Vinnare 2013-2018

Julklappsvinnare 2018 12 21

Eva Norgren
Gördis Eriksson
Tommy Herdin
Tjuren Ferdinand
Ingvar Sticko
Ingegerd Persson
Christer Eriksson
Ingalill Mårshans
Molly Björk
Leif Hedén
Linus Rustas
Ann-Marie Ros
Hans Persson
Monica Klaza Rönnlycke
Ulla Söderqvist
Björn Djos

Klapparna hämtas på Hälsobutiken, Kyrkogatan 16

-------------------------------------------------------------------------------------

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 21


Mythos – Arne Sparr
Centralkolgrillen Orsa – Eva Hamberg
Country Burger – Christina Gustavsson
Wibe/Ostnor Rest. – Sven Andersson
Wasagatan 32 - Ann Sofie Frost
China House – Karin Länsmans
Strand Kök & Bar – Inger Liljeholm
Pizzeria Amore Orsa – Alvin Pettersson
Kaffestugan – Sebbe
ÖoB, Mora Noret – Murre Katt
Cirkle K, Kristineberg – Ellen Gunnarsson
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Noret Blomman – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Kent Hansson


Rätt svar: KUNG

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 14

Mythos - Viola Olsson
Centralkolgrillen Orsa - Sven Hermansson
Country Burger - Anna Karlsson
Wibe/Ostnor Rest. - Susanne Andersson
Wasagatan 32 - Albin Landin Österbäck
China House - Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar - Anders Fernström
Pizzeria Amore Orsa - Fanny Nilsson
Kaffestugan - Wilhelm Nordh
ÖoB, Mora Noret - Mats Pousette
Cirkle K, Kristineberg - Noah Strelin
Guldsmedjan - Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman - Henry Frisk
Nils Olsson Hemslöjd - Susan Forsberg

Rätt svar: Country Four    (Låten heter "Blå Timmen")

Vinnare i medlemstävlingen 2018 12 07


Mythos – Alma Hansson
Centralkolgrillen Orsa – Helena Olsson
Country Burger – Lennart Olov
Wibe/Ostnor Rest – Vivianne Frost
Strand Kök & Bar – Petra Andersson
Wasagatan 32 - Matilda Hansson
China House - Ludwig Backolars
Pizzeria Amore Orsa – Henrik Henriksson
Kaffestugan – Inger Liljeholm
ÖoB, Mora Noret – Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg – Rolf Andersson
Guldsmedjan – Trollet
Noret Blomman – Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd - Pia Nylander

Rätt svar: Kroppsdelar

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 30

Mythos - Agneta Hjelte
Centralkolgrillen Orsa - Ida Frost
Country Burger - Vivianne Andersson
Wibe/Ostnor Rest - Bengt Dalberg
Strand Kök & Bar - Marie Rovik
Pizzeria Amore Orsa - Birgitta Hansson
Kaffestugan - Filippa Såsser
ÖoB, Mora Noret - Nils Nord
Cirkle K, Kristineberg - Tjuren Ferdinand
Guldsmedjan - Emil Lindh
Noret Blomman - Anna-Lena Kings
Nils Olsson Hemslöjd - Ingvar Andersson
Playback-vinst - Gunnar Hansson
Playback-vinst - Hans Falk

Rätt svar: Friday eller Fredag

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 23


Mythos – Hans Falk
Centralkolgrillen – Anita Henriksson
Country Burger – Kjell Hörlin
Wibe/Ostnor – Gunnel Ryttar
China House – Lars Nilsson
Strand Kök & Bar – Jan-Erik Rehn
Pizzeria Amore – Lasse Kax
Kaffestugan – Siv Hermansson
ÖoB Mora Noret – Lina Tomth
Cirkle K – Henry Dahlgren
Guldsmedjan – Nils Nord
Noret Blomman – Mattis Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Julbord för 2 i Blyberg - Tomas Jakobs


Rätt svar: I Feel Fine


Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 16


Restaurang Mythos - Per Nord
Central Kolgrillen Orsa - Ingegerd Hinders
Country Burger - Susan Andersson
Wibe/Ostnor Restaurangerna - Sven Hermansson
China House - Petra Andersson
Strand Kök & Bar - Henry Frisk
Pizzeria Amore Orsa - Anita Henriksson ( Endast avhämtning)
Kaffestugan - Pia Gunnarsson
ÖoB Mora Noret - Ida Frost
Cirkle K, Kristineberg - Sture Hansback
Guldsmedjan - Lisen Jönsson
Noret Blomman - Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Nils Nordby
Playback t-shirt - Arne Sparr

Rätt svar: Knut

Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 09

Mythos – Anna Söderkvist
Centralkolgrillen – Maja Andersson
Country Burger – Lasse Hinders
Wibe/Ostnor – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Daniel Eriksson
China House – Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar – Gustav Nord
Pizzeria Amore – Missan
Kaffestugan – Tage Andersson
ÖoB Mora Noret – Frida Gustavsson
Cirkle K – Ida Frost
Guldsmedjan – Lena Ehlin
Noret Blomman – Magnus Lassis
Nils Olsson Hemslöjd – Trollet


Rätt svar: 10.000.042


Vinnare i medlemstävlingen 2018 11 02

Mythos - Linus Rustas
Centyralkolgrillen - Fanny Nilsson
Country Burger - Laban Hansson
Wibe/Ostnor - Pelle Österbäck
Wasagatan 32 - Anna-Lena Kings
China House - Christina Gustafsson
Strand Kök & Bar - Mimmi Pousette
Pizzeria Amore - Inger Liljeholm
Kaffestugan - Eva Norgren
ÖoB Mora Noret - Ann-Sofi Frost
Cirkle K - Pia Gunnarsson
Guldsmedjan - Ida Frost
Noret Blomman - Alicia Salmonsson
son Hemslöjd - Murre

Rätt svar: "Afton"

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 26


Kaffestugan - Hampus Tomth
ÖoB, Mora Noret - Murre (Katt)
Pizzeria Amore - Alma Hansson
Strand Kök & Bar - Carina Andersson
China House - Karin Länsmans
Wasagatan 32 - Hans Hansson
Wibe/Ostnor Rest. - Lisen Jönsson
Country Burger - Alicia Salomonsson
Central Kolgrillen - Helena Olsson
Cirkle K, Kristineberg - Vivianne Frost
Guldsmedjan - Vilhelm Nord
Noret Blomman - Mimmi Pousette
Nils Olsson Hemslöjd - Josefine Hansson
Restaurang Mythos  - Anders Fernström

Rätt svar: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 19

Kaffestugan - Janne Hamberg
 ÖoB, Mora Noret - Matilda Hansson
 Pizzeria Amore - Eva Norgren
 Strand Kök & Bar - Ingegerd Hinders
 China House - Tomas Jakobs
 Wasagatan 32 - Anna-Karin Simonsson
Wibe/Ostnor Rest. - Arne Söderkvist
 Country Burger - Gunilla Frisk
 Central Kolgrillen - Lilian Nilsson
 Cirkle K, Kristineberg - Sonja Morén
 Guldsmedjan - Inge Grannas
 Noret Blomman - Linus Rustas
 Nils Olsson Hemslöjd - Ruby Wall Andersson
 Restaurang Mythos - Laban Hansson

Rätt svar: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 12


Kaffestugan – Eddie Larsson
 ÖoB, Mora Noret – Roland Andersson
 Pizzeria Amore – Birgitta Hansson
 Strand Kök & Bar – Sven Hermansson
 China House – Annelie Liljedahl
 Wasagatan 32 – Vilhelm Nordh
 Wibe/Ostnor – Stig Henriksson
 Country Burger – Mats Pousette
 Central Kolgrillen – Lukas Tomth
 Cirkle K, Kristineberg – Hans Falk
 Guldsmedjan – Pia Gunnarsson
 Noret Blomman – Yngve Frost
 Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Olsson
 Rest. Mythos – Lisen Jönsson


Rätt svar: LILL BABS


Vinnare i medlemstävlingen 2018 10 05

Kaffestugan - "Trollet" Marie Holmkvist
 ÖoB, Mora Noret - Murre (680)
 Pizzeria Amore - Oskar Såsser
 Strand Kök & Bar - Hans Hansson
 China House - Bertil Ekström
 Wasagatan 32 - Lars Fältgård
 Wibe/Ostnor - Noa Strelin
 Country Burger - Margareta Fernström
 Central Kolgrillen - Inger Andersson
 Cirkle K, Kristineberg - Pelle Österbäck
 Guldsmedjan - Inger Liljeholm
 Noret Blomman - Vivianne Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd - Molly
 Rest. Mythos - Lena Såsser

Rätt svar: 48
 Vi spelade, 34:an, sju vackra gossar, sju ensamma kvällar
 34 + 7 + 7 = 48

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 28


Kaffestugan – Nicke Göthe
 ÖoB Mora Noret – Rickard Karlsson
 Pizzeria Amore Orsa – Miller Henriksson
 Strand Kök & Bar – Lilian Mörk
 China House – Jonna Rustas
 Wasagatan 32 – Gustav Nord
 Wibe/Ostnor Rest. – Mathilda Hansson
 Country Burger – Ove Larsson
 Centralkolgrillen – Lena Ehlin
 ICA Maxi – Lisa Gunnarsson
 Cirkle K Kristineberg – Albin Larsson
 Guldsmedjan – Marie Rovik
 Noret Blomman – Lovis Hjälte
 Nils Olsson Hemslöjd – Susanne Forsberg
Restaurang Mythos - Tommy Olsson


Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY


 

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 21

Kaffestugan - Robert Frost
 ÖoB, Mora Noret - Emil Lind
 Pizzeria Amore - Petra Andersson
 Strand Kök & Bar - Figge Gunnarsson
 China House - Britt-Marie Dahlgren
 Wasagatan 32 - Pär Nord
 Wibe/Ostnor Rest. - Ingvar Andersson
 Country Burger - Emmy Mårten Karlsson
 Central Kolgrillen - Åsa Momqvist
 Ica Maxi - Jonna Rustas
 Cirkle K -  Margaretha Karlsson
 Guldsmedjan - Stig Henriksson
 Noret Blomman - Alex Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Jan Erik Rehn
 Restaurang Myrhos - Börje Tomth

Rätt svar: BRENDA LEE
 Vi spelade låten "Si je Chante" med Sylvie Vartan
 Låten heter i original "My whole world is falling down"
-----------------------------------

Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 14

Kaffestugan – Simon Granath
 ÖoB Mora Noret – Vivianne Frost
 Pizzeria Amore Orsa – Steinar Dahl
 Strand Kök & Bar – Vivianne Andersson
 China House – Dick Karlsson
 Wasagatan 32 – Viola Olsson
 Wibe/Ostnor Rest. – Figge Gunnarsson
 Country Burger – Tim Olsson
 Centralkolgrillen – Lisen Jönsson
 ICA Maxi – Arne Söderkvist
 Cirkle K Kristineberg – Murre
 Guldsmedjan – Emmy Mårten-Karlsson
 Noret Blomman – Ruby Wall-Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd – Petra Andersson
Restaurang Mythos - Eva Pousette


Rätt svar i tävlingen:THE ISLEY BROTHERS


Vinnare i medlemstävlingen 2018 09 07

Kaffestugan - Lucas Thörnqvist
 ÖoB Mora Noret - Hans Hansson
 Pizzeria Amore Orsa - Eddie Larsson
 Strand Kök & Bar - Tjuren Ferdinand
 China House - Emil Lind
 Wasagatan 32 - Henrik Henriksson
 Wibe/Ostnor Rest. - Gustaf Nord
 Country Burger - Gunilla Frisk
 Centralkolgrillen - Lilian Nilsson
 ICA Maxi - Emma Larsson
 Cirkle K Kristineberg - Lisen Jönsson
 Guldsmedjan - Arne Strelin
 Noret Blomman - Jonna Rustas
 Nils Olsson Hemslöjd - Laban Hansson

Rätt svar i tävlingen: Ordet "Him" ur originaltiteln "I will follow him"
 Mia Adophsson sjöng den svenska versionen, "Får jag följa dej".

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 15

Café Söder - Ingegerd Eriksson
 Playback - Figge Gunnarsson
Playback - Stig Ernstsson
 Playback - Rolf Jensen
 Kaffestugan - Lena Ehlin
 ÖoB Mora Noret - Nils NOrd
 Pizzeria Amore - Kjell Eldh
 Pizzeria Amore - William Strelin
 Strand Kök & Bar - Pelle Österbäck
 China House - Kurt Hederen
 Wasagatan 32 - Maj-Lis Hansson
 Wibe/Ostnor rest. - Eva Norgren
 Country Burger - Britt Marie Dalgren
 Country Burger - Ulf Andersson
 Central Kolgrillen - Lisen Jönsson
 ICA Maxi - Annlie Liljedal
 Cirkle K Krististineberg - Majlis Mårds
 Guldsmedjan - Anders Fernström
 Noret Blomman - Inger Liljeholm
 Nils Olsson Hemslöjd - Birgitta Hansson

Rätt svar: "Flickan i regnet", spelades av The Nameless.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 08

Café Söder – Rasmus Backolars
 Kaffestugan – Emil Lindh
 ÖoB Mora Noret – Kerstin Skoglund
 Pizzeria Amore Orsa – Marie-Louise Lindh
 Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
China House  Göran Momqvist
Wasagatan 32 – Henry Frisk
Wibe/Ostnor – Carina Skoglund
Country Burger – Bengt Dahlberg
Central Kolgrillen Orsa – Mattias Eriksson
Willy:s Mora Noret – Noa Strelin
ICA Maxi – Birgitta Hansson
Cirkle K, Kristineberg – Karina Andersson
Guldsmedjan – Alvin Pettersson
Nils Olsson Hemslöjd – Mattias Karlsson
Noretblomman - Sonja Morén


Rätt svar: GRYNET MOLVIG


Vinnare i medlemstävlingen 2018 06 01

Café Söder - Lilian Nilsson
 Kaffestugan - Sven Hermansson
 ÖoB Mora Noret - Ann Sofi Andersson
 Pizzeria Amore Orsa - Britt Marie Dahlgren
 Strand Kök & Bar - Olof
China House  Pernilla Andersson
Wasagatan 32 - Tim Olsson
Wibe/Ostnor - Roland Andersson
Country Burger - Anna-Lena Jakobs
Central Kolgrillen Orsa - Anna Eriksson
Willy:s Mora Noret - Turbo
ICA Maxi - Hans Hansson
Cirkle K, Kristineberg - Maj Engberg
Guldsmedjan - William Strelin
Nils Olsson Hemslöjd - Frida Gustafsson
Playback - Henry Frisk

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 25


Café Söder – Susanne Andersson
 ÖoB Mora- Noret – Lasse Kax
 Kaffestugan – Fanny Nilsson
 Pizzeria Amore – Marie-Louise Lind
 Strand Kök & Bar – Ida Frost
 China House – Helena Olsson
 Wasagatan 32 – Linus Rustas
 Wibe/Ostnor – Roland Andersson
 Country Burger – Oscar Såsser
 Central Kolgrillen Orsa – Molly Tomth
 Willy:s Mora-Noret – Albin Larsson
 ICA Maxi – Pelle Österbäck
 Cirkle K Kristineberg – Tilda Olsson
 Guldsmedjan – Henry Frisk
 Noret Blomman – Frida Gustavsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Annli Liljedahl


Rätt Svar: Amerikanska Delstater (var den gemensamma nämnaren)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 18

Café Söder - Katten Loka
 ÖoB Mora- Noret - Stig Henriksson
 Kaffestugan - Ida Frost
 Pizzeria Amore - Katten Olof
 Strand Kök & Bar - Hans Hansson
 China House - Christoffer Strelin
 Wasagatan 32 - Kaj Andersson
 Wibe/Ostnor - Henrik Henriksson
 Country Burger - Bertil Ekström
 Central Kolgrillen Orsa - Ulf Andersson
 Willy:s Mora-Noret - Eddie Larsson
 ICA Maxi - Lena Ehlin
 Cirkle K Kristineberg - Blondie
 Guldsmedjan - Linus Frost
 Noret Blomman - Kent Hansson
 Nils Olsson Hemslöjd - Sonja Morén

Rätt svar: NIO. Vi spelade tre låtar med "antal/siffror" i, de skulle läggas ihop - detta skulle vara svaret.
 Låtarna var: One has my name, Seven lonley Days, One way ticket

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 11

Café Söder - Jan Erik Rehn
 ÖoB Mora Noret - Hanna Såsser
 Pizzeria Amore - Kristina Gustafsson
 Strand Kök & Bar - Ingemar Holmén
China House - Siv Hermansson
Wasagatan 32 - Tindra Hansson
Wibe/Ostnor - Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd - Filippa Såsser
Willy:s Mora-Noret - Maj-Lis Hansson
Kaffestugan - Anna-Karin Gunnarsson
Noret Blomman - Dick Karlsson
Guldsmedjan - Karin Länsmans
Cirkle K Kristineberg - Stig Ernstsson
ICA Maxi - Eva Norgren
Country Burger - Anna Söderkvist
Centralkolgrillen Orsa - Daniel Eriksson

Rätt svar. Crying time  (Else-Beth sjöng den på svenska)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 05 04


Café Söder – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Bertil Ekström
Pizzeria Amore – Noah Strelin
Strand Kök & Bar – Lilian Nilsson
China House – Inger Liljeholm
Wasagatan 32 – Emil Lind
Wibe/Ostnor – Simon Granath
Nils Olsson Hemslöjd – Charlie Törnqvist
Willy:s Mora-Noret – Missan Andersson
Kaffestugan – Hönan Agda & Gänget
Noret Blomman – Yngve Frost
Guldsmedjan – Hans Hansson
Centralkolgrillen – Anna Karlsson
Cirkle K – Eva Stark
ICA Maxi – Nicke Göthe
Country Burger – Arne Halvars


Rätt svar: FEM eller KVINTETT


Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 27


Café Söder – Gunnel Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Tony Frost
Pizzeria Amore – Mats Törnkvist
Strand Kök & Bar – Pia Nylander
China House – Arne Sparr
Wasagatan 32 – Anna S Eriksson
Wibe/Ostnor – Mats Lindh
Nils Olsson Hemslöjd – Lena Trapp Hinders
Willy:s Mora-Noret – Ruby Wall-Andersson
Kaffestugan – Moa Hansback
Noret Blomman – Sven-Olov Olsson
Guldsmedjan – Lilian Mörk
Centralkolgrillen – Christina Sålder
Cirkle K – Stig Erntsson
ICA Maxi – Filippa Såsser
Country Burger – Daniel Eriksson


Rätt svar: EARTHA KITT


Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 20

Café Söder - Nathalie Ryttar
 Kaffestugan - Elvis (katt)
 Noret Blomman - Tindra Hansson
 Guldsmedjan - Filippa Såsser
 Nils Olsson Hemslöjd - Anita Henriksson
 Cirkle K Kristineberg - Ruby Wall Andersson
 ICA Maxi - Tjuren Ferdinand
 Pizzeria Amore - Ronny Gegerfeldt
 ÖoB Mora Noret - Alicia Salmonsson
 Willy:s Mora Noret - Ida Frost
 Country Burger - Ingegerd Eriksson
 Central Kolgrillen Orsa - Magnus Lassis
 Wibe/Ostnor Rest. - Lars Orjes
 Wasagatan 32  - Albin Larsson
 China House - Hanna Såsser
 Strand Kök o Bar - Sussie Lind

Rätt svar: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 13


Café Söder – Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
Pizzeria Amore – Agneta Hjelte
Strand Kök & Bar – Nils Färnström
China House – Ruby Wall-Andersson
Wasagatan 32 – Nils Jakobs
Wibe/Ostnor – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Sebbe Smass
Willy:s Mora-Noret – Anders Back
Kaffestugan – Monika Tomth
Noret Blomman – Albin Landin-Österbäck
Guldsmedjan – Anna Eriksson
Centralkolgrillen – Veronica Lindh
Cirkle K – Alma Hansson
ICA Maxi – Tommy Olsson
Country Burger – Lilian Nilsson


Rätt svar: Häst


Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 – 18 00 vardagar
10 00 – 15 00  lördagar
Tel: 070 – 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 04 06

Café Söder - Sandra Hansson
 ÖoB Mora-Noret - Pelle Österbäck
 Pizzeria Amore - Birgit Andersson
 Strand Kök & Bar - Roland Andersson
 China House - Loka
 Wasagatan 32 - Tommy Olsson
 Wibe/Ostnor - Gunilla Frisk
 Nils Olsson Hemslöjd - Tim Olsson
 Willy:s Mora-Noret - Fanny Nilsson
 Kaffestugan - Per Nordh
 Noret Blomman - Mimmi Pousette
 Guldsmedjan - Susanne Andersson
Central Kolgrillen Orsa - Vivianne Andersson
 Cirkle K Kristineberg - Lisa Gunnarsson
 Country Burger - Figge Gunnarsson

