Vinnare 2019

Vinnare i medlemstävlingen 2019 06 14

Mythos – Ann-Sofie Andersson
Central Kolgrillen, Orsa – Arne Hlavars
Pizzeria Amore – Birgit Hansback
Strand Kök & Bar – Rolf Fältgård
China House – Wilhelm Nord
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ellen Gunnarsson
Country Burger/Capish – Pelle Katt
Torino – Ewa Frisk
Kaffestugan – Eva Stark
Nils Olsson Hemslöjd – Helena Olsson
Cirkle K Kristineberg – Arne Sparr
ÖoB, Mora Noret – Sixten Voght
Guldsmedjan – Sture Hansback
Noret Blomman – Ronny Hermansson
Cirkle k, Orsa – Agneta Ekström
Rock Store/Annas – Charlie Törnkvist
Rock Store/Annas – Nathalie Ryttar
Playback – Tim Olsson
Playback – Lars Årjes

Rätt svar: Happy guitar

_____________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 31

Restaurang Mythos – Thea Strelin
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Roland
Nordin
Strand Kök & Bar – Ellen Gunnarsson
Central Kolgrillen, Orsa – Maj Engberg
Wasagatan 32 – Sven Andersson
China House – Anita Henriksson
Wibe/Ostnor – Ruby Wall Andersson
Country Burger/Capish – Happy Ollas
Torino – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Inger Hederen
Nils Olsson Hemslöjd – Mr Morris
Cirkle K, Kristineberg – Sture Hansback
ÖoB, Mora Noret – Simon Larsson
Guldsmedjan – Eva Norgren
Noret Blomman – Hampus Tomth
Cirkle K, Orsa – Susanne Forsberg
Rockstore/Annas – Janne Hamberg

Rätt svar: Lill Lindfors

_________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 24

Playback – Henry Dahlgren
Rest. Mythos – Maja Katt
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Mats Lind
Strand Kök & Bar – Viola Olsson
Wasagatan 32 – Nils Fernström
Wibe/Ostnor rest. – Frida Gustavsson
Country Burger/Capish – Majlis Mårts
Torino – Dorothy Johansson
Kaffestugan – Susanne Forsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Hönan Agda & Gänget
Cirkle K, Kristineberg – Lukas Tomth
ÖoB, Mora Noret – Tim Olsson
Guldsmedjan – Pernilla Andersson
Noret Blomman – Maud Lindkvist
Cirkle K, Orsa – Lennart Eriksson (Gäller endast i Orsa)

Rättsvar: Tennessee

_________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 17

China House – Sandra Hansson
Rest. Mythos – Christine Henriks
Central Kolgrillen, Orsa – Pia Gunnarsson
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Roland Andersson
Strand Kök & Bar – Matti Kotti
Wasagatan 32 – Henry Dahlgren
Wibe/Ostnor rest. – Kjell Eldh
Country Burger/Capish – Elisabeth Halvars
Torino – Margareta Fernström
Kaffestugan – Per Nord
Nils Olsson Hemslöjd – Alma Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Jan Prandes
ÖoB, Mora Noret – Figge Gunnarsson
Guldsmedjan – Simon Granath
Noret Blomman – Maj Engberg
Cirkle K, Orsa – Tilda Olsson (Gäller endast i Orsa)

Rättsvar: Johnny

________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 10

Central Kolgrillen, Orsa – Sonja Bergs
Pizzeria Amore (Hämtpizza) – Diesel
Strand Kök & Bar – Laban Hansson
Wasagatan 32 – Hampus Tomth
Mythos – Åsa Momqvist
Wibe/Ostnor – Figge Gunnarsson
CountryBurger/Capish – Lars Frisk
Torino – Anneli Johansson
Kaffestugan – Arne Halvars
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Pousette
Cirkle K, Kristineberg – Ingergerd Hinders
ÖoB, Mora Noret – Maud Lindkvist
Gldsmedjan – Lena Såsser
Noret Blomman – Anja Granath
Cirkle K, Orsa – Musse Katt

Rätt svar: Brun (Brown)

