Vinnare

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 19

Mythos – Ingrid Nord
Central Kolgrillen Orsa – Thea Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Eva Stark (HÄmtpizza)
Strand Kök & Bar – Sture Hansback
Wasagatan 32 – Happy Ållas
China House – Emil Lindh
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Pelle Katt
Country Burger/Capish – Vivi-anne Andersson
Torino – Ida Frost
Kaffestugan – Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Ö & B, Mora Noret – Turbo
Guldsmedjan – Yngve Frost
Noret Blomman – Peter Gunnarsson
Cirkle K, Orsa – Inger Liljeholm

Rätt svar: Sue

________________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 12

Central Kolgrillen Orsa – Henry Dahlgren
Pizzeria Amore Orsa – Lilian Nilsson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Lukas Tomth
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Guldsmedjan – Lovis Hjälte
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
China House – Alicia Salomonsson
Wasagatan 32 – Lennart Olov
ÖoB Mora Noret – Gunnar Hansson
Cirkle K Orsa – Tim Olsson (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Jacobs
Wibe/Ostnor – Susanne Lindh
Kaffestugan – Christina Sålder
Country Burger/Capish – Gerd Wass
Torino – Gustav Nord
Mythos – Krister Olsson

RÄTT SVAR: VIOLER

______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 05

Restaurang Mythos – Selma Thörnqvist
Central Kolgrillen, Orsa – Christoffer Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Tjuren Ferdinand
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Noret Blomman – Naemi Fahlén
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Strand Kök & Bar – Albin Larsson
China House – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Bernt Berglund
ÖoB, Mora Noret – Mari Rovik
Cirkle K, Orsa – Susanne Forsberg (gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Murre Katt
Wibe/Ostnor – Lennart Olov
Kaffestugan – Ove Larsson
Countryburger/Capish – Elisabet Halvars
Torino – Siv Hermansson

Rätt svar: London

_____________________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 29

Central Kolgrillen Orsa – Bengt Dahlberg
Pizzeria Amore Orsa – Roland Andersson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Simon Larsson
Noret Blomman – Nicke Göte
Guldsmedjan – Kristina Gustavsson
Strand Kök & Bar – Lasse Kax
China House – Henry Dahlgren
Wasagatan 32 – Julia Tomth
ÖoB Mora Noret – Linus Frost
Cirkle K Orsa – Lilian Mörk (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Michael Fältgård
Wibe/Ostnor – Jan Johansson
Kaffestugan – Kjell Hörlin
Country Burger/Capish – Albin Larsson
Torino – Veronika Eldh

RÄTT SVAR: INGER BERGGREN
___________________________________

Vinnare i utlottningen av två biljetter till AN EVENING WITH ELVIS på Klockargården i Tällberg den 30 april blev
EVA BÄCKSTRÖM från Rättvik

STORT GRATTIS FRÅN OSS PÅ PLAYBACK!

_________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 22

Mythos – Trollet
Central Kolgrillen Orsa – Christina Sålder
Pizzeria Amore Orsa – Monika Tomt (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Dorothy Johansson
Noret Blomman – Siv Hermansson
Guldsmedjan – Eva Frisk
Strand Kök & Bar – Börje Tomt
China House – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
ÖoB Mora Noret – Simon Larsson
Cirkle K Orsa – Kenneth Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – figge Gunnarsson
Wibe/Ostnor – Kristoffer Strelin
Kaffestugan – Peter Gunnarsson
Country Burger/Capish – Maj-Lis Hansson
Torino – Vivianne Frost

RÄTT SVAR: BOXNING

_________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 15

Mythos – Inger Hederen
Central Kolgrillen Orsa – Anita Henriksson
Pizzeria Amore Orsa – Britt-Marie Dalgren (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Mats Pousette
Noret Blomman – Ann-Hild Woxheden
Guldsmedjan – Marie Louise Lind
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
China House – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
ÖoB Mora Noret – Ronny Hermansson
Cirkle K Orsa – Eva Hamberg
Nils Olsson Hemslöjd – Gun Holmén
Wibe/Ostnor – Margareta Fernström
Kaffestugan – David Johansson
Country Burger/Capish – Maja
Torino – Arne Strelin

Rätt svar: Konrad och Kuno

_______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 08

Rest Mythos – Emma Hed Pousette

Central Kolgrillen Orsa – Maj-Lis Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Simon Granath (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Sven Jensen
Noret Blomman – Börje Karlsson
Guldsmedjan-Kjell Eldh
Strand Kök & Bar-Jan Johansson
China House – Christina Gustafsson
Wasagatan 32 – Hönan Agda och gänget
ÖoB Mora Noret – Kenneth Hermansson
Cirkle K Orsa – Doroty Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Emil Lind
Wibe/Ostnor Rest – Annlie Liljedal
Kaffestugan – Anna-Karin Gunnarsson
Country Burger/Capish – Laban Hansson
Torino – Nils Nordby

Rätt svar: Drömmar
______________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 01

Rest Mythos – Wilhelm Nord
Central Kolgrillen Orsa – Ulf Lindkvist
Pizzeria Amore – Sven Hermansson – (Hämtpizza)
Cirkle K, Kristineberg – Veronika Eldh
Noret Blomman – Arne Söderkvist
Guldsmedjan – Tage Andersson
Strand Kök & Bar – Janne Hamberg
China House – Agnetha Ekström
ÖoB Mora Noret – Rose-Marie Tomth
Cirkle K Orsa – Annlie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd – Caroline Hermansson
Wibe/Ostnor Rest – Ann-Sofie Andersson
Kaffestugan – Ingrid Nord
Country Burger/Capish – Ove Larsson
Torino – Helena Olsson

Rätt svar: Straff

________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 22

Restaurang Mythos – Bertil Ekström
Central Kolgrillen, Orsa – Gunilla Frisk
Pizzeria Amore – Åsa Momqvist
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Noret Blomman – Lasse Hinders
Guldsmedjan – Jan Prandes
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Emma Larsson
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
ÖoB, Mora Noret – Kristoffer Strelin
Cirkle K, Orsa – Roland Nordin
Nils Olsson Hemslöjd – Maj Engberg
Wibe/Ostnor Rest.- Wilhelm Nord
Kaffestugan – Susan Lind
Country Burger/ Capish – Veronika Eldh
Torino – Margareta Fernström

Rätt svar: Pat Boone

_______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 15

Restaurang Mythos – Pelle Österbäck
Central Kolgrillen, Orsa – Nicke Göthe
Country Burger – Lilian Nilsson
Wibe/Ostnor Rest. – Albin Larsson
Wasagatan 32 – Henry Dahlgren
China House – Helena Olsson
Strand Kök & Bar – Lisa Gunnarsson
Pizzeria Amore, Orsa – Eva Frisk
Kaffestugan – Alvin Pettersson
ÖoB Mora Noret – Pelle Katt
Cirkle K, Kristineberg – Tilda Olsson
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Bengt Dahlberg
Nils Olsson Hemslöjd – Kurt Odqvist
Pizzeria Torino – Sven Katt
Circle K, Orsa – Bertil Ekström

Rätt svar: Fåglar

__________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 08

Restaurang Mythos – Josefin Hansson
Central Kolgrillen, Orsa – Trollet
Country Burger – Veronika Eldh
Wibe/Ostnor Rest. – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Gun Holmén
China House – Anna-Lena Jacobs
Strand Kök & Bar – Margaretha Fernström
Pizzeria Amore, Orsa – Missan Andersson
Kaffestugan – Murre Katt
ÖoB Mora Noret – Frida Gustafsson
Cirkle K, Kristineberg – Kjell Eldh
Guldsmedjan – Tilda Olsson
Noret Blomman – Anna Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén
Pizzeria Torino – Viola Olsson

Rätt svar: Boris Lindkvist (Rock-Boirs) framförde Hully, gully, holiday

_______________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 01

Restaurang Mythos – Missan Andersson
Central Kolgrillen, Orsa – Siv Hansback
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Anna-Karin Gunnarsson
Cirkle K, Kristineberg – Börje Tomt
Noret Blomman – Ulf Andersson
Guldsmedjan – Eva Stark
Strand Kök & Bar – Lena Olsson
China House – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Annli Liljedahl
ÖoB, Mora Noret – Nisse Fernström
Cirkle K, Orsa – Britt-Inger Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Veronica Eld
Wibe/Ostnor Rest. – Kent Hansson
Kaffestugan – Kerstin Argårds
Country Burger – Alma Hansson
Pizzeria Torino – Petra Andersson

Rätt svar: BARBRO SKINNAR

—————————————————————–

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 25

Restaurang Mythos – Rikard Karlsson
Central Kolgrillen, Orsa – Henrik Henriksson
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Alicia Salmonson
Cirkle K, Kristineberg – Minde Berglund
Noret Blomman – Inger Liljeholm
Guldsmedjan – Nelly Pettersson
Strand Kök & Bar – Torup (Häst)
China House – Birgitta Hansjons
Wasagatan 32 – Lars Kax
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Orsa – Diesel (Djur)
Nils Olsson Hemslöjd – Janne Hamberg
Wibe/Ostnor Rest. – Märta Mattson
Kaffestugan – Bengt Dalberg
Country Burger – Nils (Kanin) Jakobs
Pizzeria Torino – Mimmi Pousette

Rätt svar: Bibi Johns

___________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 18

Restaurang Mythos – Ann-Sofie Frost
Central Kolgrillen – Mister Morris
Country Burger – Anna Carlsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Peter Gunnarsson
Wasagatan 32 – Kurt Odkvist
China House – Mats Nilsson
Strand Kök & Bar – Ingrid Nord
Pizzeria Amore – Anders Färnström
Kaffestugan – Blondie
ÖoB Mora Noret – Julia Tomth
Cirkle K Kristineberg – Alfred Larsson
Guldsmedjan – Vivianne Andersson
Noret Blomman – Annelie Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Tjuren Ferdinand
Cirkle K Orsa – Stig Henriksson
Torino Pizzeria – Ronnie Hermansson

Svar i tävlingen: 1966
____________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 11

Restaurang Mythos – Alfred Larsson
Central Kolgrillen – Karl Pettersson
Country Burger – Ann-Li Liljedahl
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ulf Andersson
Wasagatan 32 – Alicia Salmonsson
China House – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Linus Rustas
Pizzeria Amore – Lars Friska
Kaffestugan – Selma Törnkvist
Öo B Mora Noret – Hans Hansson
Cirkle K Kristineberg – Britt-Marie Dahlgren
Guldsmedjan – Ingrid Nordh
Noret Blomman – Veronica Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Frida Gustafsson
Cirkle K Orsa – Sonja Morén

Svar i tävlingen: Skurk

______________________________________________________

Julklappsvinnare 2018 12 21

Eva Norgren
Gördis Eriksson
Tommy Herdin
Tjuren Ferdinand
Ingvar Sticko
Ingegerd Persson
Christer Eriksson
Ingalill Mårshans
Molly Björk
Leif Hedén
Linus Rustas
Ann-Marie Ros
Hans Persson
Monica Klaza Rönnlycke
Ulla Söderqvist
Björn Djos

Klapparna hämtas på Hälsobutiken, Kyrkogatan 16

————————————————————————————-

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 21

Mythos – Arne Sparr
Centralkolgrillen Orsa – Eva Hamberg
Country Burger – Christina Gustavsson
Wibe/Ostnor Rest. – Sven Andersson
Wasagatan 32 – Ann Sofie Frost
China House – Karin Länsmans
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore Orsa – Alvin Pettersson
Kaffestugan – Sebbe
ÖoB, Mora Noret – Murre Katt
Cirkle K, Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Guldsmedjan – Anna Eriksson

Noret Blomman – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Kent Hansson

Rätt svar: KUNG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 14

Mythos – Viola Olsson
Centralkolgrillen Orsa – Sven Hermansson
Country Burger – Anna Karlsson
Wibe/Ostnor Rest. – Susanne Andersson
Wasagatan 32 – Albin Landin Österbäck
China House – Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar – Anders Fernström
Pizzeria Amore Orsa – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Wilhelm Nordh
ÖoB, Mora Noret – Mats Pousette
Cirkle K, Kristineberg – Noah Strelin
Guldsmedjan – Lars-Erik Gunnarsson

Noret Blomman – Henry Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Susan Forsberg

Rätt svar: Country Four    (Låten heter ”Blå Timmen”)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 07

Mythos – Alma Hansson
Centralkolgrillen Orsa – Helena Olsson
Country Burger – Lennart Olov
Wibe/Ostnor Rest – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Ludwig Backolars

Pizzeria Amore Orsa – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Inger Liljeholm
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Rolf Andersson
Guldsmedjan – Trollet
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Pia Nylander

Rätt svar: Kroppsdelar

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 30

Mythos – Agneta Hjelte
Centralkolgrillen Orsa – Ida Frost
Country Burger – Vivianne Andersson
Wibe/Ostnor Rest – Bengt Dalberg
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
Pizzeria Amore Orsa – Birgitta Hansson
Kaffestugan – Filippa Såsser
ÖoB, Mora Noret – Nils Nord
Cirkle K, Kristineberg – Tjuren Ferdinand
Guldsmedjan – Emil Lindh
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Ingvar Andersson
Playback-vinst – Gunnar Hansson
Playback-vinst – Hans Falk

Rätt svar: Friday eller Fredag

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 23

Mythos – Hans Falk
Centralkolgrillen – Anita Henriksson
Country Burger – Kjell Hörlin
Wibe/Ostnor – Gunnel Ryttar
China House – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Kaffestugan – Siv Hermansson
ÖoB Mora Noret – Lina Tomth
Cirkle K – Henry Dahlgren
Guldsmedjan – Nils Nord
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Julbord för 2 i Blyberg – Tomas Jakobs

Rätt svar: I Feel Fine

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 16

Restaurang Mythos – Per Nord
Central Kolgrillen Orsa – Ingegerd Hinders
Country Burger – Susan Andersson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Sven Hermansson
China House – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore Orsa – Anita Henriksson ( Endast avhämtning)
Kaffestugan – Pia Gunnarsson
ÖoB Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Sture Hansback
Guldsmedjan – Lisen Jönsson
Noret Blomman – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby
Playback t-shirt – Arne Sparr

Rätt svar: Knut

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 09

Mythos – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen – Maja Andersson
Country Burger – Lasse Hinders
Wibe/Ostnor – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Daniel Eriksson
China House – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Gustav Nord
Pizzeria Amore – Missan
Kaffestugan – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustavsson
Cirkle K – Ida Frost
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Magnus Lassis
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet

Rätt svar: 10.000.042

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 02

Mythos – Linus Rustas
Centyralkolgrillen – Fanny Nilsson
Country Burger – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Pelle Österbäck
Wasagatan 32 – Anna-Lena Kings
China House – Christina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Inger Liljeholm
Kaffestugan – Eva Norgren
ÖoB Mora Noret – Ann-Sofi Frost
Cirkle K – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Ida Frost
Noret Blomman – Alicia Salmonsson
son Hemslöjd – Murre

Rätt svar: ”Afton”

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 26

Kaffestugan – Hampus Tomth
ÖoB, Mora Noret – Murre (Katt)
Pizzeria Amore – Alma Hansson
Strand Kök & Bar – Carina Andersson
China House – Karin Länsmans
Wasagatan 32 – Hans Hansson
Wibe/Ostnor Rest. – Lisen Jönsson
Country Burger – Alicia Salomonsson
Central Kolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K, Kristineberg – Vivianne Frost
Guldsmedjan – Vilhelm Nord
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – Josefine Hansson
Restaurang Mythos  – Anders Fernström

Rätt svar: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 19

Kaffestugan – Janne Hamberg
ÖoB, Mora Noret – Matilda Hansson
Pizzeria Amore – Eva Norgren
Strand Kök & Bar – Ingegerd Hinders
China House – Tomas Jakobs
Wasagatan 32 – Anna-Karin Simonsson
Wibe/Ostnor Rest. – Arne Söderkvist
Country Burger – Gunilla Frisk
Central Kolgrillen – Lilian Nilsson
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Guldsmedjan – Inge Grannas
Noret Blomman – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall Andersson
Restaurang Mythos – Laban Hansson

Rätt svar: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 12

Kaffestugan – Eddie Larsson
ÖoB, Mora Noret – Roland Andersson
Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
Strand Kök & Bar – Sven Hermansson
China House – Annelie Liljedahl
Wasagatan 32 – Vilhelm Nordh
Wibe/Ostnor – Stig Henriksson
Country Burger – Mats Pousette
Central Kolgrillen – Lukas Tomth
Cirkle K, Kristineberg – Hans Falk
Guldsmedjan – Pia Gunnarsson
Noret Blomman – Yngve Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
Rest. Mythos – Lisen Jönsson

Rätt svar: LILL BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 05

Kaffestugan – ”Trollet” Marie Holmkvist
ÖoB, Mora Noret – Murre (680)
Pizzeria Amore – Oskar Såsser
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Bertil Ekström
Wasagatan 32 – Lars Fältgård
Wibe/Ostnor – Noa Strelin
Country Burger – Margareta Fernström
Central Kolgrillen – Inger Andersson
Cirkle K, Kristineberg – Pelle Österbäck
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Noret Blomman – Vivianne Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly
Rest. Mythos – Lena Såsser

Rätt svar: 48
Vi spelade, 34:an, sju vackra gossar, sju ensamma kvällar
34 + 7 + 7 = 48

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 28

Kaffestugan – Nicke Göthe
ÖoB Mora Noret – Rickard Karlsson
Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson
Strand Kök & Bar – Lilian Mörk
China House – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Gustav Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Mathilda Hansson
Country Burger – Ove Larsson
Centralkolgrillen – Lena Ehlin
ICA Maxi – Lisa Gunnarsson
Cirkle K Kristineberg – Albin Larsson
Guldsmedjan – Marie Rovik
Noret Blomman – Lovis Hjälte
Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Forsberg
Restaurang Mythos – Tommy Olsson

Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY

 

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 21

Kaffestugan – Robert Frost
ÖoB, Mora Noret – Emil Lind
Pizzeria Amore – Petra Andersson
Strand Kök & Bar – Figge Gunnarsson
China House – Britt-Marie Dahlgren
Wasagatan 32 – Pär Nord
Wibe/Ostnor Rest. – Ingvar Andersson
Country Burger – Emmy Mårten Karlsson
Central Kolgrillen – Åsa Momqvist
Ica Maxi – Jonna Rustas
Cirkle K –  Margaretha Karlsson
Guldsmedjan – Stig Henriksson
Noret Blomman – Alex Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Jan Erik Rehn
Restaurang Myrhos – Börje Tomth