Rätt svar: Lil Malmkvist

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna
 Öppet vardagar: 10 00 - 18 00
 Lördagar: 10 00 - 15 00

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 30


Café Söder - Lena Trapp-Hinders
ÖoB Mora-Noret - Maj-Lis Mårts
Pizzeria Amore - Siv Hermansson
Strand Kök & Bar - Pernilla Andersson
China House - Åsa Momqvist
Wasagatan 32 - Frida Gustavsson
Wibe/Ostnor - Murre
Nils Olsson Hemslöjd - Ann-Sofie Andersson
Willy:s Mora-Noret - Tage Andersson
Kaffestugan - Lars-Erik Gunnarsson
Noret Blomman - Caroline Hermansson
Guldsmedjan - Robert Frost
Centralkolgrillen - Inger Liljeholm
Cirkle K - Bengt Dahlberg
ICA Maxi - Anita Henriksson
Country Burger - Gunilla Frisk


Rätt svar: Grön


Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 - 18 00 vardagar
10 00 - 15 00  lördagar
Tel: 070 - 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 23

Café Söder - Tomas Jacobs
ÖoB Mora-Noret - Miller  Henriksson
Pizzeria Amore - Kaj Andersson
Strand Kök & Bar - Nils Nordh
China House - Elin Frost
Wasagatan 32 - Laban Hansson
Wibe/Ostnor - Agneta Ekström
Nils Olsson Hemslöjd - Linus Rustas
Willy:s Mora-Noret - Eva Norgren
Kaffestugan - Freja Eldh
Noret Blomman - Mattis Karlsson
Guldsmedjan - Henry Dalgren
Centralkolgrillen - Mr Morris
Cirkle K - Lilian Nilsson
ICA Maxi - Jan Prandes
Country Burger - Ronnie Hermansson

Rätt svar: Crystals

Vinsterna hämtas på Kyrkogatan 4, Rockstore/Anna:s butik
Öppet 10 00 - 18 00 vardagar
10 00 - 15 00  lördagar
Tel: 070 - 302 61 23

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 16

Café Söder - Lilian Mörk
 ÖoB Mora-Noret - Thea Strelin
 Pizzeria Armore - Lilly Jacobs
 Strand Kök & Bar - Matilda Hansson
 China House - Anna-Karin Simonsson
 Wasagatan 32 - Yngve Frost
 Wibe/Ostnor- restaurangerna - Ulla Forsberg
 Nils Olsson Hemslöjd - Carina Andersson
 Willy:s Mora-Noret - Tommy Olsson
 Kaffestugan - Jan Prandes
 Noret Blomman - Marianne Dahlberg
 Guldsmedjan - Anna Eriksson
 Centralkolgrillen - Helena Olsson
 Cirkle K Kristineberg - Alicia Salmonsson
 ICA Maxi - Pelle Österbäck
 Country Burger - Anna Söderkvist

Rätt svar: Portugal

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 09

Café Söder - Alex Karlsson
ÖoB Mora-Noret - Maja Andersson
Pizzeria Amore - Noa Strelin
Strand Kök & Bar - Anita Henriksson
China House - William Strelin
Wasagatan 32 - Marianne Dalberg
Wibe/Ostnor-restaurangerna- Annelie Liljedal
Nils Olsson Hemslöjd - Sonja Morén
Willy:s Mora-Noret - Hans Hansson
Kaffestugan - Eva Bäckström
Noret Blomman - Anna Eriksson
Guldsmedjan - Ingrid Nord
Centralkolgrillen Orsa - Britt Inger Rehn
Cirkle K - Kenneth Hermansson
ICA Maxi - Lilian Nilsson
Country Burger - Jonna Rustas

Rätt svar: Klarinett. Vi spelade Klarinett-polka med Roger Paulsson.

Vinnare i medlemstävlingen 2018 03 02


Café Söder – Birgit Andersson
 ÖoB mora-Noret - Robert Frost
 Pizzeria Amore – Ronnie Hermansson
 Strand Kök & Bar – Dick Carlsson
 China House – Lisen Jönsson
 Wasagatan 32 – Inga-Lena Berglund
 Wibe/Ostnor – Tage Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd –  Alvin Pettersson
 Willy:s Mora-Noret – Lars-Erik Gunnarsson
 Kaffestugan – Ulla-Britt Dahl
 Noret Blomman – Pia Gunnarsson
 Guldsmedjan – Margareta Färnström
 Central Kolgrillen – David Johansson
 Cirkle K – Lars Nilsson
 ICA Maxi  – Nils Nord
 Country Burger – Kerstin Skoglund


Rätt svar: LENNART HYLAND


Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 23

Café Söder - Simon Granath
 ÖoB mora-Noret - Kennet Hermansson
 Pizzeria Amore - Lars Nilsson
 Strand Kök & Bar - Kent Hansson
 China House - Eddie Larsson
 Wasagatan 32 - Henry Frisk
 Wibe/Ostnor - Maj-Lis Mårds
 Nils Olsson Hemslöjd -  Emma Hed Pousette
 Willy:s Mora-Noret - Thea Strelin
 Kaffestugan - Ingemar Andersson
 Noret Blomman - Tina Wärmelin
 Guldsmedjan - Linus Frost
 Central Kolgrillen - Sonja Morén
 Cirkle K - Robert Frost
 ICA Maxi  - Siv Hansback
 Country Burger - Christina Sålder

Rätt svar: Anne-Lie Rydé (Hon sjöng Proud Mary)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 16

Café  Söder - Tindra Hansson
 ÖoB Mora-Noret - Albin Larsson
 Pizzeria Amore - Molly Tomth
 Strand Kök & Bar - Annelie Johansson
 China House - Pia Gunnarsson
 Wasagatan 32 - Maja Såsser
 Wibe/Ostnor Restaurangerna - Börje Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Gustaf Nordh
 Willy:s Mora-Noret - Anders Fernström
 Kaffestugan - Ann-Marie från Öje
 Noret Blomman - Miller Henriksson
 Centralkolgrillen Orsa - Fanny Såsser
 Cirkle K - Anna Eriksson
 ICA Maxi - Missan Andersson
 Country Burger - Agneta Ekström

Rätt svar: Nina Lizell, (som sjöng låten Du går förbi.)

Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 09


Café Söder – Trollet
 ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
 Pizzeria Amore - Agneta Ekström
 Strand Kök & Bar – Bengt Dahlberg
 China House – Mysan Strelin
 Wasagatan 32 – Molly Björk
 Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
 Nils Olsson Hemslöjd – Ellen Gunnarsson 
Willy:s Mora Noret – Sebbe Smass
 Kaffestugan – Lilian Nilsson
 Noret Blomman – Vilhelm Nord
 Guldsmedjan – Tina Värmelin
 Centralkolgrillen Orsa – Caroline Hermansson
 Cirkle K – Alex Karlsson
 ICA Maxi – Susanne Lind
 Country Burger – Tomas Jakobs
Boden´s Hårdesign - Laban Hansson
Elon - Viola Olsson


Rätt svar: MEXICO


Vinnare i medlemstävlingen 2018 02 02


Café Söder – Alma Hansson
 ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
 Pizzeria Amore – Fanny Nilsson
 Strand Kök & Bar – Gunnar Hansson
 China House – Emma Larsson
 Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
 Wibe/Ostnor – Kjell Eldh
 Nils Olsson Hemslöjd – Eva Stark 
Willy:s Mora Noret – Per Nord
 Kaffestugan – Arne Söderkvist
 Noret Blomman – Tommy Olsson
 Guldsmedjan – Pernilla Andersson
 Centralkolgrillen Orsa – Maja Andersson
 Cirkle K – Helena Olsson
 ICA Maxi – Hönan Agda
 Country Burger – Christoffer Strelin


Rätt svar: VÅR


2018 01 26
Vår medlemstävling kunde inte genomföras p g a fel i vår telefonväxel!
Vi beklagar detta och vi hoppas, att allt är ordnat till nästa fredag.
Vi ber våra lyssnare om överseende.


Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 19

Café Söder – Eva Frisk
 ÖoB Mora Noret – Anna Söderkvist
 Pizzeria Amore – Majlis Mårds
 Strand Kök & Bar – Birgitta Hjalmarsson
 China House – Roland Andersson
 Wasagatan 32 – Tilda Olsson
 Wibe/Ostnor – Maja Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd – Molly Björk 
Willy:s Mora Noret – Peter Gunnarsson
 Kaffestugan – Ingegerd Eriksson
 Noret Blomman – Nicke Göthe
 Guldsmedjan – Inger Liljeholm
 Central Kolgrillen Orsa – Lasse Kax
 Cirkle K – Emelie Björk
 ICA Maxi – Agneta Ekström
 Country Burger – Arne Sparr


Rätt svar: LILY BERGLUND


Vinnare i medlemstävlingen 2018 01 12

Café Söder - Emma Hed Pousette
 ÖoB Mora Noret - Murre Katt
 Pizzeria Amore - Ingrid Nordh
 Strand Kök & Bar - Eva Frisk
 China House - Vivianne Frost
 Wasagatan 32 - Gunnar Hansson
 Wibe/Ostnor - Frida Gustafsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Nils Nordby 
Willy:s Mora Noret - Yngve Frost
 Kaffestugan - Åsa Momqvist
 Noret Blomman - "Trollet"
 Guldsmedjan - Pelle Österbäck
 Central Kolgrillen Orsa - Kerstin Skoglund
 Cirkle K - Sonja Morén
 ICA Maxi - Ingvar Andersson
 Country Burger - Inger Hjort

Rätt svar: Marianne Nilsson Koch, som sjöng "Kärleken förstår du dig inte på"

Vinnare i Playbacks Julklappslotteri
 GRATTIS

Av utrymmesskäl ber vi Er hämta Era vinster/julklappar, så snart som möjligt.
 Mora IK:s souvenirbutik på gågatan.
 Öppet vardagar 10 00 - 18 00, lördagar 10 00 - 15 00, sön-och helgdagar stängt.

Family House Sandra Hansson 325
 Direkt Optik Vivianne Frost 157
 Ateljé Tipp Till Tå Anita Johansson 682
 Salong Spegelen Margareta Fernström 194
 Symaskinsbutiken Märta Matsson 580
 Symaskinsbutiken Christer Olsson 287
 Lindex Frida Gunnarsson 643
 Lindex Tindra Hansson 908
 The Boston Cut Maud Jonsson 288
 The Boston Cut AnnaKarin Gunnarsson 481
 Pizzeria Pronto Sonja Fältgårdh 444
Mora Choklad Hans Skommar 25
 Akademibokhandeln Lukas Ryttar Thörnqvist 712
 Akademibokhandeln Ludvig Backolars 574
 Akademibokhandeln Kaj Andersson 609
 Specsavers Ingar Andersson 360
 Specsavers David Johansson 133
 Kjells foto Audio Video Janne Hamberg 40
 Kjells foto Audio Video Daniel Eriksson 308
 Kjells foto Audio Video Peter Gunnarsson 665
 Kjells foto Audio Video Siv Jansson 45
 Kjells foto Audio Video Hampus Tomth 347
 Kjells foto Audio Video Kent Hansson 339
 JC Mora Kjell Hörlin Ny
 Bodéns Hårdesign Hans Forsman 249
 Bodéns Hårdesign Birgitta Hansson 659
 Bodéns Hårdesign Molly 548
 Bodéns Hårdesign Siv Hansback 489
 Nära Fjället Sören Ållas 302
 trivselljus.se Helena Olsson 654
 Tyger & Ting Mathias Eriksson 29
 Guldsmedjan Trollet 434
 Guldsmedjan Kajsa Elofsson 472
 Guldsmedjan Ludvig Backolars 574
 ELON Joakim Färdiks 167
ELON Marita Norling 286
 ELON Mats Lind 672
 ELON Arne Sparr 221
 ELON Per Nord 95
 Artin Sven Hermansson 61
 Artin Sebbe Smass 655
 Hälsokraft Majlis Hansson 295
 Haglungs mode Birgitta Bertilsson 569
 Haglungs mode Carina Andersson 452
 Jaktia, Orsa Outdoor Birgitta Hjalmarsson 329
 Family House Karin Länsmans 72
 Restaurang Oscar Jonas Skoglund Ny
Rockstore - Annas Sonja Bergs 90
 Mora Hemslöjd Naemi Fahlén 198
 Graýs Cleo Eriksson 486
 Kompis Birgitta Hansjons 699
 Mora IK Souvenirshopp Åke Sherp 621
 Mora IK Souvenirshopp Blondie 668
 Mora IK Souvenirshopp Mats Thörnqvist Ny
 Mora IK Souvenirshopp Torup 300
 Leklust Emmy Mårten Karlsson 343
 Leklust Lukas Tomth 349
 Leklust Siri Pettersson 11
 Leklust Emil Lind 673
 Hälsobutiken Tösen Forsman 251
 Blomsterkullan Anna Jansson 250
 Apoteket Kronan C Lars Årjes 64
 Garderoben Bernt Skord 644
 Garderoben Gunilla Frisk 714
 STIL Eva Pousette 414
 The Wooly Shop Britt-Marie Dahlgren 335
 Johns sport Linus Sandblom 7
 Johns sport Troja Hamberg 374
 Kaffestugan Allan Johansson Ny

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 22


Kaffestugan – Anna Hansson
 Willy:s Mora-Noret – Fanny Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd – Pernilla Andersson
 Wibe/Ostnor rest. – Linus Frost
 Wasagatan 32 – Albin Larsson
 China House – Rolf Andersson
 Strand Kök & Bar – Rasmus Backolars
 Pizzeria Amore – Ann-Sofie Frost
 ÖoB Mora-Noret – Gunnar Hansson
 Cirkle K Krististineberg – Ingegerd Eriksson
 Mora IK Souvenirshop - Mats Såsser
 Café Söder – Ruby Wall-Andersson
 Country Burger – Siw Hermansson


Rätt svar: NÄSA


Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 15

Kaffestugan - Jonna Rustas
 Willy:s Mora-Noret - Kent Hansson
 N Olsson Hemslöjd - Mattias Eriksson
 Wibe/Ostnor rest. - Sofie Eriksson
 Wasagatan 32 - Eddie Larsson
 China House - Ellen Gunnarsson
 Strand Kök & Bar - Inger Thorell
 Pizzeria Amore - Lars Nilsson
 ÖoB Mora-Noret - "Murre"
Cirkle K - Sandra Hansson
 Moster Rut på Helmers - Annelie Liljedahl
 Café Söder - Anna-Karin Simonsson
 Country Burger - Anja Granath

Rätt svar: Trini Lopez (Lemon tree baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 08


Kaffestugan – Frida Gustavsson
 Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd – Anna-Karin Gunnarsson
 Wibe/Ostnor rest. – Mats Brodin
 Wasagatan 32 – Happy Ållas
 China House – Britt-Marie Dahlgren
 Strand Kök & Bar – Trollet
 Pizzeria Amore – Per Nord
 ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
 Cirkle K Krististineberg – Maud Jonsson
 Moster Rut på Helmers – Inger Hjort
 Café Söder – Linus Sandblom
 Country Burger – Rolf Fältgård
 Noret-Blomman – Kaj Andersson


Rätt svar: HEM


Vinnare i medlemstävlingen 2017 12 01


Kaffestugan - Annelie Johansson
 Willy:s Mora-Noret - Mattias Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Fernstedt
 Wibe/Ostnor rest. - Lisa Gunnarsson
 Wasagatan 32 - Eva Hamberg
 China House - Henri Dahlgren
 Strand Kök & Bar - Kjell Eld
 Pizzeria Amore - Maja Andrsson
 ÖoB Mora-Noret - Hans Hansson
 Cirkle K Krististineberg - Noa Strelin
 Moster Rut på Helmers - Emelie Björk
 Café Söder - Eva Frisk
 Country Burger - Lena Ehlin
 Noret-Blomman - Emmy Mårten-Karlsson


Rätt svar: LAILA WESTERSUND


Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 24

Kaffestugan - Cleo Eriksson
 Willy:s Mora-Noret - Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Helena Olsson
 Wibe/Ostnor rest. - Albin Larsson
 Wasagatan 32 - Ingvar Andersson
 China House - Jan Modin
 Strand Kök & Bar - Curt Hederen
 Pizzeria Amore - Kjell Eldh
 ÖoB Mora-Noret - Rasmus Backolars
 Cirkle K Krististineberg - Jan Prandes
 Moster Rut på Helmers - Alex Karlsson
 Café Söder - Anna-Lena Kings
 Country Burger - Stig Henriksson
 Noret-Blomman - Arne Söderkvist

Rätt svar: Chapel eller Kapell.  Vi spelade Chicks - Ge mig inte fler presenter. Originaltitel: Going to the Chapel.

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 17

Kaffestugan - Stig Ernstsson
 Willys Mora-Noret - Miller Henriksson
 Nils Olssons Hemslöjd - Maja Andersson
 Wibe/Ostnor-Restaurangen - Anja Granath
 Wasagatan 32 - Matilda Hansson
 China House - Vivian Andersson
 Strand Kök & Bar - Happy Ållas
 Pizzeria Amore Orsa - Emma Hed Posette
 ÖoB Mora Noret - Bengt Dahlberg
 Cirkle K Kristineberg - Annvi Liljedal
 Moster Rut På Helmers Konditori - Marie Rovik
 Cafe´Söder - Eddy Larsson
 Country Burger - Tim Olsson
 Noret-Blomman - Turbo

Rätt svar: World

 

Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 10


Kaffestugan – Gunnar Hansson
 Willy:s Mora-Noret – ”Blondie”
Nils Olsson Hemslöjd – Tim Olsson
 Wibe/Ostnor-restaurangerna – Robert Frost
 Wasagatan 32 – Laban Hansson
 China House – Vilhelm Nord
 Strand Kök& Bar – Peter Gunnarsson
 Pizzeria Amore Orsa – Eva Norgren
 ÖoB Mora-Noret – Emma Hed-Pousette
 Cirkle K Kristineberg – Hans Falk
 Moster Rut på Helmers – Nicke Göthe
 Café Söder – Tommy Blomqvist
 Country Burger – Anita Henriksson
 Noret-Blomman – Kenneth Hermansson


Rätt svar: DANMARK


Vinnare i medlemstävlingen 2017 11 03

Kaffestugan - Gustaf Nordh
 Willy:s Mora-Noret - "Blondie"
 Nils Olsson Hemslöjd - Inger Liljeholm
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - "Diesel"
 Wasagatan 32 - Alfred Larsson
 China House - Maja Andersson
 Strand Kök& Bar - Kenth Hansson
 Pizzeria Amore Orsa - Alicia Salmonsson
 ÖlB Mora-Noret - Lisen Jönsson
 Cirkle K Kristineberg - Sven Hermansson
 Moster Rut på Helmers - Noa Strelin
 Café Söder - Alma Hansson
 Country Burger - Anna Eriksson
 Noret-Blomman - Christina Gustavsson

Rätt svar: Ray Adams, som sjöng "Golden leaves"

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 27

Kaffestugan – Linus Rustas
 Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd – Ann-Marie Eriksson
 Wibe/Ostnor-restaurangerna – Noa Strelin
 Wasagatan 32 – Filippa Såsser
 China House – Rasmus Backolars
 Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
 Pizzeria Amore – Matilda Hansson
 ÖoB Mora-Noret – Britt-Marie Dahlgren
 Cirkle K – Anders Pranders
 Moster Rut på Helmers – Lilly Jakobs
 Café Söder – Sandra Hansson
 Country Burger – Dick Karlsson
 Noret-Blomman – Ellen Gunnarsson


Rätt svar i tävlingen var RÖD


Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 20

Kaffestugan - Anja Granat
 Willy:s Mora-Noret - Agneta Hjelte
 Nils Olsson Hemslöjd - Gustav Nordh
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Thea Strelin
 Wasagatan 32 - Siv Hansback
 China House - Britt-Inger Rehn
 Strand Kök & Bar - Ann-Sofie Frost
 Pizzeria Amore - Maj-Lis Hansson 
 ÖoB Mora-Noret - Rolf Andersson
 Cirkle K - Tindra Hansson
 Moster Rut på Helmers - Rolf Fältgård
 Café Söder - Filippa Såsser
 Country Burger - Mats Pousette
 Noret-Blomman - Fanny Nilsson