__________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 05 03

Central Kolgrillen Orsa (pizza) – Kent Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Matilda Hansson
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Gytte Nordby
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Elisabeth Halvars
Wasagatan 32 – Eva Olsson
ÖoB Mora Noret – Ann-Marie Eriksson
Cirkle K Orsa – Alfred Larsson (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Marie Dahlgren
Wibe/Ostnor – Tony Frost
Kaffestugan – Eva Pousette
Country Burger/Capish – Rolf Andersson
Torino – Mats Lindh
Mythos – Lukas Tomth

RÄTT SVAR: GLAD

___________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 26

Central Kolgrillen Orsa (pizza) – Ann-Sofie Andersson
Pizzeria Amore Orsa – Kenneth Hermansson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Lars Nilsson
Noret Blomman – Pernilla Andersson
Guldsmedjan – Susanne Andersson
Strand Kök & Bar – Anna-Lena Jakobs
China House – Mattias Karlsson
Wasagatan 32 – Selma Törnqvist
ÖoB Mora Noret – Sebbe Smass
Cirkle K Orsa – Lars Hinders (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Inger Gaeyner
Wibe/Ostnor – Trollet
Kaffestugan – Inger Hjort
Country Burger/Capish – Agnetha Ekström
Torino – Linus Sandblom
Mythos – Hans Falk

RÄTT SVAR: TYPISK

___________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 19

Mythos – Ingrid Nord
Central Kolgrillen Orsa – Thea Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Eva Stark (HÄmtpizza)
Strand Kök & Bar – Sture Hansback
Wasagatan 32 – Happy Ållas
China House – Emil Lindh
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Pelle Katt
Country Burger/Capish – Vivi-anne Andersson
Torino – Ida Frost
Kaffestugan – Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Cirkle K, Kristineberg – Sonja Morén
Ö & B, Mora Noret – Turbo
Guldsmedjan – Yngve Frost
Noret Blomman – Peter Gunnarsson
Cirkle K, Orsa – Inger Liljeholm

Rätt svar: Sue

________________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 12

Central Kolgrillen Orsa – Henry Dahlgren
Pizzeria Amore Orsa – Lilian Nilsson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Lukas Tomth
Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
Guldsmedjan – Lovis Hjälte
Strand Kök & Bar – Marie Rovik
China House – Alicia Salomonsson
Wasagatan 32 – Lennart Olov
ÖoB Mora Noret – Gunnar Hansson
Cirkle K Orsa – Tim Olsson (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Nils Jacobs
Wibe/Ostnor – Susanne Lindh
Kaffestugan – Christina Sålder
Country Burger/Capish – Gerd Wass
Torino – Gustav Nord
Mythos – Krister Olsson

RÄTT SVAR: VIOLER

______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 04 05

Restaurang Mythos – Selma Thörnqvist
Central Kolgrillen, Orsa – Christoffer Strelin
Pizzeria Amore, Orsa – Tjuren Ferdinand
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Noret Blomman – Naemi Fahlén
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Strand Kök & Bar – Albin Larsson
China House – Eva Frisk
Wasagatan 32 – Bernt Berglund
ÖoB, Mora Noret – Mari Rovik
Cirkle K, Orsa – Susanne Forsberg (gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Murre Katt
Wibe/Ostnor – Lennart Olov
Kaffestugan – Ove Larsson
Countryburger/Capish – Elisabet Halvars
Torino – Siv Hermansson

Rätt svar: London

_____________________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 29

Central Kolgrillen Orsa – Bengt Dahlberg
Pizzeria Amore Orsa – Roland Andersson (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Simon Larsson
Noret Blomman – Nicke Göte
Guldsmedjan – Kristina Gustavsson
Strand Kök & Bar – Lasse Kax
China House – Henry Dahlgren
Wasagatan 32 – Julia Tomth
ÖoB Mora Noret – Linus Frost
Cirkle K Orsa – Lilian Mörk (Gäller endast i Orsa)
Nils Olsson Hemslöjd – Michael Fältgård
Wibe/Ostnor – Jan Johansson
Kaffestugan – Kjell Hörlin
Country Burger/Capish – Albin Larsson
Torino – Veronika Eldh

RÄTT SVAR: INGER BERGGREN
___________________________________

Vinnare i utlottningen av två biljetter till AN EVENING WITH ELVIS på Klockargården i Tällberg den 30 april blev
EVA BÄCKSTRÖM från Rättvik

STORT GRATTIS FRÅN OSS PÅ PLAYBACK!