Rätt svar: BRENDA LEE
Vi spelade låten ”Si je Chante” med Sylvie Vartan
Låten heter i original ”My whole world is falling down”
———————————–

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 14

Kaffestugan – Simon Granath
ÖoB Mora Noret – Vivianne Frost
Pizzeria Amore Orsa – Steinar Dahl
Strand Kök & Bar – Vivianne Andersson
China House – Dick Karlsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Wibe/Ostnor Rest. – Figge Gunnarsson
Country Burger – Tim Olsson
Centralkolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Arne Söderkvist
Cirkle K Kristineberg – Murre
Guldsmedjan – Emmy Mårten-Karlsson
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Petra Andersson
Restaurang Mythos – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen:THE ISLEY BROTHERS

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 07

Kaffestugan – Lucas Thörnqvist
ÖoB Mora Noret – Hans Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Eddie Larsson
Strand Kök & Bar – Tjuren Ferdinand
China House – Emil Lind
Wasagatan 32 – Henrik Henriksson
Wibe/Ostnor Rest. – Gustaf Nord
Country Burger – Gunilla Frisk
Centralkolgrillen – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Emma Larsson
Cirkle K Kristineberg – Lisen Jönsson
Guldsmedjan – Arne Strelin
Noret Blomman – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Laban Hansson

Rätt svar i tävlingen: Ordet ”Him” ur originaltiteln ”I will follow him”
Mia Adophsson sjöng den svenska versionen, ”Får jag följa dej”.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 15

Café Söder – Ingegerd Eriksson
Playback – Figge Gunnarsson
Playback – Stig Ernstsson
Playback – Rolf Jensen
Kaffestugan – Lena Ehlin
ÖoB Mora Noret – Nils NOrd
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
Pizzeria Amore – William Strelin
Strand Kök & Bar – Pelle Österbäck
China House – Kurt Hederen
Wasagatan 32 – Maj-Lis Hansson
Wibe/Ostnor rest. – Eva Norgren
Country Burger – Britt Marie Dalgren
Country Burger – Ulf Andersson
Central Kolgrillen – Lisen Jönsson
ICA Maxi – Annlie Liljedal
Cirkle K Krististineberg – Majlis Mårds
Guldsmedjan – Anders Fernström
Noret Blomman – Inger Liljeholm
Nils Olsson Hemslöjd – Birgitta Hansson

Rätt svar: ”Flickan i regnet”, spelades av The Nameless.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 08

Café Söder – Rasmus Backolars
Kaffestugan – Emil Lindh
ÖoB Mora Noret – Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore Orsa – Marie-Louise Lindh
Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
China House  Göran Momqvist
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Carina Skoglund
Country Burger – Bengt Dahlberg
Central Kolgrillen Orsa – Mattias Eriksson
Willy:s Mora Noret – Noa Strelin
ICA Maxi – Birgitta Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Karina Andersson
Guldsmedjan – Alvin Pettersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattias Karlsson
Noretblomman – Sonja Morén

Rätt svar: GRYNET MOLVIG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 01

Café Söder – Lilian Nilsson
Kaffestugan – Sven Hermansson
ÖoB Mora Noret – Ann Sofi Andersson
Pizzeria Amore Orsa – Britt Marie Dahlgren
Strand Kök & Bar – Olof
China House  Pernilla Andersson
Wasagatan 32 – Tim Olsson
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Anna-Lena Jakobs
Central Kolgrillen Orsa – Anna Eriksson
Willy:s Mora Noret – Turbo
ICA Maxi – Hans Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Maj Engberg
Guldsmedjan – William Strelin
Nils Olsson Hemslöjd – Frida Gustafsson
Playback – Henry Frisk

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 25

Café Söder – Susanne Andersson
ÖoB Mora- Noret – Lasse Kax
Kaffestugan – Fanny Nilsson
Pizzeria Amore – Marie-Louise Lind
Strand Kök & Bar – Ida Frost
China House – Helena Olsson
Wasagatan 32 – Linus Rustas
Wibe/Ostnor – Roland Andersson
Country Burger – Oscar Såsser
Central Kolgrillen Orsa – Molly Tomth
Willy:s Mora-Noret – Albin Larsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Cirkle K Kristineberg – Tilda Olsson
Guldsmedjan – Henry Frisk
Noret Blomman – Frida Gustavsson
Nils Olsson Hemslöjd – Annli Liljedahl

Rätt Svar: Amerikanska Delstater (var den gemensamma nämnaren)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 18

Café Söder – Katten Loka
ÖoB Mora- Noret – Stig Henriksson
Kaffestugan – Ida Frost
Pizzeria Amore – Katten Olof
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Christoffer Strelin
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
Wibe/Ostnor – Henrik Henriksson
Country Burger – Bertil Ekström
Central Kolgrillen Orsa – Ulf Andersson
Willy:s Mora-Noret – Eddie Larsson
ICA Maxi – Lena Ehlin
Cirkle K Kristineberg – Blondie
Guldsmedjan – Linus Frost
Noret Blomman – Kent Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén

Rätt svar: NIO. Vi spelade tre låtar med ”antal/siffror” i, de skulle läggas ihop – detta skulle vara svaret.
Låtarna var: One has my name, Seven lonley Days, One way ticket

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 11

Café Söder – Jan Erik Rehn
ÖoB Mora Noret – Hanna Såsser
Pizzeria Amore – Kristina Gustafsson
Strand Kök & Bar – Ingemar Holmén
China House – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Tindra Hansson
Wibe/Ostnor – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Filippa Såsser
Willy:s Mora-Noret – Maj-Lis Hansson
Kaffestugan – Anna-Karin Gunnarsson
Noret Blomman – Dick Karlsson
Guldsmedjan – Karin Länsmans
Cirkle K Kristineberg – Stig Ernstsson
ICA Maxi – Eva Norgren
Country Burger – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen Orsa – Daniel Eriksson

Rätt svar. Crying time  (Else-Beth sjöng den på svenska)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 04

Café Söder – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Pizzeria Amore – Noah Strelin
Strand Kök & Bar – Lilian Nilsson
China House – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Emil Lind
Wibe/Ostnor – Simon Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Charlie Törnqvist
Willy:s Mora-Noret – Missan Andersson
Kaffestugan – Hönan Agda & Gänget
Noret Blomman – Yngve Frost
Guldsmedjan – Hans Hansson
Centralkolgrillen – Anna Karlsson
Cirkle K – Eva Stark
ICA Maxi – Nicke Göthe
Country Burger – Arne Halvars

Rätt svar: FEM eller KVINTETT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 27

Café Söder – Gunnel Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Tony Frost
Pizzeria Amore – Mats Törnkvist
Strand Kök & Bar – Pia Nylander
China House – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
Wibe/Ostnor – Mats Lindh
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Trapp Hinders
Willy:s Mora-Noret – Ruby Wall-Andersson
Kaffestugan – Moa Hansback
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Centralkolgrillen – Christina Sålder
Cirkle K – Stig Erntsson
ICA Maxi – Filippa Såsser
Country Burger – Daniel Eriksson

Rätt svar: EARTHA KITT

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 20

Café Söder – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Elvis (katt)
Noret Blomman – Tindra Hansson
Guldsmedjan – Filippa Såsser
Nils Olsson Hemslöjd – Anita Henriksson
Cirkle K Kristineberg – Ruby Wall Andersson
ICA Maxi – Tjuren Ferdinand
Pizzeria Amore – Ronny Gegerfeldt
ÖoB Mora Noret – Alicia Salmonsson
Willy:s Mora Noret – Ida Frost
Country Burger – Ingegerd Eriksson
Central Kolgrillen Orsa – Magnus Lassis
Wibe/Ostnor Rest. – Lars Orjes
Wasagatan 32  – Albin Larsson
China House – Hanna Såsser
Strand Kök o Bar – Sussie Lind

Rätt svar: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 13

Café Söder – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Pizzeria Amore – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Nils Färnström
China House – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Nils Jakobs
Wibe/Ostnor – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Sebbe Smass
Willy:s Mora-Noret – Anders Back
Kaffestugan – Monika Tomth
Noret Blomman – Albin Landin-Österbäck
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Veronica Lindh
Cirkle K – Alma Hansson
ICA Maxi – Tommy Olsson
Country Burger – Lilian Nilsson

Rätt svar: Häst

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 06

Café Söder – Sandra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Pelle Österbäck
Pizzeria Amore – Birgit Andersson
Strand Kök & Bar – Roland Andersson
China House – Loka
Wasagatan 32 – Tommy Olsson
Wibe/Ostnor – Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Kaffestugan – Per Nordh
Noret Blomman – Mimmi Pousette
Guldsmedjan – Susanne Andersson
Central Kolgrillen Orsa – Vivianne Andersson
Cirkle K Kristineberg – Lisa Gunnarsson
Country Burger – Figge Gunnarsson

Rätt svar: Lil Malmkvist

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna
Öppet vardagar: 10 00 – 18 00
Lördagar: 10 00 – 15 00

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 30

Café Söder – Lena Trapp-Hinders
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårts
Pizzeria Amore – Siv Hermansson
Strand Kök & Bar – Pernilla Andersson
China House – Åsa Momqvist
Wasagatan 32 – Frida Gustavsson
Wibe/Ostnor – Murre
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Sofie Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tage Andersson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman – Caroline Hermansson
Guldsmedjan – Robert Frost
Centralkolgrillen – Inger Liljeholm
Cirkle K – Bengt Dahlberg
ICA Maxi – Anita Henriksson
Country Burger – Gunilla Frisk

Rätt svar: Grön

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 23

Café Söder – Tomas Jacobs
ÖoB Mora-Noret – Miller  Henriksson
Pizzeria Amore – Kaj Andersson
Strand Kök & Bar – Nils Nordh
China House – Elin Frost
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Wibe/Ostnor – Agneta Ekström
Nils Olsson Hemslöjd – Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Kaffestugan – Freja Eldh
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Guldsmedjan – Henry Dalgren
Centralkolgrillen – Mr Morris
Cirkle K – Lilian Nilsson
ICA Maxi – Jan Prandes
Country Burger – Ronnie Hermansson

Rätt svar: Crystals

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 16

Café Söder – Lilian Mörk
ÖoB Mora-Noret – Thea Strelin
Pizzeria Armore – Lilly Jacobs
Strand Kök & Bar – Matilda Hansson
China House – Anna-Karin Simonsson
Wasagatan 32 – Yngve Frost
Wibe/Ostnor- restaurangerna – Ulla Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Carina Andersson
Willy:s Mora-Noret – Tommy Olsson
Kaffestugan – Jan Prandes
Noret Blomman – Marianne Dahlberg
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Helena Olsson
Cirkle K Kristineberg – Alicia Salmonsson
ICA Maxi – Pelle Österbäck
Country Burger – Anna Söderkvist

Rätt svar: Portugal

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 09

Café Söder – Alex Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Maja Andersson
Pizzeria Amore – Noa Strelin
Strand Kök & Bar – Anita Henriksson
China House – William Strelin
Wasagatan 32 – Marianne Dalberg
Wibe/Ostnor-restaurangerna- Annelie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén
Willy:s Mora-Noret – Hans Hansson
Kaffestugan – Eva Bäckström
Noret Blomman – Anna Eriksson
Guldsmedjan – Ingrid Nord
Centralkolgrillen Orsa – Britt Inger Rehn
Cirkle K – Kenneth Hermansson
ICA Maxi – Lilian Nilsson
Country Burger – Jonna Rustas

Rätt svar: Klarinett. Vi spelade Klarinett-polka med Roger Paulsson.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 02

Café Söder – Birgit Andersson
ÖoB mora-Noret – Robert Frost
Pizzeria Amore – Ronnie Hermansson
Strand Kök & Bar – Dick Carlsson
China House – Lisen Jönsson
Wasagatan 32 – Inga-Lena Berglund
Wibe/Ostnor – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd –  Alvin Pettersson
Willy:s Mora-Noret – Lars-Erik Gunnarsson
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Noret Blomman – Pia Gunnarsson
Guldsmedjan – Margareta Färnström
Central Kolgrillen – David Johansson
Cirkle K – Lars Nilsson
ICA Maxi  – Nils Nord
Country Burger – Kerstin Skoglund

Rätt svar: LENNART HYLAND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 23

Café Söder – Simon Granath
ÖoB mora-Noret – Kennet Hermansson
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Kent Hansson
China House – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd –  Emma Hed Pousette
Willy:s Mora-Noret – Thea Strelin
Kaffestugan – Ingemar Andersson
Noret Blomman – Tina Wärmelin
Guldsmedjan – Linus Frost
Central Kolgrillen – Sonja Morén
Cirkle K – Robert Frost
ICA Maxi  – Siv Hansback
Country Burger – Christina Sålder

Rätt svar: Anne-Lie Rydé (Hon sjöng Proud Mary)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 16

Café  Söder – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Albin Larsson
Pizzeria Amore – Molly Tomth
Strand Kök & Bar – Annelie Johansson
China House – Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 – Maja Såsser
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Börje Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Gustaf Nordh
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Kaffestugan – Ann-Marie från Öje
Noret Blomman – Miller Henriksson
Centralkolgrillen Orsa – Fanny Såsser
Cirkle K – Anna Eriksson
ICA Maxi – Missan Andersson
Country Burger – Agneta Ekström

Rätt svar: Nina Lizell, (som sjöng låten Du går förbi.)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 09

Café Söder – Trollet
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Agneta Ekström
Strand Kök & Bar – Bengt Dahlberg
China House – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Molly Björk
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Ellen Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Sebbe Smass
Kaffestugan – Lilian Nilsson
Noret Blomman – Vilhelm Nord
Guldsmedjan – Tina Värmelin
Centralkolgrillen Orsa – Caroline Hermansson
Cirkle K – Alex Karlsson
ICA Maxi – Susanne Lind
Country Burger – Tomas Jakobs
Boden´s Hårdesign – Laban Hansson
Elon – Viola Olsson

Rätt svar: MEXICO

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 02

Café Söder – Alma Hansson
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
Strand Kök & Bar – Gunnar Hansson
China House – Emma Larsson
Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Stark
Willy:s Mora Noret – Per Nord
Kaffestugan – Arne Söderkvist
Noret Blomman – Tommy Olsson
Guldsmedjan – Pernilla Andersson
Centralkolgrillen Orsa – Maja Andersson
Cirkle K – Helena Olsson
ICA Maxi – Hönan Agda
Country Burger – Christoffer Strelin

Rätt svar: VÅR

2018 01 26
Vår medlemstävling kunde inte genomföras p g a fel i vår telefonväxel!
Vi beklagar detta och vi hoppas, att allt är ordnat till nästa fredag.
Vi ber våra lyssnare om överseende.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 19

Café Söder – Eva Frisk
ÖoB Mora Noret – Anna Söderkvist
Pizzeria Amore – Majlis Mårds
Strand Kök & Bar – Birgitta Hjalmarsson
China House – Roland Andersson
Wasagatan 32 – Tilda Olsson
Wibe/Ostnor – Maja Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Björk
Willy:s Mora Noret – Peter Gunnarsson
Kaffestugan – Ingegerd Eriksson
Noret Blomman – Nicke Göthe
Guldsmedjan – Inger Liljeholm
Central Kolgrillen Orsa – Lasse Kax
Cirkle K – Emelie Björk
ICA Maxi – Agneta Ekström
Country Burger – Arne Sparr

Rätt svar: LILY BERGLUND

Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 12

Café Söder – Emma Hed Pousette
ÖoB Mora Noret – Murre Katt
Pizzeria Amore – Ingrid Nordh
Strand Kök & Bar – Eva Frisk
China House – Vivianne Frost
Wasagatan 32 – Gunnar Hansson
Wibe/Ostnor – Frida Gustafsson
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Nordby 
Willy:s Mora Noret – Yngve Frost
Kaffestugan – Åsa Momqvist
Noret Blomman – ”Trollet”
Guldsmedjan – Pelle Österbäck
Central Kolgrillen Orsa – Kerstin Skoglund
Cirkle K – Sonja Morén
ICA Maxi – Ingvar Andersson
Country Burger – Inger Hjort

Rätt svar: Marianne Nilsson Koch, som sjöng ”Kärleken förstår du dig inte på”

Vinnare i Playbacks Julklappslotteri
GRATTIS

Av utrymmesskäl ber vi Er hämta Era vinster/julklappar, så snart som möjligt.
Mora IK:s souvenirbutik på gågatan.
Öppet vardagar 10 00 – 18 00, lördagar 10 00 – 15 00, sön-och helgdagar stängt.