Rätt svar i tävlingen var Mona Wessman

Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 13


Kaffestugan – Molly
 Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
 Nils Olsson Hemslöjd – Lars-Erik Gunnarsson
 Wibe/Ostnor restaurangerna – Eva Frisk
 Wasagatan 32 – Laban Hansson
 China House – Dick Karlsson
 Strand Kök & Bar – Anders Eldh
 Pizzeria Amore – Roland Nordin
 ÖoB Mora-Noret – Vivianne Frost
 Cirkle K – Rickard Carlsson
 Moster Rut på Helmers – Lars Nilsson
Café Söder – Per Nord
 Country Burger – Göran Momkvist
 Noret Blomman – Eva Stark


Rätt svar: John Lennon & Paul McCarthney


Vinnare i medlemstävlingen 2017 10 06

Kaffestugan - Kristina Sålder
 Willy:s Mora-Noret - Mats Såsser
 Nils Olsson Hemslöjd - Mats Pousette
 Wibe/Ostnor restaurangerna - Doris
 Wasagatan 32 - Inger Hjort
 China House - Gustaf Nordh
 Strand Kök & Bar - Anna Söderkvist
 Pizzeria Amore - Lisa Gunnarsson
 ÖoB Mora-Noret - Frida Gustafsson
 Cirkle K - Lena Ehlín
 Moster Rut på Helmers - Moa Hansback
 Café Söder - Birgit Andersson
 Country Burger - Lovis Hjelte
 Noret Blomman - Wermelin

Rätt svar: Vandrar (Den glade vandraren, spelades av The Rocados)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 29

Kaffestugan – Oskar Såsser
Willy:s – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Thea Strelin
Wibe/Ostnor – Birgitta Andersson
Wasagatan 32 – Alma Hansson
China House – Gunnar Hansson
Strand Kök & Bar – Emelie Björk
Pizzeria Amore – Emmy Mårten-Karlsson
ÖoB – Lisen Jönsson
Cirkle K - Anja Granath
Moster Rut på Helmers – Molly Björk
Café Söder – Pia Gunnarsson
Pizza & Kebab City – Alfred Larsson
Country Burger - Lena Rytter-Törnkvist


Rätt svar: Yellow / Gul


Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 22

Kaffestugan - Sonja Fältgård
Willy:s - Eva Frisk
Nils Olsson Hemslöjd - Emma Heed Pousette
Wibe/Ostnor - Roland Nordin
Wasagatan 32 - Naemi Fahlén
China House - Mats Strelin
Strand Kök & Bar - Aron
Pizzeria Amore - Fanny Nilsson
ÖoB - Vivianne Andersson
Cirkle K -Sonja Bergs
Moster Rut på Helmers - Marianne Nordin
Café Söder - Ruby Wall Andersson
Pizza & Kebab City - Eddy Larsson

Rätt svar: Minut
(Ellert Nordmark spelade "The minute you´re gone")

Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 15

Kaffestugan – Ida Frost
 Willy:s Mora Noret – Vivianne Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd – Matilda Hansson
 Wibe/Ostnor rest. – Anita Henriksson
 Wasagatan 32 – Lilian Nilsson
 China House – Bertil Ekström
 Strand Kök o Bar – Birgit Andersson
 Pizzeria Amore – Eva Stark
 ÖoB Mora Noret – Jan-Erik Rehn
 Cirkle K – Eva Frisk
 Moster Rut på Helmers – Ralf Fernstedt
 Café Söder – Christina Nugoz
 Orsa Cykel & Motor – Wilmer Backolars
 Pizzeria & Kebab City Mora Noret – Tage Andersson

Rätt svar: DRINKAR


Vinnare i medlemstävlingen 2017 09 08

Kaffestugan - Maja Såsser
Willy:s Mora Noret - Matilda Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Gustafsson
Wibe/Ostnor rest. - Hans Hansson
Wasagatan 32 - Vivianne Andersson
China House - Eva Pousette
Strand Kök o Bar - Ulf Andersson
Pizzeria Amore - Freja Eldh
ÖoB Mora Noret - Kaj Andersson
Cirkle K - Oskar Såsser
Moster Rut på Helmers - Nils Fernström
Café Söder - Gustaf Nordh
Orsa Cykel & Motor - Anna Käck
Pizzeria & Kebab City Mora Noret - Mysan Strelin
Playbackvinsten - Sonja Morén

Rätt svar: Carola

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 16


Kaffestugan – Trollet
 Willys Mora Noret – Sven Hermansson
 Wibe/Ostnor rest. – Ellen Gunnarsson
 Wasagatan 32 – Pelle Österbäck
 China House – Christoffer Strelin
 Strand Kök & Bar – Ingrid Nord
 Pizzeria Amore – Jan-Erik Rehn
 ÖoB Mora Noret – Dick Carlsson
 Cirkle K – Eva Frisk
 Moster Rut på Helmers – Kerstin Skoglund
 Café Söder – Pia Gunnarsson
 Orsa Cykel & Motor – Rolf Andersson
 Playback – Rickard Carlsson


Rätt svar: INDIAN


Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 09

Kaffestugan - Andreas Eldh
 Willys Mora Noret - Anna Söderkvist
 Wibe/Ostnor rest. - Göran Liljeberg
 Wasagatan 32 - Maja
 China House - Trollet
 Strand Kök & Bar - Felix Såsser
 Pizzeria Amore - Mats Pousette
 ÖoB Mora Noret - Lilian Nilsson
 Cirkle K - Kent Hansson
 Moster Rut på Helmers - Ann-Sofie Frost
 Café Söder - Caroline Hermansson
 Orsa Cykel & Motor - Lisen Jönsson
 Playback - Gunilla Frisk

Rätt svar: Rolling Stones

Vinnare i medlemstävlingen 2017 06 02

Kaffestugan -Sonja Fältgård
Willy´s Mora Noret - Maj Engberg/Ernstsson
Nils Olsson Hemslöjd - Sture Hansback
Wibe/Ostnor rest. - Matilda Hansson
Wasagatan 32 - Arne Strelin
China House - Agneta Hjelte 
Strand Kök & Bar - Anna-Carin Gunnarsson
Pizzeria Amore - Tage Andersson
ÖoB Mora Noret - Nils Nord
Cirkle K - Robert Frost
Moster Rut på Helmers - Inger Liljeholm
Café Söder - Lilian Mörk
Orsa Cykel & Motoer - Lilian Nilsson
Andy and the Rockers - Lena Thörnkvist

Rätt svar: Carli Tonehave

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 26


Kaffestugan – Henry Frisk
 Willy:s Mora Noret – Nils Nord
 Nils Olsson Hemslöjd – Stig Erntsson
 Wibe/Ostnor Rest. – Gunnel Ryttar
 Wasagatan 32 – Ann-Sofie Frost
 China House – Alfred Larsson
 Strand Kök & Bar – Berndt Simonsson
 Pizzeria Amore – Tilda Olsson
 ÖoB i Mora Noret – Lovis Hjelte
 Cirkle K – Arne Söderkvist
 Moster Rut på Helmers – Janne Hamberg
 Café Söder – Fika för två – Eddie Larsson
 Orsa Cykel & Motor – Lars-Erik Gunnarsson


Rätt svar i tävlingen: TINA TURNER


Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 19


Kaffestugan – Arne Strelin
 Willy:s Mora Noret – Per Nord
 Nils Olsson Hemslöjd – Inger Liljeholm
 Wibe/Ostnor Rest. – Emmy Mårten-Karlsson
 Wasagatan 32 – Peter Gunnarsson
 China House – Berndt Simonsson
 Strand Kök & Bar – Henry Frisk
 Pizzeria Amore – Ida Frost
 ÖoB i Mora Noret – Gunnel Ryttar
 Cirkle K – Hanna Såsser
 Moster Rut på Helmers – Pernilla Andersson
 Café Söder – Fika för två – Mattias Eriksson
 Orsa Cykel & Motor – Stig Henriksson
Sold's Finest - Ronnie Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Syskon


Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 12

Kaffestugan - Gunilla Frisk
Willy:s Mora Noret - Lars Kax
Nils Olsson Hemslöjd - Jan-Erik Rehn
Wibe/Ostnor Rest. - Pia Gunnarsson
Wasagatan 32 - Anna S Eriksson
China House - Tage Andersson
Strand Kök & Bar - Inger Liljeholm
Pizzeria Amore - Safira Jacobs
ÖoB i Mora Noret - Rolf Gisslar
Cirkle K - Guldtvätt
Moster Rut på Helmers - Arne Söderkvist
Café Söder - Fika för två - Albin Larsson
Orsa Cykel & Motor - Birgit Andersson

Rätt svar i tävlingen: Nr 7 (Sju ensamma kvällar)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 05 05


Kaffestugan – Kerstin Skoglund
 Willy:s Mora Noret – Sofie Eriksson
 NIls Olsson Hemslöjd – Pia Gunnarsson
 Wibe/Ostnor – Tony Frost
 Wasagatan 32 – Kent Hansson
 China House – Sonja Morén
 Strand Kök & Bar – Eva Stark
 Pizzeria Amore – Tilda Olsson
 ÖoB Mora Noret – Emelie Björk
 Cirkle K – Börje Karlsson
 Café Söder – Maj Engberg
Helmers Konditori – Lisen Jönsson
 Orsa Cykel & Motor – Vilmer Backolars


Rätt svar:  Blomma


Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 28


Kaffestugan – Helena Olsson
 Willy:s Mora Noret – Arne Halfvars
 NIls Olsson Hemslöjd – Mr. Morris
 Wibe/Ostnor – Miller Henriksson
 Wasagatan 32 – Molly Björk
 China House – Rolf Andersson
 Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
 Pizzeria Amore – Bernt Berglund
 ÖoB Mora Noret – Mimmi Pousette
 Cirkle K – Anna Jansson
 Café Söder – Birgitta Bertilsson
Helmers Konditori – Eva Pousette
 Orsa Cykel & Motor – Minde Berglund


Rätt svar:  Ek (Under Ekars Djupa Grönska)


Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 21


Kaffestugan – Gunilla Frisk
 Willy:s Mora Noret – Linus Frost
 NIls Olsson Hemslöjd – Stig Ernsson
 Wibe/Ostnor – Lars Frisk
 Wasagatan 32 – Janne Hamberg
 China House – Lisa Gunnarsson
 Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
 Pizzeria Amore – Tommy Olsson
 ÖoB Mora Noret – Maja Andersson
 Cirkle K – Viviann Andersson
 Café Söder – Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori - Margareta Fernström
 Orsa Cykel & Motor – Tim Olsson


Rätt svar:  Linda Scott


Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 14

Kaffestugan - Rolf Fältgård
 Willy:s Mora Noret - Helena Olsson
 NIls Olsson Hemslöjd - Ann-Mari Eriksson
 Wibe/Ostnor - Anna Söderkvist
 Wasagatan 32 - Lars Orjes
 China House - Freja Eldh
 Strand Kök & Bar - Nils Fernström
 Pizzeria Amore - Tim Olsson
 ÖoB Mora Noret - Åke Hanspers
 Cirkle K - Lena Ryttar Thörnqvist
 Café Söder - Carina Andersson
 Orsa Cykel & Motor - Susanne Andersson
 Playbackmössa - Alicia Salomonsson

Rätt svar:  "Månskenspromenad" (Okänd artist)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 04 07


Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
 Willy:s Mora Noret – Ulla-Britt Hermansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Tilda Olsson
 Wibe/Ostnor Restaurangerna – Alma Hansson
 Wasagatan 32 – Natalie Ryttar
 China House – Monika Tomth
 Strand Kök & Bar – Börje Karlsson
Pizzeria Amore – Molly
 Ö&B – Karl-Johan Jansson
 Cirkle K – Triss
 Helmers Konditori – Zafira Jakobs
 Café Söder – Ruby Wall-Andersson
 Orsa Cykel & Motor – Pelle Österbäck
Playback - Inger Liljeholm


Rätt svar: Manfred Mann & Bob Dylan


Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 31

Kaffestugan - Sven Hermansson
 Willy:s Mora Noret - Ludwig Backolars
 Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Gustafsson
 Wibe/Ostnor Restaurangerna - Lars Fältgård
 Wasagatan 32 - Fanny Nilsson
 China House - Ulf Andersson
 Strand Kök & Bar - "Trollet" (Mari Holmström)
Pizzeria Amore - Eva Hamberg
 Ö&B - Ingvar Andersson
 Cirkle K - Ingalill Morshans
 Helmers Konditori - Kristina Nugoz
 Café Söder - Sonja Morén
 Orsa Cykel & Motor - Lena Ryttar Thörnqvist

Rätt svar: "End" ( Vangards - Du sa farvel) The end of the world

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 24

Kaffestugan - Moa Hansson
 Willy:s Mora Noret - Hasse Nygårds
 Nils Olsson Hemslöjd - Bror Ludvigsson
 Wibe/Ostnor Restaurangerna - Kristina Gustafsson
 Wasagatan 32 - Karl ohan Johnsson
 China House - Alma Hansson
 Strand Kök & Bar - Henry Frisk
Pizzeria Amore - Lisen Jönsson
 ÖoB Mora Noret - Mimmi Pousette
 Cirkle K Kristineberg - Rolf Andersson
 Helmers Konditori - Felix Såsser
 Café Söder - Dick Carlsson
 Orsa Cykel & Motoer - Stig Henriksson

Rätt svar: The Kinks  (Dedicated follower of fashion)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 17

Kaffestugan - Susanne Andersson
 Willy:s Mora Noret - Alma Hansson
 Nils Olsson Hemslöjd - Lars Nilsson
 Wibe/OstnorRest. - Matilda Hansson
 Wasagatan 32 - Sven Hermansson
 China House - Anja Granath
 Strand Kök & Bar - Anna Carlsson
 Pizzeria Amora - Thea Strelin
 ÖoB Mora Noret - Mats Pousette
 Statoil Kristineberg - Eva Norgren
 Helmers Konditori - Henrik Henriksson
 Café Söder - Helena Olsson
 Orsa Cykel & Motor - Agnetha Ekström
 Playback - Lilian Nilsson
 Lilla Björn - Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Tiger (Tiger Rag spelades med Sandor Hajossi)

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 10

Kaffestugan - Daniel Eriksson
 Willy:s Mora Noret - Tommy Olsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Eva Norgren
 Wibe/Ostnor rest - Marie Rovik
 Wasagatan 32 - Birgit Andersson
 China House - Nils Nordh
 Strand Kök & Bar - Anna-Karin Simonsson
 ÖoB Mora Noret - Pelle Österbäck
 Cirkle K Kristineberg - Ulf Andersson
 Helmers Konditori - Siv Hermansson
 Café Söder - Anna Carlsson
 Orsa Cykel & Motor - Anna-Karin Gunnarsson
 Playback - Eva Hamberg
 Lilla Björn - Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: Svante Thuresson ( Leva mitt liv )

Vinnare i medlemstävlingen 2017 03 03


Kaffestugan – Ellen Gunnarsson
 Willy:s Mora Noret – Siv Hermansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Mattis Karlsson
Wibe/Ostnor – Fanny Nilsson
 Wasagatan 32 – Matilda Hansson
 China House – Tindra Hansson
 Strand Kök & Bar – Ingvar Andersson
 Pizzeria Amore – Sebbe Smass
 ÖoB Mora Noret – Lukas Ryttar-Törnqvist
 Circle K  – Bertil Ekström
 Helmers Konditori – Arne Sparr
 Café Söder – Ronnie Hermansson
 Orsa Cykel & Motor – Marianne Larsson
 Orsakullan – Rasmus Backolars
Lilla Björn - Mysan Strelin


Rätt svar i tävlingen: Ann-Louise Hansson, 1966


Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 24

Kaffestugan - Gunnar Hanson
 Willy:s Mora Noret - Mats Pousette
 Nils Olsson Hemslöjd - Tim Olsson
Wibe/Ostnor - Jonna Rustas
 Wasagatan 32 - Alfred Larsson
 China House - Roland Andersson
 Strand Kök & Bar - Arne Söderkvist
 Pizzeria Amore - Lisen Jönsson
 ÖoB Mora Noret - Rasmus Backolars
 Circle K  - Arne Halvars
 Helmers Konditori - William Strelin
 Café Söder - Fika för två
 Orsa Cykel & Motor - Turbo
 Orsakullan - Lena Ehlin

Rätt svar i tävlingen: "Den gamla spinnrocken" eller bara "spinnrocken"

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 17

Kaffestugan – Lisa Gunnarsson
 Willy:s Mora Noret – Ulla Forsberg
 Nils Olsson Hemslöjd – Maja Andersson
 Wibe/Ostnor Rest. – Oscar Såsser
 Wasagatan 32 – Ingrid Nord
 China House – Lilian Nilsson
 Strand Kök o Bar - Alma Hansson
 Pizzeria Amore – Villiam Strelin
 ÖoB Mora Noret – Sofie Eriksson
 Cirkle K – Stig Henriksson
 Helmers Konditori – Mats Stenberg
 Café Söder – Henry Frisk
 Orsa Cykel & Motor – Emmy Mårten-Karlsson
 Orsakullan – Moa Hansback
 Lilla Björn – Kenneth Hermansson


Rätt svar: BLONDIE


Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 10

Kaffestugan - Margareta Karlsson
 Willy:s Mora Noret - Ingvar Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd - Gunnar Hansson
 Wibe/Ostnor Rest. - Arne Söderkvist
 Wasagatan 32 - Sven Hermansson
 China House - Turbo
 Strand Kök o Bar - Georg Stålberg
 Pizzeria Amore - Janne Holmberg
 ÖoB Mora Noret - Britt Inger Rehn
 Cirkle K - Albin Landin Österbäck
 Helmers Konditori - Rasmus Backolars
 Café Söder - Stig Henriksson
 Orsa Cykel & Motor - Eva Pousette
 Orsakullan - Vivianne Andersson
 Lilla Björn - Freja Eldh

Rätt svar: Paul Anka. Låten var "Remember Diana"

Vinnare i medlemstävlingen 2017 02 03


Willy:s Mora-Noret – Kenneth Hermansson
 ÖoB Mora-Noret – Arne Söderkvist
Circle K - Tony Frost
 Helmers Konditori – Siv Hansson
 Kaffestugan - Trollet
 Café Söder – Arne Strelin
 Wasagatan 32 – Alma Hansson
 China House – Sture Hansback
 Wibe/Ostnor rest – Eva Frisk
 Strand Kök o Bar – Helena Olsson
 Lilla Björn – Anna Eriksson
 Pizzeria Amore – Inger Hjorh
 Nils Olsson Hemslöjd – Nils Eklund
 Orsakullan – Hunden Triss
 Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson


Rätt svar i tävlingen: BUDDY HOLLY, RITCHIE VALENS & J.P. "THE BIG BOPPER" RICHARDSON


Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 27

Kaffestugan - Kristina Gustafsson
 Willy:s Mora-Noret - Stefan Gunnarsson
 Nils Olsson Hemslöjd - "Trollet"
 Wibe/Ostnor restaurangerna - Bertil Ekström
 Wasagatan 32 - Vivianne Frost
 China House - Siv Hansback
 Strand Kök o Bar - Bengt Dalberg
 Pizzeria Amore - Inger Liljeholm
 ÖoB Mora-Noret - Alfred Larsson
 Cirkle K - Mattias Eriksson
 Helmers Konditori - Lilly Jacobs
 Café Söder - Ulf Andersson
 Orsa Cykel & Motor - Eva-Britt Bertilsson
 Orsakullan - Tindra Hansson
 Möbelrondellen - Helena Olsson
 Lilla Björn - Lovis Hjelte

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2017 01 20


Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
 ÖoB Mora-Noret – Pia Gunnarsson
 Statoil Kristineberg – Anna S Eriksson
 Helmers Konditori – Margaretha Carlsson
 Kaffestugan - Arne Strelin
 Café Söder – Alma Hansson
 Wasagatan 32 – Agnetha Hjälte
 China House – Sofie Eriksson
 Wibe/Ostnor rest – Happy Ållas
 Strand Kök o Bar – Tim Olsson
 Lilla Björn – Christoffer Strelin
 Pizzeria Amore – Alfred Larsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Agneta Ekström
 Orsakullan – Anna Söderkvist
 Orsa Cykel & Motor – Matilda Hansson