_________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 22

Mythos – Trollet
Central Kolgrillen Orsa – Christina Sålder
Pizzeria Amore Orsa – Monika Tomt (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Dorothy Johansson
Noret Blomman – Siv Hermansson
Guldsmedjan – Eva Frisk
Strand Kök & Bar – Börje Tomt
China House – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
ÖoB Mora Noret – Simon Larsson
Cirkle K Orsa – Kenneth Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd – figge Gunnarsson
Wibe/Ostnor – Kristoffer Strelin
Kaffestugan – Peter Gunnarsson
Country Burger/Capish – Maj-Lis Hansson
Torino – Vivianne Frost

RÄTT SVAR: BOXNING

_________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 15

Mythos – Inger Hederen
Central Kolgrillen Orsa – Anita Henriksson
Pizzeria Amore Orsa – Britt-Marie Dalgren (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Mats Pousette
Noret Blomman – Ann-Hild Woxheden
Guldsmedjan – Marie Louise Lind
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
China House – Fanny Nilsson
Wasagatan 32 – Vivianne Frost
ÖoB Mora Noret – Ronny Hermansson
Cirkle K Orsa – Eva Hamberg
Nils Olsson Hemslöjd – Gun Holmén
Wibe/Ostnor – Margareta Fernström
Kaffestugan – David Johansson
Country Burger/Capish – Maja
Torino – Arne Strelin

Rätt svar: Konrad och Kuno

_______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 08

Rest Mythos – Emma Hed Pousette

Central Kolgrillen Orsa – Maj-Lis Hansson
Pizzeria Amore Orsa – Simon Granath (Hämtpizza)
Cirkle K Kristineberg – Sven Jensen
Noret Blomman – Börje Karlsson
Guldsmedjan-Kjell Eldh
Strand Kök & Bar-Jan Johansson
China House – Christina Gustafsson
Wasagatan 32 – Hönan Agda och gänget
ÖoB Mora Noret – Kenneth Hermansson
Cirkle K Orsa – Doroty Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Emil Lind
Wibe/Ostnor Rest – Annlie Liljedal
Kaffestugan – Anna-Karin Gunnarsson
Country Burger/Capish – Laban Hansson
Torino – Nils Nordby

Rätt svar: Drömmar
______________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 03 01

Rest Mythos – Wilhelm Nord
Central Kolgrillen Orsa – Ulf Lindkvist
Pizzeria Amore – Sven Hermansson – (Hämtpizza)
Cirkle K, Kristineberg – Veronika Eldh
Noret Blomman – Arne Söderkvist
Guldsmedjan – Tage Andersson
Strand Kök & Bar – Janne Hamberg
China House – Agnetha Ekström
ÖoB Mora Noret – Rose-Marie Tomth
Cirkle K Orsa – Annlie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd – Caroline Hermansson
Wibe/Ostnor Rest – Ann-Sofie Andersson
Kaffestugan – Ingrid Nord
Country Burger/Capish – Ove Larsson
Torino – Helena Olsson

Rätt svar: Straff

________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 22

Restaurang Mythos – Bertil Ekström
Central Kolgrillen, Orsa – Gunilla Frisk
Pizzeria Amore – Åsa Momqvist
Cirkle K, Kristineberg – Elin Frost
Noret Blomman – Lasse Hinders
Guldsmedjan – Jan Prandes
Strand Kök & Bar – Hans Hansson
China House – Emma Larsson
Wasagatan 32 – Kaj Andersson
ÖoB, Mora Noret – Kristoffer Strelin
Cirkle K, Orsa – Roland Nordin
Nils Olsson Hemslöjd – Maj Engberg
Wibe/Ostnor Rest.- Wilhelm Nord
Kaffestugan – Susan Lind
Country Burger/ Capish – Veronika Eldh
Torino – Margareta Fernström

Rätt svar: Pat Boone

_______________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 15

Restaurang Mythos – Pelle Österbäck
Central Kolgrillen, Orsa – Nicke Göthe
Country Burger – Lilian Nilsson
Wibe/Ostnor Rest. – Albin Larsson
Wasagatan 32 – Henry Dahlgren
China House – Helena Olsson
Strand Kök & Bar – Lisa Gunnarsson
Pizzeria Amore, Orsa – Eva Frisk
Kaffestugan – Alvin Pettersson
ÖoB Mora Noret – Pelle Katt
Cirkle K, Kristineberg – Tilda Olsson
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Bengt Dahlberg
Nils Olsson Hemslöjd – Kurt Odqvist
Pizzeria Torino – Sven Katt
Circle K, Orsa – Bertil Ekström