Family House Sandra Hansson 325
Direkt Optik Vivianne Frost 157
Ateljé Tipp Till Tå Anita Johansson 682
Salong Spegelen Margareta Fernström 194
Symaskinsbutiken Märta Matsson 580
Symaskinsbutiken Christer Olsson 287
Lindex Frida Gunnarsson 643
Lindex Tindra Hansson 908
The Boston Cut Maud Jonsson 288
The Boston Cut AnnaKarin Gunnarsson 481
Pizzeria Pronto Sonja Fältgårdh 444
Mora Choklad Hans Skommar 25
Akademibokhandeln Lukas Ryttar Thörnqvist 712
Akademibokhandeln Ludvig Backolars 574
Akademibokhandeln Kaj Andersson 609
Specsavers Ingar Andersson 360
Specsavers David Johansson 133
Kjells foto Audio Video Janne Hamberg 40
Kjells foto Audio Video Daniel Eriksson 308
Kjells foto Audio Video Peter Gunnarsson 665
Kjells foto Audio Video Siv Jansson 45
Kjells foto Audio Video Hampus Tomth 347
Kjells foto Audio Video Kent Hansson 339
JC Mora Kjell Hörlin Ny
Bodéns Hårdesign Hans Forsman 249
Bodéns Hårdesign Birgitta Hansson 659
Bodéns Hårdesign Molly 548
Bodéns Hårdesign Siv Hansback 489
Nära Fjället Sören Ållas 302
trivselljus.se Helena Olsson 654
Tyger & Ting Mathias Eriksson 29
Guldsmedjan Trollet 434
Guldsmedjan Kajsa Elofsson 472
Guldsmedjan Ludvig Backolars 574
ELON Joakim Färdiks 167
ELON Marita Norling 286
ELON Mats Lind 672
ELON Arne Sparr 221
ELON Per Nord 95
Artin Sven Hermansson 61
Artin Sebbe Smass 655
Hälsokraft Majlis Hansson 295
Haglungs mode Birgitta Bertilsson 569
Haglungs mode Carina Andersson 452
Jaktia, Orsa Outdoor Birgitta Hjalmarsson 329
Family House Karin Länsmans 72
Restaurang Oscar Jonas Skoglund Ny
Rockstore – Annas Sonja Bergs 90
Mora Hemslöjd Naemi Fahlén 198
Graýs Cleo Eriksson 486
Kompis Birgitta Hansjons 699
Mora IK Souvenirshopp Åke Sherp 621
Mora IK Souvenirshopp Blondie 668
Mora IK Souvenirshopp Mats Thörnqvist Ny
Mora IK Souvenirshopp Torup 300
Leklust Emmy Mårten Karlsson 343
Leklust Lukas Tomth 349
Leklust Siri Pettersson 11
Leklust Emil Lind 673
Hälsobutiken Tösen Forsman 251
Blomsterkullan Anna Jansson 250
Apoteket Kronan C Lars Årjes 64
Garderoben Bernt Skord 644
Garderoben Gunilla Frisk 714
STIL Eva Pousette 414
The Wooly Shop Britt-Marie Dahlgren 335
Johns sport Linus Sandblom 7
Johns sport Troja Hamberg 374
Kaffestugan Allan Johansson Ny

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 22

Kaffestugan – Anna Hansson
Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – Pernilla Andersson
Wibe/Ostnor rest. – Linus Frost
Wasagatan 32 – Albin Larsson
China House – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Rasmus Backolars
Pizzeria Amore – Ann-Sofie Frost
ÖoB Mora-Noret – Gunnar Hansson
Cirkle K Krististineberg – Ingegerd Eriksson
Mora IK Souvenirshop – Mats Såsser
Café Söder – Ruby Wall-Andersson
Country Burger – Siw Hermansson

Rätt svar: NÄSA

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 15

Kaffestugan – Jonna Rustas
Willy:s Mora-Noret – Kent Hansson
N Olsson Hemslöjd – Mattias Eriksson
Wibe/Ostnor rest. – Sofie Eriksson
Wasagatan 32 – Eddie Larsson
China House – Ellen Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Inger Thorell
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
ÖoB Mora-Noret – ”Murre”
Cirkle K – Sandra Hansson
Moster Rut på Helmers – Annelie Liljedahl
Café Söder – Anna-Karin Simonsson
Country Burger – Anja Granath

Rätt svar: Trini Lopez (Lemon tree baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 08

Kaffestugan – Frida Gustavsson
Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Anna-Karin Gunnarsson
Wibe/Ostnor rest. – Mats Brodin
Wasagatan 32 – Happy Ållas
China House – Britt-Marie Dahlgren
Strand Kök & Bar – Trollet
Pizzeria Amore – Per Nord
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Cirkle K Krististineberg – Maud Jonsson
Moster Rut på Helmers – Inger Hjort
Café Söder – Linus Sandblom
Country Burger – Rolf Fältgård
Noret-Blomman – Kaj Andersson

Rätt svar: HEM

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 01

Kaffestugan – Annelie Johansson
Willy:s Mora-Noret – Mattias Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Fernstedt
Wibe/Ostnor rest. – Lisa Gunnarsson
Wasagatan 32 – Eva Hamberg
China House – Henri Dahlgren
Strand Kök & Bar – Kjell Eld
Pizzeria Amore – Maja Andrsson
ÖoB Mora-Noret – Hans Hansson
Cirkle K Krististineberg – Noa Strelin
Moster Rut på Helmers – Emelie Björk
Café Söder – Eva Frisk
Country Burger – Lena Ehlin
Noret-Blomman – Emmy Mårten-Karlsson

Rätt svar: LAILA WESTERSUND

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 24

Kaffestugan – Cleo Eriksson
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Helena Olsson
Wibe/Ostnor rest. – Albin Larsson
Wasagatan 32 – Ingvar Andersson
China House – Jan Modin
Strand Kök & Bar – Curt Hederen
Pizzeria Amore – Kjell Eldh
ÖoB Mora-Noret – Rasmus Backolars
Cirkle K Krististineberg – Jan Prandes
Moster Rut på Helmers – Alex Karlsson
Café Söder – Anna-Lena Kings
Country Burger – Stig Henriksson
Noret-Blomman – Arne Söderkvist

Rätt svar: Chapel eller Kapell.  Vi spelade Chicks – Ge mig inte fler presenter. Originaltitel: Going to the Chapel.

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 17

Kaffestugan – Stig Ernstsson
Willys Mora-Noret – Miller Henriksson
Nils Olssons Hemslöjd – Maja Andersson
Wibe/Ostnor-Restaurangen – Anja Granath
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Vivian Andersson
Strand Kök & Bar – Happy Ållas
Pizzeria Amore Orsa – Emma Hed Posette
ÖoB Mora Noret – Bengt Dahlberg
Cirkle K Kristineberg – Annvi Liljedal
Moster Rut På Helmers Konditori – Marie Rovik
Cafe´Söder – Eddy Larsson
Country Burger – Tim Olsson
Noret-Blomman – Turbo

Rätt svar: World

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 10

Kaffestugan – Gunnar Hansson
Willy:s Mora-Noret – ”Blondie”
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Robert Frost
Wasagatan 32 – Laban Hansson
China House – Vilhelm Nord
Strand Kök& Bar – Peter Gunnarsson
Pizzeria Amore Orsa – Eva Norgren
ÖoB Mora-Noret – Emma Hed-Pousette
Cirkle K Kristineberg – Hans Falk
Moster Rut på Helmers – Nicke Göthe
Café Söder – Tommy Blomqvist
Country Burger – Anita Henriksson
Noret-Blomman – Kenneth Hermansson

Rätt svar: DANMARK

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 03

Kaffestugan – Gustaf Nordh
Willy:s Mora-Noret – ”Blondie”
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Wibe/Ostnor-restaurangerna – ”Diesel”
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
China House – Maja Andersson
Strand Kök& Bar – Kenth Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Alicia Salmonsson
ÖlB Mora-Noret – Lisen Jönsson
Cirkle K Kristineberg – Sven Hermansson
Moster Rut på Helmers – Noa Strelin
Café Söder – Alma Hansson
Country Burger – Anna Eriksson
Noret-Blomman – Christina Gustavsson

Rätt svar: Ray Adams, som sjöng ”Golden leaves”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 27

Kaffestugan – Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Marie Eriksson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Noa Strelin
Wasagatan 32 – Filippa Såsser
China House – Rasmus Backolars
Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
Pizzeria Amore – Matilda Hansson
ÖoB Mora-Noret – Britt-Marie Dahlgren
Cirkle K – Anders Pranders
Moster Rut på Helmers – Lilly Jakobs
Café Söder – Sandra Hansson
Country Burger – Dick Karlsson
Noret-Blomman – Ellen Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen var RÖD

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 20

Kaffestugan – Anja Granat
Willy:s Mora-Noret – Agneta Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Gustav Nordh
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Thea Strelin
Wasagatan 32 – Siv Hansback
China House – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Ann-Sofie Frost
Pizzeria Amore – Maj-Lis Hansson
ÖoB Mora-Noret – Rolf Andersson
Cirkle K – Tindra Hansson
Moster Rut på Helmers – Rolf Fältgård
Café Söder – Filippa Såsser
Country Burger – Mats Pousette
Noret-Blomman – Fanny Nilsson

Rätt svar i tävlingen var Mona Wessman

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 13

Kaffestugan – Molly
Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd – Lars-Erik Gunnarsson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Laban Hansson
China House – Dick Karlsson
Strand Kök & Bar – Anders Eldh
Pizzeria Amore – Roland Nordin
ÖoB Mora-Noret – Vivianne Frost
Cirkle K – Rickard Carlsson
Moster Rut på Helmers – Lars Nilsson
Café Söder – Per Nord
Country Burger – Göran Momkvist
Noret Blomman – Eva Stark

Rätt svar: John Lennon & Paul McCarthney

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 06

Kaffestugan – Kristina Sålder
Willy:s Mora-Noret – Mats Såsser
Nils Olsson Hemslöjd – Mats Pousette
Wibe/Ostnor restaurangerna – Doris
Wasagatan 32 – Inger Hjort
China House – Gustaf Nordh
Strand Kök & Bar – Anna Söderkvist
Pizzeria Amore – Lisa Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Frida Gustafsson
Cirkle K – Lena Ehlín
Moster Rut på Helmers – Moa Hansback
Café Söder – Birgit Andersson
Country Burger – Lovis Hjelte
Noret Blomman – Wermelin

Rätt svar: Vandrar (Den glade vandraren, spelades av The Rocados)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 29

KaffestuganOskar Såsser
Willy:s – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Thea Strelin
Wibe/Ostnor – Birgitta Andersson
Wasagatan 32 – Alma Hansson
China House – Gunnar Hansson
Strand Kök & Bar – Emelie Björk
Pizzeria Amore – Emmy Mårten-Karlsson
ÖoB – Lisen Jönsson
Cirkle K – Anja Granath
Moster Rut på Helmers – Molly Björk

Café Söder – Pia Gunnarsson
Pizza & Kebab City – Alfred Larsson
Country Burger – Lena Rytter-Törnkvist

Rätt svar: Yellow / Gul

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 22

KaffestuganSonja Fältgård
Willy:s – Eva Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Heed Pousette
Wibe/Ostnor – Roland Nordin
Wasagatan 32 – Naemi Fahlén
China House – Mats Strelin
Strand Kök & Bar – Aron
Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
ÖoB – Vivianne Andersson
Cirkle K -Sonja Bergs
Moster Rut på Helmers – Marianne Nordin

Café Söder – Ruby Wall Andersson
Pizza & Kebab City – Eddy Larsson

Rätt svar: Minut
(Ellert Nordmark spelade ”The minute you´re gone”)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 15

Kaffestugan – Ida Frost
Willy:s Mora Noret – Vivianne Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Matilda Hansson
Wibe/Ostnor rest. – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Lilian Nilsson
China House – Bertil Ekström
Strand Kök o Bar – Birgit Andersson
Pizzeria Amore – Eva Stark
ÖoB Mora Noret – Jan-Erik Rehn
Cirkle K – Eva Frisk
Moster Rut på Helmers – Ralf Fernstedt
Café Söder – Christina Nugoz
Orsa Cykel & Motor – Wilmer Backolars
Pizzeria & Kebab City Mora Noret – Tage Andersson

Rätt svar: DRINKAR

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 08

Kaffestugan – Maja Såsser
Willy:s Mora Noret – Matilda Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Gustafsson
Wibe/Ostnor rest. – Hans Hansson
Wasagatan 32 – Vivianne Andersson
China House – Eva Pousette
Strand Kök o Bar – Ulf Andersson
Pizzeria Amore – Freja Eldh
ÖoB Mora Noret – Kaj Andersson
Cirkle K – Oskar Såsser
Moster Rut på Helmers – Nils Fernström
Café Söder – Gustaf Nordh
Orsa Cykel & Motor – Anna Käck
Pizzeria & Kebab City Mora Noret – Mysan Strelin
Playbackvinsten – Sonja Morén

Rätt svar: Carola

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 16

Kaffestugan – Trollet
Willys Mora Noret – Sven Hermansson
Wibe/Ostnor rest. – Ellen Gunnarsson
Wasagatan 32 – Pelle Österbäck
China House – Christoffer Strelin
Strand Kök & Bar – Ingrid Nord
Pizzeria Amore – Jan-Erik Rehn
ÖoB Mora Noret – Dick Carlsson
Cirkle K – Eva Frisk
Moster Rut på Helmers – Kerstin Skoglund
Café Söder – Pia Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Rolf Andersson
Playback – Rickard Carlsson

Rätt svar: INDIAN

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 09

Kaffestugan – Andreas Eldh
Willys Mora Noret – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor rest. – Göran Liljeberg
Wasagatan 32 – Maja
China House – Trollet
Strand Kök & Bar – Felix Såsser
Pizzeria Amore – Mats Pousette
ÖoB Mora Noret – Lilian Nilsson
Cirkle K – Kent Hansson
Moster Rut på Helmers – Ann-Sofie Frost
Café Söder – Caroline Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Lisen Jönsson
Playback – Gunilla Frisk

Rätt svar: Rolling Stones

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 02

Kaffestugan -Sonja Fältgård
Willy´s Mora Noret – Maj Engberg/Ernstsson
Nils Olsson Hemslöjd – Sture Hansback
Wibe/Ostnor rest. – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Arne Strelin
China House – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Anna-Carin Gunnarsson
Pizzeria Amore – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Nils Nord
Cirkle K – Robert Frost
Moster Rut på Helmers – Inger Liljeholm
Café Söder – Lilian Mörk
Orsa Cykel & Motoer – Lilian Nilsson
Andy and the Rockers – Lena Thörnkvist

Rätt svar: Carli Tonehave

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 26

Kaffestugan – Henry Frisk
Willy:s Mora Noret – Nils Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Stig Erntsson
Wibe/Ostnor Rest. – Gunnel Ryttar
Wasagatan 32 – Ann-Sofie Frost
China House – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
Pizzeria Amore – Tilda Olsson
ÖoB i Mora Noret – Lovis Hjelte
Cirkle K – Arne Söderkvist
Moster Rut på Helmers – Janne Hamberg
Café Söder – Fika för två – Eddie Larsson
Orsa Cykel & Motor – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: TINA TURNER

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 19

Kaffestugan – Arne Strelin
Willy:s Mora Noret – Per Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Wibe/Ostnor Rest. – Emmy Mårten-Karlsson
Wasagatan 32 – Peter Gunnarsson
China House – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore – Ida Frost
ÖoB i Mora Noret – Gunnel Ryttar
Cirkle K – Hanna Såsser
Moster Rut på Helmers – Pernilla Andersson
Café Söder – Fika för två – Mattias Eriksson
Orsa Cykel & Motor – Stig Henriksson
Sold’s Finest – Ronnie Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Syskon

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 12

Kaffestugan – Gunilla Frisk
Willy:s Mora Noret – Lars Kax
Nils Olsson Hemslöjd – Jan-Erik Rehn
Wibe/Ostnor Rest. – Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
China House – Tage Andersson
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore – Safira Jacobs
ÖoB i Mora Noret – Rolf Gisslar
Cirkle K – Guldtvätt
Moster Rut på Helmers – Arne Söderkvist
Café Söder – Fika för två – Albin Larsson
Orsa Cykel & Motor – Birgit Andersson

Rätt svar i tävlingen: Nr 7 (Sju ensamma kvällar)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 05

Kaffestugan – Kerstin Skoglund
Willy:s Mora Noret – Sofie Eriksson
NIls Olsson Hemslöjd – Pia Gunnarsson
Wibe/Ostnor – Tony Frost
Wasagatan 32 – Kent Hansson
China House – Sonja Morén
Strand Kök & Bar – Eva Stark
Pizzeria Amore – Tilda Olsson
ÖoB Mora Noret – Emelie Björk
Cirkle K – Börje Karlsson
Café Söder – Maj Engberg
Helmers Konditori – Lisen Jönsson

Orsa Cykel & Motor – Vilmer Backolars

Rätt svar:  Blomma

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 28

Kaffestugan – Helena Olsson
Willy:s Mora Noret – Arne Halfvars
NIls Olsson Hemslöjd – Mr. Morris
Wibe/Ostnor – Miller Henriksson
Wasagatan 32 – Molly Björk
China House – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
Pizzeria Amore – Bernt Berglund
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Cirkle K – Anna Jansson
Café Söder – Birgitta Bertilsson
Helmers Konditori – Eva Pousette

Orsa Cykel & Motor – Minde Berglund

Rätt svar:  Ek (Under Ekars Djupa Grönska)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 21

Kaffestugan – Gunilla Frisk
Willy:s Mora Noret – Linus Frost
NIls Olsson Hemslöjd – Stig Ernsson
Wibe/Ostnor – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Janne Hamberg
China House – Lisa Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
Pizzeria Amore – Tommy Olsson
ÖoB Mora Noret – Maja Andersson
Cirkle K – Viviann Andersson
Café Söder – Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori – Margareta Fernström

Orsa Cykel & Motor – Tim Olsson

Rätt svar:  Linda Scott

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 14

Kaffestugan – Rolf Fältgård
Willy:s Mora Noret – Helena Olsson
NIls Olsson Hemslöjd – Ann-Mari Eriksson
Wibe/Ostnor – Anna Söderkvist
Wasagatan 32 – Lars Orjes
China House – Freja Eldh
Strand Kök & Bar – Nils Fernström
Pizzeria Amore – Tim Olsson
ÖoB Mora Noret – Åke Hanspers
Cirkle K – Lena Ryttar Thörnqvist
Café Söder – Carina Andersson
Orsa Cykel & Motor – Susanne Andersson
Playbackmössa – Alicia Salomonsson

Rätt svar:  ”Månskenspromenad” (Okänd artist)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 07

Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Ulla-Britt Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Tilda Olsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Alma Hansson
Wasagatan 32 – Natalie Ryttar
China House – Monika Tomth
Strand Kök & Bar – Börje Karlsson
Pizzeria Amore – Molly
Ö&B – Karl-Johan Jansson
Cirkle K – Triss
Helmers Konditori – Zafira Jakobs
Café Söder – Ruby Wall-Andersson
Orsa Cykel & Motor – Pelle Österbäck
Playback – Inger Liljeholm

Rätt svar: Manfred Mann & Bob Dylan

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 31

Kaffestugan – Sven Hermansson
Willy:s Mora Noret – Ludwig Backolars
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Gustafsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Lars Fältgård
Wasagatan 32 – Fanny Nilsson
China House – Ulf Andersson
Strand Kök & Bar – ”Trollet” (Mari Holmström)
Pizzeria Amore – Eva Hamberg
Ö&B – Ingvar Andersson
Cirkle K – Ingalill Morshans
Helmers Konditori – Kristina Nugoz
Café Söder – Sonja Morén
Orsa Cykel & Motor – Lena Ryttar Thörnqvist

Rätt svar: ”End” ( Vangards – Du sa farvel) The end of the world

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 24

Kaffestugan – Moa Hansson
Willy:s Mora Noret – Hasse Nygårds
Nils Olsson Hemslöjd – Bror Ludvigsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Kristina Gustafsson
Wasagatan 32 – Karl ohan Johnsson
China House – Alma Hansson
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
Cirkle K Kristineberg – Rolf Andersson
Helmers Konditori – Felix Såsser
Café Söder – Dick Carlsson
Orsa Cykel & Motoer – Stig Henriksson

Rätt svar: The Kinks  (Dedicated follower of fashion)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 17

Kaffestugan – Susanne Andersson
Willy:s Mora Noret – Alma Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Lars Nilsson
Wibe/OstnorRest. – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Sven Hermansson
China House – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Anna Carlsson
Pizzeria Amora – Thea Strelin
ÖoB Mora Noret – Mats Pousette
Statoil Kristineberg – Eva Norgren
Helmers Konditori – Henrik Henriksson
Café Söder – Helena Olsson
Orsa Cykel & Motor – Agnetha Ekström
Playback – Lilian Nilsson
Lilla Björn – Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Tiger (Tiger Rag spelades med Sandor Hajossi)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 10