Rätt svar i tävlingen: ROBERT BROBERG


Vinnare i tävlingen 2017 01 13

Kaffestugan - Ann-Sofie Andersson
Playback - Jonna Rustas
Willy:s Mora-Noret - Mysan Strelin
Wibe/Ostnor Restaurangerna - Kent Hansson
Wasagatan 32 - Simon Granath
China House - Ida Frost
Strand Kök o Bar - Albin Landin Österbäck
Pizzeria Amore Orsa - Rickard Carlsson
ÖoB Mora-Noret - Mats Pousette
Helmers Konditori - Andreas Eldh
Café Söder - Elin Frost
Orsa Cykel & Motor AB - Margareta Karlsson
Orsakullan - Anja Granath
Möbelrondellen - Matilda Hansson
Lilla Björn - Eddie Larsson

Rätt svar  i tävlingen: Östen Warnerbring

Julklapparna som vi lottade ut 2016 12 23 gick till;

Rolf Hållman (162)
Rolf Thorsell (310)
Hans Johansson (930)
Irene Nykvist (17)Barbro Jonsson (101)
Marc Ersson (411)
Molly Tomth (652)
Dick Carlsson (991)
Anette Johansson (711)
Mats Pousette (453)
Lars-Erik Gunnarsson (179)
Hans Forsman (249)
Margot Eriksson (217)
Stig Eldh (531)
Eva Olsson (829)
Per Bäck (567)
Aron Momqvist (86)
Birgit Bergkvist (266)
Gösta Andersson (1007)
Maj Engberg (346)
Bengt Bertilsson (880)
Mariana Bilar (830)


GOD JUL & GRATTIS!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 23


Willy:s Mora-Noret – Ann-Sofie Frost
 ÖoB Mora-Noret – Julia Tomth
 Helmers Konditori – Lena Ehlin
 Kaffestugan – Gunilla Frisk
 Strand Kök o Bar – Eva Norgren
Café Söder – Mathilda Hansson
 Wasagatan 32 – Ruby Wall-Andersson
 China House – Mysan Strelin
 Wibe/Ostnor Restaurangerna – Ludvig Backolars
 Pizzeria Amore – Peter Gunnarsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Lukas Ryttar-Törnkvist
 Orsa Cykel & Motor – Emma Larsson


Det korrekta svaret i tävlingen: LENA CONRADSSON


Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 16


Willy:s Mora-Noret - Bosse Wallin
 ÖoB Mora-Noret - Anja Granath
 Statoil Kristineberg - Siv Hansback
 Helmers Konditori - Freja Eld
 Kaffestugan - Tim Olsson
 Strand Kök o Bar - Anna Söderkvist
Café Söder - Sören Ållas
 Wasagatan 32 - Elin Frost
 China House - Turbo
 Wibe/Ostnor Restaurangerna - Stefan Gunnarsson
 Pizzeria Amore - Eva Pousette
 Nils Olsson Hemslöjd - David Johansson
 Orsakullan - Lisen Jönsson
 Orsa Cykel & Motor - Kirsi Törn
Möbelrondellen - Maj Engberg


Det korrekta svaret i tävlingen: WANDA JACKSON


Vinnare i medlemstävlingen 2016 12 02

Willy:s Mora Noret - Arne Halvars
ÖoB Mora Noret - Hampus Tomth
Statoil Kristineberg - Anna Carlsson
Helmers Konditori - Sven Hermansson
Kaffestugan - Christina Nugoz
Café Söder - Lasse Momkvist
Wasagatan 32 - Pernilla Andersson
China House - Anna Söderkvist
Wibe/Ostnor restaurangerna - Anna-Karin Gunnarsson
Strand Kök & Bar - Sonja Morén
Lilla Björn - Sfture Hansback
Pizzeria Amore Orsa - Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd - William Strelin
Orsakullan - Fanny Nilsson
Órsa Cykel & Motor - Agneta Ekström
Möbelrondellen - Mimmi Pousette

Svar i tävlingen: Sandy   Vi spelade Our Future Feelings - Lycka till med nästa kille

Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 25


Willy:s Mora-Noret – Figge Gunnarsson
 ÖoB Mora-Noret – Kristina Gustavsson
 Statoil Kristineberg – Tilda Olsson
 Helmers Konditori – Siri Pettersson
 Kaffestugan – Lars Säbben
 Café Söder – Eva Frisk
 Wasagatan 32 – Börje Karlsson
 China House – Matilda Hansson
 Wibe/Ostnor rest – Rolf Gisslar
 Strand Kök o Bar – Mats Hermansson
 Lilla Björn – Sonja Morén
 Pizzeria Amore – Arne Söderkvist
 Nils Olsson Hemslöjd – Lill Olsson
 Orsakullan – Sonja Bergs
 Orsa Cykel & Motor – Ulla Forsberg


Rätt svar i tävlingen: STEN & STANLEY


Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 18


Willy:s Mora-Noret – Birgitta Hansson
 ÖoB Mora-Noret – Yngve Frost
 Statoil Kristineberg – Berndt Simonsson
 Helmers Konditori – Tage Andersson
 Kaffestugan – Ulla Forsberg
 Café Söder – Marie-Louise Lindh
 Wasagatan 32 – Selma Rytter-Törnqvist
 China House – Eva Stark
 Wibe/Ostnor rest – Agneta Ekström
 Strand Kök o Bar – Göran Nyman
 Lilla Björn – Zaki Soltani
 Pizzeria Amore – Märta Jansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Börje Tomth
 Orsakullan – Mats Brodin
 Orsa Cykel & Motor – Mattias Eriksson
 Möbelrondellen – Natalie Ryttar


Rätt svar i tävlingen: The Mama's And The Papa's


Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 11

Willy:s Mora Noret - Ingvar Andersson
 ÖoB Mora Noret - Hans Hansson
 Statoil Kristineberg - Anna Eriksson
 Helmers Konditori - Henrik Henriksson
 Kaffestugan - Anneli Johanson
 Café Söder - Per Nordh
 Wasagatan 32 - Tim Olsson
 China House - Figge Gunnarsson
 Wibe/Ostnor Restaurangerna - Lars Årjes
 Lilla Björn - Steinar Dahl
 Pizzeria Amore - "Diesel"
 Nils Olsson Hemslöjd - Tommy Olsson
 Orsakullan - Sonja Morén
 Orsa Cykel& Motor - Pelle Österrbäck

Rätt svar i tävlingen: Orange (Patrick Lozach - Orange Blossom Special)

Grattis alla vinnare!


Vinnare i medlemstävlingen 2016 11 04

Willy:s Mora-Noret - Daniel Eriksson
 ÖoB Mora-Noret - Nils Eklund
 Statoil Kristineberg - Vivian Frost
 Helmers Konditori - Tilda Olson
 Kaffestugan - Alicia Salmonson
 Café Söder - Susan Andersson
 Wasagatan 32 - Tage Andersson
 China House - Anna Söderkvist
 Wibe/Ostnor rest - Anna Karlsson
 Strand Kök o Bar - Happy Ållas
 Lilla Björn - Peter Gunnarson
 Pizzeria Amore - Matilda Hansson
 Nils Olsson Hemslöjd - Doris
 Orsakullan - Andrea Eldh
 Orsa Cykel & Motor - Britt-Marie Dahlgren
 Möbelrondellen - Pernilla Andersson

Svaret på ringfrågan: John Lennon, som framförde "send me some loving"

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 28

Willy:s Mora-Noret - Stig Henriksson
 Nils Olsson Hemslöjd - Rolf Gisslar
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Agneta Hjelte
 Wasagatan 32 - Matilda Hansson
 China House - Monika Erlands
 Strand Kök & Bar - Mats Såsser
 ÖoB Mora-Noret - Anja Granath
 Statoil Kristineberg - Eva Walgren
 Helmers Konditori - Eva Holmberg
 Café Söder - William Strelin
 Orsa Cykel& Motor - Pia Gunnarsson
 Orsakullan - Agneta Ekström
Kaffestugan - Gunilla Frisk
 Lilla Björn - Anna-Karin Simonsson
Pizzeria Amore - Hans Nugoz


Rätt svar i tävlingen: Connie Francis


Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 21

Kaffestugan - Arne Strelin
 Willy:s Mora Noret - Ellen Gunnarsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Arne Söderkvist
 Wibe/Ostnor - Moa Hansback
 Wasagatan 32 - Pernilla Andersson
 China House - Kerstin Skoglund
 Strand Kök & Bar - Ludwig Backolars
 Pizzeria Amore - Lars Nilsson
 ÖoB Mora Noret - Frida Gustafsson
 Statoil Kristineberg - Ruby Wall Andersson
 Helmers Konditori - Alicia Salomson
 Orsa Cykel & Motor - Birgit Andersson
 Orsakullan - Jan Prandes
 Möbelrondellen - Stig Henriksson
 Lilla Björn - Agneta Ekström

Det korrekta svaret i tävlingen: Larry Finnegan (Baklänges) Titel: Maria min vän

Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 14


Kaffestugan - Maud Jonsson
Willy:s Mora-Noret - Anna Jansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Ronnie Hermansson
 Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Jonsson
 Wasagatan 32 – Kaj Andersson
 China House – Anders Sars
 Strand Kök & Bar – Bertil Ekström
 ÖoB Mora-Noret – Sture Hansback
Pizza Amore - Sebbe Smass
Circle-K Kristineberg – Molly Björk
 Helmers Konditori – Kristina Gustavsson
 Café Söder – Lars-Erik Gunnarsson
 Orsa Cykel& Motor – Triss
 Orsakullan – Mattias Pettersson
 Lilla Björn – Eva Brodin


Rätt svar i tävlingen: Sophia Loren


Vinnare i medlemstävlingen 2016 10 07

Willy:s Mora-Noret - Emmy Mårten Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Marianne Nordin
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Maj-Lis Mårds
 Wasagatan 32 - Lilly Jacobs
 China House - Moa Hansback
 Strand Kök & Bar - Göran Liljeberg
 ÖoB Mora-Noret - Inger Sars
 Statoil Kristineberg - Mariana Bilar
 Helmers Konditori - Frida Gustafsson
 Café Söder - Alex Karlsson
 Orsa Cykel& Motor - Caroline Hermansson
 Orsakullan - Britt-Marie Dahlgren
 Möbelrondellen - Per Nordh
 Lilla Björn - Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Emile Ford

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 30


Kaffestugan – Anna Söderkvist
 Willy:s Mora Noret – Dag Ramberg
 Nils Olsson Hemslöjd – Per-Erik Krång
 Wibe/Ostnor rest – Anna Eriksson
 Wasagatan 32 – Monika Dränj
 China House – Christina Nugoz
 Strand Kök & Bar – Albin Larsson
 Pizzeria Amore – Per Nord
 ÖoB Mora Noret – Eva-Britt Andersson
 Statoil Kristineberg – Emma Hed-Pousette
 Helmers Konditori – Kristin Eklund
 Café Söder – Britt-Marie Dalgren
 Orsa Cykel & Motor – Zaki Soltani
 Orsakullan – Emmy Mårten-Karlsson
 Lilla Björn – Stig Henriksson


Rätt svar i tävlingen: Doktor


Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 23

Kaffestugan - Emelie Björk
 Willy:s Mora Noret - Lilian Nilsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Stefan Gunnarsson
 Wibe/Ostnor rest - Tage Andersson
 Wasagatan 32 - Freja Eldh
 China House - Trulle
 Strand Kök & Bar - Nils Nord
 Pizzeria Amore - Lisen Jönsson
 Öo B Mora Noret - Minde Berglund
 Statoil Kristineberg - Anders Sars
 Helmers Konditori - Kristina Gustafsson
 Café Söder - Triss
 Orsa Cykel & Motor - Rolf Gisslar
 Orsakullan - Sofie Eriksson
 Möbelrondellen - Aron Momzvist
 Lilla Björn - Julia Tomth

Rätt svar i tävlingen: Thory Bernhards

Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 16


Kaffestugan - Tommy Olsson
 Willy:s – Majlis Hansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Bertil Ekström
 Wiberestaurangen/Ostnor – Pelle Österbäck
 Wasagatan 32 – Kaj Andersson
 China House – Britt-Marie Dalgren
 ÖoB Mora-Noret – Sebbe Smass
Strand Kök & Bar - Jonna Rustas
 Circle K Kristineberg – Janne Hamberg
 Helmers Konditori – Anny Såsser
 Café Söder – Christin Eklund
 Orsa Cykel & Motor – Tage Andersson
 Pizzeria Amore – Gunilla Frisk
 Orsakullan – Daniel Eriksson
 Lilla Björn – Mats Lindh


Rätt svar: George Harrison


Vinnare i medlemstävlingen 2016 09 09

Kaffestugan - Ludwig Backolars
 Willy:s - Anna-Karin Simonsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Majlis Hansson
 Wiberestaurangen/Ostnor - Moa Hansback
 Wasagatan 32 - Lena Högberg
 China House - Ulla-Britt Hermansson
 ÖoB Mora-Noret - Sofie Eriksson
 Statoil Kristineberg - Lars Årjes
 Helmers Konditori - Hanna Eriksson
 Kafé Söder - Pelle Österbäck
 Orsa Cykel & Motor - Sven Hermansson
 Pizzeria Amore - Helena Olsson
 Orsakullan - Anna-Lena Jacobs
 Möbelrondellen - Eva Pousette
 Lilla Björn - Tindra Hansson

Rätt svar: Jerry Williams (Låten var Lolita, som spelades baklänges)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 17

Willys Mora Noret – Ellen Gunnarsson
 ÖoB Mora Noret – Aron Momkvist
 My Sushi – Simon Granath
 Strand Kök o Bar – Eva Frisk
 Playbackkasse med tröja - Lovis Hjelte
Playbackkasse med tröja - Ingalill Mårthans
Playbackkasse med tröja - Vilhelm Nord
 China House – Mattias Eriksson
 Statoil Kristineberg – Kerstin Skoglund
 Kaffestugan – Gunnar Hansson
 Helmers Kond – Tommy Olsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
 Wasagatan 32 – Ronny Hermansson


Rätt svar:  Tell him


Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 10

Willys Mora Noret - Birgit Andersson
 ÖoB Mora Noret - Albin Larsson
 My Sushi - Gunnel Ryttar
 Strand Kök o Bar - Emma Larsson
 Wibe/Ostnor rest. - Arne Sparr
 China House - Gunilla Frisk
 Statoil Kristineberg - Ellen Gunnarsson
 Kaffestugan - Tim Olsson
 Helmers Kond - Turbo
 Nils Olsson Hemslöjd - Lukas Ryttar- Törnkvist
 Wasagatan 32 - Per Nordh
 Playback - Per-Erik Krång

Rätt svar: Lillbabs  (Jag kan inte leva utan dej)

Vinnare i medlemstävlingen 2016 06 03


Willy:s Mora Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora Noret – Simon Granath
My Sushi – Viviann Frost
Strand Kök & Bar – Susanne Andersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Emma Larsson
China House – Kerstin Skoglund
Circle-K Kristineberg - Siv Hermansson
Kaffestugan – Lars-Erik Gunnarsson
Helmers Konditori – Siv Hansback
Nils Olsson Hemslöjd – Viviann Andersson
Orsa Cykel & Motor AB – Mysan Strelin
Wasagatan 32 – Matilda Hansson
Möbelrondellen – Frida Gustavsson

Rätt svar i tävlingen var BEN E KING


Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 27

ÖoB Mora Noret - Marianne Nordin
 Willy:s Mora Noret - Andreas Eldh
 My Sushi - Albin Larsson
 Strand Kök & Bar - Lena Hammarin
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Mats Danielsson
 China House - Lovis Hjelte
 Statoil Kristineberg - Moa Hansback
 Kaffestugan - Nils Nordh
 Helmers Konditori - Georg Ståhlberg
 Nils Olsson Hemslöjd - Henrik Henriksson
 Orsa Cykel & Motor AB - Gun Holmén
 Wasagatan 32 - Pia Gunnarsson

Rätt svar: Filmen hette "Casablanca". Vi spelade "As time goes by"

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 20


Willy:s Mora Noret – David Johansson
ÖoB Mora Noret – Anna Käck
My Sushi – Mattias Eriksson
Strand Kök & Bar – Albin Ländin-Österbäck
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Siv Hermansson
China House – Mysan Strelin
Circle-K Kristineberg – Eva Frisk
Kaffestugan – Rolf Andersson
Helmers Konditori – Sofie Eriksson
Nils Olsson Hemslöjd – Trulle Jacobs
Orsa Cykel & Motor AB – Natalie Ryttar
Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
Möbelrondellen - Simon Granath

Rätt svar i tävlingen var NEIL SEDAKA


Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 13

Willy:s Mora Noret - Daniel Eriksson
ÖoB Mora Noret - Happy Ållas
My Sushi - Anna-Karin Simonsson
Strand Kök & Bar - Anna Käck
Wibe/Ostnor-restaurangerna - Nils Eklund
China House - Lilian Nilsson
Statoil Kristineberg - Anna Eriksson
Kaffestugan - Triss
Helmers Konditori - Jan-Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd - Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB - Tindra Hansson
Wasagatan 32 - Margaretha Fernström

Rätt svar i tävlingen var " Loving Spoonful"

Vinnare i medlemstävlingen 2016 05 06


Willy:s Mora-Noret – Mimmi Pousette
 ÖoB Mora-Noret – Anna Eriksson
Circle K Kristineberg – Sebbe Smass
 Helmers Konditori – Birgitta Andersson
 Kaffestugan – Simon Granath
 Wasagatan 32 – Triss
 My Sushi – Sture Hansback
 China House – Inger Sars
 Wiberestaurnagen/Ostnor – Nils Eklund
 Strand Kök & Bar – Lars Nilsson
Lilla Björn - Linus Rustas
 Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
 Orsa Cykel & Motor - Ulrika Böhl
 Möbelrondellen – Kent Hansson


Rätt svar: CHUBBY CHECKER


Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 29

Willy:s Mora-Noret - Sören Ållas
 ÖoB Mora-Noret - Lena Hammarin
 Statoil Kristineberg - Kristin Eklund
 Helmers Konditori - Emmy Mårten
 Kaffestugan - Moa Hansback
 Wasagatan 32 - Tage Andersson
 My Sushi - Lilian Nilsson
 China House - Sven-Olov Olsson
 Wiberestaurang/Ostnor - Annna Lena Flygare
 Strand Kök o Bar - Lars Årjes
 Nils Olsson Hemslöjd - Margit Jansson
 Orsa Cykel & Motor AB - Kjell Eldh
 Orsakullan - Stig Ernstsson

Rätt svar: "Nidälven".           Vi spelade en engelsk version, "Why did you call me sweetheart" med Sven-Ingvars

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 22

Willys Mora Noret - Berndt Simonsson
 ÖoB Mora Noret - Alfred Larsson
 Statoil Kristineberg - Sofie Eriksson
 Helmers Konditori - Rolf Jensen
 Kaffestugan - Margaretha Karlsson
 Wasagatan 32 - Lena Ehlin
 My Sushi - Arne Strelin
 China House - Eva Norgren
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Pernilla Andersson
 Strand Kök & Bar - Ellen Gunnarsson
 Orsa Cykel & Motor - Nils Nordh
 Nils Olsson Hemslöjd - Tilda Ohlsson
 Orsakullan - Hans-Olov Modin
 Möbelrondellen - Pelle Österbäck

Rätt svar: White Bear

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 15

Willy.s Mora-Noret - Inger LIljeholm
 ÖoB Mora-Noret - Anna Söderkvist
 Statoil Kristineberg - Inger Hjort
 Helmers Konditori - Miller Henriksson
 Kaffestugan - Mattias Fredriksson
 Wasagatan 32 - Ingemar Holmén
 My Sushi - Lena Hammarin
 China House - Lukas Tomth
 Wibe/Ostnor-restaurangerna - Jan Erik Rehn
 Strand Kök o Bar - Pernilla Andersson
 Nils Olsson Hemslöjd - Sören Ållas
 Orsakullan - Frida Gustafsson
 Orsa Cykel & Motor AB - Stefan Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: Carli Tornehave (Vi spelade låten "flickor bak i bilen")

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 08


Willy:s Mora-Noret – Jan-Erik Rehn
 ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
 Statoil Kristineberg – Doris Såsser
 Helmers Konditori – Emmy Mårten-Karlsson
 Kaffestugan – Hasse Nugoz
 Wasagatan 32 – Stig Henriksson
 My Sushi – Presley
 China House – Anna Söderkvist
 Wiberestaurnagen/Ostnor – Vivianne Frost
 Strand Kök & Bar – Lisen Jönsson
 Orsa Cykel & Motor – Figge Gunnarsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Anders Sars
 Orsakullan – Bertil Ekström
 Möbelrondellen – Britt-Marie Dahlgren


Rätt svar: SPANIEN


 I utlottningen bland betalande medlemmar,  Elvis-show Klockargården i Tällberg, blev vinnaren: Viktoria Qvarnström
Vi säger GRATTIS!

