne Nordin

Rätt svar i tävlingen: MANFRED MANN

Vinsterna finns att hämta i MORA IK:s souvenirbutik på gågatan.

China House – Molly Björk
My Sushi – Annelie Norén
Strand Kök o Bar – Carl-Johan Jonsson
Wasagatan 32 – Mats Såsser
Statoil Kristineberg – Tage Andersson
Kaffestugan – Nils Nordh
Helmers Konditori – Birgitta Bertilsson
Pizza Prima – Margareta Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Per-Erik Krång
Willy:s Mora-Noret – Abbe Eklund
Möbelrondellen – Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Döss
Orsakullan – Doris Såsser

Svar på ringfrågan: “Walk on by”