Kaffestugan – Daniel Eriksson
Willy:s Mora Noret – Tommy Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Norgren
Wibe/Ostnor rest – Marie Rovik
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
China House – Nils Nordh
Strand Kök & Bar – Anna-Karin Simonsson
ÖoB Mora Noret – Pelle Österbäck
Cirkle K Kristineberg – Ulf Andersson
Helmers Konditori – Siv Hermansson
Café Söder – Anna Carlsson
Orsa Cykel & Motor – Anna-Karin Gunnarsson
Playback – Eva Hamberg
Lilla Björn – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: Svante Thuresson ( Leva mitt liv )

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 03

Kaffestugan – Ellen Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Siv Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattis Karlsson
Wibe/Ostnor – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Tindra Hansson
Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
Pizzeria Amore – Sebbe Smass
ÖoB Mora Noret – Lukas Ryttar-Törnqvist
Circle K  – Bertil Ekström
Helmers Konditori – Arne Sparr
Café Söder – Ronnie Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Marianne Larsson
Orsakullan – Rasmus Backolars
Lilla Björn – Mysan Strelin

Rätt svar i tävlingen: Ann-Louise Hansson, 1966

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 24

Kaffestugan – Gunnar Hanson
Willy:s Mora Noret – Mats Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
Wibe/Ostnor – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
China House – Roland Andersson
Strand Kök & Bar – Arne Söderkvist
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
ÖoB Mora Noret – Rasmus Backolars
Circle K  – Arne Halvars
Helmers Konditori – William Strelin
Café Söder – Fika för två
Orsa Cykel & Motor – Turbo
Orsakullan – Lena Ehlin

Rätt svar i tävlingen: ”Den gamla spinnrocken” eller bara ”spinnrocken”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 17

Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
Willy:s Mora Noret – Ulla Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Maja Andersson
Wibe/Ostnor Rest. – Oscar Såsser
Wasagatan 32 – Ingrid Nord
China House – Lilian Nilsson
Strand Kök o Bar – Alma Hansson
Pizzeria Amore – Villiam Strelin
ÖoB Mora Noret – Sofie Eriksson
Cirkle K – Stig Henriksson
Helmers Konditori – Mats Stenberg
Café Söder – Henry Frisk
Orsa Cykel & Motor – Emmy Mårten-Karlsson
Orsakullan – Moa Hansback
Lilla Björn – Kenneth Hermansson

Rätt svar: BLONDIE

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 10

Kaffestugan – Margareta Karlsson
Willy:s Mora Noret – Ingvar Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson
Wibe/Ostnor Rest. – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Sven Hermansson
China House – Turbo
Strand Kök o Bar – Georg Stålberg
Pizzeria Amore – Janne Holmberg
ÖoB Mora Noret – Britt Inger Rehn
Cirkle K – Albin Landin Österbäck
Helmers Konditori – Rasmus Backolars
Café Söder – Stig Henriksson
Orsa Cykel & Motor – Eva Pousette
Orsakullan – Vivianne Andersson
Lilla Björn – Freja Eldh

Rätt svar: Paul Anka. Låten var ”Remember Diana”

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 03

Willy:s Mora-Noret – Kenneth Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Arne Söderkvist
Circle K – Tony Frost
Helmers Konditori – Siv Hansson
Kaffestugan – Trollet
Café Söder – Arne Strelin
Wasagatan 32 – Alma Hansson
China House – Sture Hansback
Wibe/Ostnor rest – Eva Frisk
Strand Kök o Bar – Helena Olsson
Lilla Björn – Anna Eriksson
Pizzeria Amore – Inger Hjorh
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Eklund
Orsakullan – Hunden Triss
Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson

Rätt svar i tävlingen: BUDDY HOLLY, RITCHIE VALENS & J.P. ”THE BIG BOPPER” RICHARDSON

Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 27

Kaffestugan – Kristina Gustafsson
Willy:s Mora-Noret – Stefan Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – ”Trollet”
Wibe/Ostnor restaurangerna – Bertil Ekström
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
China House – Siv Hansback
Strand Kök o Bar – Bengt Dalberg
Pizzeria Amore – Inger Liljeholm
ÖoB Mora-Noret – Alfred Larsson
Cirkle K – Mattias Eriksson
Helmers Konditori – Lilly Jacobs
Café Söder – Ulf Andersson
Orsa Cykel & Motor – Eva-Britt Bertilsson
Orsakullan – Tindra Hansson
Möbelrondellen – Helena Olsson
Lilla Björn – Lovis Hjelte

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 20

Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
ÖoB Mora-Noret – Pia Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Anna S Eriksson
Helmers Konditori – Margaretha Carlsson
Kaffestugan – Arne Strelin
Café Söder – Alma Hansson
Wasagatan 32 – Agnetha Hjälte
China House – Sofie Eriksson
Wibe/Ostnor rest – Happy Ållas
Strand Kök o Bar – Tim Olsson
Lilla Björn – Christoffer Strelin
Pizzeria Amore – Alfred Larsson
Nils Olsson Hemslöjd – Agneta Ekström
Orsakullan – Anna Söderkvist
Orsa Cykel & Motor – Matilda Hansson

Rätt svar i tävlingen: ROBERT BROBERG

Vinnare i tävlingen 2017 01 13

Kaffestugan – Ann-Sofie Andersson
Playback – Jonna Rustas
Willy:s Mora-Noret – Mysan Strelin
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Kent Hansson
Wasagatan 32 – Simon Granath
China House – Ida Frost
Strand Kök o Bar – Albin Landin Österbäck
Pizzeria Amore Orsa – Rickard Carlsson
ÖoB Mora-Noret – Mats Pousette
Helmers Konditori – Andreas Eldh
Café Söder – Elin Frost
Orsa Cykel & Motor AB – Margareta Karlsson
Orsakullan – Anja Granath
Möbelrondellen – Matilda Hansson
Lilla Björn – Eddie Larsson

Rätt svar  i tävlingen: Östen Warnerbring

Julklapparna som vi lottade ut 2016 12 23 gick till;

Rolf Hållman (162)
Rolf Thorsell (310)
Hans Johansson (930)
Irene Nykvist (17)
Barbro Jonsson (101)
Marc Ersson (411)
Molly Tomth (652)
Dick Carlsson (991)
Anette Johansson (711)
Mats Pousette (453)

Lars-Erik Gunnarsson (179)
Hans Forsman (249)
Margot Eriksson (217)
Stig Eldh (531)
Eva Olsson (829)
Per Bäck (567)
Aron Momqvist (86)
Birgit Bergkvist (266)
Gösta Andersson (1007)
Maj Engberg (346)
Bengt Bertilsson (880)

Mariana Bilar (830)

GOD JUL & GRATTIS!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 23

Willy:s Mora-Noret – Ann-Sofie Frost
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Helmers Konditori – Lena Ehlin
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Strand Kök o Bar – Eva Norgren
Café Söder – Mathilda Hansson

Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
China House – Mysan Strelin
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ludvig Backolars
Pizzeria Amore – Peter Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Ryttar-Törnkvist
Orsa Cykel & Motor – Emma Larsson

Det korrekta svaret i tävlingen: LENA CONRADSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 16

Willy:s Mora-Noret – Bosse Wallin
ÖoB Mora-Noret – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Helmers Konditori – Freja Eld
Kaffestugan – Tim Olsson
Strand Kök o Bar – Anna Söderkvist
Café Söder – Sören Ållas

Wasagatan 32 – Elin Frost
China House – Turbo
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Stefan Gunnarsson
Pizzeria Amore – Eva Pousette
Nils Olsson Hemslöjd – David Johansson
Orsakullan – Lisen Jönsson
Orsa Cykel & Motor – Kirsi Törn
Möbelrondellen – Maj Engberg

Det korrekta svaret i tävlingen: WANDA JACKSON

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 02

Willy:s Mora Noret – Arne Halvars
ÖoB Mora Noret – Hampus Tomth
Statoil Kristineberg – Anna Carlsson
Helmers Konditori – Sven Hermansson
Kaffestugan – Christina Nugoz
Café Söder – Lasse Momkvist
Wasagatan 32 – Pernilla Andersson
China House – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor restaurangerna – Anna-Karin Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Sonja Morén
Lilla Björn – Sfture Hansback
Pizzeria Amore Orsa – Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – William Strelin
Orsakullan – Fanny Nilsson
Órsa Cykel & Motor – Agneta Ekström
Möbelrondellen – Mimmi Pousette

Svar i tävlingen: Sandy   Vi spelade Our Future Feelings – Lycka till med nästa kille

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 25

Willy:s Mora-Noret – Figge Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Kristina Gustavsson
Statoil Kristineberg – Tilda Olsson
Helmers Konditori – Siri Pettersson
Kaffestugan – Lars Säbben
Café Söder – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Börje Karlsson
China House – Matilda Hansson
Wibe/Ostnor rest – Rolf Gisslar
Strand Kök o Bar – Mats Hermansson
Lilla Björn – Sonja Morén
Pizzeria Amore – Arne Söderkvist
Nils Olsson Hemslöjd – Lill Olsson
Orsakullan – Sonja Bergs
Orsa Cykel & Motor – Ulla Forsberg

Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 18

Willy:s Mora-Noret – Birgitta Hansson
ÖoB Mora-Noret – Yngve Frost
Statoil Kristineberg – Berndt Simonsson
Helmers Konditori – Tage Andersson
Kaffestugan – Ulla Forsberg
Café Söder – Marie-Louise Lindh
Wasagatan 32 – Selma Rytter-Törnqvist
China House – Eva Stark
Wibe/Ostnor rest – Agneta Ekström
Strand Kök o Bar – Göran Nyman
Lilla Björn – Zaki Soltani
Pizzeria Amore – Märta Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Tomth
Orsakullan – Mats Brodin
Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson
Möbelrondellen – Natalie Ryttar

Rätt svar i tävlingen: The Mama’s And The Papa’s

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 11

Willy:s Mora Noret – Ingvar Andersson
ÖoB Mora Noret – Hans Hansson
Statoil Kristineberg – Anna Eriksson
Helmers Konditori – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Anneli Johanson
Café Söder – Per Nordh
Wasagatan 32 – Tim Olsson
China House – Figge Gunnarsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Lars Årjes
Lilla Björn – Steinar Dahl
Pizzeria Amore – ”Diesel”
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
Orsakullan – Sonja Morén
Orsa Cykel& Motor – Pelle Österrbäck

Rätt svar i tävlingen: Orange (Patrick Lozach – Orange Blossom Special)

Grattis alla vinnare!


Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 04

Willy:s Mora-Noret – Daniel Eriksson
ÖoB Mora-Noret – Nils Eklund
Statoil Kristineberg – Vivian Frost
Helmers Konditori – Tilda Olson
Kaffestugan – Alicia Salmonson
Café Söder – Susan Andersson
Wasagatan 32 – Tage Andersson
China House – Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor rest – Anna Karlsson
Strand Kök o Bar – Happy Ållas
Lilla Björn – Peter Gunnarson
Pizzeria Amore – Matilda Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Doris
Orsakullan – Andrea Eldh
Orsa Cykel & Motor – Britt-Marie Dahlgren
Möbelrondellen – Pernilla Andersson

Svaret på ringfrågan: John Lennon, som framförde ”send me some loving”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 28

Willy:s Mora-Noret – Stig Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Rolf Gisslar
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Agneta Hjelte
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
China House – Monika Erlands
Strand Kök & Bar – Mats Såsser
ÖoB Mora-Noret – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Eva Walgren
Helmers Konditori – Eva Holmberg
Café Söder – William Strelin
Orsa Cykel& Motor – Pia Gunnarsson
Orsakullan – Agneta Ekström
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Lilla Björn – Anna-Karin Simonsson
Pizzeria Amore – Hans Nugoz

Rätt svar i tävlingen: Connie Francis

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 21

Kaffestugan – Arne Strelin
Willy:s Mora Noret – Ellen Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Wibe/Ostnor – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Pernilla Andersson
China House – Kerstin Skoglund
Strand Kök & Bar – Ludwig Backolars
Pizzeria Amore – Lars Nilsson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustafsson
Statoil Kristineberg – Ruby Wall Andersson
Helmers Konditori – Alicia Salomson
Orsa Cykel & Motor – Birgit Andersson
Orsakullan – Jan Prandes
Möbelrondellen – Stig Henriksson
Lilla Björn – Agneta Ekström

Det korrekta svaret i tävlingen: Larry Finnegan (Baklänges) Titel: Maria min vän

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 14

Kaffestugan – Maud Jonsson
Willy:s Mora-Noret – Anna Jansson

Nils Olsson Hemslöjd – Ronnie Hermansson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Jonsson
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
China House – Anders Sars
Strand Kök & Bar – Bertil Ekström
ÖoB Mora-Noret – Sture Hansback
Pizza Amore – Sebbe Smass

Circle-K Kristineberg – Molly Björk
Helmers Konditori – Kristina Gustavsson
Café Söder – Lars-Erik Gunnarsson
Orsa Cykel& Motor – Triss
Orsakullan – Mattias Pettersson
Lilla Björn – Eva Brodin

Rätt svar i tävlingen: Sophia Loren

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 07

Willy:s Mora-Noret – Emmy Mårten Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Marianne Nordin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Maj-Lis Mårds
Wasagatan 32 – Lilly Jacobs
China House – Moa Hansback
Strand Kök & Bar – Göran Liljeberg
ÖoB Mora-Noret – Inger Sars
Statoil Kristineberg – Mariana Bilar
Helmers Konditori – Frida Gustafsson
Café Söder – Alex Karlsson
Orsa Cykel& Motor – Caroline Hermansson
Orsakullan – Britt-Marie Dahlgren
Möbelrondellen – Per Nordh
Lilla Björn – Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Emile Ford

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 30

Kaffestugan – Anna Söderkvist
Willy:s Mora Noret – Dag Ramberg
Nils Olsson Hemslöjd – Per-Erik Krång
Wibe/Ostnor rest – Anna Eriksson
Wasagatan 32 – Monika Dränj
China House – Christina Nugoz
Strand Kök & Bar – Albin Larsson
Pizzeria Amore – Per Nord
ÖoB Mora Noret – Eva-Britt Andersson
Statoil Kristineberg – Emma Hed-Pousette
Helmers Konditori – Kristin Eklund
Café Söder – Britt-Marie Dalgren
Orsa Cykel & Motor – Zaki Soltani
Orsakullan – Emmy Mårten-Karlsson
Lilla Björn – Stig Henriksson

Rätt svar i tävlingen: Doktor

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 23

Kaffestugan – Emelie Björk
Willy:s Mora Noret – Lilian Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – Stefan Gunnarsson
Wibe/Ostnor rest – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Freja Eldh
China House – Trulle
Strand Kök & Bar – Nils Nord
Pizzeria Amore – Lisen Jönsson
Öo B Mora Noret – Minde Berglund
Statoil Kristineberg – Anders Sars
Helmers Konditori – Kristina Gustafsson
Café Söder – Triss
Orsa Cykel & Motor – Rolf Gisslar
Orsakullan – Sofie Eriksson
Möbelrondellen – Aron Momzvist
Lilla Björn – Julia Tomth

Rätt svar i tävlingen: Thory Bernhards

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 16

Kaffestugan – Tommy Olsson
Willy:s – Majlis Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Bertil Ekström
Wiberestaurangen/Ostnor – Pelle Österbäck
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
China House – Britt-Marie Dalgren
ÖoB Mora-Noret – Sebbe Smass
Strand Kök & Bar – Jonna Rustas

Circle K Kristineberg – Janne Hamberg
Helmers Konditori – Anny Såsser
Café Söder – Christin Eklund
Orsa Cykel & Motor – Tage Andersson
Pizzeria Amore – Gunilla Frisk
Orsakullan – Daniel Eriksson
Lilla Björn – Mats Lindh

Rätt svar: George Harrison

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 09

Kaffestugan – Ludwig Backolars
Willy:s – Anna-Karin Simonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Majlis Hansson
Wiberestaurangen/Ostnor – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Lena Högberg
China House – Ulla-Britt Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Sofie Eriksson
Statoil Kristineberg – Lars Årjes
Helmers Konditori – Hanna Eriksson
Kafé Söder – Pelle Österbäck
Orsa Cykel & Motor – Sven Hermansson
Pizzeria Amore – Helena Olsson
Orsakullan – Anna-Lena Jacobs
Möbelrondellen – Eva Pousette
Lilla Björn – Tindra Hansson

Rätt svar: Jerry Williams (Låten var Lolita, som spelades baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 17

Willys Mora Noret – Ellen Gunnarsson
ÖoB Mora Noret – Aron Momkvist
My Sushi – Simon Granath
Strand Kök o Bar – Eva Frisk
Playbackkasse med tröja – Lovis Hjelte
Playbackkasse med tröja – Ingalill Mårthans
Playbackkasse med tröja – Vilhelm Nord
China House – Mattias Eriksson
Statoil Kristineberg – Kerstin Skoglund
Kaffestugan – Gunnar Hansson
Helmers Kond – Tommy Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
Wasagatan 32 – Ronny Hermansson

Rätt svar:  Tell him

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 10

Willys Mora Noret – Birgit Andersson
ÖoB Mora Noret – Albin Larsson
My Sushi – Gunnel Ryttar
Strand Kök o Bar – Emma Larsson
Wibe/Ostnor rest. – Arne Sparr
China House – Gunilla Frisk
Statoil Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Kaffestugan – Tim Olsson
Helmers Kond – Turbo
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Ryttar- Törnkvist
Wasagatan 32 – Per Nordh
Playback – Per-Erik Krång

Rätt svar: Lillbabs  (Jag kan inte leva utan dej)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 03

Willy:s Mora Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora Noret – Simon Granath
My Sushi – Viviann Frost
Strand Kök & Bar – Susanne Andersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Emma Larsson
China House – Kerstin Skoglund
Circle-K Kristineberg – Siv Hermansson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Helmers Konditori – Siv Hansback
Nils Olsson Hemslöjd – Viviann Andersson
Orsa Cykel & Motor AB – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
Möbelrondellen – Frida Gustavsson

Rätt svar i tävlingen var BEN E KING

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 27

ÖoB Mora Noret – Marianne Nordin
Willy:s Mora Noret – Andreas Eldh
My Sushi – Albin Larsson
Strand Kök & Bar – Lena Hammarin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Mats Danielsson
China House – Lovis Hjelte
Statoil Kristineberg – Moa Hansback
Kaffestugan – Nils Nordh
Helmers Konditori – Georg Ståhlberg
Nils Olsson Hemslöjd – Henrik Henriksson
Orsa Cykel & Motor AB – Gun Holmén
Wasagatan 32 – Pia Gunnarsson