Tack till Anders Sandberg, Klockargården i Tällberg!

Vinnare i medlemstävlingen 2016 04 01

ÖoB Mora-Noret - David Johansson
 Statoil Kristineberg - Turbo
 Helmers Konditori - Rolf Gisslar
 Kaffestugan - Arne Söderkvist
 Wasagatan 32 - Lena Hammarin
My Sushi - Ronny Hermansson
China House - Doris
Wibe/Ostnor-restaurangerna - Karnes-Åke
Strand Kök o Bar - Steinar Dahl
Nils Olsson Hemslöjd - Annelie Johansson
Orsakullan - Gunvor Henrik
Orsa Cykel & Moter - Gunilla Frisk

Rätt svar i tävlingen: "Grimma". Vi spelade En sliten grimma med The Invaders

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 25


Willy:s Mora-Noret – Tomas Jakobs
 ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
 Statoil Kristineberg – Miller Henriksson
 Helmers Konditori – Figge Gunnarsson
 Kaffestugan – Caroline Hermansson
 Wasagatan 32 – Kerstin Skoglund
 My Sushi – Veronica Lind
 China House – Frida Gustavsson
 Wiberestaurnagen/Ostnor – Alex Karlsson
 Strand Kök & Bar – Ulf Andersson
 Orsa Cykel & Motor - Lukas Tomth
 Nils Olsson Hemslöjd – Göran Momqvist
 Orsakullan – Christina Nugoz
 Möbelrondellen – Agda & Gänget
Erikssons Buss - Arne Söderkvist


Rätt svar: Marie


Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 18

Willy:s Mora-Noret - Susanne Andersson
 ÖoB Mora-Noret - Tommy Ohlsson
 Statoil Kristineberg - Marianne Nordin
 Helmers Konditori - Alex Karlsson
 Kaffestugan - Oscar Såsser
 Wasagatan 32 - Jan-Erik Rehn
 My Sushi - Ulf Andersson
 China House - Stig Henriksson
 Wiberestaurangen/Ostnor - Kristina Nugoz
 Strand Kök & Bar - Tage Andersson
 Lilla Björn - Anna Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Kerstin Skoghlund
 Orsakullan - Göran Momqvist

Rätt svar i tävlingen: The Boppers - Låten vi spelade baklänges var "Mr Baseman"

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 11

Willy:s Mora-Noret - Tindra Hansson
 ÖoB Mora-Noret - Emma Hed Pousette
 Statoil Kristineberg - Frida Gustafsson
 Helmers Konditori - Börje Tomth
 Kaffestugan - Triss
 Wasagatan 32 - Ulf Andersson
 My Sushi - Karin Länsmans
 China House - Siv Hermansson
 Wiberestaurnagen/Ostnor - Sofie Eriksson
 Strand Kök & Bar - Göran Momqvist
 Lilla Björn - Pär Nord
 Nils Olsson Hemslöjd - Maj-Lis Hansson
 Orsakullan - Pernilla Andersson
 Möbelrondellen - Anna Eriksson

Rätt svar: Lill-Babs 

Vinnare i medlemstävlingen 2016 03 04


Willy:s Mora-Noret – Majlis Mårts
 ÖoB Mora-Noret – Anna.Karin Gunnarsson
 Statoil Kristineberg – Mats Stenberg
 Helmers Konditori – Anna Eriksson
 Kaffestugan – Ruby Wall-Andersson
 Wasagatan 32 – Emma Larsson
 My Sushi – Britt-Marie Dahlgren
 China House – Mattias Eriksson
 Wiberestaurangen/Ostnor – Birgitta Hansson
 Strand Kök o Bar – Arne Söderkvist
 Lilla Björn – Agneta Ekström
 Orsakullan – Karin Länsmans
Nils Olsson Hemslöjd – Eddie Larsson


Rätt svar i tävlingen: LOVIN' SPOONFUL


Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 26


Willy:s Mora-Noret – Katten Loka
 ÖoB Mora-Noret – Lena Ryttar
 Statoil Kristineberg – Ingrid Nord
 Helmers Konditori – Ulla Britt Hermansson
 Kaffestugan – Miller Henriksson
 Wasagatan 32 – Inger Liljeholm
 My Sushi – Emma Larsson
 China House – Margareta Fernström
 Wiberestaurangen/Ostnor – Sofie Eriksson
 Strand Kök o Bar – Mats Pousette
 Lilla Björn – Anna-Lena Jakobs
 Orsakullan - Elin Frost
 Möbelrondellen – Rolf Åsberg
Nils Olsson Hemslöjd – Tina Wermelin


Rätt svar i tävlingen: LUXEMBURG


Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 19

Willy:s Mora-Noret - Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret - Margit Jansson
Statoil Kristineberg - Turbo
Helmers Konditori - Fanny Såsser
Kaffestugan - Inger Liljeholm
Wasagatan 32 - Anders Johansson
My Sushi - Tim Olsson
China House - Ingemar Holmer
Wiberestaurangen/Ostnor - Wilhelm Nordh
Strand Kök & Bar - Doris Såsser
Lilla Björn - Agnetha Hjelte
Orsakullan - Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Figge Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: "Morgen" (Vi spelade en svensk version med Bob Ellis, låten heter "En gång")

Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 12


Willy:s Mora-Noret – Lasse Kax
 ÖoB Mora-Noret – Anna Karlsson
 Statoil Kristineberg – Siv Hansback
 Helmers Konditori – Kennet Hermansson
 Kaffestugan – Börje Tomth
 Wasagatan 32 – Maud Jonsson
 My Sushi – Mats Hermansson
 China House – Mats Johansson
 Wiberestaurangen/Ostnor – Eva Frisk
 Strand Kök o Bar – Anders Döss
 Lilla Björn – Eva Norgren
 Playback - Malin Öhrén
 Möbelrondellen - Lars-Göran Johansson
Nils Olsson Hemslöjd - Sofie Eriksson


Rätt svar i tävlingen: THE SHANES


Vinnare i medlemstävlingen 2016 02 05

Willy:s Mora-Noret - Carina Andersson
 ÖoB Mora-Noret - Mysan Strelin
 Statoil Kristineberg - Sven Hermansson
 Helmers Konditori - Anita Henriksson
 Kaffestugan - Maja Andersson
 Wasagatan 32 - Anna Lena Jakobs
 My Sushi - Berndt Simonsson
 China House - Gunnar Hansson
 Wiberestaurangen/Ostnor - "Doris"
 Strand Kök o Bar - Lisa Gunnarsson
 Lilla Björn - Lena Ehlin
 Playbacktröja - Rasmus Backolars
 Playbackmössa - "Turbo"

Rätt svar i tävlingen: Dreaming (låttitel)

Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 29

Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret – Katten Loka
Statoil Kristineberg – Rolf Gisslar
Helmers Konditori – Felix Såsser
Kaffestugan – Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Simon Granath
My Sushi – Jonna Rustas
China House – Emmy Mårten-Karlsson
Wiberestaurangen/Ostnor – Berndt Simonsson
Strand Kök o Bar – Per-Erik Krång
Lilla Björn – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Zaki Soltani
Möbelrondellen - Tage Andersson


Rätt svar i tävlingen: David Bowie


Vinnare i vår medlemstävling 2016 01 22

Willy:s Mora-Noret - Lilly Jakobs
ÖoB Mora-Noret - Lisen Jönsson
Statoil Kristineberg - Elin Frost
Helmers Konditori - Emil Lind
Kaffestugan - Ronny Hermansson
Wasagatan 32 - Majlis Hanson
My Sushi - Caroline Hermansson
China House - Anna-Karin Gunnarsson
Wiberestaurangen/Ostnor - Rikard Karlsson
Strand Kök o Bar - Jan-Erik Rehn
Lilla Björn - Mats Jansson
Nils Olsson Hemslöjd - Gunnar Hansson

Rätt svar i tävlingen: Yvonne Norrman

Vinnare i medlemstävlingen 2016 01 15

Willy:s MOra-Noret - Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret - Gunilla Frisk
Orsa Cykel & Motor - Doris
Helmers Konditori - Nathalie Ryttar
Kaffestugan - Vivian Andersson
Wasagatan 32 - Lennart Olov
My Sushi - Aron Momqvist
China House - Mats Såsser
Wiberestaurangen - Albin Landin Österbäck
Strand Kök o Bar - Mr Morris
Lilla Björn - Anna-Karin Gunnarsson
Pizzeria Amora - Agneta Ekström
Möbelrondellen - Birgitta Hansson

Rätt svar i tävlingen: Little Gerhard

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 18

Willy:s Mora-Noret - Filippa Såsser
ÖoB  Mora-Noret - A-K Simonsson
My Sushi - Rasmus Backolars
Playbacktröja (XL) - Roland Andersson
Wiberestaurangen - Miller Henriksson
China House - Sture Jonsson
Statoil Kristineberg - Lars Frisk
Kaffestugan - Berndt Simonsson
Helmers Konditori - Lena Högberg
Nils Olsson Hemslöjd - Susanne Andersson
Playbacktröja (L) - Nils Eklund
Wasagatan 32 - Rolf Åsberg
Playbackmössa - Arne Söderkvist
Orsa Cykel & Motor - Loka Åström
Pizzeria Amore - Eva Pousette

Rätt svar i tävlingen: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 11

Willy:s Mora-Noret - Lars Årjes
ÖoB  Mora-Noret - Inger Sars
My Sushi - Loka Åström
Strand Kök o Bar - Sture Jonsson
Wiberestaurangen - Maj-Lis Mårds
China House - Caroline Hermansson
Statoil Kristineberg - Gun Holmén
Kaffestugan - Miller Henriksson
Helmers Konditori - Laban Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Anna Karlsson
Lilla Björn - Margareta Fernström
Wasagatan 32 - Birgitta Hansson
Möbelrondellen - Eddy Larsson
Orsa Cykel & Motor - Arne Strelin
Meteorum - Rikard Karlsson

Rätt svar i tävlingen: Twist´n Patricia (Jerry Williams)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 12 04

Willy:s Mora-Noret – Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Berndt Simonsson
My Sushi – Roland Nordin
Strand Kök & Bar – Arne Sparr
Wiberestaurangen – Lars Frisk
China House – Daniel Eriksson
Statoil Kristineberg - Mats Pousette
Kaffestugan – Inger Hjort
Helmers Konditori – Pernilla Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Tage Andersson
Lilla Björn – Börje Karlsson
Wasagatan 32 – Moa Hansback
Playback - Margareta Färnström
Pizzeria Amore - Caroline Hermansson
Orsa Cykel & Motor – Nils Eklund
Meteorum – Märta Matsson

Rätt svar i tävlingen – THE ANIMALS


Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 27

Willy:s Mora-Noret - Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret - David Johansson
My Sushi - Miller Henriksson
Strand Kök & Bar - Gunilla Frisk
Wiberestaurangen - Anders Sars
China House - Berndt Simonsson
Statoil Kristineberg - Sebbe Smass
Kaffestugan - Jonna Rustas
Helmers Konditori - Carina Andersson
Nils Olsson Hemslöjd - Bengt Bertilsson
Lilla Björn - Sture Jonsson
Wasagatan 32 - Hans-Olov Modin
Möbelrondellen - Margareta Karlsson
Orsa Cykel & Motor - Jan Prandes
Meteorum - Siv Karlsson

Rätt svar i tävlingen - Egon Kjerrman

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 20


Willy:s Mora-Noret – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Skog
My Sushi – Eva Brodin
Playback - Eva Stark
Strand Kök & Bar - Åsa Momqvist
Wibe-restaurangen – Ingrid Nord
China House – Pernilla Andersson
Statoil Kristineberg – Anita Henriksson
Kaffestugan – Mats Sundberg
Helmers Konditori - Roland Nordin
Wasagatan 32 – Karl-Johan Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Lilla Björn – Mr. Morris
Pizzeria Amore – Mysan Strelin

Rätt svar i tävlingen: PETER, PAUL & MARY

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 13

Willy:s Mora-Noret - Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret - Kenneth Hermansson
My Sushi - Mats Stenberg
Wibe-restaurangen - Ingvar Andersson
China House - Ann-Sofie Frost
Statoil Kristineberg - Rolf Jensen
Kaffestugan - Anna Käck
Helmers Konditori - Eva Stark
Wasagatan 32 - Britt-Marie Dahlgren
Nils Olsson Hemslöjd - Kjell Eldh
Lilla Björn - Kristina Nugoz
Möbelrondellen - Ronny Hermansson
Pizzeria Amore - Linus Frost
Orsa Cykel & Motor - Anna Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Boppers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 11 06


Willy:s Mora-Noret - Anna Söderkvist
ÖoB Mora-Noret - Maja Bysell
Orsakullan - Abbe Eklund
My Sushi - Fanny Nilsson
Strand Kök o Bar - Bertil Ekström
Wiberestaurangen - Bengt Hansson
China House - Margareta Färnström
Statoil Kristineberg - Börje Karlsson
Kaffestugan - Tindra Hansson
Helmers - Emma Engström
Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Nugoz
Lilla Björn - Kjell Eldh
Playback - Eva Frisk
Wasastugan 32 - Kerstin Skoglund
Pizzeria Amore - Loka Åström

Rätt svar i tävlingen var HAWAII

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 30

Willy:s Mora-Noret - Sussie Johnsson
ÖoB Mora-Noret - Arne Sparr
Orsakullan - Nils Nordh
MMy Sushi - Bertil Ekström
Strand Kök o Bar - Christoffer Strelin
Wiberestaurangen - Eva Frisk
China House - Mattis Karlsson
Statoil Kristineberg - Wilmer Backolars
Kaffestugan - Birgit Andersson
Helmers - Siv Holm
Nils Olsson Hemslöjd - Göran Momqvist
Lilla Björn - Ruby Wall Andersson
Pia Fältgård - Peter Gunnarsson
Pia Fältgård - Agnetha Hjelte
Wasastugan 32 - Sol-Britt Jernberg
Möbelrondellen - Caroline Hermansson
Pizzeria Amore - Kerstin Tägth

Rätt svar i tävlingen var Gitte Henning. Låten heter "Det kan väl inte jag rå för"

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 23


Willy:s Mora_Noret – Pernilla Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lill Olsson
Orsakullan – Inger Hjort
My Sushi – Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar – Caroline Hermansson
Wiberestaurangen – Ellen Gunnarsson
China House – Mimmi Pousette
Statoil Kristineberg – Solbritt Järnberg
Kaffestugan – Kerstin Skoglund
Helmers Konditori – Elin Frost
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Nordgren
Lilla Björn – Lena Ehlin
Playback - Alex Karlsson
Wasagatan 32 – Mats Stenberg
Playback - Gun Holmén
Pizzeria Amore – Gunnar Hansson
Playback - Anna Karlsson


Rätt svar i tävlingen: The Troggs


Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 16

Willy:s Mora_Noret - Felix Såsser
ÖoB Mora-Noret - Linus Frost
Orsakullan - Inger Hjort
My Sushi - Lars-Göran Johansson
Strand Kök & Bar - Britt-Mari Dahlgren
Wiberestaurangen - Gun Björklund
China House - Lisen Jönsson
Statoil Kristineberg - Anna-Lena Kings
Kaffestugan - Marianne Dahlberg
Helmers Konditori - Lukas Tomth
Nils Olsson Hemslöjd - Berndt Simonsson
Lilla Björn - Anders Sars
Grannas A Olsson - Katten Loka
Wasagatan 32 - Nils Olsson
Möbelrondellen - Ann-Marie Eriksson
Pizzeria Amore - Sven Jensen
Orsa Cykel & Motor AB - Pär Nordh

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 09

Willy:s – Kjell Eld
ÖoB – Simon Granath
Orsakullan – Yngve Frost
My Sushi – Stig Henriksson
Strand Kök & Bar – Lasse Kax
Wibe/Ostnor – Sussi Jonsson
China House – Lill Olsson
Statoil Kristineberg – Elvis (katt)
Kaffestugan – Mats Lind
Helmers Kond – Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd – Christin Eklund
Lilla Björn – Lina Tomth
Grannas A Olsson – Kent Hansson
Pizzeria Amore - Lars-Erik Gunnarsson
Orsa Cykel & Motor – Eva Pousette
Wasagatan 32 – Mats Hermansson


Rätt svar: The Drifters


Vinnare i medlemstävlingen 2015 10 02

Willy:s - Mattis Karlsson
ÖoB - Ronny Hermansson
Orsakullan - Laban Hansson
My Sushi - Arne Söderkvist
Strand Kök & Bar - Margareta Karlsson
Wibe/Ostnor - Lasse Momkvist
China House - Monika Tomth
Statoil Kristineberg - Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan - Tage Andersson
Helmers Kond - Dick Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Linus Rustas
Lilla Björn - Gunilla Frisk
Grannas A Olsson - Eva Stark
Möbelrondellen - Matilda Hansson
Pizzeria Amore - Birgitta Hansson
Orsa Cykel & Motor - Anna Käck
Wasagatan 32 - Birgit Andersson

Rätt svar: "Kärlek på lasarett"

Vinnare 2015 09 25


Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
 ÖoB Mora-Noret – Anna-Karin Gunnarsson
 My Sushi – Majlis Mårds
 Strand Kök & Bar – Kaj Andersson
 Wibe/Ostnor – Maj Engberg
 China House – Kenneth Hermansson
 Statoil Kristineberg – Gunilla Frisk
 Kaffestugan – Selma Törnqvist-Ryttar
 Helmers Konditori – Lena Elin
 Nils Olsson Hemslöjd – Maja Bysell
 Lilla Björn – Oskar Såsser
 Grannas A Olsson – Fanny Nilsson
 Wasagatan 32 – Eva Stark
 Pizzeria Amore - Lasse Kax
Orsa Cykel & Motor AB - Ida Frost


Rätt svar: Bob Dylan & Stevie Wonder


Vinnare 2015 09 18

Willy:s Mora-Noret - Matti Kotti
 ÖoB Mora-Noret - Lars-Göran Johansson
 My Sushi - Gun Björklund
 Strand Kök & Bar - Inger Sars
 Wibe/Ostnor - Yngve Frost
 China House - Felix Såsser
 Statoil Kristineberg - Anders Sars
 Kaffestugan - Ida Frost
 Helmers Konditori - Linus Frost
 Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Fernstedt
 Lilla Björn - Lena Såsser
 Grannas A Olsson - Trollet
 Wasagatan 32 - Lilian Nilsson
 Möbelrondellen - Mats Såsser

Rätt svar: "Flod"

 

Vinnare 2015 09 11


Willy:s Mora-Noret – Ingrid Nord
ÖoB Mora -Noret – Matilda Hansson
My Sushi – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Anna Eriksson
Wibe/Ostnor restaurangerna – Anja Granath
China House – Ingvar Andersson
Statoil Kristineberg – Ove Pettersson
Kaffestugan – Ludwig Backolars
Helmers Konditori – Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Alicia Salomonsson
Lilla Björn – Karin Pettersson
Grannas A Olsson – Berndt Simonsson
Pizeria Amore Orsa – Jan-Erik Rehn
Orsa Cykel & Motor AB – Julia Tomth
Wasagatan 32 - Lars Frisk

Rätt svar i vår tävling: Paul Anka

Vinnare 2015 09 04

Willy:s Mora-Noret - Linus Frost
ÖoB Mora -Noret - Eva Frisk
Orsakullan - Kristoffer Strelin
My Sushi - Mats Hermansson
Strand Kök & Bar - Alex Karlsson
Wibe/Ostnor restaurangerna - Figge Gunnarsson
China House - Susi Jonsson
Statoil Kristineberg - Eva Pousette
Kaffestugan - Lars Nilsson
Helmers Konditori - Rikard Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Ingvar Andersson
Lilla Björn - Eddy Larsson
Grannas A Olsson - Lena Högberg
Möbelrondellen - Alfred Larsson
Pizeria Amore Orsa - Kerstin Skoglund
Orsa Cykel & Motor AB - Gunilla Frisk

Rätt svar i vår tävling: Eddie Medusa

Vi tackar för en bra start på höstsäsongen. Vi hörs gott folk!!
Vi som jobbade denna kväll var; Inger & Johnny vid mickarna, vid telefonerna Ulf & Désirée

Vinnare i medlemstävling 2015 06 12

Willy:s - Tindra Hansson
ÖoB - Lukas Tomth
Orsakullan - Turbo
My Sushi - Rolf Andersson
Strand Kök & Bar - Pia Gunnarsson
Wibe/Ostnor-restaurangerna - Emma Larsson
China House - Ulla-Britt Hermansson
Wasagatan 32 - Viola Olsson
Jugen Jon - Fanny Nilsson
Statoil Kristineberg - Lisa Gunnarsson
Kaffestugan - Ingalill Mårthans
Helmers Konditori - inger Hjort
Motorcaeet - Vivi-Ann Andersson
Nils Olsson Hemslöjd - Albin Larsson
Grannas A Olsson- Tony Frost
Möbelrondellen - Frida Gustafsson
Playback - Rolf Åsberg