Rätt svar: Fåglar

__________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 08

Restaurang Mythos – Josefin Hansson
Central Kolgrillen, Orsa – Trollet
Country Burger – Veronika Eldh
Wibe/Ostnor Rest. – Siv Hermansson
Wasagatan 32 – Gun Holmén
China House – Anna-Lena Jacobs
Strand Kök & Bar – Margaretha Fernström
Pizzeria Amore, Orsa – Missan Andersson
Kaffestugan – Murre Katt
ÖoB Mora Noret – Frida Gustafsson
Cirkle K, Kristineberg – Kjell Eldh
Guldsmedjan – Tilda Olsson
Noret Blomman – Anna Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Sonja Morén
Pizzeria Torino – Viola Olsson

Rätt svar: Boris Lindkvist (Rock-Boirs) framförde Hully, gully, holiday

_______________________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 02 01

Restaurang Mythos – Missan Andersson
Central Kolgrillen, Orsa – Siv Hansback
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Anna-Karin Gunnarsson
Cirkle K, Kristineberg – Börje Tomt
Noret Blomman – Ulf Andersson
Guldsmedjan – Eva Stark
Strand Kök & Bar – Lena Olsson
China House – Jonna Rustas
Wasagatan 32 – Annli Liljedahl
ÖoB, Mora Noret – Nisse Fernström
Cirkle K, Orsa – Britt-Inger Rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Veronica Eld
Wibe/Ostnor Rest. – Kent Hansson
Kaffestugan – Kerstin Argårds
Country Burger – Alma Hansson
Pizzeria Torino – Petra Andersson

Rätt svar: BARBRO SKINNAR

—————————————————————–

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 25

Restaurang Mythos – Rikard Karlsson
Central Kolgrillen, Orsa – Henrik Henriksson
Pizzeria Amore, Orsa (Hämtpizza) – Alicia Salmonson
Cirkle K, Kristineberg – Minde Berglund
Noret Blomman – Inger Liljeholm
Guldsmedjan – Nelly Pettersson
Strand Kök & Bar – Torup (Häst)
China House – Birgitta Hansjons
Wasagatan 32 – Lars Kax
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Orsa – Diesel (Djur)
Nils Olsson Hemslöjd – Janne Hamberg
Wibe/Ostnor Rest. – Märta Mattson
Kaffestugan – Bengt Dalberg
Country Burger – Nils (Kanin) Jakobs
Pizzeria Torino – Mimmi Pousette

Rätt svar: Bibi Johns

___________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 18

Restaurang Mythos – Ann-Sofie Frost
Central Kolgrillen – Mister Morris
Country Burger – Anna Carlsson
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Peter Gunnarsson
Wasagatan 32 – Kurt Odkvist
China House – Mats Nilsson
Strand Kök & Bar – Ingrid Nord
Pizzeria Amore – Anders Färnström
Kaffestugan – Blondie
ÖoB Mora Noret – Julia Tomth
Cirkle K Kristineberg – Alfred Larsson
Guldsmedjan – Vivianne Andersson
Noret Blomman – Annelie Johansson
Nils Olsson Hemslöjd – Tjuren Ferdinand
Cirkle K Orsa – Stig Henriksson
Torino Pizzeria – Ronnie Hermansson

Svar i tävlingen: 1966
____________________________________________________________

Vinnare i medlemstävlingen 2019 01 11

Restaurang Mythos – Alfred Larsson
Central Kolgrillen – Karl Pettersson
Country Burger – Ann-Li Liljedahl
Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ulf Andersson
Wasagatan 32 – Alicia Salmonsson
China House – Anja Granath
Strand Kök & Bar – Linus Rustas
Pizzeria Amore – Lars Friska
Kaffestugan – Selma Törnkvist
Öo B Mora Noret – Hans Hansson
Cirkle K Kristineberg – Britt-Marie Dahlgren
Guldsmedjan – Ingrid Nordh
Noret Blomman – Veronica Eldh
Nils Olsson Hemslöjd – Frida Gustafsson
Cirkle K Orsa – Sonja Morén

Svar i tävlingen: Skurk