Rätt svar: Filmen hette ”Casablanca”. Vi spelade ”As time goes by”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 20

Willy:s Mora Noret – David Johansson
ÖoB Mora Noret – Anna Käck
My Sushi – Mattias Eriksson
Strand Kök & Bar – Albin Ländin-Österbäck
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Siv Hermansson
China House – Mysan Strelin
Circle-K Kristineberg – Eva Frisk
Kaffestugan – Rolf Andersson
Helmers Konditori – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Trulle Jacobs
Orsa Cykel & Motor AB – Natalie Ryttar
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
Möbelrondellen – Simon Granath

Rätt svar i tävlingen var NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 13

Willy:s Mora Noret – Daniel Eriksson
ÖoB Mora Noret – Happy Ållas
My Sushi – Anna-Karin Simonsson
Strand Kök & Bar – Anna Käck
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Nils Eklund
China House – Lilian Nilsson
Statoil Kristineberg – Anna Eriksson
Kaffestugan – Triss
Helmers Konditori – Jan-Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB – Tindra Hansson
Wasagatan 32 – Margaretha Fernström

Rätt svar i tävlingen var ” Loving Spoonful”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 06

Willy:s Mora-Noret – Mimmi Pousette
ÖoB Mora-Noret – Anna Eriksson
Circle K Kristineberg – Sebbe Smass
Helmers Konditori – Birgitta Andersson
Kaffestugan – Simon Granath
Wasagatan 32 – Triss
My Sushi – Sture Hansback
China House – Inger Sars
Wiberestaurnagen/Ostnor – Nils Eklund
Strand Kök & Bar – Lars Nilsson
Lilla Björn – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
Orsa Cykel & Motor – Ulrika Böhl
Möbelrondellen – Kent Hansson

Rätt svar: CHUBBY CHECKER

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 29

Willy:s Mora-Noret – Sören Ållas
ÖoB Mora-Noret – Lena Hammarin
Statoil Kristineberg – Kristin Eklund
Helmers Konditori – Emmy Mårten
Kaffestugan – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Tage Andersson
My Sushi – Lilian Nilsson
China House – Sven-Olov Olsson
Wiberestaurang/Ostnor – Annna Lena Flygare
Strand Kök o Bar – Lars Årjes
Nils Olsson Hemslöjd – Margit Jansson
Orsa Cykel & Motor AB – Kjell Eldh
Orsakullan – Stig Ernstsson

Rätt svar: ”Nidälven”.           Vi spelade en engelsk version, ”Why did you call me sweetheart” med Sven-Ingvars

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 22

Willys Mora Noret – Berndt Simonsson
ÖoB Mora Noret – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Sofie Eriksson
Helmers Konditori – Rolf Jensen
Kaffestugan – Margaretha Karlsson
Wasagatan 32 – Lena Ehlin
My Sushi – Arne Strelin
China House – Eva Norgren
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Pernilla Andersson
Strand Kök & Bar – Ellen Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Nils Nordh
Nils Olsson Hemslöjd – Tilda Ohlsson
Orsakullan – Hans-Olov Modin
Möbelrondellen – Pelle Österbäck

Rätt svar: White Bear

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 15

Willy.s Mora-Noret – Inger LIljeholm
ÖoB Mora-Noret – Anna Söderkvist
Statoil Kristineberg – Inger Hjort
Helmers Konditori – Miller Henriksson
Kaffestugan – Mattias Fredriksson
Wasagatan 32 – Ingemar Holmén
My Sushi – Lena Hammarin
China House – Lukas Tomth
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Jan Erik Rehn
Strand Kök o Bar – Pernilla Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Sören Ållas
Orsakullan – Frida Gustafsson
Orsa Cykel & Motor AB – Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Carli Tornehave (Vi spelade låten ”flickor bak i bilen”)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 08

Willy:s Mora-Noret – Jan-Erik Rehn
ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
Statoil Kristineberg – Doris Såsser
Helmers Konditori – Emmy Mårten-Karlsson
Kaffestugan – Hasse Nugoz
Wasagatan 32 – Stig Henriksson
My Sushi – Presley
China House – Anna Söderkvist
Wiberestaurnagen/Ostnor – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
Orsa Cykel & Motor – Figge Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Anders Sars
Orsakullan – Bertil Ekström
Möbelrondellen – Britt-Marie Dahlgren

Rätt svar: SPANIEN

 I utlottningen bland betalande medlemmar,  Elvis-show Klockargården i Tällberg, blev vinnaren: Viktoria Qvarnström
Vi säger GRATTIS!

Tack till Anders Sandberg, Klockargården i Tällberg!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 01

ÖoB Mora-Noret – David Johansson
Statoil Kristineberg – Turbo
Helmers Konditori – Rolf Gisslar
Kaffestugan – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Lena Hammarin
My Sushi – Ronny Hermansson
China House – Doris
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Karnes-Åke
Strand Kök o Bar – Steinar Dahl
Nils Olsson Hemslöjd – Annelie Johansson
Orsakullan – Gunvor Henrik
Orsa Cykel & Moter – Gunilla Frisk

Rätt svar i tävlingen: ”Grimma”. Vi spelade En sliten grimma med The Invaders

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 25

Willy:s Mora-Noret – Tomas Jakobs
ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
Statoil Kristineberg – Miller Henriksson
Helmers Konditori – Figge Gunnarsson
Kaffestugan – Caroline Hermansson
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
My Sushi – Veronica Lind
China House – Frida Gustavsson
Wiberestaurnagen/Ostnor – Alex Karlsson
Strand Kök & Bar – Ulf Andersson
Orsa Cykel & Motor – Lukas Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Göran Momqvist
Orsakullan – Christina Nugoz
Möbelrondellen – Agda & Gänget
Erikssons Buss – Arne Söderkvist

Rätt svar: Marie

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 18

Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
ÖoB Mora-Noret – Tommy Ohlsson
Statoil Kristineberg – Marianne Nordin
Helmers Konditori – Alex Karlsson
Kaffestugan – Oscar Såsser
Wasagatan 32 – Jan-Erik Rehn
My Sushi – Ulf Andersson
China House – Stig Henriksson
Wiberestaurangen/Ostnor – Kristina Nugoz
Strand Kök & Bar – Tage Andersson
Lilla Björn – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Kerstin Skoghlund
Orsakullan – Göran Momqvist

Rätt svar i tävlingen: The Boppers – Låten vi spelade baklänges var ”Mr Baseman”

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 11

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Emma Hed Pousette
Statoil Kristineberg – Frida Gustafsson
Helmers Konditori – Börje Tomth
Kaffestugan – Triss
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
My Sushi – Karin Länsmans
China House – Siv Hermansson
Wiberestaurnagen/Ostnor – Sofie Eriksson
Strand Kök & Bar – Göran Momqvist
Lilla Björn – Pär Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Maj-Lis Hansson
Orsakullan – Pernilla Andersson
Möbelrondellen – Anna Eriksson

Rätt svar: Lill-Babs 

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 04

Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårts
ÖoB Mora-Noret – Anna.Karin Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Mats Stenberg
Helmers Konditori – Anna Eriksson
Kaffestugan – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Emma Larsson
My Sushi – Britt-Marie Dahlgren
China House – Mattias Eriksson
Wiberestaurangen/Ostnor – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar – Arne Söderkvist
Lilla Björn – Agneta Ekström
Orsakullan – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Eddie Larsson

Rätt svar i tävlingen: LOVIN’ SPOONFUL

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 26

Willy:s Mora-Noret – Katten Loka
ÖoB Mora-Noret – Lena Ryttar
Statoil Kristineberg – Ingrid Nord
Helmers Konditori – Ulla Britt Hermansson
Kaffestugan – Miller Henriksson
Wasagatan 32 – Inger Liljeholm
My Sushi – Emma Larsson
China House – Margareta Fernström
Wiberestaurangen/Ostnor – Sofie Eriksson
Strand Kök o Bar – Mats Pousette
Lilla Björn – Anna-Lena Jakobs
Orsakullan – Elin Frost
Möbelrondellen – Rolf Åsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Tina Wermelin

Rätt svar i tävlingen: LUXEMBURG

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 19

Willy:s Mora-Noret – Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret – Margit Jansson
Statoil Kristineberg – Turbo
Helmers Konditori – Fanny Såsser
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Anders Johansson
My Sushi – Tim Olsson
China House – Ingemar Holmer
Wiberestaurangen/Ostnor – Wilhelm Nordh
Strand Kök & Bar – Doris Såsser
Lilla Björn – Agnetha Hjelte
Orsakullan – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: ”Morgen” (Vi spelade en svensk version med Bob Ellis, låten heter ”En gång”)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 12

Willy:s Mora-Noret – Lasse Kax
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Helmers Konditori – Kennet Hermansson
Kaffestugan – Börje Tomth
Wasagatan 32 – Maud Jonsson
My Sushi – Mats Hermansson
China House – Mats Johansson
Wiberestaurangen/Ostnor – Eva Frisk
Strand Kök o Bar – Anders Döss
Lilla Björn – Eva Norgren
Playback – Malin Öhrén
Möbelrondellen – Lars-Göran Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Sofie Eriksson

Rätt svar i tävlingen: THE SHANES

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 05

Willy:s Mora-Noret – Carina Andersson
ÖoB Mora-Noret – Mysan Strelin
Statoil Kristineberg – Sven Hermansson
Helmers Konditori – Anita Henriksson
Kaffestugan – Maja Andersson
Wasagatan 32 – Anna Lena Jakobs
My Sushi – Berndt Simonsson
China House – Gunnar Hansson
Wiberestaurangen/Ostnor – ”Doris”
Strand Kök o Bar – Lisa Gunnarsson
Lilla Björn – Lena Ehlin
Playbacktröja – Rasmus Backolars
Playbackmössa – ”Turbo”

Rätt svar i tävlingen: Dreaming (låttitel)

Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 29

Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret – Katten Loka
Statoil
Kristineberg – Rolf Gisslar
Helmers Konditori – Felix Såsser
Kaffestugan – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Simon Granath
My Sushi – Jonna Rustas
China House – Emmy Mårten-Karlsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Berndt Simonsson
Strand Kök o Bar – Per-Erik Krång
Lilla Björn – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Zaki Soltani
Möbelrondellen – Tage Andersson

Rätt svar i tävlingen: David Bowie

Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 22

Willy:s Mora-Noret – Lilly Jakobs
ÖoB Mora-Noret – Lisen Jönsson
Statoil
Kristineberg – Elin Frost
Helmers Konditori – Emil Lind
Kaffestugan – Ronny Hermansson
Wasagatan 32 – Majlis Hanson
My Sushi – Caroline Hermansson
China House – Anna-Karin Gunnarsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Rikard Karlsson
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
Lilla Björn – Mats Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson

Rätt svar i tävlingen: Yvonne Norrman

Vinnare i medlemstävlingen 2016 01 15

Willy:s MOra-Noret – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Gunilla Frisk
Orsa Cykel & Motor – Doris
Helmers Konditori – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Vivian Andersson
Wasagatan 32 – Lennart Olov
My Sushi – Aron Momqvist
China House – Mats Såsser
Wiberestaurangen – Albin Landin Österbäck
Strand Kök o Bar – Mr Morris
Lilla Björn – Anna-Karin Gunnarsson
Pizzeria Amora – Agneta Ekström
Möbelrondellen – Birgitta Hansson

Rätt svar i tävlingen: Little Gerhard

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 18

Willy:s Mora-Noret – Filippa Såsser
ÖoB  Mora-Noret – A-K Simonsson
My Sushi – Rasmus Backolars
Playbacktröja (XL) – Roland Andersson
Wiberestaurangen – Miller Henriksson
China House – Sture Jonsson
Statoil Kristineberg – Lars Frisk
Kaffestugan – Berndt Simonsson
Helmers Konditori – Lena Högberg
Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Andersson
Playbacktröja (L) – Nils Eklund
Wasagatan 32 – Rolf Åsberg
Playbackmössa – Arne Söderkvist
Orsa Cykel & Motor – Loka Åström
Pizzeria Amore – Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 11

Willy:s Mora-Noret – Lars Årjes
ÖoB  Mora-Noret – Inger Sars
My Sushi – Loka Åström
Strand Kök o Bar – Sture Jonsson
Wiberestaurangen – Maj-Lis Mårds
China House – Caroline Hermansson
Statoil Kristineberg – Gun Holmén
Kaffestugan – Miller Henriksson
Helmers Konditori – Laban Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Anna Karlsson
Lilla Björn – Margareta Fernström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Möbelrondellen – Eddy Larsson
Orsa Cykel & Motor – Arne Strelin
Meteorum – Rikard Karlsson

Rätt svar i tävlingen: Twist´n Patricia (Jerry Williams)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 04

Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
My Sushi – Roland Nordin
Strand Kök & Bar – Arne Sparr
Wiberestaurangen – Lars Frisk
China House – Daniel Eriksson
Statoil Kristineberg – Mats Pousette
Kaffestugan – Inger Hjort
Helmers Konditori – Pernilla Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
Lilla Björn – Börje Karlsson
Wasagatan 32 – Moa Hansback
Playback – Margareta Färnström
Pizzeria Amore – Caroline Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Nils Eklund
Meteorum – Märta Matsson

Rätt svar i tävlingen – THE ANIMALS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 27

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – David Johansson
My Sushi – Miller Henriksson
Strand Kök & Bar – Gunilla Frisk
Wiberestaurangen – Anders Sars
China House – Berndt Simonsson
Statoil Kristineberg – Sebbe Smass
Kaffestugan – Jonna Rustas
Helmers Konditori – Carina Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Bengt Bertilsson
Lilla Björn – Sture Jonsson
Wasagatan 32 – Hans-Olov Modin
Möbelrondellen – Margareta Karlsson
Orsa Cykel & Motor – Jan Prandes
Meteorum – Siv Karlsson

Rätt svar i tävlingen – Egon Kjerrman

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 20

Willy:s Mora-Noret – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Skog
My Sushi – Eva Brodin
Playback – Eva Stark
Strand Kök & Bar – Åsa Momqvist
Wibe-restaurangen – Ingrid Nord
China House – Pernilla Andersson
Statoil Kristineberg – Anita Henriksson
Kaffestugan – Mats Sundberg
Helmers Konditori – Roland Nordin
Wasagatan 32 – Karl-Johan Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Lilla Björn – Mr. Morris
Pizzeria Amore – Mysan Strelin

Rätt svar i tävlingen: PETER, PAUL & MARY

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 13

Willy:s Mora-Noret – Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret – Kenneth Hermansson
My Sushi – Mats Stenberg
Wibe-restaurangen – Ingvar Andersson
China House – Ann-Sofie Frost
Statoil Kristineberg – Rolf Jensen
Kaffestugan – Anna Käck
Helmers Konditori – Eva Stark
Wasagatan 32 – Britt-Marie Dahlgren
Nils Olsson Hemslöjd – Kjell Eldh
Lilla Björn – Kristina Nugoz
Möbelrondellen – Ronny Hermansson
Pizzeria Amore – Linus Frost
Orsa Cykel & Motor – Anna Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Boppers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 06

Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret – Maja Bysell
Orsakullan – Abbe Eklund
My Sushi – Fanny Nilsson
Strand Kök o Bar – Bertil Ekström
Wiberestaurangen – Bengt Hansson
China House – Margareta Färnström
Statoil Kristineberg – Börje Karlsson
Kaffestugan – Tindra Hansson
Helmers – Emma Engström
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Nugoz
Lilla Björn – Kjell Eldh
Playback – Eva Frisk
Wasastugan 32 – Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore – Loka Åström

Rätt svar i tävlingen var HAWAII

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 30

Willy:s Mora-Noret – Sussie Johnsson
ÖoB Mora-Noret – Arne Sparr
Orsakullan – Nils Nordh
MMy Sushi – Bertil Ekström
Strand Kök o Bar – Christoffer Strelin
Wiberestaurangen – Eva Frisk
China House – Mattis Karlsson
Statoil Kristineberg – Wilmer Backolars
Kaffestugan – Birgit Andersson
Helmers – Siv Holm
Nils Olsson Hemslöjd – Göran Momqvist
Lilla Björn – Ruby Wall Andersson
Pia Fältgård – Peter Gunnarsson
Pia Fältgård – Agnetha Hjelte
Wasastugan 32 – Sol-Britt Jernberg
Möbelrondellen – Caroline Hermansson
Pizzeria Amore – Kerstin Tägth

Rätt svar i tävlingen var Gitte Henning. Låten heter ”Det kan väl inte jag rå för”

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 23

Willy:s Mora_Noret – Pernilla Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lill Olsson
Orsakullan – Inger Hjort
My Sushi – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Caroline Hermansson
Wiberestaurangen – Ellen Gunnarsson
China House – Mimmi Pousette
Statoil Kristineberg – Solbritt Järnberg
Kaffestugan – Kerstin Skoglund
Helmers Konditori – Elin Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Nordgren
Lilla Björn – Lena Ehlin
Playback – Alex Karlsson
Wasagatan 32 – Mats Stenberg
Playback – Gun Holmén
Pizzeria Amore – Gunnar Hansson
Playback – Anna Karlsson

Rätt svar i tävlingen: The Troggs

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 16

Willy:s Mora_Noret – Felix Såsser
ÖoB Mora-Noret – Linus Frost
Orsakullan – Inger Hjort
My Sushi – Lars-Göran Johansson
Strand Kök & Bar – Britt-Mari Dahlgren
Wiberestaurangen – Gun Björklund
China House – Lisen Jönsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Kaffestugan – Marianne Dahlberg
Helmers Konditori – Lukas Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Berndt Simonsson
Lilla Björn – Anders Sars
Grannas A Olsson – Katten Loka
Wasagatan 32 – Nils Olsson
Möbelrondellen – Ann-Marie Eriksson
Pizzeria Amore – Sven Jensen
Orsa Cykel & Motor AB – Pär Nordh

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 09

Willy:s – Kjell Eld
ÖoB – Simon Granath
Orsakullan – Yngve Frost
My Sushi – Stig Henriksson
Strand Kök & Bar – Lasse Kax
Wibe/Ostnor – Sussi Jonsson
China House – Lill Olsson
Statoil Kristineberg – Elvis (katt)
Kaffestugan – Mats Lind
Helmers Kond – Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd – Christin Eklund
Lilla Björn – Lina Tomth
Grannas A Olsson – Kent Hansson

Pizzeria Amore – Lars-Erik Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Eva Pousette
Wasagatan 32 – Mats Hermansson