Rätt svar: Rock

Vinnare i medlemstävlingen 2015 06 05


Willy:s – Börje Karlsson
Motorcaféet Stumsnäs – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon – Lars Kax
Wasagatan 32 – Nils Nord
Grannas A Olsson – Elin Frost
Playback - Lisen Jönsson
Nils Olsson Hemslöjd – Molly Österbäck
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Kaffestugan – Roland Andersson
Statoil Kristineberg – Emma Engström
China House – Mattias Pettersson
Wibe/Ostnor-restaurangerna – Sture Hansback
Strand Kök & Bar – Pia Gunnarsson
My Sushi – Emma Larsson
Orsakullan – Figge Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret – Fanny Såsser
Playback - Pernilla Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE SHANGRI-LAS

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 29

Willy:s - Tindra Hansson
Motorcaféet Stumsnäs - Jan Prandes
Jugen Jon - Lars Friska
Wasagatan 32 - Ellen Gunnarsson
Grannas A Olsson - Mats Såsser
Lilla Björn - Siv Hermansson
Nils Olsson Hemslöjd - Jan-Erik Rehn
Helmers Konditori - Rolf Åsberg
Kaffestugan - Oskar Såsser
Statoil Kristineberg - Vivi-Anne Andersson
China House - Pia Strelin
Wibe/Ostnor-restaurangerna - Viola Olsson
Strand Kök & Bar - Lars Kax
My Sushi - Albin Landin Österbäck
Orsakullan - Alfred Larsson
ÖoB Mora-Noret - Anders Sars

Rätt svar i tävlingen: "Tunna skivor" ( vi spelade den bak och fram med  Siw Malmkvist)

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 22


Willy:s Mora-Noret – Anna-Lena Kings
 ÖoB  Mora-Noret – Loka Åström
 Orsakullan – Lena Ehlin
 My Sushi – Tony Frost
 Strand Kök & Bar – Eva Pousette
 Wibe/Ostnorrestaurangerna – Per-Erik Krång
 China House – Inger Liljeholm
 Statoil Kristineberg – Kjell Eld
 Kaffestugan – Hasse Nugoz
 Helmers Konditori – Börje Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd – Fanny Nilsson
 Lilla Björn – Greta Såsser
 Grannas A Olsson – Mats Danielsson
 Jugen Jon – Arne Söderkvist
 Wasagatan 32 – Ulla-Britt Hermansson
Motorcaféet, Stumsnäs – Miller Henriksson

Rätt svar: Jan & Dean


Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 15

Willy:s Mora-Noret - Moa Hansback
ÖoB Mora-Noret - Pernilla Andersson
Orsakullan - Eva Norgren
My Sushi - Berndt Simonsson
Strand Kök & Bar - Ingrid Nordh
Wibe/Ostnorrestaurangerna - Mats Såsser
China House - Emelie Björk
Statoil Kristineberg - Aron Momqvist
Kaffestugan - Anders Sars
Helmers Konditori - Jan Erik Rehn
Nils Olsson Hemslöjd - Lisen Jönsson
Lilla Björn - Ronny Hermansson
Grannas A Olsson - Anja Granath
Wasagatan 32 - Arne Sparr
Jugen Jon - Ida Frost
Möbelrondellen - Wilmer Backolars
Motorcaféet Stumsnäs - Sussie Jonsson
Grillhuset Insjön - Inger Hjorth

Rätt svar i tävlingen - "Bobby"

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 08

Willy:s Mora-Noret - Tindra Hansson
 ÖoB  Mora-Noret - Fanny Nilsson
 Orsakullan - Anders Back
 My Sushi - Maj-Lis Mårds
 Strand Kök & Bar - Peter Gunnarsson
 Wibe/Ostnorrestaurangerna - Rune Göran
 China House - Kent Hansson
 Statoil Kristineberg - Börje Karlsson
 Kaffestugan - Tage Andersson
 Helmers Konditori - Mattias Karlsson
 Nils Olsson Hemslöjd - Börje Tomth
 Lilla Björn - Eva Pousette
 Grannas A Olsson - Lill Olsson
 Jugen Jon - Simon Granath
 Wasagatan 32 - Birgit Andersson
Grillhuset, Insjön - Britt-Marie Dahlgren
Motorcaféet, Stumsnäs - Tommy Lundgren
Be-Bop-A-Luba´s signerade CD-skiva - Anna-Stina Persson


Rätt svar: Connie Francis

Vinnare i medlemstävlingen 2015 05 01

Willy:s Mora-Noret - Aron Momquist
 ÖoB  Mora-Noret - Bertil Ekström
 Orsakullan - Jan-Erik Rehn
 My Sushi - Ann-Sofie Frost
 Strand Kök & Bar - Kent Wiborg
 Wibe/Ostnorrestaurangerna - Mr Morris
 China House - Ruby Wall Andersson
 Statoil Kristineberg - Siv Hansback
 Kaffestugan - Happy Ållas
 Helmers Konditori - Margit Jansson
 Nils Olsson Hemslöjd - Börje Karlsson
 Lilla Björn - Fanny Såsser
 Grannas A Olsson - Trollet
 Jugen Jon - Vivianne Frost
 Möbelrondellen - Tommy Lundgren

Rätt svar: The Searchers

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 24


Willy:s Mora-Noret – Laban Hansson
 ÖoB Mora-Noret – Birgit Andersson
 Orsakullan – Eva Hamberg
 My Sushi – Britt-Inger Rehn
 Strand Kök & Bar – Anna-Karin Simonsson
 Wiberestaurangen/Ostnor – Selma Thörnqvist-Ryttar
 China House – Kristoffer Strelin
 Statoil Kristineberg – Arne Sparr
 Kaffestugan – Bengt Hansson
 Helmers Konditori – Kenneth Hermansson
 Nils Olsson Hemslöjd – Börje Eriksson
 Lilla Björn – Gösta Wikström
 Grannas A Olsson – Anna Karlsson
 Wasagatan 32 - Siv Hermansson
 Jugen Jon – Birgitta Hansson


Rätt svar i tävlingen: Lördag


Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 17

Willy:s Mora-Noret - Lilian Nilsson
 ÖoB Mora-Noret - Tindra Hansson
 Orsakullan - Per Nordh
 My Sushi - Pelle Österbäck
 Strand Kök & Bar - Henry Frisk
 Wiberestaurangen/Ostnor - Sture Hansback
 China House - Diesel
 Statoil Kristineberg - Siv Hermansson
 Kaffestugan - Susanne Andersson
 Helmers Konditori - Rolf Åsberg
 Nils Olsson Hemslöjd - Birgit Andersson
 Lilla Björn - Fanny Nilsson
 Grannas A Olsson - Nils Nordh
 Möbelrondellen - Albin Landin Österbäck
 Jugen Jon - Lars Frisk

Rätt svar i tävlingen: Grön. Vi spelade Shades of green med Cliftons

Vinnare i medlemstävlingen 2015 04 10


Willy:s Mora-Noret – Lilian Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Mysan Strelin
Orsakullan – Henrik Henriksson
My Sushi - Bengt Bertilsson
Strand Kök & Bar - Molly Tomth
Wiberestaurangen - Ida Frost
China House – Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg – Susanne Andersson
Kaffestugan – Albin Larsson
Helmers Konditori – Inger Sars
Nils Olsson Hemslöjd – Irene Momqvist
Lilla Björn – Viola Olsson
Grannas A Olsson – Arne Söderqvist
Wasagatan 32 – Lisen Jönsson
Jugen Jon – Anna-Stina Persson

Rätt svar i tävlingen: UMBERTO MARCATO

Vinnare i medlemstävlingen långfredagen den 3 april 2015

Willy:s Mora-Noret - Tage Andersson
ÖoB Mora-Noret - Sören Ållas
Orsakullan - Robert Frost
My Sushi - Sven Hermansson
Strand Kök o Bar - Rickard Karlsson
Statoil Kristineberg - Anna-Lena Kings
Kaffestugan - Pernilla Andersson
Helmers Konditori - Birgit Andersson
Nils Olsson Hemslöjd - Lisen Jönsson
Lilla Björn - Anna Eriksson
Grannas A Olsson - Nils Eklund
Wasagatan 32 - Maja Andersson
Möbelrondellen - Emmy Mårthen Karlsson
Jugen Jon - Happy Ollas
Playbackägget - Felix Såsser

Rätt svar i tävlingen: Ray Adams

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 27

Willy:s Mora-Noret - Kaj Andersson
ÖoB Mora-Noret - Anna Karlsson
Orsakullan - Eva Stark
Playback - Emmy Mårten Karlsson
Playback - Matilda Hansson
Siljan Event - Anna-Lena Kings
China House - Emma Hed-Pousette
Statoil Kristineberg - Sebbe Smass
Kaffestugan - Lena Hammarin
Helmers Konditori - Ida Frost
Nils Olsson Hemslöjd - Dick Karlsson
Lilla Björn - Gunilla Frisk
Grannas A Olsson - Tage Andersson
Wasagatan 32 - Berndt Simonsson
Jugen Jon - Margareta Fernström

Rätt svar i tävlingen: BEETHOVEN

Vi drog vinnare av det fina priset från Klockar Anders Sandberg, middag för två med Elvis-show på Klockargården Tällberg, den 30 april.
Vinnaren blev Alex Karlsson på Hallonstigen i Mora. Grattis!!

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 20

Willy:s Mora-Noret - Inger Hjort
ÖoB Mora-Noret - Tindra Hansson
Orsakullan - Margaretha Fernström
My Sushi - Andreas Eldh
Strand Kök & Bar - Natalie Ryttar
Wiberestaurangen - Ingrid Nordh
China House - Gunnar Hansson
Statoil Kristineberg - Albin Larsson
Kaffestugan - Molly Björk
Helmers Konditori - Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Ann-Sofie Frost
Lilla Björn - Sebbe Smass
Grannas A Olsson - Lars Frisk
Wasagatan 32 - Tommy Andersson Graf
Möbelrondellen - Felix Såsser
Jugen Jon - Kaj Andersson

Rätt svar i tävlingen: Lover Please (Lill Malmqvist sjöng "Upp och Ner")

Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 13


Willy:s Mora-Noret – Per Nord
ÖoB Mora-Noret – Kaj Andersson
OrsaKullan – Elin Frost
My Sushi – Oskar Såsser
Strand Kök o Bar – Sven Hermansson
Siljan Event - Åsa Geijer
China House – Eva Stark
Statoil Kristineberg – Nils Nord
Kaffestugan – Lars Nilsson
Helmers Konditori – Albin Landin-Österbäck
Nils Olsson Hemslöjd – Arne Söderkvist
Lilla Björn – Margareta Fernström
Playback - Matilda Hansson
Wasagatan 32 – Birgit Andersson
Jugen Jon – Inger Hjort

Rätt svar i tävlingen: 1962


Vinnare i medlemstävlingen 2015 03 06

Willy:s Mora-Noret - Karin Eklund
ÖoB Mora-Noret - Tindra Hansson
OrsaKullan - Maj Engberg
My Sushi - Anita Henriksson
Strand Kök o Bar - Laban Hansson
Wiberestaurangen - Ingrid Nord
China House - Ann-Sofi Frost
Statoil Kristineberg - Lena Såsser
Kaffestugan - Kaj Andersson
Helmers Konditori - Maj-Lis Mårds
Nils Olsson Hemslöjd - Sture Hansback
Lilla Björn - Pernilla Andersson
Grannas A Olsson - Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 - Tommy Andersson-Graf
Möbelrondellen - Abbe Eklund
Jugen Jon - Susan Andersson

Rätt svar i tävlingen: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 27

Willy:s Mora-Noret - Eva Norgren
ÖoB Mora-Noret - Hampus Tomth
Orsakullan - Molly Björk
My Sushi - Anita Henriksson
Strand Kök o Bar - Anna-Lena Kings
Wiberestaurangen - Kristin Eklund
China House - Alfred Larsson
Statoil Kristineberg - Emma Heed-Pousette
Kaffestugan - Bengt Hansson
Helmers Konditori - Göran Nyman
Playback - Peter Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd - Margareta Karlsson
Lilla Björn - Lena Högberg
Grannas A Olsson - Lilian Nilsson
Wasagatan 32 - Ulla-Britt Hermansson
Playback - Gunnel Ryttar
Playback - Emma Engström

Rätt svar i tävlingen: PETER HOLM

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 20

Willy:s Mora-Noret - Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret - Kenneth Dyrsmeds
Orsakullan - Gunilla Frisk
My Sushi - Anna-Lena Kings
Strand Kök o Bar - Selma Törnkvist
Wiberestaurangen - Felix Såsser
China House - Ronny Hermansson
Statoil Kristineberg - Matilda Hansson
Kaffestugan - Maja Bysell
Helmers Konditori - Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd - Sena Såsser
Lilla Björn - Doris
Grannas A Olsson - Anita Henriksson
Wasagatan 32 - Carina Andersson
Möbelrondellen - Kristoffer Strelin

Rätt svar i tävlingen: FOT

Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 13


Statoil Kristineberg – Lars Nilsson
Wasagatan 32 – Linus Frost
Strand Kök & Bar – Siv Hermansson
My Sushi – Anna-Karin Gunnarsson
China House – Jan-Erik rehn
Nils Olsson Hemslöjd – Hampus Tomth
Kaffestugan – Nils Färnström
Helmers Konditori – Per Nord
Willys Noret – Susanne Andersson
ÖoB Noret – Hasse Nugoz
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Jugen Jon – Tage Andersson
Playbackvinst – Molly Björk
Orsakullan – Hanna Såsser
Lilla Björn – Anna-Stina Persson
Siljan Event – Anna Karlsson
CD-paket från Playback - Mats Stenberg

Rätt svar i tävlingen: The Big Bopper


Vinnare i medlemstävlingen 2015 02 06

Statoil Kristineberg - Lilian Nilsson
Wasagatan 32 - Åsa Momqvist
Strand Kök & Bar - Stig Ernstsson
My Sushi - Bertil Ekström
China House - Selma Thörnquist Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd - Rolf Åsberg
Fricks Konditori - Maj-Lis Hansson
Kaffestugan - Emelie Björk
Helmers Konditori - Lars Kax
Möbelrondellen - Hanna Såsser
Willy Noret - Kjell Eldh
ÖoB Noret - Alfred Larsson
Grannas A Olsson - Lill Ohlsson
Jugen Jon - Natalie Ryttar
Playbackvinst - Britt Inger Rehn
Orsakullan - Caroline Hermansson
Lilla Björn - Anya Granath
Siljan Event - Emma Larsson

Rätt svar i tävlingen: Alice Babs och Titti Sjöblom

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 30


Statoil Kristineberg – Lasse Kax
Playback - Mats Pousette
Strand Kök o Bar – Kenneth Dyrsmeds
My Sushi – Kristoffer Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Figge Gunnarsson
Fricks Konditori – Emelie Björk
Kaffestugan – Tommy Andersson-Graf
Helmers Konditori – Inger Hjort
Willy:s – Vivianne Andersson
Ö o B – Maja Såsser
Grannas A Olsson – Laban Hansson
Playback – Viola Olsson
Universaltorget – Emma Larsson
Lilla Björn – Nils Nord
Jugen Jon - Ulla Forsberg
Orsakullan - Lars Frisk
Siljan Event - Abbe Eklund

Rätt svar: Gitte Henning


Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 23

Statoil Kristineberg - Bosse Wallin
Wasagatan 32 - Filippa Såsser
Strand Kök o Bar - Doris
My Sushi - Pernilla Andersson
China House - Loka Åström
Nils Olsson Hemslöjd - Anna-Karin Simonsson
Fricks Konditori - Albin Larsson
Kaffestugan - Molly Tomth
Helmers Konditori - Anna-Stina Persson
Möbelrondellen - Tage Andersson
Willy:s - Siv Hansback
ÖoB - Lena Hammarin
Grannas A Olsson - Ulla Forsberg
Jugen Jon - Jonna Rustas
Playback - Nils Nordh
Universaltorget - Åsa Gejier
Lilla Björn - Rolf Fältgård
Siljan Event - Ruby Wall Andersson
OrsaKullan - Figge Gunnarsson

Rätt svar: Brenda Lee

Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 16


Statoil Kristineberg – Anna Söderqvist
Wasagatan 32 – Stig Ernstsson
Strand Kök o Bar – Christer Olsson
My Sushi – Emma Larsson
China House – Christina Nugoz
Nils Olssons Hemslöjd – Vanja Bertilsson
Fricks Konditori – Ludvig Backolars
Kaffestugan – Geten Trulle
Helmers Konditori – Siv Hansback
Willy:s – Anna Karlsson
Ö o B – Freja Eldh
Grannas A Olsson – Sebbe Smass
Playback – Inger Liljeholm
Universaltorget – Figge Gunnarsson
Lilla Björn – Ulla Forsberg
Jugen Jon - Anita Sjöström

Rätt svar: Little Gerhard


Vinnare i medlemstävlingen 2015 01 09

Statoil Kristineberg - Lill Ohlsson
Wasagatan 32 - Sigge Gunnarsson
Strand Kök o Bar - Ann Söderkvist
My Sushi - Abbe Eklund
China House - Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd - Ulla-Britt Hermansson
Fricks Konditori - Wilmer Backolars
Kaffestugan - Kjell Eldh
Helmers Konditori - Börje Karlsson
Möbelrondellen - Sara Gunnar
Willy:s - Lena Hammarin
Öo B - Lena Ehlin
Grannas A Olsson - Sture Hansback
Playback - Susanne Hansson
Universaltorget - Pernilla Andersson
Lilla Björn - Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: Rock-Ragge

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 19

Willy:s Mora Noret – Linus Sandblom
ÖoB Mora Noret – Britt-Marie Dahlgren
Kaffestugan – Stig Henriksson
Fricks Konditori – William Strelin
Helmers Konditori – Eddy Larsson
My Sushi – Lena Såsser
Wasagatan 32 – Mimmi Pousette
Strand Kök o Bar – Ann-Sofi Frost
China House - Laban Hansson
China House – Jan-Erik Rehn
Jugen Jon - Miller Henriksson
Pizza Prima – Sonja Bergs
Statoil Kristineberg – Richard Karlsson
Grannas A Olsson – Mats Danielsson
Nils Olsson Hemslöjd – Prins Daniel

Rätt svar: Heinz


Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 12

Willy:s Mora Noret - Anna Karlsson
ÖoB Mora Noret - Kjell Eldh
Kaffestugan - Gunnel Ryttar
Fricks Konditori - Janne Gunnar
Helmers Konditori - Mats Hermansson
My Sushi - Maj-Öis Hansson
Wasagatan 32 - Selma Törnqvist Ryttar
Strand Kök o Bar - Eva-Lena Karlsson
Ninas Restaurang - Lina Tomth
China House - Stefan Gunnarsson
Pizza Prima - Nils Nordh
Statoil Kristineberg - Mr Morris
Grannas A Olsson - Doris (katt)
Nils Olsson Hemslöjd - Alfred Larsson
Möbelrondellen - Börje Eriksson

Rätt svar: Britt Damberg

Vinnare i medlemstävlingen 2014 12 05


Statoil Kristineberg – Agneta Hjelte
Nils Olsson Hemslöjd – Emma Engström
Fricks Konditori – Tindra Hansson
Helmers Konditori – Siv Hermansson
Kaffestugan – Per Bäck
Wasagatan 32 – Doris Såsser
Strand Kök & Bar – Fanny Nilsson
My Sushi – Sara Gunnar
China House - Anna Söderkvist
Jugen Jon – Ida Frost
Pizza Prima – Lars Nilsson
ÖoB Mora-Noret – Maj-Lis Mårds
Willy:s Mora-Noret – Gunnar Hansson
Grannas A Olsson – Felix Såsser
Ninas Restaurang - Mats Jansson

Rätt svar: ALICE BABS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 28

Willy:s - Siv Hermansson
ÖoB - Vivian Andersson
Kaffestugan - Emy Mårten Karlsson
Fricks Konditori - Mimmi Pousette
Helmers Konditori - Stefan Gunnarsson
My Sushi - Anita Henriksson
Wasagatan 32 - Anna Söderkvist
Strand Kök o Bar - Linus Frost
Ninas Restaurang - Rolf Andersson - Behöver ej ha vinstbevis
Jugen Jon - Fanny Nilsson
China House - Diesel
Pizza Prima - Pia Gunnarsson
Statoil Kristineberg - Ida Frost
Grannas A Olsson - Gunilla Frisk
Nils Olsson Hemslöjd - Lena Elin
Orsakullan - Anders Back
Möbelrondellen - Filippa Såsser

Rätt svar: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 21


Statoil Kristineberg – Maud Jonsson
Nils Olsson Hemslöjd – Ruby Wall-Andersson
Orsakullan – Lars-Erik Gunnarsson
Fricks Konditori – Rasmus Backolars
Helmers Konditori – Bertil Ekström
Kaffestugan – Yvonne Livensorth
Wasagatan 32 – Laban Hansson
Strand Kök & Bar – Robert Frost
My Sushi – Karin Eklund
China House - Kristoffer Strelin
Jugen Jon – Ingrid Nord
Pizza Prima – Sune Länsmans
ÖoB Mora-Noret – Susanne Andersson
Willy:s Mora-Noret – Doris Såsser
Grannas A Olsson – Nelly Pettersson

Rätt svar: ROCK OLGA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 14

Willy:s Mora Noret - Arne Söderkvist
 ÖoB Mora Noret - Jan-Erik Rehn
 Kaffestugan - Doris Såsser
 Fricks Konditori - Inger Hjort
 Helmers Konditori - Inger Sars
 My Sushi - P-O Björk
 Wasagatan 32 - Kerstin Skoglund
 Strand Kök o Bar - Yngve Frost
 Ninas Restaurang - Maj-Lis Mårts
 Jugen Jon - Matilda Hansson
 China House - Eva Stark
 Pizza Prima - Göran Momquist
 Statoil Kristineberg - Rolf Andersson
 Grannas A Olsson- Anna-Karin Simonsson
 Nils Olssons Hemslöjd - Vovven Vilja i Venjan
 Orsakullan - Ronny Hermansson
 Möbelrondellen - Mats Pousette

Rätt svar i tävlingen var namnet "Olle". Vi spelade spelolles gånglåt.

Vinnare i medlemstävlingen 2014 11 07


Statoil Kristineberg – Lena Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd – Lasse Kax
Orsakullan – Anna Söderqvist
Fricks Konditori – Rolf Åsberg
Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Frida Gustafsson
Ninas Restaurang – Oskar Såsser
Wasagatan 32 – Arne Strelin
Strand Kök & Bar – Carro Hermansson
My Sushi – Lars Årjes
China House – Emma Engström
Jugen Jon – Nils Nord
Pizza Prima – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – P-O Björk
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
Grannas A Olsson – Lars-Erik Gunnarsson

Rätt svar: PETULA CLARK

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 31

Statoil Kristineberg - Lena Ryttar
Möbelrondellen - Ingvar Andersson
Nils Olsson Hemslöjd - Mats Hermansson
Orsakullan - Anna-Lena Jacobs
Helmers Konditori - Turbo
Kaffestugan - Inger Liljeholm
Fricks Konditori Rättvik - Anita Henriksson
Pizza Prima - Sven Hermansson
Ninas Restaurang - Molly Såsser
Jugen Jon - Jan-Erik Rehn
Strand Kök & Bar - Anders Sars
Wasagatan 32 - Oleg Wennström
My Sushi - Lasse Momqvist
China House - Selma Thörnqvist Ryttar
Willy:s Mora-Noret - Pär Bäck
ÖoB Mora-Noret - Tindra Hansson
Grannas A Olsson - Lilly Jacobs

Kvällens personal: Telefonsvarare var Ulf och Désirée.
Programledare var Inger och Johnny

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 24

Statoil Kristineberg – Arne Söderqvist
Nils Olsson Hemslöjd – Sören Ållas
Orsakullan – Rose-Marie Tomth
Fricks Konditori – Albin Landin-Österbäck
Helmers Konditori – Kristoffer Strelin
Kaffestugan – Rolf Andersson
Ninas Restaurang – Mille Henriksson
Wasagatan 32 – Britt-Inger Rehn
Strand Kök & Bar – Maja Såsser
My Sushi – Ulla-Britt Hermansson
China House – Eva Frisk
Jugen Jon – Nils Fernström
Pizza Prima – Märta Jansson
ÖoB Mora-Noret – Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret – Anna Karlsson
Grannas A Olsson – Ruby Wall-Andersson

Rätt svar: Vit (The White Rabbit - Peter Posa)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 17

Statoil Kristineberg - Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Annelie Norén
Orsakullan - Maj-Lis Mårds
Fricks Konditori - Anders Back
Helmers Konditori - Linus Frost
Kaffestugan - Mattis Karlsson
Ninas Restaurang - Tage Andersson
Wasagatan 32 - Lisen Jönsson
Strand Kök & Bar - Peter Gunnarsson
My Sushi - Lars Nilsson
China House - Laban Hansson
Jugen Jon - Rolf Åsberg
Pizza Prima - Agnetha Hjelte
ÖoB Mora-Noret - Ulla-Britt Hermansson
Willy:s Mora-Noret - Hans Nugoz
Möbelrondellen - Kent Hansson
Grannas A Olsson - Anna Jansson

Rätt svar: Per Myhrberg (34:an)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 10

Orsakullan – Lena Hammarin
Ninas Restaurang – Anita Henriksson
Statoil Kristineberg – Dick Karlsson
Helmers Konditori – Albin Larsson
Kaffestugan – Robert Frost
Pizza Prima – Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret – Susanne Andersson
ÖoB Mora-Noret – Lennart Olov
Grannas A. Olsson - Figge Gunnarsson
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Marie Stridh Dahlgren
My Sushi – Felix Såsser
China House – Iris Hjelte
Wasagatan 32 – Emelie Björk
Strand Kök o Bar – Anna Lena Kings
Jugen Jon – Lasse Momqvist
Fricks Konditori Rättvik – Ingvar Andersson

Rätt svar i tävlingen: THE FOUR SEASONS

Vinnare i medlemstävlingen 2014 10 03

Orsakullan - Hanna Såsser
Ninas Restaurang - Pelle Österbäck
Statoil Kristineberg - Ingrid Nordh
Helmers Konditori - Hampus Tomth
Kaffestugan - Linus Frost
Pizza Prima - Anja Granath
Willy:s Mora-Noret - Vilja Holmberg
ÖoB Mora-Noret - Gunilla Frisk
Möbelrondellen - Anders Fernström
Nils Olsson Hemslöjd - P-O Björk
My Sushi - Pernilla Andersson
China House - Siv Hermansson
Wasagatan 32 - Freja Eldh
Strand Kök o Bar - Happy Ållas
Om Igen - Rolf Jensen
Jugen Jon - Leo Gunnar
Fricks Konditori Rättvik - Anna-Karin Gunnarsson

Rätt svar i tävlingen: That´s the way (originalet gjordes av The Honeycombs)

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 26

Orsakullan – Birgitta Hansson
Nils Olsson Hemslöjd – Hans Nugoz
Ninas Restaurang – Peter Gunnarsson
Statoil Kristineberg – Britt Andersson
Pizza Prima – Lena Ryttar
ÖoB Mora-Noret – Elin Frost
Kaffestugan – Marianne Nordin
Helmers Konditori – Rasmus Backolars
Willy:s Mora-Noret – Alvin Pettersson
Wasagatan 32 – Alfred Larsson
Strand Kök & Bar – Eva-Lena Karlsson
My Sushi – Turbo
Om Igen – Agneta Ekström
Jugen Jon – Sven Hermansson
Fricks Konditori Rättvik – Fanny Såsser
China House - Anders Färnström

Rätt svar i tävlingen: Paul Anka

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 19

Orsakullan - Doris
Nils Olsson Hemslöjd - Ingrid Nordh
Ninas Restaurang - Kenneth Hermansson
Statoil Kristineberg - Figge Gunnarsson
Pizza Prima - Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret - Eva Norgren
Kaffestugan - Albin Larsson
Helmers Konditori - Eva Frisk
Willy:s Mora-Noret - Britt Inger Rehn
Möbelrondellen - Felix Såsser
Wasagatan 32 - Eddie Larsson
Strand Kök & Bar - Frida Gustafsson
My Sushi - Anna Karlsson
Om Igen - Mats Pousette
Jugen Jon - Ulla Forsberg
Fricks Konditori Rättvik - Ulf Andersson

Rätt svar i tävlingen: Svenne Hedlund

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 12

Orsakullan - Inger Liljeholm
Statoil Kristineberg - Arne Söderqvist
Ninas Restaurang - Maj Engberg
Kaffestugan - Börje Karlsson
Helmers Konditori - Lukas Tomth
ÖoB Mora-Noret - Ida Frost
Willy:s Mora-Noret - Freja Eldh
Pizza Prima - Ruby Wall Andersson
Nils Olsson Hemslöjd - Oscar Såsser
My Sushi - Pär Nord
Strand Kök o Bar - Lars Årjes
China House - Birgit Andersson
Wasagatan 32 - Agneta Sjöström
Omigen - Loka
Jugen Jon - Dick Carlsson 

Rätt svar i tävlingen: Norge

Vinnare i medlemstävlingen 2014 09 05

Orsakullan - Margareta Karlsson
Statoil Kristineberg - Arne Sparr
Ninas Restaurang - Yngve Frost
Kaffestugan - Sonja Bergs
Helmers Konditori - Sven Hermansson
ÖoB Mora-Noret - Albin Landin Österbäck
Willy:s Mora-Noret - Yvonne Jonsson
Pizza Prima - Frida Gustafsson
Möbelrondellen - Gunnel Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd - Ludwig Backolars
My Sushi - Fanny Såsser
Strand Kök o Bar - Eva Frisk
China House - Christoffer Strelin
Wasagatan 32 - Linus Frost
Omigen - Agnetha Sjöström
Jugen Jon - Turbo 

Rätt svar i tävlingen: Dear One

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 13

Ninas Restaurang - Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 - Anja Granath
Strand Kök & Bar - Gunilla Frisk
My Sushi - Kenneth Hermansson
Helmers Konditori - Matilda Hansson
Kaffestugan - Agneta Sjöström
ÖoB - Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret - Henry Frisk
Pizza Prima - Yngve Frost
Statoil Kristineberg - Rolf Lovén
Nils Olsson Hemslöjd - Eva Strak
Orsakullan - Linus Sandblom

Rätt svar: Inger Berggren

Vinnare i medlemstävlingen 2014 06 06

Willy:s - Lisen Jönsson
ÖoB Mora-Noret - Anna Karlsson
Nils Olsson Hemslöjd - Ludwig Backolars
Kaffestugan - Molly Såsser
Helmers Konditori - Birgitta Hansson
Pizza Prima - Sonja Bergs
Statoil Kristineberg - Sune Länsmans
Möbelrondellen - Thomas Jacobs
My Sushi - Ida Frost
China House - Lilian Nilsson
Wasagatan 32 - Anders Särnström
Strand Kök o Bar - Gunnar Hansson
Ninas Restaurang - Eva-Lena Karlsson
Orsakullan - Anita Henriksson
Playback - Per Nord

Rätt svar i tävlingen: Brian Hyland

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 30

Om Igen - Mats Pousette
Willy:s - Frida Gustafsson
ÖoB Mora-Noret - Gunnel Bysell
Nils Olsson Hemslöjd - Nathalie Ryttar
Kaffestugan - Sture Hansback
Helmers Konditori - Maj Engberg
Pizza Prima - Nils Nordh
Statoil Kristineberg - "Donna"
Möbelrondellen - Ludwig Backolars
My Sushi - "Trollet"
China House - Mattis Karlsson
Wasagatan 32 - Lina Tomth
Strand Kök o Bar - Miller Henriksson
Ninas Restaurang - Eva Stark
Orsakullan - Maj-Lis Hansson

Rätt svar i tävlingen: Creedence Clearwater Revival

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 23

Wasagatan 32 - Emelie Björk
My Sushi - Pelle Österbäck
Strand Kök & Bar - Emma Heed Poussette
China House - Arne Sparr
Pizza Prima - Sören Ållas
Helmers Konditori - Diva
Kaffestugan - Lisa Gunnarsson
ÖoB Mora-Noret - Ulla Forsberg
Willy:s Mora-Noret - Gunnar Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Felix Såsser
Statoil Kristineberg - Vivi-Anne Frost
Ninas Restaurang - Anja Granath
Orsakullan Orsa - Sture Hansback

Rätt svar i tävlingen: LOUIS PRIMA

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 16

Wasagatan 32 - Anna-Lena Jacobs
My Sushi - Albin Larsson
Strand Kök & Bar - Johan Kohrs
China House - William Pousette
Pizza Prima - Karin Eklund
Helmers Konditori - Ronny Gegerfelt
Kaffestugan - Ulla Forsberg
ÖoB Mora-Noret - Pia Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret - Ingrid Nord
Nils Olsson Hemslöjd - Dick Karlsson
Statoil Kristineberg - Ulf Andersson
Ninas Restaurang - "Loka"
Orsakullan Orsa - Karin Länsmans
Om Igen - Anneli Norén

Rätt svar i tävlingen: "Sunny Girl"

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 09

Kaffestugan – Caroline Hermansson
Helmers Konditori – Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd – Gunnar Hansson
Statoil – Anna-Lena Jacobs
China House – Sonja Bergs
My Sushi – Per-Erik Dahlström
Strand Kök o Bar – Emma Engström
Wasagatan 32 – Lars Årjes
Möbelrondellen – Bengt Eriksson
Pizza Prima – Tindra Hansson
ÖoB Mora-Noret – Lilian Nilsson
Willy:s Mora-Noret – Ellen Gunnarsson
Orsakullan - Pär Nord
Siljans Gourmet, Ninas Restaurang - Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: EMILE FORD

Vinnare i medlemstävlingen 2014 05 02

Kaffestugan - Henrik Henriksson
Helmers Konditori - Tindra Hansson
Nils Olsson Hemslöjd - Lukas Tomth
Statoil - Thomas Jacobs
China House - Mats Pousette
My Sushi - Loka
Strand Kök o Bar - Rolf Andersson
Wasagatan 32 - Anna Eriksson
Möbelrondellen - Anders Sars
Pizza Prima - Roland Eriksson
ÖoB Mora-Noret - Bertil Ekström
Willy:s Mora-Noret - Viola Olsson

Rätt svar i tävlingen: "Summer Wine"

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 25

Strand Kök & Bar – Lill Olsson
Wasagatan 32 – Selma Thörnqvist
My Sushi – Kerstin Skoglund
Willy:s Mora-Noret – Anna Söderkvist
Statoil Kristineberg – Eddie Larsson
Hemers Konditori – Emma Engström
ÖoB Mora-Noret – Tindra Hansson
Kaffestugan – Tage Andersson
Nils Olsson Hemslöjd – Eva Norgren
China House – Agneta Sjöström
Om Igen - Vivianne Frost
Pizza Prima - Lars-Erik Gunnarsson
Ninas Restaurang - Pelle Österbäck

Rätt svar: Agnetha Fältskog

Vinnare i Playbacks medlemstävling 2014 04 18

Strand Kök & Bar - Lennart Olow
Wasagatan 32 - Ewa Pousette
My Sushi - Tommy Nugoz
Willy:s Mora-Noret - Jenka
Möbelrondellen - Anja Granath
Statoil Kristineberg - Janne Gunnar
Hlemers Konditori - Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret - Sven Hermansson
Kaffestugan - Lars Nilsson
Nils Olsson Hemslöjd - A-K Simonsson
China House - Tindra Hansson
Påskpresent fr Playback - Lars Årjes

Rätt svar: Cornelis Vreeswijk

Vinnare i tävlingen 2014 04 11

Helmers Konditori – Krister Haglund
Kaffestugan – Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 – Berndt Simonsson
China House – Anna Eriksson
Strand Kök & Bar – William Strelin
Nils Olssons Hemslöjd – Britt-Marie Dahlgren
Pizza Prima – Iris Hjälte
Statoil Kristineberg – Rolf Åsberg
ÖoB Mora-Noret – Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret – Anna-Stina Persson
My Sushi – Hanna Såsser
Playback - Susanne Andersson

Rätt svar i tävlingen: Tages

VINNARE AV PLAYBACKS "STORVINST", SVEN OLSSON  (medlem nr 808)
Elvis-show med Elvis egna musikanter, sångare Dwight Icenhower.
Vinsten innehöll även en övernattning, 3-rätters middag, frukost mm

Vi hoppas att Sven Olsson ska få glädje av sin vinst och få en njutbar afton!
GRATTIS!!

Vinnare i tävlingen 2014 04 04

Kaffestugan - Rasmus Backolars
Helmers Konditori - Margit Jansson
ÖoB Mora-Noret - Nils Nord
My Sushi - Bernt Byström
Wasagatan 32 - Ingvar Andersson
Strand Kök & Bar - Stefan Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret - Susanne Andersson
Pizza Prima - Sören Ållas
Statoil Kristineberg - Anja Granath
Nils Olsson Hemslöjd - Eva Friska
Jugen Jon - Britt-Marie Dalgren
Möbelrondellen - Figge Gunnarsson
China House - Thea Strelin

Rätt svar i medlemstävlingen: Kobra eller Orm

Vinnare i tävlingen 2014 03 28

Helmers Konditori – Nils Eklund
Kaffestugan – Henrik Henriksson
Wasagatan 32 – Tommy Andersson
China House – Filippa Såsser
Strand Kök & Bar – Rolf åsberg
Nils Olssons Hemslöjd – Anna-Stina Persson
Pizza Prima – Karin Olmås
Statoil Kristineberg – Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret – Kerstin Tägt
Willy:s Mora-Noret – Maud Jonsson
My Sushi – Laila Holmberg
Om Igen - Jan-Erik Rehn

Rätt svar i tävlingen: Spanien

Vinnare i tävlingen 2014 03 21

Möbelrondellen - Birgitta Bertilsson
Willy:s Mora Noret - Mats Pousette
ÖoB Mora Noret - Ulla-Britt Hermansson
My Sushi - Lisa Gunnarsson
Strand Kök & Bar - Emma Engström
Wasagatan 32 - Ulf Andersson
Pizza Prima - Jan-Erik Rehn
Kaffestugan - Molly Tomth
Helmers Konditori - Kristina Döss
Nils Olsson Hemslöjd - Ingrid Nordh
Statoil Kristineberg - Yngve Frost

Rätt svar i tävlingen: Shanes

Vinnare i tävlingen 2014 03 14

Helmers Konditori - Nils Fernström
Kaffestugan - Britt-Inger Rehn
Wasagatan 32 - Anna-Karin Simonsson
China House - Kristin Eklund
Strand Kök & Bar - Lukas Tomth
Nils Olssons Hemslöjd - Maja Bysell
Pizza Prima - Per Nord
Statoil Kristineberg - Mats Hermansson
ÖoB Mora-Noret - Agnetha Hjelte
Willy:s Mora-Noret - Emma Larsson
Jugen Jon - Ruby Wall-Andersson
Julklapp Mora IK Souvenirshop - Mats Pousette
My Sushi - Sune Länsmans

Rätt svar i tävlingen: Bobby Darin

Vinnare i tävlingen 2014 03 07

Helmers Konditori - Lena Hammarin
Kaffestugan - Anna-Stina Persson
Wasagatan 32 - Donna
China House - Ruby Wall Andersson
Strand Kök & Bar - Anita Henriksson
Nils Olssons Hemslöjd - Nils Nordh
Pizza Prima - Anders Back
Statoil Kristineberg - Hampus Tomth
ÖoB Mora-Noret - Matilda Hansson
Willy:s Mora-Noret - Eva-Lena Karlsson
Möbelrondellen - Moa Hansback
Julklapp Family House R-vik - Åsa Geijer
Julklapp Lek & Hobby R-vik - Caroline Hermansson

Rätt svar i tävlingen: The Beatles

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 28

Strand Kök & Bar - A-K Simonsson
My Sushi - Tindra Hansson
China House - Moa Hansback
Wasagatan 32 - Fanny Såsser
Helmers Konditori - Diesel
Kaffestugan - Susanne Andersson
Pizza Prima - Lina Tomth
Statoil Kristineberg - Sigge Gunnarsson
Willy:s Mora-Noret - Eva-Lena Karlsson
ÖoB Mora-Noret - Trollet
Nils Olsson Hemslöjd - Caroline Hermansson
Orsakullan - Inger Liljeholm
Omigen - Agneta Sjöström
Fjäll & Natur - Ulrika Böhl
Fjäll & Natur - Sol-Britt Jernberg
Masens Spinnspecialisten - Viola Olsson
Cubus - Arne Strelin