Rätt svar: The Drifters

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 02

Willy:s – Mattis Karlsson
ÖoB – Ronny Hermansson
Orsakullan – Laban Hansson
My Sushi – Arne Söderkvist
Strand Kök & Bar – Margareta Karlsson
Wibe/Ostnor – Lasse Momkvist
China House – Monika Tomth
Statoil Kristineberg – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Tage Andersson
Helmers Kond – Dick Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Linus Rustas
Lilla Björn – Gunilla Frisk
Grannas A Olsson – Eva Stark
Möbelrondellen – Matilda Hansson
Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
Orsa Cykel & Motor – Anna Käck
Wasagatan 32 – Birgit Andersson

Rätt svar: ”Kärlek på lasarett”

Vinnare 2015 09 25

Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
ÖoB Mora-Noret – Anna-Karin Gunnarsson
My Sushi – Majlis Mårds
Strand Kök & Bar – Kaj Andersson
Wibe/Ostnor – Maj Engberg
China House – Kenneth Hermansson
Statoil Kristineberg – Gunilla Frisk
Kaffestugan – Selma Törnqvist-Ryttar
Helmers Konditori – Lena Elin
Nils Olsson Hemslöjd – Maja Bysell
Lilla Björn – Oskar Såsser
Grannas A Olsson – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Eva Stark
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Orsa Cykel & Motor AB – Ida Frost

Rätt svar: Bob Dylan & Stevie Wonder

Vinnare 2015 09 18

Willy:s Mora-Noret – Matti Kotti
ÖoB Mora-Noret – Lars-Göran Johansson
My Sushi – Gun Björklund
Strand Kök & Bar – Inger Sars
Wibe/Ostnor – Yngve Frost
China House – Felix Såsser
Statoil Kristineberg – Anders Sars
Kaffestugan – Ida Frost
Helmers Konditori – Linus Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Fernstedt
Lilla Björn – Lena Såsser
Grannas A Olsson – Trollet
Wasagatan 32 – Lilian Nilsson
Möbelrondellen – Mats Såsser

Rätt svar: ”Flod”

 

Vinnare 2015 09 11

Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
ÖoB Mora -Noret – Matilda Hansson
My Sushi – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Anna Eriksson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Anja Granath
China House – Ingvar Andersson
Statoil Kristineberg – Ove Pettersson
Kaffestugan – Ludwig Backolars
Helmers Konditori – Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Alicia Salomonsson
Lilla Björn – Karin Pettersson
Grannas A Olsson – Berndt Simonsson
Pizeria Amore Orsa – Jan-Erik Rehn
Orsa Cykel & Motor AB – Julia Tomth
Wasagatan 32 – Lars Frisk

Rätt svar i vår tävling: Paul Anka

Vinnare 2015 09 04

Willy:s Mora-Noret – Linus Frost
ÖoB Mora -Noret – Eva Frisk
Orsakullan – Kristoffer Strelin
My Sushi – Mats Hermansson
Strand Kök & Bar – Alex Karlsson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Figge Gunnarsson
China House – Susi Jonsson
Statoil Kristineberg – Eva Pousette
Kaffestugan – Lars Nilsson
Helmers Konditori – Rikard Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ingvar Andersson
Lilla Björn – Eddy Larsson
Grannas A Olsson – Lena Högberg
Möbelrondellen – Alfred Larsson
Pizeria Amore Orsa – Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB – Gunilla Frisk

Rätt svar i vår tävling: Eddie Medusa

Vi tackar för en bra start på höstsäsongen. Vi hörs gott folk!!
Vi som jobbade denna kväll var; Inger & Johnny vid mickarna, vid telefonerna Ulf & Désirée

Vinnare i medlemstävling 2015 06 12

Willy:s – Tindra Hansson
ÖoB – Lukas Tomth
Orsakullan – Turbo
My Sushi – Rolf Andersson
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Emma Larsson
China House – Ulla-Britt Hermansson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Jugen Jon – Fanny Nilsson
Statoil Kristineberg – Lisa Gunnarsson
Kaffestugan – Ingalill Mårthans
Helmers Konditori – inger Hjort
Motorcaeet – Vivi-Ann Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Albin Larsson
Grannas A Olsson- Tony Frost
Möbelrondellen – Frida Gustafsson
Playback – Rolf Åsberg

Rätt svar: Rock

Vinnare i medlemstävlingen 2015 06 05

Willy:s – Börje Karlsson
Motorcaféet Stumsnäs – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon – Lars Kax
Wasagatan 32 – Nils Nord
Grannas A Olsson – Elin Frost
Playback – Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Österbäck
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Kaffestugan – Roland Andersson
Statoil Kristineberg – Emma Engström
China House – Mattias Pettersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Hansback
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
My Sushi – Emma Larsson
Orsakullan – Figge Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Fanny Såsser
Playback – Pernilla Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE SHANGRI-LAS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 29

Willy:s – Tindra Hansson
Motorcaféet Stumsnäs – Jan Prandes
Jugen Jon – Lars Friska
Wasagatan 32 – Ellen Gunnarsson
Grannas A Olsson – Mats Såsser
Lilla Björn – Siv Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori – Rolf Åsberg
Kaffestugan – Oskar Såsser
Statoil Kristineberg – Vivi-Anne Andersson
China House – Pia Strelin
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Viola Olsson
Strand Kök & Bar – Lars Kax
My Sushi – Albin Landin Österbäck
Orsakullan – Alfred Larsson
ÖoB Mora-Noret – Anders Sars

Rätt svar i tävlingen: ”Tunna skivor” ( vi spelade den bak och fram med  Siw Malmkvist)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 22

Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
ÖoB  Mora-Noret – Loka Åström
Orsakullan – Lena Ehlin
My Sushi – Tony Frost
Strand Kök & Bar – Eva Pousette
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Per-Erik Krång
China House – Inger Liljeholm
Statoil Kristineberg – Kjell Eld
Kaffestugan – Hasse Nugoz
Helmers Konditori – Börje Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Fanny Nilsson
Lilla Björn – Greta Såsser
Grannas A Olsson – Mats Danielsson
Jugen Jon – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Ulla-Britt Hermansson
Motorcaféet, Stumsnäs – Miller Henriksson

Rätt svar: Jan & Dean

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 15

Willy:s Mora-Noret – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Pernilla Andersson
Orsakullan – Eva Norgren
My Sushi – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Ingrid Nordh
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Mats Såsser
China House – Emelie Björk
Statoil Kristineberg – Aron Momqvist
Kaffestugan – Anders Sars
Helmers Konditori – Jan Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Lisen Jönsson
Lilla Björn – Ronny Hermansson
Grannas A Olsson – Anja Granath
Wasagatan 32 – Arne Sparr
Jugen Jon – Ida Frost
Möbelrondellen – Wilmer Backolars
Motorcaféet Stumsnäs – Sussie Jonsson
Grillhuset Insjön – Inger Hjorth

Rätt svar i tävlingen – ”Bobby”

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 08

Willy:s Mora-Noret – Tindra Hansson
ÖoB  Mora-Noret – Fanny Nilsson
Orsakullan – Anders Back
My Sushi – Maj-Lis Mårds
Strand Kök & Bar – Peter Gunnarsson
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Rune Göran
China House – Kent Hansson
Statoil Kristineberg – Börje Karlsson
Kaffestugan – Tage Andersson
Helmers Konditori – Mattias Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Tomth
Lilla Björn – Eva Pousette
Grannas A Olsson – Lill Olsson
Jugen Jon – Simon Granath
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
Grillhuset, Insjön – Britt-Marie Dahlgren
Motorcaféet, Stumsnäs – Tommy Lundgren
Be-Bop-A-Luba´s signerade CD-skiva – Anna-Stina Persson

Rätt svar: Connie Francis

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 01

Willy:s Mora-Noret – Aron Momquist
ÖoB  Mora-Noret – Bertil Ekström
Orsakullan – Jan-Erik Rehn
My Sushi – Ann-Sofie Frost
Strand Kök & Bar – Kent Wiborg
Wibe/Ostnorrestaurangerna – Mr Morris
China House – Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Siv Hansback
Kaffestugan – Happy Ållas
Helmers Konditori – Margit Jansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Karlsson
Lilla Björn – Fanny Såsser
Grannas A Olsson – Trollet
Jugen Jon – Vivianne Frost
Möbelrondellen – Tommy Lundgren

Rätt svar: The Searchers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 24

Willy:s Mora-Noret – Laban Hansson
ÖoB Mora-Noret – Birgit Andersson
Orsakullan – Eva Hamberg
My Sushi – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Anna-Karin Simonsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Selma Thörnqvist-Ryttar
China House – Kristoffer Strelin
Statoil Kristineberg – Arne Sparr
Kaffestugan – Bengt Hansson
Helmers Konditori – Kenneth Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – Börje Eriksson
Lilla Björn – Gösta Wikström
Grannas A Olsson – Anna Karlsson
Wasagatan 32 – Siv Hermansson
Jugen Jon – Birgitta Hansson

Rätt svar i tävlingen: Lördag

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 17

Willy:s Mora-Noret – Lilian Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Orsakullan – Per Nordh
My Sushi – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Henry Frisk
Wiberestaurangen/Ostnor – Sture Hansback
China House – Diesel
Statoil Kristineberg – Siv Hermansson
Kaffestugan – Susanne Andersson
Helmers Konditori – Rolf Åsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Birgit Andersson
Lilla Björn – Fanny Nilsson
Grannas A Olsson – Nils Nordh
Möbelrondellen – Albin Landin Österbäck
Jugen Jon – Lars Frisk

Rätt svar i tävlingen: Grön. Vi spelade Shades of green med Cliftons

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 10

Willy:s Mora-Noret – Lilian Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Mysan Strelin
Orsakullan – Henrik Henriksson
My Sushi – Bengt Bertilsson
Strand Kök & Bar – Molly Tomth
Wiberestaurangen – Ida Frost
China House – Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg – Susanne Andersson
Kaffestugan – Albin Larsson
Helmers Konditori – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Irene Momqvist
Lilla Björn – Viola Olsson
Grannas A Olsson – Arne Söderqvist
Wasagatan 32 – Lisen Jönsson
Jugen Jon – Anna-Stina Persson

Rätt svar i tävlingen: UMBERTO MARCATO

Vinnare i medlemstävlingen långfredagen den 3 april 2015

Willy:s Mora-Noret – Tage Andersson
ÖoB Mora-Noret – Sören Ållas
Orsakullan – Robert Frost
My Sushi – Sven Hermansson
Strand Kök o Bar – Rickard Karlsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Kaffestugan – Pernilla Andersson
Helmers Konditori – Birgit Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Lisen Jönsson
Lilla Björn – Anna Eriksson
Grannas A Olsson – Nils Eklund
Wasagatan 32 – Maja Andersson
Möbelrondellen – Emmy Mårthen Karlsson
Jugen Jon – Happy Ollas
Playbackägget – Felix Såsser

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 27

Willy:s Mora-Noret – Kaj Andersson
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Orsakullan – Eva Stark
Playback – Emmy Mårten Karlsson
Playback – Matilda Hansson
Siljan Event – Anna-Lena Kings
China House – Emma Hed-Pousette
Statoil Kristineberg – Sebbe Smass
Kaffestugan – Lena Hammarin
Helmers Konditori – Ida Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Dick Karlsson
Lilla Björn – Gunilla Frisk
Grannas A Olsson – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
Jugen Jon – Margareta Fernström

Rätt svar i tävlingen: BEETHOVEN

Vi drog vinnare av det fina priset från Klockar Anders Sandberg, middag för två med Elvis-show på Klockargården Tällberg, den 30 april.
Vinnaren blev Alex Karlsson på Hallonstigen i Mora. Grattis!!

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 20

Willy:s Mora-Noret – Inger Hjort
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Orsakullan – Margaretha Fernström
My Sushi – Andreas Eldh
Strand Kök & Bar – Natalie Ryttar
Wiberestaurangen – Ingrid Nordh
China House – Gunnar Hansson
Statoil Kristineberg – Albin Larsson
Kaffestugan – Molly Björk
Helmers Konditori – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Sofie Frost
Lilla Björn – Sebbe Smass
Grannas A Olsson – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Tommy Andersson Graf
Möbelrondellen – Felix Såsser
Jugen Jon – Kaj Andersson

Rätt svar i tävlingen: Lover Please (Lill Malmqvist sjöng ”Upp och Ner”)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 13

Willy:s Mora-Noret – Per Nord
ÖoB Mora-Noret – Kaj Andersson
OrsaKullan – Elin Frost
My Sushi – Oskar Såsser
Strand Kök o Bar – Sven Hermansson
Siljan Event – Åsa Geijer
China House – Eva Stark
Statoil Kristineberg – Nils Nord
Kaffestugan – Lars Nilsson
Helmers Konditori – Albin Landin-Österbäck
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Lilla Björn – Margareta Fernström
Playback – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
Jugen Jon – Inger Hjort

Rätt svar i tävlingen: 1962

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 06

Willy:s Mora-Noret – Karin Eklund
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
OrsaKullan – Maj Engberg
My Sushi – Anita Henriksson
Strand Kök o Bar – Laban Hansson
Wiberestaurangen – Ingrid Nord
China House – Ann-Sofi Frost
Statoil Kristineberg – Lena Såsser
Kaffestugan – Kaj Andersson
Helmers Konditori – Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Sture Hansback
Lilla Björn – Pernilla Andersson
Grannas A Olsson – Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 – Tommy Andersson-Graf
Möbelrondellen – Abbe Eklund
Jugen Jon – Susan Andersson

Rätt svar i tävlingen: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 27

Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
ÖoB Mora-Noret – Hampus Tomth
Orsakullan – Molly Björk
My Sushi – Anita Henriksson
Strand Kök o Bar – Anna-Lena Kings
Wiberestaurangen – Kristin Eklund
China House – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Emma Heed-Pousette
Kaffestugan – Bengt Hansson
Helmers Konditori – Göran Nyman
Playback – Peter Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Margareta Karlsson
Lilla Björn – Lena Högberg
Grannas A Olsson – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Ulla-Britt Hermansson
Playback – Gunnel Ryttar
Playback – Emma Engström

Rätt svar i tävlingen: PETER HOLM

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 20

Willy:s Mora-Noret – Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret – Kenneth Dyrsmeds
Orsakullan – Gunilla Frisk
My Sushi – Anna-Lena Kings
Strand Kök o Bar – Selma Törnkvist
Wiberestaurangen – Felix Såsser
China House – Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg – Matilda Hansson
Kaffestugan – Maja Bysell
Helmers Konditori – Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – Sena Såsser
Lilla Björn – Doris
Grannas A Olsson – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Carina Andersson
Möbelrondellen – Kristoffer Strelin

Rätt svar i tävlingen: FOT

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 13

Statoil Kristineberg – Lars Nilsson
Wasagatan 32 – Linus Frost
Strand Kök & Bar – Siv Hermansson
My Sushi – Anna-Karin Gunnarsson
China House – Jan-Erik rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Hampus Tomth
Kaffestugan – Nils Färnström
Helmers Konditori – Per Nord
Willys Noret – Susanne Andersson
ÖoB Noret – Hasse Nugoz
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Jugen Jon – Tage Andersson
Playbackvinst – Molly Björk
Orsakullan – Hanna Såsser
Lilla Björn – Anna-Stina Persson
Siljan Event – Anna Karlsson
CD-paket från Playback – Mats Stenberg

Rätt svar i tävlingen: The Big Bopper

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 06

Statoil Kristineberg – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar – Stig Ernstsson
My Sushi – Bertil Ekström
China House – Selma Thörnquist Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Rolf Åsberg
Fricks Konditori – Maj-Lis Hansson
Kaffestugan – Emelie Björk
Helmers Konditori – Lars Kax
Möbelrondellen – Hanna Såsser
Willy Noret – Kjell Eldh
ÖoB Noret – Alfred Larsson
Grannas A Olsson – Lill Ohlsson
Jugen Jon – Natalie Ryttar
Playbackvinst – Britt Inger Rehn
Orsakullan – Caroline Hermansson
Lilla Björn – Anya Granath
Siljan Event – Emma Larsson

Rätt svar i tävlingen: Alice Babs och Titti Sjöblom

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 30

Statoil Kristineberg – Lasse Kax
Playback – Mats Pousette
Strand Kök o Bar – Kenneth Dyrsmeds
My Sushi – Kristoffer Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Figge Gunnarsson
Fricks Konditori – Emelie Björk
Kaffestugan – Tommy Andersson-Graf
Helmers Konditori – Inger Hjort
Willy:s – Vivianne Andersson
Ö o B – Maja Såsser
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Playback – Viola Olsson
Universaltorget – Emma Larsson
Lilla Björn – Nils Nord
Jugen Jon – Ulla Forsberg
Orsakullan – Lars Frisk
Siljan Event – Abbe Eklund

Rätt svar: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 23

Statoil Kristineberg – Bosse Wallin
Wasagatan 32 – Filippa Såsser
Strand Kök o Bar – Doris
My Sushi – Pernilla Andersson
China House – Loka Åström
Nils Olsson Hemslöjd – Anna-Karin Simonsson
Fricks Konditori – Albin Larsson
Kaffestugan – Molly Tomth
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Möbelrondellen – Tage Andersson
Willy:s – Siv Hansback
ÖoB – Lena Hammarin
Grannas A Olsson – Ulla Forsberg
Jugen Jon – Jonna Rustas
Playback – Nils Nordh
Universaltorget – Åsa Gejier
Lilla Björn – Rolf Fältgård
Siljan Event – Ruby Wall Andersson
OrsaKullan – Figge Gunnarsson

Rätt svar: Brenda Lee

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 16

Statoil Kristineberg – Anna Söderqvist
Wasagatan 32 – Stig Ernstsson
Strand Kök o Bar – Christer Olsson
My Sushi – Emma Larsson
China House – Christina Nugoz
Nils Olssons Hemslöjd – Vanja Bertilsson
Fricks Konditori – Ludvig Backolars
Kaffestugan – Geten Trulle
Helmers Konditori – Siv Hansback
Willy:s – Anna Karlsson
Ö o B – Freja Eldh
Grannas A Olsson – Sebbe Smass
Playback – Inger Liljeholm
Universaltorget – Figge Gunnarsson
Lilla Björn – Ulla Forsberg
Jugen Jon – Anita Sjöström

Rätt svar: Little Gerhard

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 09

Statoil Kristineberg – Lill Ohlsson
Wasagatan 32 – Sigge Gunnarsson
Strand Kök o Bar – Ann Söderkvist
My Sushi – Abbe Eklund
China House – Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd – Ulla-Britt Hermansson
Fricks Konditori – Wilmer Backolars
Kaffestugan – Kjell Eldh
Helmers Konditori – Börje Karlsson
Möbelrondellen – Sara Gunnar
Willy:s – Lena Hammarin
Öo B – Lena Ehlin
Grannas A Olsson – Sture Hansback
Playback – Susanne Hansson
Universaltorget – Pernilla Andersson
Lilla Björn – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: Rock-Ragge