Rätt svar i tävlingen: Bente Lind

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 21

My Sushi – Maud Jonsson
China House – Jan-Erik Karlfeldt
Wasagatan 32 – Anna Eriksson
Pizza Prima – Sara Gunnar
Statoil Kristineberg – Karin Eklund
Kaffestugan – Ida Frost
Helmers Konditori – Agnetha Sjöström
Willy:s Mora-Noret – Rose-Marie Tomth
ÖoB Mora-Noret – Eddy Larsson
Nils Olsson Hemslöjd – Alfred Larsson
Orsakullan – Börje Karlsson
Möbelrondellen - Eva Stark
Lissäng Mat & Dryck - Lasse Kax
Tysks Uraffär - Ingvar Andersson
Bulldog Café - Sören Ållas
Seco Kidz - Molly Björk
Elgiganten - Laila Holmberg
Garncentrum, Rättvik - Inger Sars
Hårdesign B Bodéns - Arne Söderqvist


Rätt Svar: STEN NILSSON

Vinnare i medlemstävlingen 2014 02 14

Restaurang Jugen Jon - Jan Åhlander
My Sushi – Leo Gunnar
China House – Rikard Karlsson
Strand Kök & Bar – Arne Söderkvist
Wasagatan 32 – Tina Fältgård
Pizza Prima – Molly Tomth
Statoil Kristineberg – Rolf Andersson
Kaffestugan – Bertil Eriksson
Helmers Konditori – Anna-Stina Persson
Willy:s Mora-Noret – Ulf Andersson
ÖoB Mora-Noret – Linus Rustas
Nils Olsson Hemslöjd – Britt-Inger Rehn
Orsakullan – Moa Hansback

Rätt Svar: The Troggs

Vinnare i medlemstävlingen

Möbelrondellen - Anders Back
Willy:s - Hanna Såsser
ÖoB - Lena Ryttar
Pizza Prima - Lars Frisk
Helmers Konditori - Anna-Stina Persson
Kaffestugan - Jan-Erik Rehn
Wasagatan 32 - Iris Hjelte
Strand Kök & Bar - Pia Gunnarsson
China House - Alfred Larsson
My Sushi - Ann-Sofi Frost
Nils Olssons Hemslöjd - Stig Ernstsson
Orsakullan - Ulf Andersson

Rätt svar på tävlingsfrågan: Del Shannon

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 31

My Sushi – Molly Såsser
China House – Lill Olsson
Strand Kök & Bar – Eddie Larsson
Wasagatan 32 – Viola Olsson
Pizza Prima – Stig Ernstsson
Statoil Kristineberg – Lena Såsser
Kaffestugan – Linus Frost
Helmers Konditori – Lena Helin
Willy:s Mora-Noret – Pelle Österbäck
ÖoB Mora-Noret – Anders Back
Nils Olsson Hemslöjd – Tommy Lundgren
Orsakullan – Kristina Nugoz

Rätt Svar: Eddie Cochran

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 24

My Sushi - Britt Bäck
China House - Kent Hansson
Strand Kök & Bar - Lars Frisk
Wasagatan 32 - Hans Nugoz
Pizza Prima - Eddie Larsson
Statoil Kristineberg - Jan Prandes
Kaffestugan - William Strelin
Helmers Konditori - Caroline Hermansson
Möbelrondellen - Ingela Holmberg
Willy:s Mora-Noret - Sven Jensen
ÖoB Mora-Noret - Maj-Lis Mårts
Nils Olsson Hemslöjd - Inger Liljeholm
Orsakullan - Freja Eldh

Rätt Svar: Bee Gees

Vinnare i medlemstävlingen 2014 01 17

Strand Kök & Bar - Lars Frisk
My Sushi - Birgitta Hansson
Wasagatan 32 - Kristina Döss
China House - Tommy Lundgren
Pizza Prima - Anna Karlsson
ÖoB Mora-Noret - Albin Larsson
Willy:s Mora-Noret - Happy
Statoil Kristineberg - Peter Gunnarsson
Kaffestugan - Emma Engström
Helmers Konditori - Susanne Andersson
Nils Olssons Hemslöjd - Sture Länsmans
Orsakullan – Marianne Nordin

Rätt svar i tävlingen: MANFRED MANN

Vinsterna finns att hämta i MORA IK:s souvenirbutik på gågatan.

China House - Molly Björk
My Sushi - Annelie Norén
Strand Kök o Bar - Carl-Johan Jonsson
Wasagatan 32 - Mats Såsser
Statoil Kristineberg - Tage Andersson
Kaffestugan - Nils Nordh
Helmers Konditori - Birgitta Bertilsson
Pizza Prima - Margareta Karlsson
ÖoB Mora-Noret - Per-Erik Krång
Willy:s Mora-Noret - Abbe Eklund
Möbelrondellen - Anders Sars
Nils Olsson Hemslöjd - Kristina Döss
Orsakullan - Doris Såsser

Svar på ringfrågan: "Walk on by"

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 20

Strand Kök & Bar - Maj Engberg
My Sushi - Eva Österbäck
Wasagatan 32 - Berndt Simonsson
China House - Hampus Tomth
Pizza Prima - Kent Hansson
ÖoB Mora-Noret - Kurt Lindström
Willy:s Mora-Noret - Eva-Lena Karlsson
Statoil Kristineberg - Irene Momqvist
Kaffestugan - Ulla-Britt Dahl
Helmers Konditori - Sören Ållas
Nils Olssons Hemslöjd - Göran Momqvist
Orsakullan – Nicolle Holmkvist

Rätt svar i tävlingen: NEIL SEDAKA

Playbacks jul lotteri 2013

1.  Bulldog café Lilly Tönnberg  452

2.  Bulldog café Anders Sjöberg 640

3.  Vildmarksliv outdoor Sven-Gunnar Fahlström 414

4.  Stil Birgitta Bertilsson 881

5.  Lissäng mat & Dryck Monika Selling 340

6.  Leklust Mora lek & hobby Lena Såsser 52

7.  Leklust Mora lek & hobby Louise Bergman 141

8.  Leklust Mora lek & hobby Lina Tomth 536

9.  Leklust Mora lek & hobby Emma Larsson 837

10 Leklust Mora lek & hobby Mia Hållestam 706

11 Carlssons herr Clifford Eriksson 727

12 Kompis Magnus Öhren 572

13 Berglunds foto Jan-Erik Karlfeldt 566

14 Eliassons skor Per Bäck 567

15 Eliassons skor Viola Länsman-Haglund 437

16 Masen Skinnspecialisten Åsa Momqvist 331

17 Masen Skinnspecialisten Ann-Sofie Frost 159

18 Masen Skinnspecialisten Bente Selnes 175

19 Bodens hårdesign Siv Jansson 45

20 Bodens hårdesign Kristina Könberg 131

21 Bodens hårdesign Birgit Lärka 265

22 Bodens hårdesign Nathalie Ryttar 717

23 Hälsokraft Christina Nugoz 681

24 Secokidz Micke Chef 520

25 Kronans apotek Oleg Wernström 943

26 Kronans apotek Benny Eriksson 844

27 Wooly Shop Gunnel Bysell 465

28 Audio Video Kjells foto  Malena Röttorp 593

29 Audio Video Kjells foto Anne-Mai Hedlund 333

30 Audio Video Kjells foto Martina Rosenberg 772

31 El-Bi lampan Mats Pousette 453

32 Hälsobutiken Mora Marie Rosenkvist 430

33 Solveigs Annika Rehn 50

34 Art in inredning & ramverkstad Nelly Österbäck 854

35 Art in inredning & ramverkstad Erik Nygren 357

36 Akademibokhandeln Mora Stig Brottare 601

37 Haglunds nya mode Per-Olov Björk 969

38 Haglunds nya mode Arne Strelin 97

39 Haglunds nya mode Linus Sandblom 7

40 Haglunds nya mode Jan Pranders 220

41 Cubus Mora  Bengt Eriksson 751

42 Tysks Uraffär Karin Andersson 182

43 El-giganten Brocke Pettersson 678

44 El-giganten Lasse Sjödén 722

45 Tyger & Ting Bosse Johansson 710

46 Mora Hemslöjd Christoffer Strelin 540

47 Fjäll & Natur butiken Mora Alvin Pettersson 10

48 Fjäll & Natur butiken Mora Margareta Lilja 341

49 Fjäll & Natur butiken Mora Britt-Marie Larsson 538

50 Mora IK shoppen  Roland Olsson-Wallberg 167

51 Mora IK shoppen Lena Pettersson 534

52 Mora IK shoppen Torbjörn Samuelsson 275

53 Guldsmedjan Lillian Nilsson 392

54 Vanilj Rättvik Sven Sjölin 934

55 Vanilj Rättvik Stig Gunnarsson 153

56 Melrose Rättvik Lotta Sandblom 363

57 Sörlins Bokhandel Rättvik Willy Persson 931

58 Lerdalia presentbutiken RättvikMary-Anne Dahlberg 233

59 Centrum Lek&Hobby Rättvik Mats Frost Matsson 831

60 Family (nr 1) House  Rättvik Anders Detlofsson 242

61 Family (nr 1) House  Rättvik Tage Eriksson 391

62 Garncentrum Torget Rättvik Kerstin Wikgren 458

63 ÖDM Örebro Björg Strid 618

64 ÖDM Örebro Göte Kallur 75

65 ÖDM Örebro Kalle Persson 198

66 ÖDM Örebro Jan Qvarnström 821

67 Spelkompaniet, Tuvan Birgitta Eriksson 436

68 Mikael Karlsson Siv Olsson 809

69 Mikael Karlsson Britt-Inger Karlsson 551

Vinnare i medlemstävlingen 12 13

Nils Olssons Hemslöjd - Thomas Jacobs
Strand Kök o Bar - Jan Prandes
Wasagatan 32 - Börje Karlsson
China House - Ludwig Backolars
My Sushi - Lena Hammarin
Willy:s Mora-Noret - Anna-Stina Persson
Pizza Prima - Julia Tomth
Statoil Kristineberg - Eva Stark
Kaffestugan - Inger Liljeholm
Helmers Konditori - Lars Frisk
Möbelrondellen - Lars Fältgård
ÖoB Mora-Noret - Robert Frost
Orsakullan - Iris Hjelte

Rätt svar i tävlingen - Buddy Holly

Vinnare i medlemstävlingen 2013 12 06

Strand Kök & Bar - Josefin Hansson
My Sushi - Maja Bysell
Wasagatan 32 - Ulf Andersson
China House - Lars Nilsson
Pizza Prima - Anna-Stina Persson
ÖoB Mora-Noret - Eva Norgren
Willy:s Mora-Noret - Anna Karlsson
Statoil Kristineberg - Abbe Eklund
Kaffestugan - Kisti Thörn
Helmers Konditori - Eva Frisk
Nils Olssons Hemslöjd - Nikkie Gunnar
Orsakullan - Maja Såsser

Rätt svar i tävlingen: BOB LUMAN

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 29

Strand Kök & Bar - Karin Länsmans
My Sushi - Lena Högberg
Wasagatan 32 - Freja Eldh
China House - Anders Fernström
Pizza Prima - Lars Årjes
ÖoB Mora-Noret - Karin Eklund
Willy:s Mora-Noret - Sören Ållas
Statoil Kristineberg - Emma Larsson
Kaffestugan - Inger Sars
Helmers Konditori - Gunnar Hansson
Möbelrondellen - Hampus Tomth
Nils Olssons Hemslöjd - Maj Engberg
Orsakullan - Ruth Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Lill Lindfors

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Berndt Simonsson
Pizza Prima – Jan Prandes
Statoil Kristineberg – Kerstin Tägt
Kaffestugan – Maja Såsser
Helmers Konditori – Maj Engberg
My Sushi – Eva Österbäck
Wasagatan 32 – Trulle Jacobs
Strand Kök o Bar – Jan-Erik Rehn
China House – Carro Hermansson
Willy:s Mora-Noret – Ingvar Andersson
Nils Olssons Hemslöjd – Rolf Fältgård
Orsakullan - Agneta Hjelte

Rätt svar i tävlingen: Slam Creepers

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 15

Pizza Prima - Lill Olsson
My Sushi - Ingela Holmberg
Wasagatan 32 - Albin Larsson
Strand Kök o Bar - Johan Kohrs
China House - Rolf Andersson
ÖoB Mora-Noret - Bernt Simonsson
Willy:s Mora-Noret - Happy (hund)
Statoil Kristineberg - Britt-Inger Rehn
Kaffestugan - Maja Såsser
Helmers Konditori - Emelie Björk
Möbelrondellen - Lina Tomth
Nils Olsson Hemslöjd Nusnäs - Ann-Sofi Frost
Orsakullan - Inger Hjort
Rätt svar i tävlingen: Anna-Lena Löfgren

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 08

ÖoB – Per Bäck
Pizza Prima - Ruby Wall Andersson
Statoil Kristineberg – Tindra Hansson
Kaffestugan - Eva Lena Karlsson
Helmers Konditori - Felix Såsser
My Sushi - Gösta Wikström
Wasagatan 32 – Birgitta Hansson
Strand Kök o Bar - Pelle Österbäck
China House – Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret – Eva Norgren
Nils Olssons Hemslöjd - Lars Nilsson

Rätt svar i tävlingen: Carl Perkins

Vinnare i medlemstävlingen 2013 11 01

ÖoB - Börje Karlsson
Helmers Konditori - Filippa Såsser
Kaffestugan - Eva Norgren
Wasagatan 32 - Lars Kax
China House - Lars Frisk
Statoil Kristineberg - Tommy Lundgren
My Sushi - Lina Tomth
Pizza Prima - Tim Gunnar
Möbelrondellen - Eddie Larsson
Willy:s Mora-Noret - Anders Fernström
Strand Kök & Bar - Jonna Rustas
Nils Olsson Hemslöjd - Doris Såsser

Svar i tävlingen: Gitte Henning

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 25

ÖoB - Jocke Tönnberg

Pizza Prima - Ronny Hermansson

Statoil Kristineberg - Henry Frisk

Kaffestugan - Maj Engberg

Helmers Konditori - Jenny Österbäck

My Sushi - Anna Carlsson

Wasagatan 32 - Jan-Erik Rehn

Strand Kök o Bar - Göran Nyman

China House - Lilian Nilsson

Willy:s Mora-Noret - Inger Liljeholm

Rätt svar i tävlingen: Per Myrberg

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 18

ÖoB - Ruby Wall Andersson
Pizza Prima - Kristina Döss
Statoil Kristineberg - Albin Larsson
Möbelrondellen - Rolf Andersson
Kaffestugan - Nil Nordh
Helmers Konditori - Miller Henriksson
My Sushi - Abbe Eklund
Wasagatan 32 - Eva Stark
Strand Kök o Bar - Britt Inger Rehn
China House - Lill Olsson
Willy:s Mora-Noret - Sven Hermansson

Rätt svar i tävlingen: Chubby Checker

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 11

Playback - Gösta Wikström
ÖoB - Anna Karlsson
Pizza Prima - Göran Momqvist
Statoil Kristineberg - Diva Gunnarsson
My Sushi - Börje Karlsson
China House - Tim Gunnar
Wasagatan 32 - Kristin Eklund
Strand Kök o Bar - Stig Ernstsson
Willy:s - Molly Såsser
Kaffestugan - Lena Ehlin
Helmers Konditori - Agneta Hjälte

Rätt svar på medlemsfrågan: NEIL SEDAKA

Vinnare i medlemstävlingen 2013 10 04

Möbelrondellen - Christina Döss
ÖoB - Molly Tomth
Pizza Prima - Karin Hermansson
Statoil Kristineberg - Kjell Eldh
My Sushi - Tim Gunnar
China House - Kerstin Skoglund
Wasagatan 32 - Thea Strelin
Strand Kök o Bar - Britt-Inger Rehn
Willy:s - Inger Liljedahl
Kaffestugan - Gunilla Frisk
Helmers Konditori - Herr Holmsson
Orsakullan - Julia Tomth
Nils Olsson Hemslöjd - Lars Nilsson

Rätt svar på medlemsfrågan: Family Four

Vinnare i medlemstävlingen 2013-09-27

Kaffestugan - Henry Frisk

ÖoB Mora.-Noret - Lena Ryttar

Willy:s Mora-Noret - Ingegerd Eriksson

Pizza Prima - Rut Nilsson

Helmers Konditori - Felix Såsser

Wasagatan 32 - Eddy Larsson

China House - Gösta Wikström

Strand Kök o Bar - Ingela Holmberg

My Sushi - Abbe Eklund

Statoil – Margit Jansson

Rätt svar i tävlingen: 13

Vinnare i medlemstävling 2013 09 20

Helmers Konditori - Miller Henriksson
Pizza Prima - Mats Hermansson
Wasagatan 32 - Eva Frisk
Kaffestugan - Birgit Andersson
China House - Lena Såsser
Möbelrondellen - Lina Tomth
Willy:s Mora-Noret -  Anders Döss
Strand Kök o Bar - Freja Eldh
ÖoB Mora-Noret - Nils Nordh
My Sushi - Alfred Larsson
Statoil Kristineberg - Anna-Lena Kings
Orsakullan - Viola Olsson
Nils Olsson Hemslöjd - Trollet
Rätt svar i tävlingen: Hepstars

Vinnare i medlemstävling 2013 09 13

Kaffestugan - Nils Nordh
ÖoB Mora.-Noret - Rickard Landin
Willy:s Mora-Noret - Gunnar Hansson
Pizza Prima - Irene Momqvist
Helmers Konditori - Ann-Sofie Frost
Wasagatan 32 - Eva Norgren
China House - Jocke Tönnberg
Strand Kök o Bar - Natalie Ryttar
Nils Olsson Hemslöjd - Tim Gunnar
Orsakullan - Börje Karlsson
My Sushi - Anna Eriksson
Statoil - Doris Såsser

Rätt svar i tävlingen: Bobby "Boris" Pickett

Vinnare i medlemstävling 2013 09 06

Möbelrondellen - Ruby Wall Andersson
Kaffestugan - Rolf Fältgård
ÖoB Mora.-Noret - Thea Strelin
Willy:s Mora-Noret - Siv Hansback
Pizza Prima - Gunnnar Hansson
Helmers Konditori - Lars Kax
Wasagatan 32 - Vivianne Frost
China House - Ronny Hermansson
Strand Kök o Bar - Henrik Henriksson
Nils Olsson Hemslöjd - Mimmi Pousette
Orsakullan - Kjell Eldh
My Sushi - Elin Frost
Statoil - Lars Orjes
Ni hämtar Era vinster i Mora IK:s souvenirbutik, gågatan Mora.
Vinsterna ligger kvar en månad.

Rätt svar i tävlingen: Cliff Richard

---

Vinnare i medlemstävling 2013 08 30

NILS OLSSONS HEMSLÖJD, PLAYBACKHÄST - KARIN PETTERSSON
KAFFESTUGAN, FIKA FÖR TVÅ - TAGE ANDERSSON
PRIMA PIZZERIA, EN PIZZA - INGER LILJEHOLM
HELMERS KONDITORI, FIKA FÖR TVÅ - ANNA-STINA PERSSON
WILLY:S MORA NORET, 1 KG KAFFE - BIRGITTA HANSSON
ÖoB MORA NORET, TVÅ PAKET TVÄTTMEDEL - JAN NYMAN
RESTAURANG STRAND KÖK & BAR, EN LUNCH - ANN-MARIE ERIKSSON
CHINA HOUSE, EN LUNCH - SIV HANSBACK
WASAGATAN 32, EN LUNCH - MIA NUGOZ
STATOIL, KRISTINEBERG, GULDTVÄTT - EMMA LARSSON
ORSAKULLAN, TEKOPP + 2 HANDDUKAR - PER BÄCK
MY SUSHI, EN LUNCH - SÖREN ÅLLAS

Rätt svar i tävlingen: MONA WESSMAN

---

Vinnare i medlemstävling 2013 08 23

Statoil Kristineberg - Gittan Hansson
Willy:s Mora-Noret - Maya Bysell
ÖoB Mora-Noret - Nikki Gunnar
Möbelrondellen - Gun Björklund
China House - Inger Hjort
Pizza Prima - Eva Norgren
Helmers Konditori - Anna Karlsson
Kaffestugan - Anna-Lena Jakobs
Nils Olssons Hemslöjd - Sören Ållas
Strand Kök o Bar - Rolf Andersson
Wasagatan 32 - Ronny Gegerfeldt
Orsakullan - Bertil Ekström
My Shushi - Ann-Mari Eriksson

Rätt svar i tävlingen: Lillbabs