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 19

Willy:s Mora Noret – Linus Sandblom
ÖoB Mora Noret – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Stig Henriksson
Fricks Konditori – William Strelin
Helmers Konditori – Eddy Larsson
My Sushi – Lena Såsser
Wasagatan 32 – Mimmi Pousette
Strand Kök o Bar – Ann-Sofi Frost
China House – Laban Hansson
China House – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon – Miller Henriksson
Pizza Prima – Sonja Bergs
Statoil Kristineberg – Richard Karlsson
Grannas A Olsson – Mats Danielsson
Nils Olsson Hemslöjd – Prins Daniel

Rätt svar: Heinz

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 12

Willy:s Mora Noret – Anna Karlsson
ÖoB Mora Noret – Kjell Eldh
Kaffestugan – Gunnel Ryttar
Fricks Konditori – Janne Gunnar
Helmers Konditori – Mats Hermansson
My Sushi – Maj-Öis Hansson
Wasagatan 32 – Selma Törnqvist Ryttar
Strand Kök o Bar – Eva-Lena Karlsson
Ninas Restaurang – Lina Tomth
China House – Stefan Gunnarsson
Pizza Prima – Nils Nordh
Statoil Kristineberg – Mr Morris
Grannas A Olsson – Doris (katt)
Nils Olsson Hemslöjd – Alfred Larsson
Möbelrondellen – Börje Eriksson

Rätt svar: Britt Damberg

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 05

Statoil Kristineberg – Agneta Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Engström
Fricks Konditori – Tindra Hansson
Helmers Konditori – Siv Hermansson
Kaffestugan – Per Bäck
Wasagatan 32 – Doris Såsser
Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
My Sushi – Sara Gunnar
China House – Anna Söderkvist
Jugen Jon – Ida Frost
Pizza Prima – Lars Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårds
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Grannas A Olsson – Felix Såsser
Ninas Restaurang – Mats Jansson

Rätt svar: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 28

Willy:s – Siv Hermansson
ÖoB – Vivian Andersson
Kaffestugan – Emy Mårten Karlsson
Fricks Konditori – Mimmi Pousette
Helmers Konditori – Stefan Gunnarsson
My Sushi – Anita Henriksson
Wasagatan 32 – Anna Söderkvist
Strand Kök o Bar – Linus Frost
Ninas Restaurang – Rolf Andersson – Behöver ej ha vinstbevis
Jugen Jon – Fanny Nilsson
China House – Diesel
Pizza Prima – Pia Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Ida Frost
Grannas A Olsson – Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Elin
Orsakullan – Anders Back
Möbelrondellen – Filippa Såsser

Rätt svar: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 21

Statoil Kristineberg – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Orsakullan – Lars-Erik Gunnarsson
Fricks Konditori – Rasmus Backolars
Helmers Konditori – Bertil Ekström
Kaffestugan – Yvonne Livensorth
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Strand Kök & Bar – Robert Frost
My Sushi – Karin Eklund
China House – Kristoffer Strelin
Jugen Jon – Ingrid Nord
Pizza Prima – Sune Länsmans
ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
Willy:s Mora-Noret – Doris Såsser
Grannas A Olsson – Nelly Pettersson

Rätt svar: ROCK OLGA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 14

Willy:s Mora Noret – Arne Söderkvist
ÖoB Mora Noret – Jan-Erik Rehn
Kaffestugan – Doris Såsser
Fricks Konditori – Inger Hjort
Helmers Konditori – Inger Sars
My Sushi – P-O Björk
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
Strand Kök o Bar – Yngve Frost
Ninas Restaurang – Maj-Lis Mårts
Jugen Jon – Matilda Hansson
China House – Eva Stark
Pizza Prima – Göran Momquist
Statoil Kristineberg – Rolf Andersson
Grannas A Olsson- Anna-Karin Simonsson
Nils Olssons Hemslöjd – Vovven Vilja i Venjan
Orsakullan – Ronny Hermansson
Möbelrondellen – Mats Pousette

Rätt svar i tävlingen var namnet ”Olle”. Vi spelade spelolles gånglåt.

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 07

Statoil Kristineberg – Lena Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Lasse Kax
Orsakullan – Anna Söderqvist
Fricks Konditori – Rolf Åsberg
Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Frida Gustafsson
Ninas Restaurang – Oskar Såsser
Wasagatan 32 – Arne Strelin
Strand Kök & Bar – Carro Hermansson
My Sushi – Lars Årjes
China House – Emma Engström
Jugen Jon – Nils Nord
Pizza Prima – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – P-O Björk
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
Grannas A Olsson – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: PETULA CLARK

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 31

Statoil Kristineberg – Lena Ryttar
Möbelrondellen – Ingvar Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mats Hermansson
Orsakullan – Anna-Lena Jacobs
Helmers Konditori – Turbo
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Fricks Konditori Rättvik – Anita Henriksson
Pizza Prima – Sven Hermansson
Ninas Restaurang – Molly Såsser
Jugen Jon – Jan-Erik Rehn
Strand Kök & Bar – Anders Sars
Wasagatan 32 – Oleg Wennström
My Sushi – Lasse Momqvist
China House – Selma Thörnqvist Ryttar
Willy:s Mora-Noret – Pär Bäck
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Grannas A Olsson – Lilly Jacobs

Kvällens personal: Telefonsvarare var Ulf och Désirée.
Programledare var Inger och Johnny

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 24

Statoil Kristineberg – Arne Söderqvist
Nils Olsson Hemslöjd – Sören Ållas
Orsakullan – Rose-Marie Tomth
Fricks Konditori – Albin Landin-Österbäck
Helmers Konditori – Kristoffer Strelin
Kaffestugan – Rolf Andersson
Ninas Restaurang – Mille Henriksson
Wasagatan 32 – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Maja Såsser
My Sushi – Ulla-Britt Hermansson
China House – Eva Frisk
Jugen Jon – Nils Fernström
Pizza Prima – Märta Jansson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Grannas A Olsson – Ruby Wall-Andersson

Rätt svar: Vit (The White Rabbit – Peter Posa)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 17

Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Annelie Norén
Orsakullan – Maj-Lis Mårds
Fricks Konditori – Anders Back
Helmers Konditori – Linus Frost
Kaffestugan – Mattis Karlsson
Ninas Restaurang – Tage Andersson
Wasagatan 32 – Lisen Jönsson
Strand Kök & Bar – Peter Gunnarsson
My Sushi – Lars Nilsson
China House – Laban Hansson
Jugen Jon – Rolf Åsberg
Pizza Prima – Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret – Ulla-Britt Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Hans Nugoz
Möbelrondellen – Kent Hansson
Grannas A Olsson – Anna Jansson

Rätt svar: Per Myhrberg (34:an)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 10

Orsakullan – Lena Hammarin
Ninas Restaurang – Anita Henriksson
Statoil Kristineberg – Dick Karlsson
Helmers Konditori – Albin Larsson
Kaffestugan – Robert Frost
Pizza Prima – Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lennart Olov
Grannas A. Olsson – Figge Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Marie Stridh Dahlgren
My Sushi – Felix Såsser
China House – Iris Hjelte
Wasagatan 32 – Emelie Björk
Strand Kök o Bar – Anna Lena Kings
Jugen Jon – Lasse Momqvist
Fricks Konditori Rättvik – Ingvar Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE FOUR SEASONS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 03

Orsakullan – Hanna Såsser
Ninas Restaurang – Pelle Österbäck
Statoil Kristineberg – Ingrid Nordh
Helmers Konditori – Hampus Tomth
Kaffestugan – Linus Frost
Pizza Prima – Anja Granath
Willy:s Mora-Noret – Vilja Holmberg
ÖoB Mora-Noret – Gunilla Frisk
Möbelrondellen – Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd – P-O Björk
My Sushi – Pernilla Andersson
China House – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Freja Eldh
Strand Kök o Bar – Happy Ållas
Om Igen – Rolf Jensen
Jugen Jon – Leo Gunnar
Fricks Konditori Rättvik – Anna-Karin Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: That´s the way (originalet gjordes av The Honeycombs)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 26

Orsakullan – Birgitta Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
Ninas Restaurang – Peter Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Britt Andersson
Pizza Prima – Lena Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Elin Frost
Kaffestugan – Marianne Nordin
Helmers Konditori – Rasmus Backolars
Willy:s Mora-Noret – Alvin Pettersson
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Eva-Lena Karlsson
My Sushi – Turbo
Om Igen – Agneta Ekström
Jugen Jon – Sven Hermansson
Fricks Konditori Rättvik – Fanny Såsser
China House – Anders Färnström

Rätt svar i tävlingen: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 19

Orsakullan – Doris
Nils Olsson Hemslöjd – Ingrid Nordh
Ninas Restaurang – Kenneth Hermansson
Statoil Kristineberg – Figge Gunnarsson
Pizza Prima – Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Kaffestugan – Albin Larsson
Helmers Konditori – Eva Frisk
Willy:s Mora-Noret – Britt Inger Rehn
Möbelrondellen – Felix Såsser
Wasagatan 32 – Eddie Larsson
Strand Kök & Bar – Frida Gustafsson
My Sushi – Anna Karlsson
Om Igen – Mats Pousette
Jugen Jon – Ulla Forsberg
Fricks Konditori Rättvik – Ulf Andersson

Rätt svar i tävlingen: Svenne Hedlund

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 12

Orsakullan – Inger Liljeholm
Statoil Kristineberg – Arne Söderqvist
Ninas Restaurang – Maj Engberg
Kaffestugan – Börje Karlsson
Helmers Konditori – Lukas Tomth
ÖoB Mora-Noret – Ida Frost
Willy:s Mora-Noret – Freja Eldh
Pizza Prima – Ruby Wall Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Oscar Såsser
My Sushi – Pär Nord
Strand Kök o Bar – Lars Årjes
China House – Birgit Andersson
Wasagatan 32 – Agneta Sjöström
Omigen – Loka
Jugen Jon – Dick Carlsson 

Rätt svar i tävlingen: Norge

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 05

Orsakullan – Margareta Karlsson
Statoil Kristineberg – Arne Sparr
Ninas Restaurang – Yngve Frost
Kaffestugan – Sonja Bergs
Helmers Konditori – Sven Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Albin Landin Österbäck
Willy:s Mora-Noret – Yvonne Jonsson
Pizza Prima – Frida Gustafsson
Möbelrondellen – Gunnel Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Ludwig Backolars
My Sushi – Fanny Såsser
Strand Kök o Bar – Eva Frisk
China House – Christoffer Strelin
Wasagatan 32 – Linus Frost
Omigen – Agnetha Sjöström
Jugen Jon – Turbo

Rätt svar i tävlingen: Dear One

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 13

Ninas Restaurang – Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Gunilla Frisk
My Sushi – Kenneth Hermansson
Helmers Konditori – Matilda Hansson
Kaffestugan – Agneta Sjöström
ÖoB – Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret – Henry Frisk
Pizza Prima – Yngve Frost
Statoil Kristineberg – Rolf Lovén
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Strak
Orsakullan – Linus Sandblom

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 06

Willy:s – Lisen Jönsson
ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ludwig Backolars
Kaffestugan – Molly Såsser
Helmers Konditori – Birgitta Hansson
Pizza Prima – Sonja Bergs
Statoil Kristineberg – Sune Länsmans
Möbelrondellen – Thomas Jacobs
My Sushi – Ida Frost
China House – Lilian Nilsson
Wasagatan 32 – Anders Särnström
Strand Kök o Bar – Gunnar Hansson
Ninas Restaurang – Eva-Lena Karlsson
Orsakullan – Anita Henriksson
Playback – Per Nord

Rätt svar i tävlingen: Brian Hyland

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 30

Om Igen – Mats Pousette
Willy:s – Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret – Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd – Nathalie Ryttar
Kaffestugan – Sture Hansback
Helmers Konditori – Maj Engberg
Pizza Prima – Nils Nordh
Statoil Kristineberg – ”Donna”
Möbelrondellen – Ludwig Backolars
My Sushi – ”Trollet”
China House – Mattis Karlsson
Wasagatan 32 – Lina Tomth
Strand Kök o Bar – Miller Henriksson
Ninas Restaurang – Eva Stark
Orsakullan – Maj-Lis Hansson

Rätt svar i tävlingen: Creedence Clearwater Revival

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 23

Wasagatan 32 – Emelie Björk
My Sushi – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Emma Heed Poussette
China House – Arne Sparr
Pizza Prima – Sören Ållas
Helmers Konditori – Diva
Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Ulla Forsberg
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Felix Såsser
Statoil Kristineberg – Vivi-Anne Frost
Ninas Restaurang – Anja Granath
Orsakullan Orsa – Sture Hansback

Rätt svar i tävlingen: LOUIS PRIMA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 16

Wasagatan 32 – Anna-Lena Jacobs
My Sushi – Albin Larsson
Strand Kök & Bar – Johan Kohrs
China House – William Pousette
Pizza Prima – Karin Eklund
Helmers Konditori – Ronny Gegerfelt
Kaffestugan – Ulla Forsberg
ÖoB Mora-Noret – Pia Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Dick Karlsson
Statoil Kristineberg – Ulf Andersson
Ninas Restaurang – ”Loka”
Orsakullan Orsa – Karin Länsmans
Om Igen – Anneli Norén

Rätt svar i tävlingen: ”Sunny Girl”

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 09

Kaffestugan – Caroline Hermansson
Helmers Konditori – Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson
Statoil – Anna-Lena Jacobs
China House – Sonja Bergs
My Sushi – Per-Erik Dahlström
Strand Kök o Bar – Emma Engström
Wasagatan 32 – Lars Årjes
Möbelrondellen – Bengt Eriksson
Pizza Prima – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret – Ellen Gunnarsson
Orsakullan – Pär Nord
Siljans Gourmet, Ninas Restaurang – Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: EMILE FORD

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 02

Kaffestugan – Henrik Henriksson
Helmers Konditori – Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Tomth
Statoil – Thomas Jacobs
China House – Mats Pousette
My Sushi – Loka
Strand Kök o Bar – Rolf Andersson
Wasagatan 32 – Anna Eriksson
Möbelrondellen – Anders Sars
Pizza Prima – Roland Eriksson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Willy:s Mora-Noret – Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: ”Summer Wine”

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 25

Strand Kök & Bar – Lill Olsson
Wasagatan 32 – Selma Thörnqvist
My Sushi – Kerstin Skoglund
Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
Statoil Kristineberg – Eddie Larsson
Hemers Konditori – Emma Engström
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Kaffestugan – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Norgren
China House – Agneta Sjöström
Om Igen – Vivianne Frost
Pizza Prima – Lars-Erik Gunnarsson
Ninas Restaurang – Pelle Österbäck

Rätt svar: Agnetha Fältskog

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 18

Strand Kök & Bar – Lennart Olow
Wasagatan 32 – Ewa Pousette
My Sushi – Tommy Nugoz
Willy:s Mora-Noret – Jenka
Möbelrondellen – Anja Granath
Statoil Kristineberg – Janne Gunnar
Hlemers Konditori – Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret – Sven Hermansson
Kaffestugan – Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – A-K Simonsson
China House – Tindra Hansson
Påskpresent fr Playback – Lars Årjes

Rätt svar: Cornelis Vreeswijk

Vinnare i tävlingen 2014 04 11

Helmers Konditori – Krister Haglund
Kaffestugan – Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Anna Eriksson
Strand Kök & Bar – William Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Britt-Marie Dahlgren
Pizza Prima – Iris Hjälte
Statoil Kristineberg – Rolf Åsberg
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
My Sushi – Hanna Såsser
Playback – Susanne Andersson

Rätt svar i tävlingen: Tages

VINNARE AV PLAYBACKS ”STORVINST”, SVEN OLSSON  (medlem nr 808)
Elvis-show med Elvis egna musikanter, sångare Dwight Icenhower.
Vinsten innehöll även en övernattning, 3-rätters middag, frukost mm

Vi hoppas att Sven Olsson ska få glädje av sin vinst och få en njutbar afton!
GRATTIS!!

Vinnare i tävlingen 2014 04 04

Kaffestugan – Rasmus Backolars
Helmers Konditori – Margit Jansson
ÖoB Mora-Noret – Nils Nord
My Sushi – Bernt Byström
Wasagatan 32 – Ingvar Andersson
Strand Kök & Bar – Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
Pizza Prima – Sören Ållas
Statoil Kristineberg – Anja Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Friska
Jugen Jon – Britt-Marie Dalgren
Möbelrondellen – Figge Gunnarsson
China House – Thea Strelin

Rätt svar i medlemstävlingen: Kobra eller Orm

Vinnare i tävlingen 2014 03 28

Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Henrik Henriksson
Wasagatan 32 – Tommy Andersson
China House – Filippa Såsser
Strand Kök & Bar – Rolf åsberg
Nils Olssons Hemslöjd – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Karin Olmås
Statoil Kristineberg – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Tägt
Willy:s Mora-Noret – Maud Jonsson
My Sushi – Laila Holmberg
Om Igen – Jan-Erik Rehn

Rätt svar i tävlingen: Spanien

Vinnare i tävlingen 2014 03 21

Möbelrondellen – Birgitta Bertilsson
Willy:s Mora Noret – Mats Pousette
ÖoB Mora Noret – Ulla-Britt Hermansson
My Sushi – Lisa Gunnarsson
Strand Kök & Bar – Emma Engström
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
Pizza Prima – Jan-Erik Rehn
Kaffestugan – Molly Tomth
Helmers Konditori – Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd – Ingrid Nordh
Statoil Kristineberg – Yngve Frost

Rätt svar i tävlingen: Shanes

Vinnare i tävlingen 2014 03 14

Helmers Konditori – Nils Fernström
Kaffestugan – Britt-Inger Rehn
Wasagatan 32 – Anna-Karin Simonsson
China House – Kristin Eklund
Strand Kök & Bar – Lukas Tomth
Nils Olssons Hemslöjd – Maja Bysell
Pizza Prima – Per Nord
Statoil Kristineberg – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Agnetha Hjelte
Willy:s Mora-Noret – Emma Larsson
Jugen Jon – Ruby Wall-Andersson
Julklapp Mora IK Souvenirshop – Mats Pousette
My Sushi – Sune Länsmans

Rätt svar i tävlingen: Bobby Darin

Vinnare i tävlingen 2014 03 07

Helmers Konditori – Lena Hammarin
Kaffestugan – Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 – Donna
China House – Ruby Wall Andersson
Strand Kök & Bar – Anita Henriksson
Nils Olssons Hemslöjd – Nils Nordh
Pizza Prima – Anders Back
Statoil Kristineberg – Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret – Matilda Hansson
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
Möbelrondellen – Moa Hansback
Julklapp Family House R-vik – Åsa Geijer
Julklapp Lek & Hobby R-vik – Caroline Hermansson

Rätt svar i tävlingen: The Beatles

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 28

Strand Kök & Bar – A-K Simonsson
My Sushi – Tindra Hansson
China House – Moa Hansback
Wasagatan 32 – Fanny Såsser
Helmers Konditori – Diesel
Kaffestugan – Susanne Andersson
Pizza Prima – Lina Tomth
Statoil Kristineberg – Sigge Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Trollet
Nils Olsson Hemslöjd – Caroline Hermansson
Orsakullan – Inger Liljeholm
Omigen – Agneta Sjöström
Fjäll & Natur – Ulrika Böhl
Fjäll & Natur – Sol-Britt Jernberg
Masens Spinnspecialisten – Viola Olsson
Cubus – Arne Strelin

Rätt svar i tävlingen: Bente Lind

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 21

My Sushi – Maud Jonsson
China House – Jan-Erik Karlfeldt
Wasagatan 32 – Anna Eriksson
Pizza Prima – Sara Gunnar
Statoil Kristineberg – Karin Eklund
Kaffestugan – Ida Frost
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Willy:s Mora-Noret – Rose-Marie Tomth
ÖoB Mora-Noret – Eddy Larsson
Nils Olsson Hemslöjd – Alfred Larsson
Orsakullan – Börje Karlsson
Möbelrondellen – Eva Stark
Lissäng Mat & Dryck – Lasse Kax
Tysks Uraffär – Ingvar Andersson
Bulldog Café – Sören Ållas
Seco Kidz – Molly Björk
Elgiganten – Laila Holmberg
Garncentrum, Rättvik – Inger Sars
Hårdesign B Bodéns – Arne Söderqvist

Rätt Svar: STEN NILSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 14

Restaurang Jugen Jon – Jan Åhlander
My Sushi – Leo Gunnar
China House – Rikard Karlsson
Strand Kök & Bar – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Tina Fältgård
Pizza Prima – Molly Tomth
Statoil Kristineberg – Rolf Andersson
Kaffestugan – Bertil Eriksson
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Inger Rehn
Orsakullan – Moa Hansback

Rätt Svar: The Troggs

Vinnare i medlemstävlingen

Möbelrondellen – Anders Back
Willy:s – Hanna Såsser
ÖoB – Lena Ryttar
Pizza Prima – Lars Frisk
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Kaffestugan – Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 – Iris Hjelte
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
China House – Alfred Larsson
My Sushi – Ann-Sofi Frost
Nils Olssons Hemslöjd – Stig Ernstsson
Orsakullan – Ulf Andersson

Rätt svar på tävlingsfrågan: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 31

My Sushi – Molly Såsser
China House – Lill Olsson
Strand Kök & Bar – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Pizza Prima – Stig Ernstsson
Statoil Kristineberg – Lena Såsser
Kaffestugan – Linus Frost
Helmers Konditori – Lena Helin
Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
ÖoB Mora-Noret – Anders Back
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Lundgren
Orsakullan – Kristina Nugoz

Rätt Svar: Eddie Cochran

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 24

My Sushi – Britt Bäck
China House – Kent Hansson
Strand Kök & Bar – Lars Frisk
Wasagatan 32 – Hans Nugoz
Pizza Prima – Eddie Larsson
Statoil Kristineberg – Jan Prandes
Kaffestugan – William Strelin
Helmers Konditori – Caroline Hermansson
Möbelrondellen – Ingela Holmberg
Willy:s Mora-Noret – Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårts
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
Orsakullan – Freja Eldh

Rätt Svar: Bee Gees

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 17

Strand Kök & Bar – Lars Frisk
My Sushi – Birgitta Hansson
Wasagatan 32 – Kristina Döss
China House – Tommy Lundgren
Pizza Prima – Anna Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Albin Larsson
Willy:s Mora-Noret – Happy
Statoil Kristineberg – Peter Gunnarsson
Kaffestugan – Emma Engström
Helmers Konditori – Susanne Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Sture Länsmans
Orsakullan – Marianne Nordin

Rätt svar i tävlingen: MANFRED MANN

Vinsterna finns att hämta i MORA IK:s souvenirbutik på gågatan.

China House – Molly Björk
My Sushi – Annelie Norén
Strand Kök o Bar – Carl-Johan Jonsson
Wasagatan 32 – Mats Såsser
Statoil Kristineberg – Tage Andersson
Kaffestugan – Nils Nordh
Helmers Konditori – Birgitta Bertilsson
Pizza Prima – Margareta Karlsson
ÖoB Mora-Noret – Per-Erik Krång
Willy:s Mora-Noret – Abbe Eklund
Möbelrondellen – Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Kristina Döss
Orsakullan – Doris Såsser

Svar på ringfrågan: ”Walk on by”

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 20

Strand Kök & Bar – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Hampus Tomth
Pizza Prima – Kent Hansson
ÖoB Mora-Noret – Kurt Lindström
Willy:s Mora-Noret – Eva-Lena Karlsson
Statoil Kristineberg – Irene Momqvist
Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
Helmers Konditori – Sören Ållas
Nils Olssons Hemslöjd – Göran Momqvist
Orsakullan – Nicolle Holmkvist

Rätt svar i tävlingen: NEIL SEDAKA

Playbacks jul lotteri 2013

1.  Bulldog café Lilly Tönnberg  452

2.  Bulldog café Anders Sjöberg 640

3.  Vildmarksliv outdoor Sven-Gunnar Fahlström 414

4.  Stil Birgitta Bertilsson 881

5.  Lissäng mat & Dryck Monika Selling 340

6.  Leklust Mora lek & hobby Lena Såsser 52

7.  Leklust Mora lek & hobby Louise Bergman 141

8.  Leklust Mora lek & hobby Lina Tomth 536

9.  Leklust Mora lek & hobby Emma Larsson 837

10 Leklust Mora lek & hobby Mia Hållestam 706

11 Carlssons herr Clifford Eriksson 727

12 Kompis Magnus Öhren 572

13 Berglunds foto Jan-Erik Karlfeldt 566

14 Eliassons skor Per Bäck 567

15 Eliassons skor Viola Länsman-Haglund 437

16 Masen Skinnspecialisten Åsa Momqvist 331

17 Masen Skinnspecialisten Ann-Sofie Frost 159

18 Masen Skinnspecialisten Bente Selnes 175

19 Bodens hårdesign Siv Jansson 45

20 Bodens hårdesign Kristina Könberg 131

21 Bodens hårdesign Birgit Lärka 265

22 Bodens hårdesign Nathalie Ryttar 717

23 Hälsokraft Christina Nugoz 681

24 Secokidz Micke Chef 520

25 Kronans apotek Oleg Wernström 943

26 Kronans apotek Benny Eriksson 844

27 Wooly Shop Gunnel Bysell 465

28 Audio Video Kjells foto  Malena Röttorp 593

29 Audio Video Kjells foto Anne-Mai Hedlund 333

30 Audio Video Kjells foto Martina Rosenberg 772

31 El-Bi lampan Mats Pousette 453

32 Hälsobutiken Mora Marie Rosenkvist 430

33 Solveigs Annika Rehn 50

34 Art in inredning & ramverkstad Nelly Österbäck 854

35 Art in inredning & ramverkstad Erik Nygren 357

36 Akademibokhandeln Mora Stig Brottare 601

37 Haglunds nya mode Per-Olov Björk 969

38 Haglunds nya mode Arne Strelin 97

39 Haglunds nya mode Linus Sandblom 7

40 Haglunds nya mode Jan Pranders 220

41 Cubus Mora  Bengt Eriksson 751

42 Tysks Uraffär Karin Andersson 182

43 El-giganten Brocke Pettersson 678

44 El-giganten Lasse Sjödén 722

45 Tyger & Ting Bosse Johansson 710

46 Mora Hemslöjd Christoffer Strelin 540

47 Fjäll & Natur butiken Mora Alvin Pettersson 10

48 Fjäll & Natur butiken Mora Margareta Lilja 341

49 Fjäll & Natur butiken Mora Britt-Marie Larsson 538

50 Mora IK shoppen  Roland Olsson-Wallberg 167

51 Mora IK shoppen Lena Pettersson 534

52 Mora IK shoppen Torbjörn Samuelsson 275

53 Guldsmedjan Lillian Nilsson 392

54 Vanilj Rättvik Sven Sjölin 934

55 Vanilj Rättvik Stig Gunnarsson 153

56 Melrose Rättvik Lotta Sandblom 363

57 Sörlins Bokhandel Rättvik Willy Persson 931

58 Lerdalia presentbutiken RättvikMary-Anne Dahlberg 233

59 Centrum Lek&Hobby Rättvik Mats Frost Matsson 831

60 Family (nr 1) House  Rättvik Anders Detlofsson 242

61 Family (nr 1) House  Rättvik Tage Eriksson 391

62 Garncentrum Torget Rättvik Kerstin Wikgren 458

63 ÖDM Örebro Björg Strid 618

64 ÖDM Örebro Göte Kallur 75

65 ÖDM Örebro Kalle Persson 198

66 ÖDM Örebro Jan Qvarnström 821

67 Spelkompaniet, Tuvan Birgitta Eriksson 436

68 Mikael Karlsson Siv Olsson 809

69 Mikael Karlsson Britt-Inger Karlsson 551

Vinnare i medlemstävlingen 12 13

Nils Olssons Hemslöjd – Thomas Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan Prandes
Wasagatan 32 – Börje Karlsson
China House – Ludwig Backolars
My Sushi – Lena Hammarin
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Julia Tomth
Statoil Kristineberg – Eva Stark
Kaffestugan – Inger Liljeholm
Helmers Konditori – Lars Frisk
Möbelrondellen – Lars Fältgård
ÖoB Mora-Noret – Robert Frost
Orsakullan – Iris Hjelte

Rätt svar i tävlingen – Buddy Holly

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 06

Strand Kök & Bar – Josefin Hansson
My Sushi – Maja Bysell
Wasagatan 32 – Ulf Andersson
China House – Lars Nilsson
Pizza Prima – Anna-Stina Persson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Statoil Kristineberg – Abbe Eklund
Kaffestugan – Kisti Thörn
Helmers Konditori – Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd – Nikkie Gunnar
Orsakullan – Maja Såsser

Rätt svar i tävlingen: BOB LUMAN

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 29

Strand Kök & Bar – Karin Länsmans
My Sushi – Lena Högberg
Wasagatan 32 – Freja Eldh
China House – Anders Fernström
Pizza Prima – Lars Årjes
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Sören Ållas
Statoil Kristineberg – Emma Larsson
Kaffestugan – Inger Sars
Helmers Konditori – Gunnar Hansson
Möbelrondellen – Hampus Tomth
Nils Olssons Hemslöjd – Maj Engberg
Orsakullan – Ruth Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Berndt Simonsson
Pizza Prima – Jan Prandes
Statoil Kristineberg – Kerstin Tägt
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Trulle Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Carro Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Ingvar Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Rolf Fältgård
Orsakullan – Agneta Hjelte

Rätt svar i tävlingen: Slam Creepers

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 15

Pizza Prima – Lill Olsson
My Sushi – Ingela Holmberg
Wasagatan 32 – Albin Larsson
Strand Kök o Bar – Johan Kohrs
China House – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bernt Simonsson
Willy:s Mora-Noret – Happy (hund)
Statoil Kristineberg – Britt-Inger Rehn
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Emelie Björk
Möbelrondellen – Lina Tomth
Nils Olsson Hemslöjd Nusnäs – Ann-Sofi Frost
Orsakullan – Inger Hjort
Rätt svar i tävlingen: Anna-Lena Löfgren

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Per Bäck
Pizza Prima – Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Kaffestugan – Eva Lena Karlsson
Helmers Konditori – Felix Såsser
My Sushi – Gösta Wikström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar – Pelle Österbäck
China House – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Nils Olssons Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Carl Perkins

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 01

ÖoB – Börje Karlsson
Helmers Konditori – Filippa Såsser
Kaffestugan – Eva Norgren
Wasagatan 32 – Lars Kax
China House – Lars Frisk
Statoil Kristineberg – Tommy Lundgren
My Sushi – Lina Tomth
Pizza Prima – Tim Gunnar
Möbelrondellen – Eddie Larsson
Willy:s Mora-Noret – Anders Fernström
Strand Kök & Bar – Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Doris Såsser

Svar i tävlingen: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 25

ÖoB – Jocke Tönnberg

Pizza Prima – Ronny Hermansson

Statoil Kristineberg – Henry Frisk

Kaffestugan – Maj Engberg

Helmers Konditori – Jenny Österbäck

My Sushi – Anna Carlsson

Wasagatan 32 – Jan-Erik Rehn

Strand Kök o Bar – Göran Nyman

China House – Lilian Nilsson

Willy:s Mora-Noret – Inger Liljeholm

Rätt svar i tävlingen: Per Myrberg

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 18

ÖoB – Ruby Wall Andersson
Pizza Prima – Kristina Döss
Statoil Kristineberg – Albin Larsson
Möbelrondellen – Rolf Andersson
Kaffestugan – Nil Nordh
Helmers Konditori – Miller Henriksson
My Sushi – Abbe Eklund
Wasagatan 32 – Eva Stark
Strand Kök o Bar – Britt Inger Rehn
China House – Lill Olsson
Willy:s Mora-Noret – Sven Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 11

Playback – Gösta Wikström
ÖoB – Anna Karlsson
Pizza Prima – Göran Momqvist
Statoil Kristineberg – Diva Gunnarsson
My Sushi – Börje Karlsson
China House – Tim Gunnar
Wasagatan 32 – Kristin Eklund
Strand Kök o Bar – Stig Ernstsson
Willy:s – Molly Såsser
Kaffestugan – Lena Ehlin
Helmers Konditori – Agneta Hjälte

Rätt svar på medlemsfrågan: NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 04

Möbelrondellen – Christina Döss
ÖoB – Molly Tomth
Pizza Prima – Karin Hermansson
Statoil Kristineberg – Kjell Eldh
My Sushi – Tim Gunnar
China House – Kerstin Skoglund
Wasagatan 32 – Thea Strelin
Strand Kök o Bar – Britt-Inger Rehn
Willy:s – Inger Liljedahl
Kaffestugan – Gunilla Frisk
Helmers Konditori – Herr Holmsson
Orsakullan – Julia Tomth
Nils Olsson Hemslöjd – Lars Nilsson

Rätt svar på medlemsfrågan: Family Four

Vinnare i medlemstävlingen 2013-09-27

Kaffestugan – Henry Frisk

ÖoB Mora.-Noret – Lena Ryttar

Willy:s Mora-Noret – Ingegerd Eriksson

Pizza Prima – Rut Nilsson

Helmers Konditori – Felix Såsser

Wasagatan 32 – Eddy Larsson

China House – Gösta Wikström

Strand Kök o Bar – Ingela Holmberg

My Sushi – Abbe Eklund

Statoil – Margit Jansson

Rätt svar i tävlingen: 13

Vinnare i medlemstävling 2013 09 20

Helmers Konditori – Miller Henriksson
Pizza Prima – Mats Hermansson
Wasagatan 32 – Eva Frisk
Kaffestugan – Birgit Andersson
China House – Lena Såsser
Möbelrondellen – Lina Tomth
Willy:s Mora-Noret –  Anders Döss
Strand Kök o Bar – Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret – Nils Nordh
My Sushi – Alfred Larsson
Statoil Kristineberg – Anna-Lena Kings
Orsakullan – Viola Olsson
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet
Rätt svar i tävlingen: Hepstars

Vinnare i medlemstävling 2013 09 13

Kaffestugan – Nils Nordh
ÖoB Mora.-Noret – Rickard Landin
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Pizza Prima – Irene Momqvist
Helmers Konditori – Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 – Eva Norgren
China House – Jocke Tönnberg
Strand Kök o Bar – Natalie Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Gunnar
Orsakullan – Börje Karlsson
My Sushi – Anna Eriksson
Statoil – Doris Såsser

Rätt svar i tävlingen: Bobby ”Boris” Pickett

Vinnare i medlemstävling 2013 09 06

Möbelrondellen – Ruby Wall Andersson
Kaffestugan – Rolf Fältgård
ÖoB Mora.-Noret – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Siv Hansback
Pizza Prima – Gunnnar Hansson
Helmers Konditori – Lars Kax
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
China House – Ronny Hermansson
Strand Kök o Bar – Henrik Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Mimmi Pousette
Orsakullan – Kjell Eldh
My Sushi – Elin Frost
Statoil – Lars Orjes
Ni hämtar Era vinster i Mora IK:s souvenirbutik, gågatan Mora.
Vinsterna ligger kvar en månad.

Rätt svar i tävlingen: Cliff Richard

Vinnare i medlemstävling 2013 08 30

NILS OLSSONS HEMSLÖJD, PLAYBACKHÄST – KARIN PETTERSSON
KAFFESTUGAN, FIKA FÖR TVÅ – TAGE ANDERSSON
PRIMA PIZZERIA, EN PIZZA – INGER LILJEHOLM
HELMERS KONDITORI, FIKA FÖR TVÅ – ANNA-STINA PERSSON
WILLY:S MORA NORET, 1 KG KAFFE – BIRGITTA HANSSON
ÖoB MORA NORET, TVÅ PAKET TVÄTTMEDEL – JAN NYMAN
RESTAURANG STRAND KÖK & BAR, EN LUNCH – ANN-MARIE ERIKSSON
CHINA HOUSE, EN LUNCH – SIV HANSBACK
WASAGATAN 32, EN LUNCH – MIA NUGOZ
STATOIL, KRISTINEBERG, GULDTVÄTT – EMMA LARSSON
ORSAKULLAN, TEKOPP + 2 HANDDUKAR – PER BÄCK
MY SUSHI, EN LUNCH – SÖREN ÅLLAS

Rätt svar i tävlingen: MONA WESSMAN

Vinnare i medlemstävling 2013 08 23

Statoil Kristineberg – Gittan Hansson
Willy:s Mora-Noret – Maya Bysell
ÖoB Mora-Noret – Nikki Gunnar
Möbelrondellen – Gun Björklund
China House – Inger Hjort
Pizza Prima – Eva Norgren
Helmers Konditori – Anna Karlsson
Kaffestugan – Anna-Lena Jakobs
Nils Olssons Hemslöjd – Sören Ållas
Strand Kök o Bar – Rolf Andersson
Wasagatan 32 – Ronny Gegerfeldt
Orsakullan – Bertil Ekström
My Shushi – Ann-Mari Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Lillbabs